Line 6 Spider Iv 15 Sorunum !

• Konuyu açan Soul Power
  • Başlangıç tarihi
S

Soul Power

Merhaba arkadaşlar , Do-Re müzikten sıfır paketinde Line 6 Spider IV 15w satın almıştım yaklaşık 1 ay kadar önce...Dükkanda denediğimizde gayet sorunsuz ve tatmin edici bir amfiydi...Neyse eve geldik (İstanbul-İzmit) , hemen denemek için bağladım gitarla amfiyi işte o andan itibaren bir kaç tane husus var beni rahatsız eden amfi ile ilgili...

1-Crunch/Metal ve Insane modlarda drive'ı açıp , drive knobunu kapatınca ses cleane dönüyor tüm efektler gidiyor , gelmesi için tekrar crunch/metal, insane işte hangi moda isem ona basmam gerekiyor...

2- Reverb'ü sonuna kadar açınca bir vuruştan sonra hemen ardından "tak" diye bir ses geliyor , normal bir şey değil sanırım bu ? Video'dan da anlayabilirsiniz...

3-Herhangi bir efekt knobları açık bir şekilde başka bir moda geçince o efektleri tekrar açmak için , efekt knoblarını hafif oynatmam gerekiyor bu da normal mi acaba ??

Bu soruyu önceden de soran siz miydiniz bilmiyorum ama cevap vermiştim. Soru da hemen hemen aynı gibi duruyor. Eğer sizseniz neden yeni başlık açıyorsunuz?

Neyse tekrar yazayım. Bu amfi önceden ayarlanmış tonları kaydedebilen bir amfi. Her kanalda kayıtlı birer tane preset var yani. Ancak herhangi bir knoba dokununca kayıtlı tonun dışına çıkmış oluyorsun haliyle, yani 'sesin geri gelmesi için tekrar kanal düğmesine basman' gerekmiyor, eğer kıstıysan tekrar açarsın bu kadar basit. Eğer ki tamamdır bu ton benim istediğim ayarlarda diyorsan da hangi kanaldaysan ona bir kaç saniye basılı tutup kaydedersin tonu.

Drive knobunu kapatınca sesin clean olması zaten çok normal değil mi hem?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu soruyu önceden de soran siz miydiniz bilmiyorum ama cevap vermiştim. Soru da hemen hemen aynı gibi duruyor. Eğer sizseniz neden yeni başlık açıyorsunuz?

Neyse tekrar yazayım. Bu amfi önceden ayarlanmış tonları kaydedebilen bir amfi. Her kanalda kayıtlı birer tane preset var yani. Ancak herhangi bir knoba dokununca kayıtlı tonun dışına çıkmış oluyorsun haliyle, yani 'sesin geri gelmesi için tekrar kanal düğmesine basman' gerekmiyor, eğer kıstıysan tekrar açarsın bu kadar basit. Eğer ki tamamdır bu ton benim istediğim ayarlarda diyorsan da hangi kanaldaysan ona bir kaç saniye basılı tutup kaydedersin tonu.

Drive knobunu kapatınca sesin clean olması zaten çok normal değil mi hem?

Bilmiyorum videoyu izledin mi dostum , olay sesin "normal"e dönmesi değil metal'de olan distortion'ın gitmesi yani anormal bir durum...

Dediğim olay o değil dostum , diyelim Metal'deyim reverb yarım açık ve chorus knobları açık , ben insane moda geçince bu açtığım FX'ler direk aktif olmuyor yani o knoblara hafif oynatıp tekrar aktive etmek zorunda kalıyorum.Umarım anlatabilmişimdir...

Reverb için ne diyorsunuz acaba , bir zahmet videoyu izleyip yorum yaparsan çok memnun olurum , teşekkürler :)

Ayrıca kusura bakma evet konu açmışım ama unuttum sonradan hatırladım , en azından bu konuda detaylı bir şekilde sorunu anlattığımı düşünüyorum.

Videoyu izledim; metal ya da insane kanalında da olsan, drive'ı kısarsan ses clean olabilir bu normal bir şey.
Dediğim olay o değil diyorsun ama bana kalırsa dediğimi anlamamışsın. Sen başka bir kanala geçince önceden hangi preset kaydedilmişse o tona (verdiğin örneğe göre insane kanalında) onu duyarsın. Belli ki insane kanalındaki kayıtlı tonda fx yok. Sen söylediklerimi yap de ki, dediğini yaptım yine aynı ben de diyeyim ki amfinde sorun var ama bana demiyorsun ki söylediklerini denedim.

Reverb'de bir sıkıntı duyamadım ben hiç.

Şimdi senden yalnızca dediğimi yapıp bir sonuç yazmanı istiyorum, tonunu/ayarını yaptıktan sonra hangi kanaldaysan artık 2-3 saniye kadar basılı tut, tonu kaydet kanal düğmesiyle.
Metal kanalına da insane kanalnıa da chorus koy, dediğim gibi kanal düğmelerine basılı tutup kaydet. Sonra kanallar arası geçiş yap bakalım chorus iptal oluyor mu.

Adamın derdi bulduğu tonu kaybetmek değil, micro spider kullandım aynı sorun vardı sanırım. Mod değiştirdiğinde, ses ayarı değişiyor, efektlerin sıfırlanıyor sanıyorum.
Örneğin insanede efektlerin 3. Kademede, ses ayarın 5. Kademede. Cleane geçtiğinde efektler 3. Kademedeyken bile efekt alamıyorsun ve ses ayarın 5te iken 3 gibi ses alıyorsun.
Çözüm sunamadım ama sorunu doğru açıkladım galiba, haklıysam buna cevap istersin arkadaşlardan.

yanlış hatırlıyor olabilirim ama ben bu amfiyi ilk gitara başladığımda bir arkadaşıma aldırtmıştım.kullanması cidden çok sıkıntılıydı.o zaman çok dikkat etmemiştim tabi ama şimdi başkası yaşamış bu sıkıntıyı.yamulmuyorsam ayarları kaydetmek için efekt knobunu böyle pat diye sonuna kadar çevirmek gerekiyordu sanırım.bu tarz saçma salak kombinasyonlar denemiştim onu çok iyi hatırlıyorum :D neyse işiniz zor hocam .

hatta bu amfiden sonra bir daha line 6 in önünden bile geçmedim.acayip önyargı oluştu bende.üst seviye amfileri de böyle mi line 6 in? ya da prosesör ve rack sistemleri?

fx lerde dahil olmak üzere her modu kaydetmeniz lazım.Örneğin clean kanalda reverb açtınız sonra insane kanalına geçtiniz eğer insane kanalında reverb kayıtlı değilse reverb kapanır.

Geri