Gibson Model Siralamasi

Aynen bahsettiğiniz gibi. Gitar sıfır değil 2. el olarak alındı. Gitarı 3-4 kez görmüşlüğüm var. Yalnız gitar studio'da sağa sola vurulmuş olabilir, ama evde olsa evde vurdum kırıldı derdi. Akort yaparken sap gerilimi vs. vs. bu durumu tetiklemiş olabilir mi ? Vuruk falan olsa da pek mümkün olmaz diye düşünüyorum. Kafama yatmıyor ama elimizde kırık saplı bir gitar var.

Aynen bahsettiğiniz gibi. Gitar sıfır değil 2. el olarak alındı. Gitarı 3-4 kez görmüşlüğüm var. Yalnız gitar studio'da sağa sola vurulmuş olabilir, ama evde olsa evde vurdum kırıldı derdi. Akort yaparken sap gerilimi vs. vs. bu durumu tetiklemiş olabilir mi ? Vuruk falan olsa da pek mümkün olmaz diye düşünüyorum. Kafama yatmıyor ama elimizde kırık saplı bir gitar var.

Göze çarpsa da çarpmasa da mutlaka önceden bir vukuatı vardır o gitarın. Yoksa Vision'un, Prince'in, S.B. Dreams'in hatta daha uyduruk markanın başına gelecek iş değil.

ya bir de şöyle bir şey duydum bende bir elitist les paul var taksimde bilinen bir luthier senin gitar gerçek maun satma değiştirme gibson şimdilerde maun görünümlü başka ağaçlar kullanıyor demişti akira mı akata mı tam olarak hatırlayamadım varm ı durumdan haberleri olan ?

@hackeiommi soru gelsin madem :D

ya bir de şöyle bir şey duydum bende bir elitist les paul var taksimde bilinen bir luthier senin gitar gerçek maun satma değiştirme gibson şimdilerde maun görünümlü başka ağaçlar kullanıyor demişti akira mı akata mı tam olarak hatırlayamadım varm ı durumdan haberleri olan ?

@hackeiommi soru gelsin madem :D

Duymadım bugüne dek. Gerçi Gibson'un zamanında baskı resimle sahte flame maple kapak yaptığı bile rivayet edilir :) Ama son yıllarda Gibson alıcısının bir kısmı uyandı. Resmi forumunda bile kalayı basıp isyan çıkarıyorlar. Maun deyip te başka ağaç kullanmayı yememesi lazım teorik olarak. Yoksa forumunda "Paralel LPcü oluşum" deyip te yüzlerce kullanıcıyı da banlamak zorunda kalır ki yemez :)

Son düzenleme:
Headstock kısmının kırılmasına dolaylı yoldan şahit oldum arkadaşımla aramızda şöyle bir telefon görüşmesi oldu.
+Abi benim gibson varya..
- Ne olmuş senin gibson'a ?
+Studio'dan geldim, ev soğuk akort ederken sap çatladı, ne oluyor lan derken de komple gitti sap..
-Bass gitar telini kopartan gördüm, senin gibisini görmedim. Luthier arayacaksın. Bir daha da para vermeyeceksin o markaya..

Birazcık yüklendim arkadaşma. Yalnız benzeri durumlar ESP, Godin gibi Les paul tarzı gitar üreten markaların gitarlarının başına gelebilir mi ? Bir çoğunda o destek yok.. Ben para verip aldım. ESP alacak arkadaşıma engel olayım bari..
Burada çok sohbeti,mevzusu geçti.Eğer esp alacaksa (les paul için diyorum bunu) feci hayal kırıklığı yaşayabilir. Haritage daha mantıklı bu noktada ki sıfır bir esp den daha ucuza gelecektir :D

Burada çok sohbeti,mevzusu geçti.Eğer esp alacaksa (les paul için diyorum bunu) feci hayal kırıklığı yaşayabilir. Haritage daha mantıklı bu noktada ki sıfır bir esp den daha ucuza gelecektir :D

Eclipse serisini diyorsan, işçiliklerini bilemem ama bir iki kayıttan gördüğüm kadarı ile LP'leri sound olarak LP değil, daha modernler. Heritage ise tartışmasız bir LP.

2. el aldıysanız ben size bunun üzerinde ne yapıldığını söyleyeyim,benzer sahtekârlığı yapan çok kişi var sırf gitara verdikleri paradan kâr etmek için zarara girmemek adına yapıyorlar bunu da.Sap kırıldıktan sonra o kısmın boyası ve ya cilası sıfıra sıfır olarak çıkartılıyor,ondan sonra kırık kısmı tamir ediyorlar,sonra tekrar cilayı ve ya boyayı bastıktan sonra benim diyen adam anlamayacaktır orada çatlak-kırık olduğunu.Forumda bunu yapanlar da oldu.Gibson fiyat politikasından dolayı bana da çok itici geliyor zira bu kadar da bçkunu çıkartmaz zannımca.Siz de eğer durumu göze aldıysanız ve ya gitarı tamir ettiririz diyorsanız, değerinden düşmesi umrumda değil ve bu gitarı seviyoruz diyorsanız sapı gövde birleşiminden ayırıp yeni bir sap taktırabilirsiniz.

Bu sap hadisesinin benzeri replika olup zamanında davalık olan kopyalarda da gördüm fazlasıyla.Firmalardan birkaçı ölçüler de dahil birebir ürettiği için sap kırılması riski taşıyor.Bu sap hadisesi fr sistemli İbanezler'de de çok fazla oluyordu sapı delerek geçen kilit vidalarından dolayı,hatta bu hadiseden dolayı rg 550 lerin çoğunda ya çatlak ya da kırık vardır.bunun dışında Fender Richie Sambora Strat'larda , Fender süperstratlarda ve Cort'un bazı fr lu serilerinde de görebilirsiniz.

Eclipse serisini diyorsan, işçiliklerini bilemem ama bir iki kayıttan gördüğüm kadarı ile LP'leri sound olarak LP değil, daha modernler. Heritage ise tartışmasız bir LP.
Ama Haritage de sap kısmı tartışmaya açık olarak ne gitar üretiyor be :D Şahsen 7/8 ölçekli bir süperstrat sapığı olan ben bile hayran oldum :) Ben daha Haritage alıp pişman olan bir insan görmedim okuduğum kadarıyla.

Ama Haritage de sap kısmı tartışmaya açık olarak ne gitar üretiyor be :D Şahsen 7/8 ölçekli bir süperstrat sapığı olan ben bile hayran oldum :) Ben daha Haritage alıp pişman olan bir insan görmedim okuduğum kadarıyla.

Heritage'in headstock kısmını da incelemek gerek. Kırılma olayında Gibson'un tek hatası sadece ense korumasını kaldırmak değil. Aslında üst eşiğin bulunduğu kısımda da dizayn hatasından kaynaklanan kronik bir zayıflık söz konusu idi bir kaç yıl önce tartışılan. Linkini bulabilirsem atarım buraya.

Belki Heritage bu hataların üstesinden gelmiştir. Ton ve işçilik olarak muhteşem bir gitar zaten.

Bir de gözüme çarpan ilginç bir durum var. Dünya çapında "Gibson LP'ümün kellesi uçtuuu!!" diye feryad eden çok ama, "Gibson SG'min kellesi uçtuuu!!" diyen sadece bir kere gördüm? Hem SG'lere bu ense koruma katmanı da hiç konmadı? Ne iş acep?!?!

Bir de gözüme çarpan ilginç bir durum var. Dünya çapında "Gibson LP'ümün kellesi uçtuuu!!" diye feryad eden çok ama, "Gibson SG'min kellesi uçtuuu!!" diyen sadece bir kere gördüm? Hem SG'lere bu ense koruma katmanı da hiç konmadı? Ne iş acep?!?!
Tasarım ve ölçülerden kaynaklı, sap skalası dahil geleneksel les pauller ile alakası yok diye biliyorum. Sg'nin hikâyesi bildiğim kadarıyla küçük ebatlı solid body gitarlar furyasından pay almak istemesiyle başladı ,hatta bunun içerisinde tutan tek gitarı oldu,üretimden kaldırılmış olan stratımsı çok fazla gibson var bu noktada.Hatta bir aralar bunlardan 2 sini Türkiye'de de gördüm Gibson U2 signature olması lazımdı ismi.Zaman zaman ısrarla strat kategorisinde gitar üretmeye devam etmektedir ama geneli hüsran olmaktadır :D

Tasarım ve ölçülerden kaynaklı, sap skalası dahil geleneksel les pauller ile alakası yok diye biliyorum. Sg'nin hikâyesi bildiğim kadarıyla küçük ebatlı solid body gitarlar furyasından pay almak istemesiyle başladı ,hatta bunun içerisinde tutan tek gitarı oldu,üretimden kaldırılmış olan stratımsı çok fazla gibson var bu noktada.Hatta bir aralar bunlardan 2 sini Türkiye'de de gördüm Gibson U2 signature olması lazımdı ismi.Zaman zaman ısrarla strat kategorisinde gitar üretmeye devam etmektedir ama geneli hüsran olmaktadır :D

Valla Nighthawklar da SG'den uzun bir skalaya sahip, onlar da geleneksel LP çizgisinden farklı ama kelleleri çatır patır uçuyor :D Skala olarak ta SG'ler ile LP'ler aynı skalaya sahipler.

SG'lerin de headstocklar LP'lere bayağı benziyor. Onların da bakınca teoride çatır çatır gitmeleri gerek. İlginç :vulcan:

Son düzenleme:
Sap daha önceden kırılmış, özensizce yapıştırılmış, üzerine boya atılmış. Eski sahibi bunu kabul etti ve sapın değişim ücretini karşılayacağını taahhüt etti.
Kırılma sebebine gelince bknz:
Pic-1.jpg

Sap daha önceden kırılmış, özensizce yapıştırılmış, üzerine boya atılmış. Eski sahibi bunu kabul etti ve sapın değişim ücretini karşılayacağını taahhüt etti.
Kırılma sebebine gelince bknz:
Pic-1.jpg

Yanlışın var. O incelik sadece truss rod'un altında var. Tek başına kırılmaya sebebiyet vermez. Resimdeki üçgen kısım hala katı maun ve rod'un iki tarafı da (yukarıdan bakınca sağ ve sol tarafı) bu şekilde.

Bu arada truss rod ile klavye arasında akçaağaçtan bir blok var, dikkat ettiniz mi bilmiyorum. İç taraftan basılmış skunk stripe gibi.

Dosyalar

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    66.9 KB · Gösterim: 197
Geri