Blues için gitar seçimi

A

alekhine91

Arkadaşlar selam öncelikle,hemen konuya gireyim...

Ben İzmirde oturan bir lise öğrencisiyim,ve kendime yeni bir elektro almak istiyorum.Önceden gitar çaldım,yani acemi değilim.:D
Benim tarzım,blues/rock,metal,rock biraz da punk-grunge...
Ama gitara sağlam bir processor ve pedal alacağımdan sert tonları yakalamakta bir sorunum olmayacak...
trigon müziğe baktım ve bana oradaki bir abi;squier standart fat strat önerdi.ayrıca bununla bir kombinasyon yaparak birde 2.el ama süper bir fender amfi önerdi.
aynı zamanda bana bir tane jd brothers önerdi.jd brothers lada güzel bir marshall amfi vereceğini söyledi.
şimdi benim sorum siz bana hangisini önerirsiniz?olucak,squier mi?jd brothers mı?epi lp mi?yoksa gerçekten çok baba bir blues gitarı mı?arkadaşlar,gitar için 500dolar harcayabilirim en fazla(amfi hariç).ama biraz daha fazla para verip sağlam bişey önerirseniz annemi zorlayabilirim:D....
arkadaşlar bu konuya cevap yazarken İzmir'de olduğumu da göz önünde bulundurun(yani bir dükkan önericekseniz İzmir'den olsun)
ŞİMDİDEN BANA MESAJ YAZIP,YOL GÖSTEREN ARKADAŞLARA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM!!!!

sana kimberley gitarımı satabilirim istersen.bence tam aradığın gitar.zaga da ki elemanda var görmüşsündür kırmızı floyd rose lu kimberley.fiyat 500$.klavyesi fender gibi, asfalt gibi,ağacıda tam hard rock blues tadında,metal falan dersen iyi bir processor ile onu da verir sana.bende boss gt-8 var mesela slayer,children of bodom falan da çalıyorum.düşünürsen buralardayım .)

Meksika yapımı Fender Telecaster al bence. Standard Tele yani. Bende var ve çok memnunum. Taş gibi gitar, her yola da geliyo. Meksika diye aldanma artık oldukça kaliteli mallar çıkıyo ordan. Manyetiklerini değiştirip amerikan manyetik taktın mı orjinal amerikan kalitesinde gitar.. Eğer ihtiyacın olursa bridge pozisyonuna bi tane single boyutunda humbucker takarsın her sesi alırsın. Şiddetle tavsiye ederim. Zaten blues demişsin. Kolay gelsin.

bencede mex fender al.amfiyi sonra alırsın ama squier alacağına amfiyle beraber 500 doalra fender al daha iyi.amfiyi sonra alırısn bi şekilde zaten

outcry demiş ki:
sana kimberley gitarımı satabilirim istersen.bence tam aradığın gitar.zaga da ki elemanda var görmüşsündür kırmızı floyd rose lu kimberley.fiyat 500$.klavyesi fender gibi, asfalt gibi,ağacıda tam hard rock blues tadında,metal falan dersen iyi bir processor ile onu da verir sana.bende boss gt-8 var mesela slayer,children of bodom falan da çalıyorum.düşünürsen buralardayım .)

zagadaki elemanın gitarı musicman, bi yanlış anlama olmasın..

http://www.ernieball.com/mmonline/specs/instruments_axis.html

mexico fender alabilirsin arkadaşların dediği gibi.ama telecaster alma.evet ii bi gitardır.blues ada ii gider.ama mat ve temiz tonları vardır.yani sem rock ve metalde demişsin.metal yapılmaz.telecaster ile.genelde crunch vari tonlarla kullanılır kendisi.ama mexico fender strat alırsan bide humlı alır yada köprü pozisyonuna single görünümlü hum taktırısan istediğin tonu elde edebilirsin.bunun dışında bişey öner dersin cort x costum güzel bi gitardır bu konuda gayet versatil her istediğini veren bir gitar.tabii fiyatı bi miktar yüksek senin dediğinden.seçim senin bu iki gitarın arasında bayaa fark var şekil kilit floyd rose olması olmaması vs.vs. ben floyd sevmem ama sevenler var.vazgeçemeyenler var.sen terchini yaparken bi göz önünde bulundurki ona göre düşünelim.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

rebelde_gokhan demiş ki:
bencede fender tamamen blues için yaratılmıs gitarlar

bu arada bizim emre buraya atlar eminim :)

eheh Gökhan'cım ne kadar güzel tahmin etmiş.. Arkadaşım bence gözün kapalı Mexico Fender almalısın, paran varsa kesinlikle USA al diyecem ama sanırım sorun olur, o yüzden Mexico'lar ideal.. Biraz daha yönlendireyim istersen seni.. Şimdi Fender firmasının ürettiği en blues karakterli gitarı Stratocaster'dır.. Telecaster'da pekala kullanlabilir ama sesi çok daha tiz olduğundan dolayı Country tarzı çalıma daha uygun gider. Eğer istediğin Eric Clapton, Buddy Guy, Robert Cray gibi dolgun tonlarsa kesinlikle Strat almalısın..

Anladığım kadarıyla sert tonlarda kullanmak istiyorsun gitarında.. Şimdi bu noktada biraz sorunlar çıkıyor.. Processor'ın ne kadar iyi olsada, gitarın manyetik çıkışları bazen distortion tonlarını kaldırmayabilir.. Eğer manyetik tonlarında çok güçlü bir çıkış istiyorsan köprüyü humbucker yapmanı tavsiye ederim ama bu seferde köprü clean tonlarının güzelliğinden mahrum kalırsın.. Seçin senin gibi gözüküyor burda ;)
Tabi buna bir çözüm daha var, Bir Fender gitarla gidebilcek en iyi manyetik teknolojisi Lace Sensor'lardır. Köprüye humbucker Red Lace Sensor alırsın, orta ve sap manyetiğinede Yellow Lace Sensor alırsın.. Distortion'larda mükemmel bir gitarın, Blues tonlarında da ustaların sesini aratmayacak tonlara sahip olursun (Zaten Eric Clapton, Buddy Guy, Jeff Beck bu manyetikleri kullanıyorlar..) Ancak buda sana mali bakımdan biraz pahalıya gelebilir.. 4 manyetiği beraber bulabilceğin fiyat ne yazıkki 400$

Evet söyleyebilceklerim bu kadar arkadaşım umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir ;)

Cort M600 de düşünebilirsin.Manyetikleri singlea çeviren bi özellik var.Her tür için ideal.Floyd rose yok bu yüzden sustaini harika.Bence git bi dene müzik markette.

mex fenderle ilerde manyetik değişimi ile metal bile yaparsın dark tranqulity(doğru yazdım mı?) elemanlar biri kullanıyor fender amerikan olabilir ama mex de o işi görür.

arkadaşlar,pek fazla karar veremiyorum.ama epi lp almayı düşünüyorum,çünkü lp modellerinin hastasıyım.ama bu arada lp alıp,para biriktirip,sonra adam gibi bi fender alabilirim diye düşünüyorum.bilmiyorum ne dersiniz ama şuan ki seçimim lp!yardımlarınız için teşekkür ederim!peki,bana lp yi önerirmisiniz?

Sınırları zorlayıp ikinci el USA Strat düşünebilirsin. Olmadı Epiphone da gayet tatmin edici olur. Epiphone'lar hakkında fazla bir bilgim yok maalesef. Ancak bildiğim kadarıyla kullananlar oldukça memnun..

Çalınmadan önce epi lp goth vardı benim. Çok güzel gitardı. Lp custom da çok iyi gitardır. Hatta daha bile iyi diyebilirim. Lp standart kullanan arkadaşlarım da var çok memnunlar. Ama uzak durman gereken epi lp modellerini söyliyim ben sana: studio, lp 100 ve başka değişik isimli lp ler.Gibson karşılığı olmayan modellerden uzak durcaksın. Ucuz fiyatları cazip gelse de dikkat etmen lazım. Kolay gelsin.

Cort M600
Epiphone Les Paul Standart (custom + manyetik modifiyesi ile süper olur)
Ibanez Ar300 (kendim kullanıyorum Seymour Duncanla hepsine kafa atar)
fender diyorlar ama köprüleri bende hep akor kaçıracakmış hissi uyandırıyor

seymour duncan alnico2 yada sh1-59 manyetik tavsiye edilir.

magickfloyd demiş ki:
... Şimdi Fender firmasının ürettiği en blues karakterli gitarı Stratocaster'dır..
..Yani..Tartışılır..."Muddy Waters invented electricity"...Adam paso tele çalıyordu..Cray,Clapton vs. birkaç gömlek hafif kalırlar onun yanında...Muddy Waters diyorum bak.. :D

magickfloyd demiş ki:
... .. Processor'ın ne kadar iyi olsada, gitarın manyetik çıkışları bazen distortion tonlarını kaldırmayabilir.. Eğer manyetik tonlarında çok güçlü bir çıkış istiyorsan köprüyü humbucker yapmanı tavsiye ederim ama bu seferde köprü clean tonlarının güzelliğinden mahrum kalırsın.. Seçin senin gibi gözüküyor burda ;)

Bir yere kadar tabii.. Çok extreme durumlarda doğrudur..herşey her gitarla çalınamayacağına göre...

magickfloyd demiş ki:
... Tabi buna bir çözüm daha var, Bir Fender gitarla gidebilcek en iyi manyetik teknolojisi Lace Sensor'lardır.
8O 8O

Öncelikle lace eski teknolojidir. 80'lerin sonu, 90'ların ilk yarısı arasında en iyi oldukları belki söylenebilirdi ama sene olmuş 2006..Bence tonları da hiç iyi değildir. Dip gürültüsünün olmaması hariç bir numarası da yoktur.

magickfloyd demiş ki:
... Köprüye humbucker Red Lace Sensor alırsın, orta ve sap manyetiğinede Yellow Lace Sensor alırsın.. Distortion'larda mükemmel bir gitarın, Blues tonlarında da ustaların sesini aratmayacak tonlara sahip olursun
Gold olması lazım..

magickfloyd demiş ki:
... (Zaten Eric Clapton, Buddy Guy, Jeff Beck bu manyetikleri kullanıyorlar..) Ancak buda sana mali bakımdan biraz pahalıya gelebilir.. 4 manyetiği beraber bulabilceğin fiyat ne yazıkki 400$;)
Clapton ve Beck uzun zamandır signature modellerinde bu modeli kullanmıyorlar. Noiseless'lar çıkınca ikisi de döndü. Ha noiseless'lar çok matah mı..Değil ama lace'lerden kesinlikle daha iyiler.(orijinal single tonuna gürültüsüz olarak yaklaşma konusunda)

4 manyetik?? Strat'ta normalde 3 manyetik oluyor. İstersek daha fazlası da sığar tabii :D .. Köprüye dually denen HB'lardan takıldığını farzedersek bile 3 yani.. spilt filan ile kombinasyonlar mümkün tabii. Bu devirde 400 doları -ki USA fiyatları 50-70 usd arası- lace setine vermek ?? Forumda fiyata ne manyetikler satılıyor..Ne biliyim seçim meselesi tabii.. Yine de lace :?:

Geri