Sunay Akın

Aslında bir tarih öğretmeni olan Sunay Akın, harika anlatıcılığını, yazıya dökerek rahat okunan hoş kitaplar yazmıştır...

Ayrıca büyük bir de eskiden günümüze oyuncak koleksyonu bulunmakta...
İstanbul için şiir yazmış olan yaşayan son şairdir...

Siz neler diyorsunuz bakalım??

Kız kulesi aşığı rakı şişesindeki etiketi dahi merak edip araştıracak kadar meraklı konuşmasıyla beni büyüleyen onlar hep oradaydı istanbulun nazım planı ve kırdığımız oyuncaklar adlı kitaplarını okuduğum yazar ve şair...

tapılası yaratık...

62 Tavşanı

Denize düşen
bir oyuncaktır Kız Kulesi
soruyorum berber koltuğundan
iki ayna arasında
akıp giden görüntüme
şair olanımız hangisi

Pencere tüllerine
gelinlik diye sarılan
o küçük kız nerede şimdi
gemim battı çoktan
denize inen tüm flikalarıma
erkekler bindi

Duvardaki yangın düğmesini
örten cam parçasıyım
kurtuluşun olacaksa
hiç düşünme
ayakkabının topuğu ile kır beni

İnanmıyorum uzaylılara
duymalıyım birilerinden
yıldızlardan nasıl
görünürdü diye
mahallemizdeki yazlık
sinema

Öğrendim saat kulelerini
kibrit kutularından
bağışla beni
iki dünya savaşının
yaşandığı yüzyılda
nüfus cüzdanımdaki 62'den
yaptığım tavşan

zibidi orhan veli bir sunay akın iki sayıyorum bunları ve hoşuma gidiyor...ama bowling for columbine olayını gerçekleştirirsen beni sevince gark olmuş bir durumda bulabilirsin...

Çok seviyorum bu adamı.İki yıl önce bu insanı çok sevdiğimi bilen canım edebiyat öğretmenim üşenmeden bir kitap alıp imzalattırmıştı benim için;Kız Kulesi'ndeki Kızılderili...
Şöyle yazmıştı aynen çizdiği çöp taşıyan çöpten bir martının altına.Kız Kulesi'nden havalanan martıdan sevgilerle...

Seneler önce tanıdım onu. Resim yapıyordum. Radyoda açıktı ama dinlemiyordum. Kız kulesinden bahsettiğini duyunca işi gücü bırakıp dinlemeye başladım. Çünkü müthiş bi kız kulesi hayranıyımdır. Kız kulesini sevdiğim için Sunay Akın'ı sevdim, Sunay Akın'ı sevdiğim için martıları ve insanları daha bi sevdim. Bütün kitapları mevcuttur. Ama sonra bi hayal kırıklığına uğradım. Bizim üniversiteye söyleşi için çağrılmıştı. Tam 3000$ istemiş. Devrimci denilebilecek bi insanın üniversite öğrencileriyle sohbet etmek için bu parayı istemesi çoook şaşırttı beni. Mail fln atıp tepkimi göstermeyi düşündüm. Çok kızdım buna. Ama olmadı. Aslında hala bu işte bi iş olduğunu düşünüyorum. İnanamıyorum.

Yazarlığına diycek hiçbir şey yok. Çok zekice.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
aslında ben kendisini tanıyorum...
yani çok az ama tanıyorum...
ve insan onu dinledikçe dinleyesi geliyor...
adam sıradan bir olayı size dünyanın en ilgginç olayı haline getirebilir... süper bir adam...

MarilynManson demiş ki:
zibidi orhan veli bir sunay akın iki sayıyorum bunları ve hoşuma gidiyor...ama bowling for columbine olayını gerçekleştirirsen beni sevince gark olmuş bir durumda bulabilirsin...

aklımda merak etme pazartesi günü haber yolluycam sana :)

şiirlerinden çok kitaplarını seviyorum ben.onun yazılarıyla şaşırmak ve İstanbul'a defalarca daha aşık olmak hoşuma gidiyor.dinletisine gitmiştim,büyüleyici bir insan.ondan etkilenmeyecek az kişi vardır kanımca.

Hem en güzel hem en kötü şiiri Sunay Akın'ın bence..

Ayrılık..
İki rayı gibiyiz bir tren yolunun
Yakın olması neyi değiştirir
Son istasyonun..

İstanbulda Bir Zürafa kitabını okudum Dumlupınar hikayesi felan gayet hoştu Ayrıca televizyonda rastladığım zaman özellikle dinliyorum ama son zamanlarda aynı şeyleri anlatır oldu....

Çok severim.İster kitapları olsun,ister sohbeti...Bizim okula gelmişti;o kadar ilginç şeyleri o akıcı ve zevk veren üslubuyla anlattı ki,hayran kaldık adama.

milli takım teknik direktörü Şenol Güneş'in yakın arkadaşı,küçükken limonddan top oynarlarmış,en sevdiğim şiiri;
ne zaman kırmızı rujlu bir kadın görsem
küçükken paramın yemediği elma şekerleri gelir aklıma...

ayrıntı düşkünü bir adam..gördüğü her şeyi araştıran..onun her konuda söyleyecek şeyleri vardır her zaman..ve kendi yorumlarını da kattığında doyulmaz bi yazar oluyor.belki kitapları onu yeni keşfedenler için biraz ağır gelebilir.yani bir anda içinden çıkamadığınız ayrıntılara takılabilirsiniz ama şiirlerinde verdiği tadı hiçbir şeye değişmem..

Geri