Crative X-Fi

V

V-Heart

MErhaba ben müzik kayıtları yapamk istiyorum bunun içinde Creative X-Fi platinium almayı düşünüyorum yarın veya bugün hemen bir cevap yazarsanız memnun olurum çünkü sabırsızım:)

Creative X-Fi yi almış bulunmaktayım... Riske girdim ve aldım bakalım nasıl sonuçlar elde edeceğim...

hayırlı olsun..
müzik ile uğraşanlara x-fi serisi kartları önermiyorlar..
bende x-fi ile audiophile 192 arasında kalmıştım..

fakat , müzik forumlarını hatim ettikten sonra audiophile aldım..

x-fi ile deneyimlerini burada paylaşmanı beklyoruz....

Teşekkürler... Demissinki önermiyorlar müzik için o kartı fakat şöyle diyeyim bu kartı audigy 2 ile kıyaslamayın daha yeni çıktı 4-5 ay olmustur çok tanınan bir kart değil soyle bir yorum getireyim alıntıdır platinuim X-Fi şu anda kullanılmakta olan E-MU10K2.5'dan ise tam 24 kez daha fazla işlem yapabilme yeteneğine sahip.51,1 milyon transistörden oluşan 130 nm üretim teknolojine sahip 400 Mhz hızında olan DSP elektronik sektöründede kullanıma uygun olarak geliştirilmekte. X-Fi, 44.1kHz den 96kHz'e kadar çözünürlüklerde ses kaydına olanak vermekte. Creative, yeni ses işlemcisinin SRC (Sample rate conversion) performansını oldukça yüksek tutmuş işlemcinini toplam gücününü %70'den fazlası SRC tarafından kullanılmakta. SRC, gelen ses sinyalinin örnekleme oranını, işlenecek değere yükselterek veya alçaltarak işleme sokulmasını sağlama görevini yapmakta. E-MU10Kx işlemcilerinde, gelen ses sinyalinin herhangi bir işleme sokulmadan önce iki (2) kez SRC'den geçmesi gerekiyordu ve bu ses kalitesinde düşüşe neden olan bir etken. E-MU10Kx lerdeki sorun işlemcinin 48kHz e kitli olmasından kaynaklanıyor. Neredeyse bir çok ses ki buna müzik CD leride dahil, 44.1kHz çözünürlükte kayıt edilmekteler. E-MU10Kx'in bu ses sinyalini işleyebilmesi için ilk olarak 44.1kHz'nin 48kHz çözünürlüğe yükseltilmesi daha sonra sesin işlenmesi ve hemen ardından da tekrar 44kHz'ye düşürülerek sesin çıkışa aktarılması gerekiyor. SRC oldukça karmaşık ve zor bir işlem olduğundan bu dönüştürme işi çok fazla sistem kaynağına ihtiyaç duymakta. Creative, X-Fi'da bu sorunu işlemciye programlanabilme yeteneği katarak çözmüş durumda. X-Fi içerisinde 44.1kHz ve 48kHz çözünürlükte ses sinyallerini direk işleme alabilmekte. Peki ya 96kHz çözünürlükteki sesler? 96kHz genelde DVD-Audio ve SACD medyalarda kullanılmaktalar. Creative Audigy 2 Zs her ne kadar 96kHz çözünürlükte ses işleyebiliyor gibi gözüksede bunu oldukça yüzeysel olarak desteklemekte ve donanımsal bir hızlandırma sağlayamamakta. X-Fi, 96kHz çözünürlükte ses işleyebilmek için Band-Splitting adı verilen bir teknoloji kullanıyor. Sesi 48kHz olarak iki (2) farklı kanalda işleme alan işlemci, donanımsal hesap kısmı bittikten sonra çıkışta 96kHz çözünürlükte ses sinyali oluşturarak işlemi bitiriyor. X-Fi aynı anda dört (4) farklı 48kHz sinyali işleme sokabilecek kabiliyette, bu da teoride 192kHz çözünürlükte ses işleme yeteneği demek" bir eksik mikrofon kaldı ama kartı alalı 6 gün oldu bir kaç deneme kayıt yaptım 7-8 milyonluk mikrofonlarla onboard ses kartında kendi sesimi tanıyamazken artık tanıyabiliyorum o mikrofona göre kayıtlar fena değil hatta birtane kaydı arkadasıma yolladım cok hosuna gitmiş kayıt olayı da 16bit 44.1kHz de yapılabiliyor ayrıca 96kHz de 24 bit direk kayıt daa yapılıyor acıkcası suan yazabileceklerim bunlar daha en ince ayrıntısına kadar inelemedim kartı suan memnunum ama hersey zamana ve ihtiyaçlarıma göre şekillenecek

Geri