Başlamak Isteyene Yardım Eli

• Konuyu açan aahmet33
  • Başlangıç tarihi
A

aahmet33

Merhabalar,
Başlıkta belirttiğim gibi başlamak istiyorum. Lakin elektro gitara 10 adımdan fazla yaklaşmamış biriyim.
Heves edip 1 ay içinde bırakacak kişilerden olmadığıma emin gibiyim. Zaten beğendiğim müzikler tüylerimi diken diken eder. Çok yüksek haz alıyorum.
Baba ocağında bulunan bağlamayı nota bilgim falan olmamasına rağmen kulaktan gayet rahat çalabiliyorum. Polifonik koro tecrübelerim falan var müzik kulağım yeterince iyi.
Fakat dediğim gibi elektro gitar hakkında çok cahilim.
Müzik anlayışım evrensel diyebilirim. Metal hariç çoğu müzik türünden zevk alıyorum.
Açıkcası iyi bir rock dinleyicisi değilim, efsane parçaları saysanız bilmem. Fakat elektro gitarın gerek sesi, gerek soloları beni çok etkiliyor.
Başlangıç olarak o gerçek hayatta hiç dokunmadığım elektro gitarlar hakkında internet üzerinden birkaç bilgi edindim tabiki.
Başlangıç gitarı denince akıllara sanırım ilk gelebilecek olan Ibanez GRG-170DX'i çokça inceledim. Manyetik nedir Floyd Rose nedir vs bilgileri biraz biraz öğrendim.
Amfi meselesinde de; hobi olarak, sadece hoşlandığım için çalacağım için ev amfisi olan Roland Micro Cube'u beğendim.
Mimarlıkta okuduğum için Elektro Gitarı evde kendim öğrenmek istiyorum çünkü kursa gidecek ne zamanım ne de param mevcut değil.
Bütçeme gelirsek, 600-700 lirayı aşamam gibi. İkinci el harici de düşünmüyorum tabiki bütçe olunca :)

Sizce kendim öğrenebilir miyim?
Gitar-Amfi seçimim ne derece uygun? Bu bütçeyle sağlam ürünler bulabilir miyim?
Pedal veya başka bir şeye ihtiyaç duyacak mıyım?
İkinci el almam konusunda ne düşünüyorsunuz?

Cehaletimin kusuruna bakmayın lütfen, lakin ben yeterince utanıyorum.
Bin bilsen de bir bilene danış demişler, bir biliyorken bin bilene kesinlikle danışmalı :)

Kişiden kişiye görüşler değişecektir. Kendi düşüncelerimi belirtmek gerekirse;
1- Eğitim videoları, belli başlı metodlar vs. kullanarak belli bir yere kadar öğrenilmesi mümkün. Hele müzik kulağınızın iyi olması bu durumda büyük avantaj. Fakat bir noktadan sonra destek gerekeceğini düşünmekteyim kendi adıma.
2- Bence seçiminiz uygun. GRG170 ve MC ikilisi başlangıç seviyesinde en çok tercih edilen ikililerdendir.
3-Başlangıçta pedal veya başka bir şeye ihtiyaç yok. Hele MC alacaksanız amfinin kendi üstündeki EFX kısmı işinizi görecektir uzun bir süre.
4- İkinci el konusunda; bütçe belli, temiz alet bulunursa neden olmasın?
Son olarak; utanacak bir şey yok ortada. Buradaysak düşüncelerimizi tabiki paylaşacağız :)

Merhaba. Konuyu biraz açmama izin ver ki bazı şeyler netlik kazansın. Öncelikle istediğin sounda karar vermen gerek. İşin içinde o kadar çok ayrıntı var ki, yeterince değinebilecek miyim ona bile emin olamıyorum açıkçası. Bu yüzden icap ettiği kadar ekleme ve katkıda da bulunacaktır.

Kabaca şöyle sıralayayım:

İstediğin, meylettiğin ton, şu tip temiz veya biraz daha üstü, hafif kirli tabir ettiğimiz, videodaki 1.30' kadar olan tonlardan mı:

Yoksa biraz daha sert, overdrive içerikli mi:

Yoksa distortion içerikli, daha metal bir sound mu:

Seni etkileyen, çalmak istediğin, gönlünde yatkın olduğun tarza, tona karar vermeden gitar, amfi tavsiyesi zor ve riskli mesele. Sevdiğin tarzı, tonu tutturamazsan gitardan soğuma riskin var. Bütçeni de doğru kullanmalısın bu yüzden.

Öğrenmek zaten meyilli olmak, iyi bir kulak meselesi ki bu açıdan sorunun yok gibi. O konu da da tavsiyeler gelecektir. Ben işin ekipman kısmını ele aldım sadece.

Selim ışık elektro gitar metodunu siddetle tavsiye ederim ben elektro gitara yeni başladım bu kitaptan cok fayda gördüm elektro gitar kursu almıyorum ama 7 senelik bir flamenko klasik gecmisim var kitapta guitar pro notalarindan tut egzersizler parca altyapilari ve video anlatimlari var kurs sorununuzu çozucektir bu kitap.

Ekipman konusuna gelince daha teccubeli arkadaşlar var ama bende anlatayim.

Başlangıç seviyesi 0 bir gitar almak yerine 2.el orta bir seviye gitar alirsaniz daha iyi olur.

Pedal prosesor zamanla olucak iş.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle verilen cevaplar için minnettarım :)
LordWanteD; bir noktaya kadar gelmek zaten asıl hedefim şuan için, ileride destek almayı düşünmemin iyi olacağının az biraz farkındaydım emin oldum teşekkürler :)
Hackeiommi; forumu incelerken sizin yorumlarınıza denk gelmiştim detaylı bir biçimde de okumuştum. Dediğinizi anladım gibi. Clean tone'lar benim için daha cezbedici durumda. Verdiğiniz örneklerden yola çıkmam gerekirse, Gilmour tonu ve Overdrive içerikli ses bana daha çok hitap ediyor. Metal müziğini çokça dinledim ama fazla beğendiğimi söyleyemem.
Ama o ileride tarzda da çalmayı isteyebileceğimi farkediyorum içten içe. Aradığınız sound detayını vermemem biraz da her gitarla her tarz çalınır laflarına kanmış olmamın sorunu galiba.
Flamenco; selim ışık'ı youtube kanalından izlediğim videolarıyla tanımaktayım. Yardımı dokunacağına eminim kendisini takip etmeyi zaten düşünmekteydim fakat kitabı hakkında bilgim yoktu araştıracağım, çok sağolun :)

Selim Isik videolarini bastan sona izle senin icin cok iyi olacaktir. Gitar terimlerini zamanla daha iyi ogrenirsin zaten, sanirim selim hoca da biraz bahsediyor derslerinde. Konuya biraz hakim olduktan sonra youtube uzerinde sayisiz gitar dersi mevcut ve gercekten harika dersler, kanallar var. Ne tarz ders istersen acip dinleyip yogunlasabilirsin. Eger yeterince disiplin sahibiysen, yardim almadan oldukca ilerleyebilirsin. Etrafinda bu islerle ilgilenen arkadaslarin abilerin ablalarin varsa onlarla zaman gecir cok buyuk faydasini gorursun. Baslangic ekipmanini cok kafaya takma bi yerden sonra yemenden icmenden kesip zaten hayal ettigin ekipmanlara yoneliceksin :)) hehe. Bence dusundugun ekipman senin icin yeterli. Bir de pedal vs. alma derim yeni baslayanlar icin masrafli bir secenek, belki biraz ilerledikten sonra dijital bir efektor alabilirsin(processor) hem tonlari tanimana hemde gercekten kendi sevdigin tonu bulmana fayda saglar.

Selim Isik videolarini bastan sona izle senin icin cok iyi olacaktir. Gitar terimlerini zamanla daha iyi ogrenirsin zaten, sanirim selim hoca da biraz bahsediyor derslerinde. Konuya biraz hakim olduktan sonra youtube uzerinde sayisiz gitar dersi mevcut ve gercekten harika dersler, kanallar var. Ne tarz ders istersen acip dinleyip yogunlasabilirsin. Eger yeterince disiplin sahibiysen, yardim almadan oldukca ilerleyebilirsin. Etrafinda bu islerle ilgilenen arkadaslarin abilerin ablalarin varsa onlarla zaman gecir cok buyuk faydasini gorursun. Baslangic ekipmanini cok kafaya takma bi yerden sonra yemenden icmenden kesip zaten hayal ettigin ekipmanlara yoneliceksin :)) hehe. Bence dusundugun ekipman senin icin yeterli. Bir de pedal vs. alma derim yeni baslayanlar icin masrafli bir secenek, belki biraz ilerledikten sonra dijital bir efektor alabilirsin(processor) hem tonlari tanimana hemde gercekten kendi sevdigin tonu bulmana fayda saglar.

Katılıyorum ilk başta düşük bütçe bir prosesor alınıp efektleri tanıyıp sonra istege göre daha üst seviye bir prosesor yada istege bagli pedallar dizilebilir.

O zaman GRG Ibanez ve benzerlerinden çok (onlar hem humbucker manyetikli hem de nispeten modern sounda daha yatkın gitarlar) SSS manyetik dizilimli Strat tarzı gitarların üstüne düşmen daha iyi olur gibi geliyor bana.

Bu bağlamda tavsilerde bulunulabilir ama şimdilik "gibi geliyor" aşamasında kalalım, çok ta acele etmeyelim.

Ama strat tarzı gitarlarda SX ve Cort, ikisinin de en azından belli bir seviyeye gelene dek seni taşıyabileceğini düşünüyorum. İkinci elde 250-300 arasına bulabilirsin.

Amfi olarak Line 6 Spider veya Roland Micro Cube serisi de iyi olur. Onlar da gördüğüm kadarı ile 300 civarında.

Şimdilik bu kadar diyeyim. Dediğim gibi acele etme. Belki fikrini değiştirecek daha iyi öneriler de gelebilir.

Ben de elimi uzatayım.
Öncelikle dinlediğin tarz, gitar çalmaya başladığında değişebilir diye düşünüyorum.. Parça çalışmaya başladığında farklı tarzlardaki müzikleri çalman gerekecek ve belki bu tarzını değiştirecek. Dinlemek ve yapmak çok farklı.
Gitar seçimini şuan tarzına göre değil, her tarzda çalabilmene yönelik seçmeni tavsiye ederim (nedeni yukarda gayet açık). Ben grg170 ile başlamıştım, sağlam bir gitardı, her grg170te aynı sanılmasın, anlayan birisi seçmeli. Grg270 almadığım için pişman olmuştum, akort kilidi farkından dolayı. İkisinden birini alman en uygunu bence. Bu kararını değiştirmemeni öneririm.
Amfi de yine her yola gelebilmeli ve kesinlikle pedalsız, prosesörsüz line6 ya da roland uygundur başlangıç için. Ben iki markadan da kullandım güzeller. Elimde hala roland var satılık ta olsa memnunum kullanıyorum. (Belki ilanıma bakar, alıcı olursun gibi yazmışım bu cümleyi ama bende cube 20x var, bütçeni zorlamasın boşuna)
Özetle;
Gitar: Ibanez grg170, grg270
Amfi: Roland/Line6 modelleri bütçene göre seçersin.
Aldığın ekipmanın kolayca satılabilecek olması da gerekli. Değiştireceğinde elinden kolay çıkarabilirsin önerilerimi.
Elden alım yapmanı öneririm, İzmir'de bulursun illaki.
Benden bu kadar, kolay gelsin. Araştırman bile bir emek, bu emekleri boşa harcama, asla pes etme.

Bak bak bak, tavsiye başlığını yine ticari başlığa döndürüyorlar. Bir de ileri demokraasilik ediyorlar gitarı tartışmaya açıp.

@Tüpçü başkabakanlık etme :D

Gibson Morteyi mi kasdediyorsun yoksa? Kaç zamandır sitem edesim vardı bir resim de asmadın diye o başlığa, valla gelecek bak sonunda hocadan beddua :)

Ben de elimi uzatayım.
Öncelikle dinlediğin tarz, gitar çalmaya başladığında değişebilir diye düşünüyorum.. Parça çalışmaya başladığında farklı tarzlardaki müzikleri çalman gerekecek ve belki bu tarzını değiştirecek. Dinlemek ve yapmak çok farklı.
Gitar seçimini şuan tarzına göre değil, her tarzda çalabilmene yönelik seçmeni tavsiye ederim (nedeni yukarda gayet açık). Ben grg170 ile başlamıştım, sağlam bir gitardı, her grg170te aynı sanılmasın, anlayan birisi seçmeli. Grg270 almadığım için pişman olmuştum, akort kilidi farkından dolayı. İkisinden birini alman en uygunu bence. Bu kararını değiştirmemeni öneririm.
Amfi de yine her yola gelebilmeli ve kesinlikle pedalsız, prosesörsüz line6 ya da roland uygundur başlangıç için. Ben iki markadan da kullandım güzeller. Elimde hala roland var satılık ta olsa memnunum kullanıyorum. (Belki ilanıma bakar, alıcı olursun gibi yazmışım bu cümleyi ama bende cube 20x var, bütçeni zorlamasın boşuna)
Özetle;
Gitar: Ibanez grg170, grg270
Amfi: Roland/Line6 modelleri bütçene göre seçersin.
Aldığın ekipmanın kolayca satılabilecek olması da gerekli. Değiştireceğinde elinden kolay çıkarabilirsin önerilerimi.
Elden alım yapmanı öneririm, İzmir'de bulursun illaki.
Benden bu kadar, kolay gelsin. Araştırman bile bir emek, bu emekleri boşa harcama, asla pes etme.

Yardımınız için çok teşekkürler, çok şey kattınız :)

Gitar için özel mesaj attım size. İnceleyin isterseniz. Diğer forum üyeleriyle de düşüncenizi paylaşabilirsiniz gitar hakkında.
Gitarı beğendim, tonları gayet kulağa hoş geliyor, metal tarzına uzak olması açıkçası hoşuma gitmedi, zaten henüz satın almaya yönelik hareketlere geçmediğim için geri dönüş yapamayacağım.
Yine de teşekkür ederim vakit ayırdığınız için :)

Geri