15'cmden Kısa Ara Jack Arıyorum Ama Bulamıyorum Yardım..

Sağlam bir "lehim aleti" al, sağlam olmasa da olur.
Cümlesinin anlamı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Sağlam lehim aleti sağlam vücutta, vücut bulur.
B) Sağlam herzaman sağlam değildir.
C) Hayır kadınım, hayır sağlam değilim.
D) Lehim aleti yok, yanık yok.
E) Kendini yakma bilader.

Ggidip bir havyaya 250 TL verme, öğrenci işi ucuz yollu bi havya da iş görür demek.

Hiçbiri... 10 cm lik kablo yapacağını soran biri muhtemelen yeni bu işlerle meşgul ve dolayısı ile de öğrencidir. Gidip te elektronikçi lehimi almasına gerek yok demek. İşini görecek 1 milyonculardan 20 liraya takımını alabileceği aletlerden bahsettim. Çok profesyonel amaçla kullanmayacaksa işini görecektir. Ama profesyonel sahnelerde kullanacaksa elektronikçilerin kullandığı lehim tabancalarından da alabilir tabi ki.

Açıklama için teşekkürler peki profesyonel lehim tabancalarinin farkı nedir? Hatta lehim tabancası ile havya arasındaki fark nedir?

Açıklama için teşekkürler peki profesyonel lehim tabancalarinin farkı nedir? Hatta lehim tabancası ile havya arasındaki fark nedir?
Teoride aynı şey sayılabilir bildiğim kadarıyla, tabanca "bildiğim" kadarıyla bu el işi yapanların ağaçlara yazı yazdıkları "yüksek watt" lı zımbırtılar. Tabanca şeklinde oluyorlar. Bunla jack yapmaya gerek yok, jack ı da eritir büyük ihtimalle, ergonomisi gereği lehimi tam yerine oturtmakta zorlanabilirsin, en ufak bi' hatada oranı buranı koparıp düşürebilirsin :D (tamam abarttım.)
şöyle; (Bu da teoride bir havyadır, pratikte bunlara havya diyen bir elektronik mühendisi dahil bir sektör çalışanı görmedim, hep tabanca deniyor bunlara ama bunlar da havyadır tamam.)
Hirdavat_775929.jpg

Havya diye çağırılan şey genelde şu şekilde "kalem" şeklinde ya da "istasyon" a bağlı yine kalem şeklinde olanlar oluyor. Bunlar da da üstteki gibi havya ama istediğiniz elektronikçiye gidin, havya alacağım deyin, tabanca vermez bunu verir ya da benim tanıdığım elektrik/elektronik tayfası hep düz vites. Ama tekrar söylüyorum, "bildiğim kadarıyla" hepsi havya, şu da kalem havya, 2.si istasyon havya. Bunların çekiç/balta denen çeşitleri de var, ihtiyaca göre kullanılan. Senin benim jack yapımında karşıma çıkabilecek olanlar bunlar şimdilik.
Hirdavat_1914890.jpg

Hirdavat_2727350.jpg

Son düzenleme:
Şimdi bildiğim kadarıyla kısmını geçiyorum, naçizane tavsiyeme geleyim başlığı açan ve merak eden arkadaşlara.
Direkt bu siteden linktekini alabilirsin, herhangi bir hırdavatçıdan buna benzeyen 40w civarı "topraklı fişi olan" bir kalem havya alabilirsin.
Şu fotoğraftaki gibi ahşap tutma yeri olan 1-5-10-20 liralık olan, set halinde satılan ıvır zıvırı bedava verseler alma. Başına iş açabilirsin, açtım biliyorum en az 10 tanesini yaktım bunların, ucuz mal alacak kadar zenginsen sen bilirsin tabii.
Almaman gereken : (kafa karışmasın diye fotoğraf linki veriyorum, fotoğrafı asmıyorum. ) Link : Buraya Tıkla
Lehim teli olarak tüp şeklinde olanları çok beğenmiyorum, küçük makara şeklinde olan takriben 5-10 liralıklar var. Markası Hilal olanı alma, isminden dolayı, anısı büyük, o beni yaktı siz onu yakmayın. Sargı şeklinde olandan al. Denk gelirsen lehim pastası al, ama şart değil ben başlarda çok fazla kullanmıyordum, yine de teneke kutulardakinden bulursan al. Bu şekilde bir öneri listem var. Hepsiburada dan alacaksan öm at, oradan önereyim sana pasta ve lehim telini bitsin bu iş.

Lehim tabancalarının şarjörü vardır. 6 patlar veya yarı otomatik olabilirler. Ruhsata tabidir. Havya ise balık mezarlarında satılır, kilosu 1500 TL.'ye kadar çıkabilir. TV tamircileri şampanya eşliğinde bununla lehim yapar.

@eDDz gereken açıklamayı yapmış sanırım. Tabanca ve havya arasındaki fark için. Ancak tek bir şeye katılamayacağım söz konusu açıklamalarında kendisine Tabancalar daha hassastır bilinenin aksine kullanmasını bilene tabi ki. Örneğin amfinizin devresindeki herhangi bir lehimde sıkıntı varsa havya ile yapmanız oldukça zordur. Gerekli akımı sağlamayacağı için lehim telini dağınık ve istenilen ölçütte eritemeyebilir. Bu sebeple profesyonel şekilde ekipman tamiri ve ya da elektronik işlerinizde tabancayı tavsiye ederim şahsen.

@eDDz gereken açıklamayı yapmış sanırım. Tabanca ve havya arasındaki fark için. Ancak tek bir şeye katılamayacağım söz konusu açıklamalarında kendisine Tabancalar daha hassastır bilinenin aksine kullanmasını bilene tabi ki. Örneğin amfinizin devresindeki herhangi bir lehimde sıkıntı varsa havya ile yapmanız oldukça zordur. Gerekli akımı sağlamayacağı için lehim telini dağınık ve istenilen ölçütte eritemeyebilir. Bu sebeple profesyonel şekilde ekipman tamiri ve ya da elektronik işlerinizde tabancayı tavsiye ederim şahsen.
Benim bildiğim kadarıyla potans, mikroçip, kapasitör, direnç vb. cihazlara fazla sıcaklık zarar verebiliyor, bu sebeple fazla wattajlı tabancalar gerekmedikçe kullanılmamalı, hocamız böyle söylemişti. Ama zarar verebileceği bir durum yoksa ya da ne yaptığımızı biliyorsak tabii ki gerekli durumlarda @antbalci nın bahsettiği gibi altı patlar ile de lehim yapabiliriz :D Bu sefer de doğru mermiyi doğru kafaya sıkmak meselesi var ki çok fazla aday kafa görebiliyorum :D

Benim bildiğim kadarıyla potans, mikroçip, kapasitör, direnç vb. cihazlara fazla sıcaklık zarar verebiliyor, bu sebeple fazla wattajlı tabancalar gerekmedikçe kullanılmamalı, hocamız böyle söylemişti. Ama zarar verebileceği bir durum yoksa ya da ne yaptığımızı biliyorsak tabii ki gerekli durumlarda @antbalci nın bahsettiği gibi altı patlar ile de lehim yapabiliriz :D Bu sefer de doğru mermiyi doğru kafaya sıkmak meselesi var ki çok fazla aday kafa görebiliyorum :D

Abi zaten devre kartına lehimi arkadan yapıyoruz o sebeple potans kapasitör vs gibi bileşenlere direk teması olmaz. Onun haricindeki elektronik bileşenlerin örneğin anakart üzerine işlemci yuvasnın montajı gibi micron boyutundaki lehimlerde zaten elektronik lehim kullanılıyor. Malzeme bilgisi ve voltaj süresi girilerek elektronik lehim cihazları aracılığı ile yapılıyor. Yani kapasitör direnç gibi bileşenlere dediğim gibi devre kartının tersinden lehim yapıldığı için tutturma bacaklarına ısıya doğrudan ya da dolaylı şekilde maruz kalma şansı yok :) Tabi dediğiniz gibi 6 patlar lehim yapıp swith wasson lehim tabancası ile de baykuş avına çıkabiliriz :D

Abi zaten devre kartına lehimi arkadan yapıyoruz o sebeple potans kapasitör vs gibi bileşenlere direk teması olmaz. Onun haricindeki elektronik bileşenlerin örneğin anakart üzerine işlemci yuvasnın montajı gibi micron boyutundaki lehimlerde zaten elektronik lehim kullanılıyor. Malzeme bilgisi ve voltaj süresi girilerek elektronik lehim cihazları aracılığı ile yapılıyor. Yani kapasitör direnç gibi bileşenlere dediğim gibi devre kartının tersinden lehim yapıldığı için tutturma bacaklarına ısıya doğrudan ya da dolaylı şekilde maruz kalma şansı yok :) Tabi dediğiniz gibi 6 patlar lehim yapıp swith wasson lehim tabancası ile de baykuş avına çıkabiliriz :D

28 yaşımdayım babam eskiden Arçelik/Beko servisiydi, kendimi bildim bileli lehim vs. İle uğraşırım ama o bahsettiğin lehim makinesini hiç görmedim :D Çok hassas malzemeler için fön makinesi benzeri sıcak hava üfleyen özel bir havya kullanırdık biz.

Sevgiler...

28 yaşımdayım babam eskiden Arçelik/Beko servisiydi, kendimi bildim bileli lehim vs. İle uğraşırım ama o bahsettiğin lehim makinesini hiç görmedim :D Çok hassas malzemeler için fön makinesi benzeri sıcak hava üfleyen özel bir havya kullanırdık biz.

Sevgiler...

Bende 30 yaşındayım daha geçen yaz asus un board üretim fabrikasını gezdim ve bahsettiğin gibi saç kurutma makinasına benzer bir alet görmedim. Anakart ve chipset üretim tesislerinde hemde.

Kastım direkt temas değil, sonuçta lehimi yaptığımız yeri ısıtarak yapıyoruz ve mikroçip, entegre, kapasitör vb. bazı gereçlerin ani sıcaklık değişikliklerinde bozulmaları söz konusu olabiliyor diye biliyorum, 7 sene önceydi vallahi üniversitedeki elektronik dersleri ama biz hiç kullanmadık tabanca bazı parçalara tehlikeli olabiliyor diye, özellikle bilgisayar parçalarında. @izzzyy gelsin aydınlatacaktır büyük ihtimalle bizi, gerçi hangimiz bu saatten sonra mikroçip lehimleyeceğiz, ben hiç yapmadım gerek de görmedim. Hep soketlisini gördüm bunların :D En temizi bilgisayar aga :D

Smd parçalar kapasitör, mikroçip, direnç vs... farketmez, sıcak hava havyası ile lehimlenir. Fabrikalarda ise pcb üzerine makinalar ile direk basılır.
Jack yapmak için 40 wattlik havya zayıf kalır, adamı verim eder.
40 wattlık havyalar elektronik elemanların pcb üzerine montajı için kullanılır.
Ayrıca bu işin içindeki birçok kişi bilir ki; lehim tabancası en kötü havya türüdür. Tek avantajı çabuk ısınması ve düğmesi olması. Bu yüzden, televizyoncular çok kullanırdı iki lehim yapar, iki lak lak eder, çay yudumlar sonra lehime devam eder. Bunlar dışında da tabanca kullanan zaten görmedim.
Öte yandan yüksek wattajlı havya ile ister kalem olsun ister tabanca; hemen her denemede entegreleri,
Kolaylıkla transistörleri,
Az fazla,kaçırdınmı kondansatörleri,
Biraz uğraş sonucu dirençleri yakarsın. İster alttan lehimle ister üstten, bacağından lehimliyorsun sonuç olarak.

Adamsın @izzzyy :D Okulda sormadık bunları, o zaman pek anlamıyordum pek bu kadar. 40w havyam var, 10 liralık değil 25 liralık alınca eskisi gibi verem etmekten kurtardı beni ama kısmen. Yine arada bir o havyayı böyle dağlara taşlara vurasım, parçalayasım geliyor. Önerebileceğin uygun bir wattaj var mı? Potansları yakmayacağım bir watt mümkünse, çok dirençle vs. işim yok, olursa da dikkatli olurum ama genelde gitar içi devreler, %90 da jack işi. Gerçi artık sabit gibi ayda yılda bir bozulur jacklar, gitarı da yeni temizledim tüm devrelerini ama yine de aklımda olsun denk getirince alayım.

40w az geliyor, 60w ya da 80w alacağım sanırım. 80w dan emin değilim gerçi ama 60w denk getirebilirsem alacağım bir yerde. Bir de @izzzyy bu jack işleri için hangi lehim telini kullanmak lazım, nelere dikkat etmek lazım lehim teli alırken, var mı detaylı bilgin?

Geri