Ortak Lambalı Amfi Yapımı

Her şey çok hoş, konu lamba bulma konusuna gelince işler değişiyor her zaman ki gibi. 12AX7 ve benzer şekilde gitar amfilerinde kullanılan lambaların fiyatları diğer amfi lambalarına oranla %30-%40 daha fazla. İlk defa girişeceğim bir iş için 150-200 lira da harcamak istemiyorum. Her şey olabilir. Bakalım daha bit pazarını gezmedim. Hala umudumu kaybetmedim.

Her şey çok hoş, konu lamba bulma konusuna gelince işler değişiyor her zaman ki gibi. 12AX7 ve benzer şekilde gitar amfilerinde kullanılan lambaların fiyatları diğer amfi lambalarına oranla %30-%40 daha fazla. İlk defa girişeceğim bir iş için 150-200 lira da harcamak istemiyorum. Her şey olabilir. Bakalım daha bit pazarını gezmedim. Hala umudumu kaybetmedim.

Zamanında konya sokağı az talan etmedim uygun fiyatlı bir lamba bulma umuduyla ama sadece 1 yerde 1 adet ecc81 bulabildim, malesef satılmadığı için getirmiyorlar.

Sizin hevesinizi kırmak istemiyorum ama lambalı amfi yapımı bit pazarında toplayacağınız parçalarla pek olacak türden şeyler değil. Kaldı ki ilk defa girişeceğinizi söylediğiniz iş için harcamak istemediğiniz tutarda bu işlerin maliyetinin çok çok altında. En basitinden şunu söyleyeyim hemen hemen her lambalı amfinin farklı trafoları var. Malzemelerin büyük bir kısmını yurtdışından temin etmeniz gerekiyor. Birde Rus üretimi lambalardan kullanmayı düşünüyorsunuz bunların pin sayıları eşit olsada konumları farklı en önemliside heater yani lambayı ısıtan voltaj ve akım değerleri farklı. Yinede size kolay gelsin...

Aynen dediğin gibi 200 tl ye, trafoları alabilirsen, öp başına koy. Diy amplinin, seri üretim bir ampliden pahalıya gelmesi gayet normal hele ki Çin gerçeği ortadayken. Diğer yandan aynı koda sahip lambalar aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptir Rus üretim olması birşeyi değiştirmez. Aksi örnek varsa görmek isterim.

Aynen dediğin gibi 200 tl ye, trafoları alabilirsen, öp başına koy. Diy amplinin, seri üretim bir ampliden pahalıya gelmesi gayet normal hele ki Çin gerçeği ortadayken. Diğer yandan aynı koda sahip lambalar aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptir Rus üretim olması birşeyi değiştirmez. Aksi örnek varsa görmek isterim.
Aynı koda sahip reissue olarak satılan Rus lambalarını kastetmemiştim. Zaten bir çok lamba reissue olanlar çoğu Rus üretimi. Mesajımda örneğin 6n2p kodlu eski Rus üretimi lambaları kastetmiştim. Bu lambaların ilanlarını ebay 'da incelerseniz ecc83/12ax7 eşdeğeri gibi satıyorlar. Gerçi bu ilanların bir çoğunda pin farkını ve heater' ın voltajını belirtiyorlar ama öncelikle biraz ingilizce bilinmesi ve bu işlerden biraz anlaması gerekiyor alacak şahsın. Buna rağmen 6P3S Olarak 6L6GC muadili olarak satılan Rus lambalarında sorun olmuyor.

Kod değiştiği zaman lamba tabiki değişir. O kodlama zaten, ısıtıcı voltajları, diyot, triyot vs. hangi cins olduğu, duble olup olmadığına göre yapılıyor. Amerikan kodlaması farklı olduğundan lambanın amerikan karşılığı farklı olur, bunun dışında farklı kodlu lamba zaten farklıdır, aynı kodlu aynıdır. Rus olup olmaması birşeyi değiştirmez.

Kod değiştiği zaman lamba tabiki değişir. O kodlama zaten, ısıtıcı voltajları, diyot, triyot vs. hangi cins olduğu, duble olup olmadığına göre yapılıyor. Amerikan kodlaması farklı olduğundan lambanın amerikan karşılığı farklı olur, bunun dışında farklı kodlu lamba zaten farklıdır, aynı kodlu aynıdır. Rus olup olmaması birşeyi değiştirmez.
Sayın arkadaşım onu bende biliyorum ben bu açıklamamı konuyu açan şahsın ilk mesaında '....Malzeme teminine gelince Rus muhadil lambaları denemeyi planlıyorum.' cümlesi için yazmıştım.

Beyler tamam yahu eni konu lamba işte...

Sözün özü ben bu amfi yapma işinden vazgeçtim, astarı yüzünden pahalıya gelecek çünkü. Param olunca ya Orange Micro Terror+Kabin ya da Mooer Little Monster+kabin almayı planlyorum.

Tonal amplileri yapan arkadastan malzeme alabilirsiniz. Muadil lamba yerine benzer ozelliklerde ki lamba diyelim ona. Onunda pinlerini datasheetten bakıp degistirirsin, öyle atla deve değil.

Geri