Duman Grubunun Ekipmanları Ve Tonları Hakkında

Metallica dinleyip "Bunlar müziğin tanrısı" edalarıyla gezen ergenler, haliyle kaliteli kalitesiz müzik ayrımı yapamıyor. Bir grubu sevip sevmemek sorun değil, ama çıkıp ona hakaret etmenize gerek yok. Ayrıca eminim ki bir bar ortamında bir grup çıkıp bir Duman şarkısı çalsa siz de kudurursunuz. Kasmayın fazla. B.k atayım izi kalsın çabanız anlamsız :)

Grupta sorun yok tonları da, yetenekleri de, şarkıları da kendi sınıfında güzel bence. Sadece merak ettiğim bir ülke gerçeği vardır, cevabını hiç bulamadım daha. Ya da popularite kaygısı diye bir cevap buldum da, kabul etmek istemiyorum.

Nedir efendim takıldığım konu? Şudur : gidin sorun grup elemanlarına, Jimi Hendrix i, Led Zeppelin i, Steve Ray i, dinler dinler sonra, onların yaptığından çok çok alaka besteler üretir bu yerli guruplarımız. Bu grup elemanlarının gidin mp3 çalarlarına bakın, paso ünlü rock babalarının alnbümleri ile doludur. (Led Zeppelin, Deep Purple vb vb.) Ama iş müzik yapmaya gelince asla Jimi Hendrix veya Led Zeppelin tarzı değildir çaldıkları. Olmuyor mu yapamıyorlar mı, istemiyorlar mı, kendilerine layık mı görmüyorlar, yoksa yaptıklarının daha da güzel eserler olduğuna mı inanıyorlar veya yabancı formasyonlarını yerelleştirme kaygısı mı var içlerinde? Nedir bir türlü çözememişimdir. Erkin Koraydan, Cem Karacaya hep sormuşumdur bu sorunun cevabını bir türlü bulamamışımdır. Bana hep ironik gelmiştir.

Batılı gençler de bahsettiğim rockçı babaları dinler, onlardan etkilenip, benzer ama yeni tarzlar geliştirirler. Satriani gibi yenilikçi akıma sahip gitarsitlerde bile Jimi Hendrix havasını koklarsınız Blues vb rifflerinde. Ben yerli gruplarda niyeyse hep, Sezen Aksu vb kokuları alıyorum. Bu kötü diye demiyorum, müzikalitelerini sorgulamıyorum onlar da güzel. Sorguladığım şu : rockçı babaları dinelyerek büyüyen, mp3 çalarında hala daha yollarda onların müziklerini dinleyen bir nesil. Neden iş müzik yapmaya gelince onların yolundan gitmeyi tercih etmez? Yoksa sorumu lütfen Duman'ın müziği kötü, yerli şarkılar kötü diye bir yorum olarak algılamayın. Cidden hep merak ettiğim bir şey bu. Aslında bu konu bu başılığn yeri değil ama, üşendim nereye yazmam lazım diye araştırmaya.:)

Çok güzel bi konuya değinmişsin. Ben kendi fikrimi paylaşmak istiyorum.

Bu duman fan kidleri hayatında duymuşlarmı acaba o saydığın grupları led zeppelin - stairway to heaven , jimi hendrix - machine gun. Hepsi budur. Zaten stevie ray vaughan ı falan karıştırmıyorum. Ama dumana laf etmeye gör en iyi solo onlarda en iyi müzik kabiliyeti türkiye birincileri gurur duymalar falan fişman herneyse.. Onlar neden yapmaz, yapamaz yada neden yapmak istemez? Neden yapsınlar abi müslüman mahallesinde salyangoz mu satçak adamlar. Oturmuş piyasası olan müzik bilgisi kulağı olmayan dinleyici kitlesi var paraları cukkalıyolar tapılıyorlar tam bir rock star muamelesi görüyorlar. Öle müzikleri kaldırcak ne yetenek var nede adamların şu anki kadar para kazanmasını sağlıyacak dinleyeci kitlesi. Bakın etrafa dumanı dinleyen kimler? Ergen tipler dersahane çocukları ortam ayağına hatun tavlamak için rakçıyım ben diyen tipler. İstisnalar herşeyde olduğu gibi bunda da var ama herkes biliyor duman fanlarını. senden daha güzel senden daha özel 2 riff olay bitti para cepte ben olsam bende yapmam mk böle fanlarım olduğu sürece.

Grupta sorun yok tonları da, yetenekleri de, şarkıları da kendi sınıfında güzel bence. Sadece merak ettiğim bir ülke gerçeği vardır, cevabını hiç bulamadım daha. Ya da popularite kaygısı diye bir cevap buldum da, kabul etmek istemiyorum.

Nedir efendim takıldığım konu? Şudur : gidin sorun grup elemanlarına, Jimi Hendrix i, Led Zeppelin i, Steve Ray i, dinler dinler sonra, onların yaptığından çok çok alaka besteler üretir bu yerli guruplarımız. Bu grup elemanlarının gidin mp3 çalarlarına bakın, paso ünlü rock babalarının alnbümleri ile doludur. (Led Zeppelin, Deep Purple vb vb.) Ama iş müzik yapmaya gelince asla Jimi Hendrix veya Led Zeppelin tarzı değildir çaldıkları. Olmuyor mu yapamıyorlar mı, istemiyorlar mı, kendilerine layık mı görmüyorlar, yoksa yaptıklarının daha da güzel eserler olduğuna mı inanıyorlar veya yabancı formasyonlarını yerelleştirme kaygısı mı var içlerinde? Nedir bir türlü çözememişimdir. Erkin Koraydan, Cem Karacaya hep sormuşumdur bu sorunun cevabını bir türlü bulamamışımdır. Bana hep ironik gelmiştir.

Batılı gençler de bahsettiğim rockçı babaları dinler, onlardan etkilenip, benzer ama yeni tarzlar geliştirirler. Satriani gibi yenilikçi akıma sahip gitarsitlerde bile Jimi Hendrix havasını koklarsınız Blues vb rifflerinde. Ben yerli gruplarda niyeyse hep, Sezen Aksu vb kokuları alıyorum. Bu kötü diye demiyorum, müzikalitelerini sorgulamıyorum onlar da güzel. Sorguladığım şu : rockçı babaları dinelyerek büyüyen, mp3 çalarında hala daha yollarda onların müziklerini dinleyen bir nesil. Neden iş müzik yapmaya gelince onların yolundan gitmeyi tercih etmez? Yoksa sorumu lütfen Duman'ın müziği kötü, yerli şarkılar kötü diye bir yorum olarak algılamayın. Cidden hep merak ettiğim bir şey bu. Aslında bu konu bu başılığn yeri değil ama, üşendim nereye yazmam lazım diye araştırmaya.:)

Evet güzel bir konu gerçekten.
Bir röportajında Batuhan Mutlugil'in genç gitaristler için neler dinlemelerini tavsiye ediyorsunuz sorusuna (Taste - On the boards) albümünü baştan sona önerdiğini okumuştum. Sonra merak edip dinledim tüm albümü. Hatta kastım gittim akmardan 2. el orjinal bir kopyasını buldum astronomik bir paraya çok beğenince. Gerçekten Batuhan Mutlugil'in nekadar Rory Gallagher dan etkilendiği anlaşılıyor. Emprovizasyonları, kurgusu vs... Salaş dağınık tarzını da ben baya jimmy page 'e benzetiyorum.
Aslında etki var ama genel anlamda grup tınılarında bahsettiğin problem mevcut. Sadece Duman yada x bir grup değil... Genelinde var bu problem.

Özellikle son zamanlarda yeni çıkan gruplar anormal tekdüze ve aynı...
Gece, seksendört, gripin.... Hep aynı sıkıcı alaturka sound (bahsettiğin sezen aksu gibi).

Not: Alaturka bir sound ile derdim yok olsa Duman sevmezdim zaten :)

Bu arada dün bronx duman konserindeydim.

Setup'ına Ehx Germanium Od eklemiş.
Gitar olarakta ortalama olarak 10 şarkının 8'inde semi hollow
fender 72 telecaster deluxe thinline kullandı çift humbucker'lı....

o efsane gitarını 3 şarkıda aldı eline..fotoğrafları da ekleyeceğim inanmayanlar olacaktır :)

Bu arada dün bronx duman konserindeydim.

Setup'ına Ehx Germanium Od eklemiş.
Gitar olarakta ortalama olarak 10 şarkının 8'inde semi hollow
fender 72 telecaster deluxe thinline kullandı çift humbucker'lı....

o efsane gitarını 3 şarkıda aldı eline..fotoğrafları da ekleyeceğim inanmayanlar olacaktır :)

off off o konserde olmak vardı baba ya adamlar o ekipmanlarla ne döktürmüştür şimdi. wordclass bi konser olmuştur eminim. hele ki o fender 72 tele çift humbucker tam duman soundunu vermiştir müzik severlere. hele ki german od u eklediyse püfff çok şanslısın dostum ya iyi bir konser yakalmışsın.

Arkadaşım bu adamlardan daha iyi yada daha kompleks şarkı yazamadıkça "bu adamlar gitar çalmayı bilmiyo hiç bişey yapamıyolar çok kötüler yea" diye gezmeyin.Beğenmezsiniz,saygı duyarım ama birşeyden anlamıyolar tarzında mesajlar atmayın

off off o konserde olmak vardı baba ya adamlar o ekipmanlarla ne döktürmüştür şimdi. wordclass bi konser olmuştur eminim. hele ki o fender 72 tele çift humbucker tam duman soundunu vermiştir müzik severlere. hele ki german od u eklediyse püfff çok şanslısın dostum ya iyi bir konser yakalmışsın.

Eyvallah! Hakkaten değişik bir konserdi sonunda bir avuç insan kaldık 30 kişi falan adamlar hala çaldı. Hepimizle neredeyse tek tek vedalaştılar pena verdiler. Milletle sarıldılar falan. Egoları olmayan müthiş müzisyenler. Cengiz baysal ayrı döktürdü, az kişi kalınca doğaçlamanın da dibine vurdular...
Batuhanın sound normalden çok değişikti gene duman soundu ancak çok daha tane tane tok bir gitar tonu vardı. Germanium Od 'ye hiç bastığını görmedim sanırım sürekli açıktı. Ts9 ile sololarda boostladı. Ben bu gitarla olan tonlarını efsanevi gitara göre çok daha fazla beğendim. Yeni albümü yaparken bol bol çalarda dinleriz umarım.

Hangi ekipmanları kullanıyorsun?

şu an 2 ayrı setup'ım war;biri ev , biri sahne için sahnede gitar olarak 68 telecaster zaman zaman da 83 strat'la çalıyorum.Anfi olarak peavy Classic 50'yi 15 inc bass kabinde birlikte kullanıyorum. Pedal olarak ıbanez ts9 , ernie ball volume pedal ,ccb95 cry baby, delay dd6, mxrphase90 ve o anki modlara göre ne gerekiyorsa. Evde setup'ı ise mesaboogie mark3 , classic410 kabin ve degişik gitarlardan oluşuyor.Gitar olarak Guild Starfire, hofner ve Ibanez klasik gitar kullanıyorum..... blue jean dergisi.

Hangi ekipmanları kullanıyorsun?

şu an 2 ayrı setup'ım war;biri ev , biri sahne için sahnede gitar olarak 68 telecaster zaman zaman da 83 strat'la çalıyorum.Anfi olarak peavy Classic 50'yi 15 inc bass kabinde birlikte kullanıyorum. Pedal olarak ıbanez ts9 , ernie ball volume pedal ,ccb95 cry baby, delay dd6, mxrphase90 ve o anki modlara göre ne gerekiyorsa. Evde setup'ı ise mesaboogie mark3 , classic410 kabin ve degişik gitarlardan oluşuyor.Gitar olarak Guild Starfire, hofner ve Ibanez klasik gitar kullanıyorum..... blue jean dergisi.

Evet bu yazıyı okumuştum. Bronx konserinde modunda semi hollow tele varmış anlaşılan. :)

Ben bir festivalde izledim ve dinledim grubu.Setup göremedim tabi ama vintage telecaster dışında aynı renk ama gıcır gıcır yeni bir tele daha vardı.1-2 defa gelip gitti sahneye teknisyenlerin elinde.Amacını bilmiyorum.Ama gitar değişiminin soundu değiştirdiğini hatırlamıyorum(gerçi alkolün dibine vurmuştum öğlenden akşam dumana kadar)

Benim dikkatimi en çok çeken şey ışıkları çok iyi kullanıyorlardı.Konser çok enerjikti.Ben tüm şarkılarını bilmiyorum ama bildiklerimi kütür kütür çaldılar.
Ayrıca Kaanda sahnede deli içiyordu onu hatırlıyorum.İçkinin sigaranın köküne vurdu :D

Telecaster'dan tam anlamıyla faydalanmasını bilen gitarist, gitarın twang tonunu, tüpleri zorlanmış Peavey marka eski bir amfiden almaktadır. Booster olarak modifiye edilmiş bir Ibanez TS9, wah pedalı olarak Crybaby, phaser olarak MXR Phase 90 kullanmaktadır. Gitar tonunun bel kemiği, artık bir tarihi eser niteliğinde olan Fender Telecaster ve Peavey oluşturmaktadır. Boss DD-6 ve Ernie Ball Volume Pedal kullanır.

tr.wikipedia.org

Bence yeni ergenlik başka yöne doğru kayıyor. Yanlış anlamayın bunun yaşla alakası yok. Yok led zepplinden jimiden haberi yok bu duman kidlerinin gibi laflar çok komik ya. Adamlar ne istiyorlarsa onu dinler yok 2 riff var şarkısında bilmem ne. İster 1 riff olur ister 9 ne farkeder ki sevdiriyorsa sevdiriyor neden dert oluyor ki sizlere, yani uff at bir pink floyd cd si yeah müzik budur gibi kafa çok komik. Hele artık şu 2 nota basma olayına deli oluyorum yahu bi gidin o zaman sabah akşam dream theater slayer dinleyin. Müzik kültürü sizin gibi gelişmemiş! gençleride dumanlarıyla nirvanalarıyla bırakın.

Müzik bilmek başka , müzik üretmek başka. Bu işin sayacı yok, 3 akorun üzerine sonsuz sayıda melodi üretebilirsin. Bunu söyleyip müzikten anladığını kanıtlamak çabasına girenler, bırakın artık bu saçmalıkları.

benim bildiğim kadarıyla batuhan 68 veya 69 yapım bir tele kullanıyor,birde şu anda kullandığı bir american standard tele var,natural renkte sanki gitarın boyası kazınmış gibi,bir dönem humbuckerli tele kullanıyodu,pedal setupunu tam olarak bilmiyorum aklımda kalmamış pek ama ehxten bir pedal vardı germanium od'ymiş :) onun dışında peavey classic 50 halfstack var amfisi bundan 2 tane var birde combo peavey amfisi var,ben bu kadarını biliyorum :)

Bu arada Batuhan o 60 lardan kalma vintage telecasterının üzerine yeni bir gül kokluyor olsa gerek.

Yeni bir telecaster'ı da var artık.

Hayvan şarkısında bunu kullanmaya başlamış. Aldığı tını parçaya daha uygun demek ki...

Köprüden anlayacağınız üzere gayet yeni bir model.

Üzerinden çokca zaman geçti ama :D grupla az da yakında olsam öğrendigim şeylerden biri bu oldu konserde gitar değiştirme sebebi çok ilginç bir şekilde şuanda ellerin ellerimede yapıyor mesela İnce Mi telini Re ye düşürüyor :D tersten drop d gibi :D

Geri