Duman Grubunun Ekipmanları Ve Tonları Hakkında

Tabi canım doğrudur, Batuhan' ın gitarı Stagg Telecaster, manyetikler Artec, Rocktek pedalları var ve konserlerde Marshall Micro Amps kullanıyor...

2mjv5k.jpg

semizotu25 demiş ki:
Tabi canım doğrudur, Batuhan' ın gitarı Stagg Telecaster, manyetikler Artec, Rocktek pedalları var ve konserlerde Marshall Micro Amps kullanıyor...

2mjv5k.jpg

ehuehehehhehehehehe :D:D

marshall fenomeni olduğu için en ufak marshall a kadar kullanıyor. Hatta plajda karı kız tavlamak içinde marshall a custom cep amfisi yaptırmıs 2 watt gücünde o da lambalı fulltone drivemış :D

korn_u17 demiş ki:
semizotu25 demiş ki:

2mjv5k.jpg

ehuehehehhehehehehe :D:D

marshall fenomeni olduğu için en ufak marshall a kadar kullanıyor. Hatta plajda karı kız tavlamak içinde marshall a custom cep amfisi yaptırmıs 2 watt gücünde o da lambalı fulltone drivemış :D

:D:D:D Puhauahuhau

HAMZA13 demiş ki:
mg15dfx kullandığına dair bişeyler duydum doğruluk payı varmıdır? bana doğru olabilir gibi geliyor nede olsa marshallın fenomenlerinden birisi ...

"Gitar tonları konusunda özellikle son albümleriyle daha da ön plana çıkan Batuhan Mutlugil, daha çok vintage tonları tercih ettiğini belirtiyor. 1960'lı yıllardan kalma bir Telecaster ile tüm kayıtları ve canlı performansları gerçekleştiren Batuhan, amplifikatör olarak da Peavey Classic serisinden oldukça memnun. Dijital ekipmandan ve yapay tonlardan bütünüyle uzak durmayı yeğleyen gitarist, aynı zamanda Marshall'ın kafa-kabin birleşimini de beğendiğini vurguluyor. 'Evde çalarken Marshall ve Peavey ikilisini beraber kullandığım da oluyor, böylece ortaya müthiş dolgun ve crunch bir ton çıkıyor.' Batuhan Mutlugil'e göre Peavey lambalı amplifikatörleri kullanırken herhangi bir kompresör pedalına da ihtiyaç yok. Cihazın kendi tonal yelpazesi, pedallarla bozulmaması gereken bir karakter sunuyor. Canlı performanslarda ise artık neredeyse tüm set up'larda görmeye alıştığımız Tubescreamer, Mutlugil'in de yardımına koşuyor. Bunun dışında chorus ve phaser gibi pedallar da müzisyenin tercihleri arasında bulunuyor..."

Kaynak: Volume Dergisi, Ağustos 2005, Sayı:14, Volume Özel Duman Röportajı, Sayfa:29

O gitar 60 lardna kalma değil 70 lerden kalma... Tüm ayrıntılı özellikleride bunu gösteriyor zaten 70 lerin kendine has tüm farklılıkları mevcut gitarda, batuhan mutlugilde daha sonraki roll röpörtajında 72 yapımı olduğunu söylüyor gitarın. Ve hatta emin olmamakla beraber(kendim görmediğim için) sağlam bir yerden duyduğum bilgiye göre gitarın seri numarasından 76 falan olduğuda söyleniyor...

Stevie_ray selam;

İmzandan gördüğüm kadarıyla hem 71 hem 2003 tele var sende...

Ton farklılıkları nasıl? Köprü 71'de vintage 2003 'de modern 6 saddle mı? Ton farklılığı yaratıyor mu?

İyi gitaristlik kullandığın akor sayısıylamı ölçülüyor ? Hadi onu geçtim bana aşağıdaki link verdiğim şarkının sadece (kayıt anında atılmış doğaçlama solosunu geçtim..) nakarat akorlarını %100 doğru olarak yazarmısın lütfen ? Madem böyle bir iddada bulundun şu 7 akoru bir paylaş bizimle :) Klavye delikanlılığı çok kolay öyle değil mi ? Yanlış anlama Batuhanın kıçını yalayan salak bir fan değilim, sadece artık bu ülkede somut birşeyler yapan insanlar bu kadar kolay karalanmasın, biraz desteklensin,öldükten sonra yaptıkları ortaya çıkarılıp alkışlanmasın. Bir insan hakkında böyle bir şey söyleyebilmek için, bence en az onun kadar gitar bilgisine sahip olmak gerekmezmi ? Bilginiz varsa şu nakarat akorlarını bekliyorum ben :) Buralardayım...

http://www.youtube.com/watch?v=dRjVlCl5ng4

Dur hatta yazamazsın şimdi ben sana yazayım

Gmin7,Gbmaj7, Gbmin(maj7), Bmin7, Db 6 9/Eb, Db 6, Bmin9/c, Bbmin7.... Nasıl ama şimdiden 8 oldu ? Çok düz akorlar öyle dğeil mi ? Gitara yeni başlayan herkes çalabilir bence :)

İyi gitaristlik kullandığın akor sayısıylamı ölçülüyor ? Hadi onu geçtim bana aşağıdaki link verdiğim şarkının sadece (kayıt anında atılmış doğaçlama solosunu geçtim..) nakarat akorlarını %100 doğru olarak yazarmısın lütfen ? Madem böyle bir iddada bulundun şu 7 akoru bir paylaş bizimle :) Klavye delikanlılığı çok kolay öyle değil mi ? Yanlış anlama Batuhanın kıçını yalayan salak bir fan değilim, sadece artık bu ülkede somut birşeyler yapan insanlar bu kadar kolay karalanmasın, biraz desteklensin,öldükten sonra yaptıkları ortaya çıkarılıp alkışlanmasın. Bir insan hakkında böyle bir şey söyleyebilmek için, bence en az onun kadar gitar bilgisine sahip olmak gerekmezmi ? Bilginiz varsa şu nakarat akorlarını bekliyorum ben :) Buralardayım...

Katılıyorum;
Batuhan, tuşesiyle tarzıyla ve benim çok hoşuma giden "jimmy page" vari salaşlığıyla çok özel bir gitarist.
Şarkılarındaki gitar kurguları ve soloları saygı duyulması gereken işler.

3 tane power chord basarak okul konserinde "belki alışman lazım" çalıp buraya gelip yazmakla olmuyor bu işler.

İlk önce bi sakin ol da :) Lafın gelişi 7 dedim 8 tane bulmuşsun helal olsun sana. Fikirlerimi belirttim 5 para etmez grup benim için şarkıyı dinlemedim güzel diyorsunuz 10 senelik grup bu tezimi çürütçek belki 1 şarkısı vardır bilemedin 2.... Duman benim için desteklencek şarkıları ders niteliğinde sayılabilinecek son gruplardan birtanesi. Klavye delikanı demişsinde evim izmirde istersen gel bi çayımı iç istersen dışarda bi bira içerek konuşalım müzik bilgime güveniyorum. Ama burda seninle polemiğe girmem.

ahha ne duman mı o da ne ?? :D birkaç şanslı amatör tarafından oluşturulmuş şans lı ( yani tesadüfen tanıdıkları vardır veya şansa birileri bunları gördü ( ki pek görülecek bişeyleri bile yok yani) ve keşfetti ) bir gurup parçası okadar. benim tanıdığım bir çok kişi daha kaliteli ve profesonelce gitar çalabilme kapasitesine sahip bunu burda belirteyim , ayrıca haksız olan taraf şu duman denilen şey çok tutuluyo da daha tanınmamış gurupların iyi çalmalarına ramen tanınamaması demek müziğin ciddi anlamada öldüğü an demektir. size çok ciddi bir şekilde soliyorum ne şaka ne de gırgır ama ben ve bir çok arkadaşım dumanın o solistinden hem daha iyi solo atabiliyoruz hemde sololarımızı kendimizi daha iyi bir şekilde yapabiliyoruz ve onun yaptığı gibi müziğin temasına uygun kısa bir solo değil ve sürekli aynı müzik boyunca hep başa dönen o kısa sololardan bahsetmiyorum ayrıca duman dinleyen arkadaşlarımıza Guns'n Roses gurubunu bir kere de olsa dinlemelerini ( tabi gurubu biliyosanız ) ve ordaki soloları iyi dinlemelerini şiddetle tavsiye ederim belki ozman gerçek Rock müziğini dinlemiş olursunuz . teşşekürler

Valla bana kalırsa batuhanın o vahşi vintage tonu parmaklarından geliyor. Ha tabi bir de telecaster etkisi var. O açıdan çok kafa takma elinde tele ve peavey var ise gerisi senin parmaklarda.

ahha ne duman mı o da ne ?? :D birkaç şanslı amatör tarafından oluşturulmuş şans lı ( yani tesadüfen tanıdıkları vardır veya şansa birileri bunları gördü ( ki pek görülecek bişeyleri bile yok yani) ve keşfetti ) bir gurup parçası okadar. benim tanıdığım bir çok kişi daha kaliteli ve profesonelce gitar çalabilme kapasitesine sahip bunu burda belirteyim , ayrıca haksız olan taraf şu duman denilen şey çok tutuluyo da daha tanınmamış gurupların iyi çalmalarına ramen tanınamaması demek müziğin ciddi anlamada öldüğü an demektir. size çok ciddi bir şekilde soliyorum ne şaka ne de gırgır ama ben ve bir çok arkadaşım dumanın o solistinden hem daha iyi solo atabiliyoruz hemde sololarımızı kendimizi daha iyi bir şekilde yapabiliyoruz ve onun yaptığı gibi müziğin temasına uygun kısa bir solo değil ve sürekli aynı müzik boyunca hep başa dönen o kısa sololardan bahsetmiyorum ayrıca duman dinleyen arkadaşlarımıza Guns'n Roses gurubunu bir kere de olsa dinlemelerini ( tabi gurubu biliyosanız ) ve ordaki soloları iyi dinlemelerini şiddetle tavsiye ederim belki ozman gerçek Rock müziğini dinlemiş olursunuz . teşşekürler

Nasıl bir kendine güven,nasıl bukadar net kesin yargılar... :)
"hem daha iyi solo atabiliyoruz"
"hemde sololarımızı kendimizi daha iyi bir şekilde yapabiliyoruz" Solo yapmak ne demek? :)
"onun yaptığı gibi müziğin temasına uygun kısa bir solo değil" Müziğin teması ne? :)
"duman dinleyen arkadaşlarımıza Guns'n Roses gurubunu bir kere de olsa dinlemelerini ( tabi gurubu biliyosanız ) "

Hangi kafada yazıyorsunuz böyle saçma sapan şeyleri bir anlayabilsem zaten.

Duman grubu çıkıp biz rockn roll un babasıyız yada sıkı rock yapıyoruz demiyorlar. Ama yaptıkları şarkılara bakınca bir türk olarak gurur duyuyorum keşke sizde duyabilseniz. Dediğiniz 3-5 akorla harikalar yaratabiliyorlarsa bu adamlarda ışık vardır. Ayrıca batuhanın müzik bilgisi hiç hafife alınmayacak kadar iyi.

Geri