Analog Pedal Yapmak (Genel Bilgiler)

İstanbulda pedal yapmakla uğraşan ve pcb yi çıkartmakta zorlanan arkadaşlara yardımcı olabilirim,ve hatta sadece malzemelerin fiyatına ben kendim çıkartıp delip size verebilirim.

merhaba arkadaşlar.
ts808 yapmaya çalışıyorum şu sıralar.ama elektronikçilere gittiğimde 500k logaritmik potans bulamadım.üretiminin artık olmadığını söylediler.logaritmik kullanmak zorundamıyım?yardımcı olursanız sevinirim :)

Hayır log kullanmak zorunda değilsin :)
Lineer bir potans da kullanabilirsin fakat tek sorun şu olur; örneğin bu pot gain potu ise, gain en düşükteyken hiç bir sorun olmaz potu yavaş yavaş açtığında gainde artış olması gerekirken gain neredeyse hiç artmaz. Potansı sonlara yaklaştırdığında ise çok küçük hareketlerde büyük farklılıklar olur. Bir anda gain yükselir vs. yani kontrol zor olur.

Bu tarz sorunlar yaşarsın.

Önemli değil. Ben de aynı sorunları yaşamıştım :)
Tavsiyem bir tane de daha düşük değerli lineer potans alıp onu da denemen. Mesela şemada 500k yazmışsa bir tane 500k Lin. bir tane de 100k Lin. potans al. Ayrı ayrı ikisini de dene ;)

KeReMmM demiş ki:
Lineer bir potans da kullanabilirsin fakat tek sorun şu olur; örneğin bu pot gain potu ise, gain en düşükteyken hiç bir sorun olmaz potu yavaş yavaş açtığında gainde artış olması gerekirken gain neredeyse hiç artmaz. Potansı sonlara yaklaştırdığında ise çok küçük hareketlerde büyük farklılıklar olur. Bir anda gain yükselir vs. yani kontrol zor olur.

bu bahsettiğin şey logaritmik potansta olur.Lineer de ne kadar açarsan o kadar artar/azalır. ;)

500k yerine 100k kullanmakta bazen sorun yaratabilir.mümkün olduğunca yakın değerler kullanmak gerekir.Bulunduğu kadar :roll:

Logaritmik yerine lineer potans kullandığımda böyle bir sorunla karşılaşmıştım. 100k olayını da dediğim gibi sadece denemekte fayda var, kesin sonucunu bilemem. Belki iyi olur belki kötü :)

sansamp devresi biraz karışık diye biliyorum ts gibi devrelere göre.başlığı okursan tamamen baya bişey öğreniyosun küçük araştırmalarla.Ben bütün devreyi tamamladım ts808in.Kutu temin ettim.sadece potans,switch ve jack girişleri kaldı

Bence asetat kağıdı kullanmak daha kolay
en azından ben hep öyle kullandım.
Metal film kondansatörleri izmirde bulamadım yahu bir türlü.
Pedal kutusu arayanlar varsa izmirden yardımcı olabilirim.
Yada başka şehirlere de gönderebilirim.

Elinde akustik simulatör devresi olan varsa paylaşabilir mi?
Çok önemli arkadaşlar.Minnettar kalırım.

mfikret demiş ki:
KeReMmM demiş ki:

bu bahsettiğin şey logaritmik potansta olur.Lineer de ne kadar açarsan o kadar artar/azalır. ;)

500k yerine 100k kullanmakta bazen sorun yaratabilir.mümkün olduğunca yakın değerler kullanmak gerekir.Bulunduğu kadar :roll:

Ne kadar direnç değişimi varsa o kadar seviye farkı olur diye birşey yok.
Belki level için o kadar önemli değil ama drive için oldukça önemli.
Henüz log. pot. kullanmak nasip olmadı pedallarda ama böyle bu iş :)

Arkadaşlar daha önce bahsedildi mi bilmiyorum ama, bazı satıcılar bile ne sattığını bilmiyor, logaritmik istemek yerine ''a'' tipi potans olarak isteyin :)

Bir de boyama konusu çok konuşulmuş, aslında kolay iş.
Ben kendi yaptığım mxr d+ devresine alüminyum'dan kutu buldum ve sprey boyayla boyadım. Sanırım boyadan önce birkaç kat astar atmak çok daha iyi sonuç verecektir, benim cahilliğime geldi atmadım.
Kaç kat boya attım hatırlamıyorum, daha sonra bir o kadar da mat vernik (o da sprey)... Sadece boyama işi 2 gün sürdü. 1 gün de kurumasını beklemem gerekirken ben akşam boyadığım kutuya sabah parçaları monte etmeye kalkınca bazı yerlerde gözü rahatsız etmeyen bozulmalar oldu.
Boyalar akrilik bazlı olacak sanırım. İşte boyadığım kutu bu:

dsc00027yv5.jpg

dsc00024qm4.jpg

Yukarda çoğunlukla baskı devrenin nasıl yapıldıgını bilmeyen arkadaslar oldugu farkettim.Bende bir ara resimli bir döküman olucaktı ayrıntılı bir şekilde anlatan.Onu uploadlım buraya...Teknik lisedeyken baya ugrasmıstım pedalları kendim yapıyodum amfi devrelerini filanda hocalarımla yapıyodum.Hocalarım yaptıgım devrelerde kullandıgım devre elemanlarına baktıklarında kondansatörü şu değerde kullan, şu değerde pot kullan filan diyodu.Ama baskı devresinde farklı değerde gösteriyodu.Sonra hocanın bir bildiği filan vardır diye dedikleriyle değiştirdim.Dipses,tokluk gibi olayların çeşitli modifikasyonlarla çok daha iyi olabildiğini farkettim ve bildiğim kadarıyla gerekli olanları kendim dener, uygular hale geldim.Bu işle uğrasan arkadaslarda bir şekilde temel elektronik bilgisi sahibi olurlarsa çok daha iyi işler başarabilirler bu konuda...

shakti demiş ki:
Millenium bypass devresinin linki aşağıdadır.

http://www.geofex.com/Article_Folders/Millenium/milckt.gif

Buradaki dört şemadan size uygun olanı milleniun-2 updaited version yazılı olandır. ben buna bezer bir dizayn yapmıştım ama bu da çalışıyor. sadece kullanacağınız 4148 diodlar bazen markasına göre sızdırma drençleri değişebiliyor, devre eğer çalışmassa diodlardan bir tanesine bir adet 4148 daha paralel bağlayarak bu sorunu çözebiliyorsunuz.

Bs107 nin bacak bağlantıları DGS dir. http://www.ee.washington.edu/stores/DataSheets/fet/bs107.pdf

Devre pedalın girişinde kullanılan girişe paralel bağlı olan ortalama 1m drencin iletkenliği ile ters tetiklenmektedir. Yani bypass devresi normalde ledi yakar, 1m drenç uygulandığında led söner.

Hocam çok güzel bir bilgi vermişsin.Günlerdir çözemedim sorunumu.
Handmades.com.br sitesinden milenyum devre şeması aldım.N kanal milenyumda bs107 kullandım ancak pedalı kapatınca ışık veriyordu.
Şema da şekil verilmiş ve bacakların SGD sırasıyla dizilmesi istenmiş.
ancak verdiğin pdf dosyasında bu aletin bacakları DGS. birazdan ters takıp deneyeceğim.
Umarım düzelir.
İsteyen olursa milenyumun pdfsini gönderebilirim.

öncelikle ben de bu işe bulaşmaya karar verdim. ilk olarak mxr dist. plus yapacağım, yalnız bu konunun bazı eksiklerini fark ettim:

1- İngilizce isimleri verilen malzemelerin türkçe isimleri(mesela tek bir liste hazırlanabilir)
2- kısaltmaların açılımları(türkiye'deki isimleri)
3- [opsiyonel] zor bulunan parçalara alternatifler

ve son olarak ben devreyi tamamlayabileceğime inanyorum ama jack bağlantıları nasıl yapılır ve switch nasıl takılır çözebilmiş değilim.

dikkate alırsanız sevinirim.
teşekkürler şimdiden.

belki daha önce de bu konu hakkında konuşulmuştur... özür dileyerek soruyorum; pedal devrelerinde neden giriş cakı stereo, çıkış cakı mono? ben mono caklarla kullanacağım giriş cakına mono dişi cak taksam sorun olur mu?

psikopat_GAZI demiş ki:
belki daha önce de bu konu hakkında konuşulmuştur... özür dileyerek soruyorum; pedal devrelerinde neden giriş cakı stereo, çıkış cakı mono? ben mono caklarla kullanacağım giriş cakına mono dişi cak taksam sorun olur mu?
giriş jakının stereo olmasının sebebi şudur;
pilin eksi ucu burada anahtarlama yapılarak devreye sokulur..input jakını(erkek) pedalın inputuna taktığımızda pili devreye sokar.jakı söktüğümüzde pilin pedalla irtibatı kesilir.
sen pedalına mono jack takacaksan pili nasıl devreye alıp çıkaracaksın
anca ayrı bir anahtar koyman gerekli pil için.pili anahtarsız direk devreye bağlarsan pedalına hergun yeni pil takmak zorunda kalırsın. :D umarım anlaşılmıştır

Geri