Amerikan Gitar Getirteceğim

Abim nisan ayında eğitim için chicago'ya gidecek yaklaşık 3 ay kalacak.

1- chicago'da nerelerden gitar alabilir?
2-hiç gitar alakası yok gitarı seçmeli?
3-daha önce amerikan gitar getirmiş olanlar; yurt dışına götürülecek dese orada uygun paketleme yaparlar mı ?
3-fender amerikan standart hss'lerin fiyatları ne civardadır?
4-teşhir ürünleri bildiğim kadarıyla ucuz oluyor almak sıkıntı olur mu?
5-uçakla gelirken sorun çıkar mı?

forumda yeniyim hatalarım olabilir kusura bakmayın,teşkkürler.

Selamlar, hoşgeldiniz.

Öncelikle Türkçe'ye, büyük küçük harfe, noktalamalara biraz dikkat :)

1- Chicago'da benim bildiğim sadece http://www.chicagomusicexchange.com/ var. Google'dan arayın yine de.
2- Gitarla hiç alakası yoksa tamamen şans işi. İnternetten okunarak gitarın nasıl seçileceği öğrenilmez.
3- Yurtdışına çıkarılacağını söylemeyin. Hele bir de abinizin durumdan anlamadığını çakarlarsa sapı atmış, arızalı ürünü "nasıl olsa iade de edemezler" diye kakalayabilirler.
3- Google.
4- Satıcıya bağlı. Çok da özel bir enstrüman değilse kapalı kutu tercih edin.
5- Güzel paketlenir ve hazırlanırsa hasar almaz. Ben yurtdışından Strat getirecek olsam sapı ve gövdeyi ayırıp uygun bir sırt çantasında getiririm. Ama gitarlar hakkında çok deneyimli değilseniz tavsiye etmem. Fender, gitarı mağazalara karton bir kutu içerisinde yolluyor. Abiniz mağazadan o kutuyu da istesin. Uçağa verirken o kutunun içinde verebilirsiniz. Gümrük ve evrak işleri konusuna çok hakim değilim, yurtdışından gitar getirmiş forum üyeleri de birinci ağızdan bir kaç şey yazarlar konu hakkında.

Hocam kutudaki gitarın da teşhir ürünü olup olmadığını bilmek biraz zor. Bazı mağazalar eline geçen gitarın çoğunu deneyip iyisini teşhire koyuyor. Diğerlerini kutulayıp müşteriye satıyor. Ben bu yaz bir arkadaşım aracılığıyla gitar aldım ABD'den. 0 gitar yerine ebay'i de düşünebilirsiniz. İkinci elde güzel gitarlar bulunuyor. Çoğunu da hardcase ile gönderiyorlar. Türkiye'ye getirirken de 2. bagaj olarak hardcase ile verirseniz hiçbir sıkıntı çıkmıyor sadece yaklaşık 100 dolar bagaj parası veriyorsunuz sanırım.

Selamlar

1- Chicago da loop yani sehir merkezinde bir tane Guitar center var chicago music exchange de loop ta yanlis hatirlamiyorsam, loop un disinda metroyla 10 15 dk uzaklikta 2 guitar center daha olmasi lazim eger araba varsa o dukkanlara da gidilebilir arti baska bircok dukkan daha var toplu tasimayla ulasilabilen yani gitar alicak yer bulmakta zorlanilmaz biraz google yeter...(bu arada urunun ustundeki fiyat etiketi + % 8.25 illinois state vergisi gercek odenecek miktar aklinizda bulunsun supriz olmasin). Aldiginiz gitarin en az 30 gun geri verme suresi olur onun icin herhangi bir b stock bilmem ne kakalama tarzi bir olay olacagini dusunmuyorum turkiyedeki dukkanlarda yasanan "yalniz kemeri cikaralim","aslinda denetmiyoruz" kafasinda dukkanlar degiller teshir urunlerinin fiyatlari guitar centerda farkli degil diye biliyorum ama sole bi dezavantaj soz konusu orda teshirdeki gitarlar anfiler isteyen herkes tarafindan deneniyor yani tam anlamiyla 0 denilebilir mi bilmiyorum ama yine de sifir gitarlar.

2- Gitarla alakasi olmayanin nasi gitar alicagina bir yorum yapamicam :D
3/5-Getirecek kisi case yada softcase ile sorunsuz ucaga binebilir,kokpitin arkasindaki saklama yerine koydurabilirsiniz sorarsaniz herhangi bir problem cikarma olasiliklari yok gibi, bagaja vermek isterlerse israr edin vermemeye ki dedigim gibi el bagajiniz yoksa kabine sokulacak, ole birsey demezler, en guvenli yontem elde case le kabinde goturmek herhangi bir ekstra paketlemeye gerek yok

Ozet olarak bence durum boyle...

Ben olsam guitar center'i secerim. Abin gitardan anlamadigi icin diger opsiyonlari bosuna tartismayalim.

GITAR KABINDE GIDER MI, BAGAJA MI VEREYIM: Gitmez, THY nin kurallari acik. Bu soru bin kere soruldu hala israrla bunu savunan adam var. Hala Sehzade Mustafa'yi tartisan ulkede sasirmamak lazim ya neyse. Buyur kurallari paste ettim:

Müzik aletinizin büyüklüğü kabin bagajı ölçülerini (23x40x55 cm) aşmıyorsa müzik aletinizi yanınızda kabin bagajı olarak taşıyabilirsiniz.
Müzik aletinizin büyüklüğü kabin bagajı ölçülerini (23x40x55 cm) aşıyorsa enstrümanınızın kabinde taşınabilmesi için ekstra bir koltuk satın almanız gerekmektedir. Bunun için müzik aletinin ağırlığının 75 kg’ı aşmaması ve en fazla 50x50x67 cm boyutlarında olması da gerekmektedir. Daha büyük olan müzik aletleri kargo bölümünde taşınmaktadır.

-SAP GOVDE AYIRMA: Bu atla deve degil yapmasi 30 saniye surmez ama madem abin bu isten bihaber aldigi dukkana sorsun onlar ucret falan almadan bu isi yaparlar. Buyuk dukkanda anlamadigini soylemenin bir dezavantaji olmaz, kimse de kazik atmaz merak etme. Sonra da abin govde ile sapi sarip sarmalasin ve bavula atsin. Bagajda gitara bir sey olmaz, ABD den belki 10 tane gitar getirdim akustik elektrik klasik hic birseycik olmadi oyle super ozendigimi de soyleyemem. Kaldi ki olsa ne olur? Gitarda ekipmanda cizigi vurugu kaldiramayan kabullenemeyen adam melundur, zindiktir buyuk ihtimalle de peyniri Diadan alir Macrocenter'dan alisveris etmez. Malin size faydasi yok ahiret icin icin calisin diyoruz kimsenin umrunda degil, ameller curuk vuruk icinde sen takmissin gitarin cilasina vuruguna. Bakalim o sifir kondisyondaki ekipmanlar sirat koprusunde size nasil yardim edecek.?

-TEHSIR URUNU: Guitar Center'da ve bir cok baska dukkanda duran gitarlarin hepsi bir sekilde tehsir urunu yahu, tehsir urunu diye ayri bir urun grubu yok ki. Duvarda asili olup da sana denetmeyecekleri bir urun bilmiyorum ben. Indirim falan olmaz; indirimin iki kosulu: ya clearance vardir veya defoludur hepsi bu, zaten normal fiyattan indirim varsa sebebi ile birlikte etikette yazar. Gitarlar en fazla camekanda durur misal Taylor D45 tir 5000 dolarlik akustiktir onu da sorar denersin yine. Diger dukkanlarda da oyledir. Stok olarak 10'a 20'ser depoda tuttuklari seyler Line 6 amfidir Schecter dir falan; istenilen urun 1 hafta icinde Alaska'ya bile gidebilirken neden stok tutsunlar zaten? Ha illa acilmamis kutu olsun diyorsan onu da ana dagitim merkezinden getirtebilirler.

HSS STRAT FIYATI: Manyetik diziliminin fiyatla bir alakasi yok ama Standart stratlar 550-650 bandinda dolasiyor ikinci el ise. Sifiri ise dukkana has ozel bir indirim yoksa 1100 dolar civaridir tabii ustune vergi gelecek.

Sevgili @OsmanBurak , konuyu yeni gördüm, tam ben de sizi önerecektim, siz halihazırda döktürmüşsünüz, klavyeniz zeval görmesin...Ben de, gitarcenter'in ikinci el linkini paylaşacağım, http://used.guitarcenter.com/usedgear/index.cfm ...Bu linki de @OsmanBurak beyden temin etmiştim, kendisi size, buradaki ürünleri belli bir kapora verilmesi halinde istenilen mağzaya getirilebileceği vb. konular ile ilgili daha doğru ve detaylı bilgi verebilecek kişidir...

Sevgiler ve saygılar...

GITAR KABINDE GIDER MI, BAGAJA MI VEREYIM: Gitmez, THY nin kurallari acik. Bu soru bin kere soruldu hala israrla bunu savunan adam var. Hala Sehzade Mustafa'yi tartisan ulkede sasirmamak lazim ya neyse. Buyur kurallari paste ettim:

Bu bolum benim icin yazilmis heralde, oncelikle bu konuyu karsilikli soyle olur boyle olur konusmasi haline getirmek istemiyorum acilan konuya yazmamin sebebi kendi yasadigim sey "chicago dan gitar getirmek" nasil olur nerden olur gibi bir sey gorunce konuyla ilgili kendi deneyimimden oturu yardim edebilirim diye dusunerek birseyler yazdim. Kendim yaptigim birseyin burda olmaz hala bunu diyenler var, sehzade mustafa konusulan turkiye gibi yorumlar almasi bayagi enteresan olmus.

Amerika'dan 3 tane gitar aldim 3 kere buraya getirdim 2 si American airlines ve british airways di digeri THY. Evet THY kabine gitar almamisti tek bavulum oldugu icin bagaja ucretsiz vermistim ve herhangi bir problem yasamamistim(Hardcase). Diger ucuslarda ise amerika ici aktarma chicago- londra aktarmasi yapip 1 gidis icin 2 farkli havayolu 3 ucak 2 bagaj cekininde gitarim elimde yolculuk etmistim ( ucak icindeki dolabimsi storage da tabiki). Sonuc olarak thy yle uculuyorsa hardcase lazim yada kutusu american airlines,british airways hardcase e bile ihtiyac yok elden hostese hostesten dolaba tasiyabilirsiniz.

Not: Birisi cikip luftansa da soyle kural da boyle al buyur diyip almanca yazi eklerse luftansa yla ucmadim bilgim yok :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İyi günler arkadaşlar birçok soruma cevap aldım bir kaç sorum daha var.
Amerikan Standart Strat hardcase ile birlikte mi satılıyor?
Eyalet vergisinden kurtulmak için internet üzerinden sipariş edin diyorlardı bu gerçek mi? 1100 doların %8 i yaklaşık 200 lira yapıyor az değil.
Abim THY ile uçmayacak büyük ihtimalle Alman hava yolu şirketi ile uçacak galiba hardcase'i sokarım kabine diyor cidden sokabilir mi?
Kargo bölümüne vermek zorunda kalırsa hardcase'in üzerine kırılacak etiketi yapıştırdıktan sonra sorun çıkar mı?

Eyalet vergisinden kurtulmak için internet üzerinden sipariş edin diyorlardı bu gerçek mi? 1100 doların %8 i yaklaşık 200 lira yapıyor az değil.
Abim THY ile uçmayacak büyük ihtimalle Alman hava yolu şirketi ile uçacak galiba hardcase'i sokarım kabine diyor cidden sokabilir mi?
Kargo bölümüne vermek zorunda kalırsa hardcase'in üzerine kırılacak etiketi yapıştırdıktan sonra sorun çıkar mı?
Diğer konuları bilmem lakin kırılacak ibaresi süsten ibaret kırılacak ibaresi omasına ragmen 3 parca olarak almıştım gitarı

Hardcase'in ustune kirilacak etiketi koyarsa birseycik olmaz yahu burada resmini paylastigim ne varsa (ud haric tabi ki onu Cerrahpasadan aldik) aynen oyle gelmistir. Guitar Center acimaz verigiyi koyar. Anlamayan birinin uzaktan gitar siparis edip onu Turkiye'ye tasiyacak olmasi yeterince urkutucu o yuzden bir de baska eyaletten alayim vergisi olmasina girme hic kaldi ki her dukkan ve her eyelet icin gecerli degil artik senelik vergi beyaninda da soruyorlar o is gitgide sikilasiyor. Onun yerine kiz gibi ikinci el bakiver olsun bitsin hatta Deluxe veya vintage alsan da 1100 dolardan asagiya bulursun. Abin fotolarini ceker sana yollar oldu da begenmezsen dukkan sorgusuz sualsiz alir kafan rahat olur. Ekonomi yapmak iyi ama sansini fazla da zorlama derim. Internetten aldin mi sayet begenmezsen gondermesi de zor paketlerken birsey olsa problem cikar vs vs....

Bu bolum benim icin yazilmis heralde, oncelikle bu konuyu karsilikli soyle olur boyle olur konusmasi haline getirmek istemiyorum acilan konuya yazmamin sebebi kendi yasadigim sey "chicago dan gitar getirmek" nasil olur nerden olur gibi bir sey gorunce konuyla ilgili kendi deneyimimden oturu yardim edebilirim diye dusunerek birseyler yazdim. Kendim yaptigim birseyin burda olmaz hala bunu diyenler var, sehzade mustafa konusulan turkiye gibi yorumlar almasi bayagi enteresan olmus.

Amerika'dan 3 tane gitar aldim 3 kere buraya getirdim 2 si American airlines ve british airways di digeri THY. Evet THY kabine gitar almamisti tek bavulum oldugu icin bagaja ucretsiz vermistim ve herhangi bir problem yasamamistim(Hardcase). Diger ucuslarda ise amerika ici aktarma chicago- londra aktarmasi yapip 1 gidis icin 2 farkli havayolu 3 ucak 2 bagaj cekininde gitarim elimde yolculuk etmistim ( ucak icindeki dolabimsi storage da tabiki). Sonuc olarak thy yle uculuyorsa hardcase lazim yada kutusu american airlines,british airways hardcase e bile ihtiyac yok elden hostese hostesten dolaba tasiyabilirsiniz.

Not: Birisi cikip luftansa da soyle kural da boyle al buyur diyip almanca yazi eklerse luftansa yla ucmadim bilgim yok :D
Size yazmadik canim egleniyoruz benim mesajlarda gergin gozuken yerler bilhassa geyiktir aman diyeyim; yahu sirat koprusunden bahsetmisim strat konulu mesajda daha ne olsun. Ustteki mesajlarda yazilan bir suru degerli sey var. Tek soylemek istegim sikca giden gelen biri olarak Istanbul hub olmaya basladigindan beri hersey daha sikilasti o vakit kurallari hatirlatayim dedim, kime vuracagi belli olmaz. 50 gram fazla icin bagaj actiran memur da var 4 kilo fazlaya para almadan geciren de ilk defa giden arkadas ilkine gore yapmali bence hesabi hepsi bu. Maksat yardim zaten, sidik yaristirmiyoruz (ben cidden cok uzaga iserim ama simdi o konuya girmeyelim) :) Ama isin ozu ve neckthru olmayan gitarlar icin dogrusu @tugberkozdemir beyin onerdigi uzre gitarin kelleyi vurmaktir cantaya atmadan once. Bir de madem konu oldu, ABD de olsa once temiz ikinci el bakmakta suphesiz ki buyuk faydalar vardir.

kargoda sıcaklık kaç dereceye düşüyor ve gitara ne oluyor, hep merak eder dururum.
Aslına bakarsak bütün ürünler bir şekilde kargo ile geliyor. Ama uçakta ama konteyner içinde deniz yoluyla, yani bence aşağı yukarı aynı şartlar altında yolculuk yapıyorlardır. :) Tamam uçakta ekrana baktığımızda dışarıdaki sıcaklık eksi bilmem kaç yazıyor ama kargo bölümünün o ısıda olacağını sanmam. E bildiğim kadarıyla konteynerlarda da ısıtma sistemi yok :)

Lufthansa'yı da ben söyliyim... Sorun çıkımıyor :) Geçen yaz Orlando - Frankfurt ve Frankfurt - Ankara uçaklarında gitar getirdim... İkisinde de kabine sokarken sıkıntı olmadı... Yalnız bavulumu bagaja verip, uçağa sırt çantası + case olarak bindim onu da belirteyim... Bir de getirdiğim case les paul case idi... Fender American Stratları'in dikdörtgen SBK case'lerinden daha ufaktı...

Geri