Blues için gitar seçimi

Beyler peki Epiphone G400 hakkında ne düşünüyorsunuz?Hiç çaldınız mı?Veya İyi bir gitar mıdır?(Çok soru sordum galiba:D)

Stratman dediklerime bir bir cevap vermek için burda bulunuyor sanırım..

Muddy Waters sence ne derece bir gitarist bak müzisyen demiyorum.. Ama gitarist olarak Cray ve Clapton'la kıyaslamak bile saçma...

Lace hakkında dediklerinde çok saçma.. 2006 oldu diye lambalı amfilerimizi çöpemi atıyoruz.. herkes dijital ekipman mı kuruyor, eğer sen blues'u böyle yapıyorsan bayağı ilginç bişeyler deniyorsun sanırım..

Ya da lace hakkında nasıl bir deneyimin oldu bilmiyorum ama istersen 2004 yılında Eric Clapton CrossRoads gitar festivalini bir izle, Buddy Guy , Eric Clapton senenin 2004 olmasına rağmen hangi manyetiği kullanıyorlar.. Eğer bu manyetiği kullanıpta beğenmediysen arkadaşım ya gitarında bir sorun vardır ya amfinde, yada blues'la uğraşmıyorsundur..

Ve evet bir stratta 4 manyetik bulunabilir. 1 tane dual-single ki bunlar 2 manyetik yerine geçer 2 de diğer manyetikler eder 4.

Ve yinede lace... Saygılar..

magickfloyd demiş ki:
Stratman dediklerime bir bir cevap vermek için burda bulunuyor sanırım..
Yoo hiç öyle bir niyetim yok..Sadece o kadar kesin konuşuyorsun ki konu strat ve single coiller olunca fikrimi söylemek istedim. Maksat konuyu açan arkadaş faydalansın..Yoksa bana ne senin yazdıklarından..Herkesin bildiği kendine..

magickfloyd demiş ki:
Muddy Waters sence ne derece bir gitarist bak müzisyen demiyorum.. Ama gitarist olarak Cray ve Clapton'la kıyaslamak bile saçma...
Saçma??...Clapton ve Cray zaten o numaraları kendileri buldular... Tövbe de..Blues Tanrılarının gazabına uğrarsın..Bir daha söylüyorum "Muddy waters invented electricity"

magickfloyd demiş ki:
Lace hakkında dediklerinde çok saçma.. 2006 oldu diye lambalı amfilerimizi çöpemi atıyoruz.. herkes dijital ekipman mı kuruyor, eğer sen blues'u böyle yapıyorsan bayağı ilginç bişeyler deniyorsun sanırım..
Saçma?? Lambalı ampli ile lace karşılaştırman bence saçma değil. Ne alakası var?? Üslubu koruyayım ve sadece "olmamış" diyeyim.. Ya da "harbi" bir single coil ile lace manyetikleri hiç yanyana koyup dinlememişsin.. Ekipman konusunda ise hiç uzatmayalım mevzuuyu.. Sadece oldukça düz mantık ve şatafatsız şeyleri sevdiğimi söyleyeyim..

magickfloyd demiş ki:
Ya da lace hakkında nasıl bir deneyimin oldu bilmiyorum ama istersen 2004 yılında Eric Clapton CrossRoads gitar festivalini bir izle, Buddy Guy , Eric Clapton senenin 2004 olmasına rağmen hangi manyetiği kullanıyorlar.. ..

O DVD bende de var.. Bir tane siyah "blackie" var çaldığı..Slide için..Gerisi noiseless ( o turuncu filan renkli "crash" strat var ya.. aha ondakiler noiseless işte).. Zaten mevzuu o değil..Adam ES-335 'de kullanıyor , LP'de....Ayrıca noiseless'lar da tırışka bana göre ve ikisine de yakışmıyor..www.fender.com'a bak bakalım yeni (son 3-5 senenin-tam hatırlamıyorum ve bakmaya üşeniyorum) normal üretim ve custom shop clapton ve beck strat'larda ne kullanılıyor ..Al işte linkler..

Clapton: http://www.fender.com/products/search.php?partno=0117602871

Clapton Custom Shop: http://www.fender.com/products/search.php?partno=0150082806

Beck: http://www.fender.com/products/search.php?partno=0119600857

Beck CS: http://www.fender.com/products/search.php?partno=0150083857

Şu anda lace kullanılan eskilerden kalan tek model de B.Guy modeli bu arada: http://www.fender.com/products/search.php?partno=0107802803

magickfloyd demiş ki:
Eğer bu manyetiği kullanıpta beğenmediysen arkadaşım ya gitarında bir sorun vardır ya amfinde, yada blues'la uğraşmıyorsundur..

Evet bende zaten MIA '62 reissue strat ile İskandinav Death Metal gruplarının parçalarını çıkarmaya çalışıyordum. İyi tahmin..Daha önce elimden geçen MIM Standard, American Standard, '82 MIJ Squier ve American Series Deluxe Fat Stratocaster modelleri ile neler yaptığımı ne sen sor ne ben söyleyeyim..Ya da amplilerde bir sorun var dediğin gibi..Ha bir de ton zevkim olmayabilir, ama sen bunu yazmayı unutmuşsun bak..

Kullandım ve beğenmedim..Hatta benim gibi "Clapton'ın lace ve noiseless gibi manyetiklerle ne işi vardır?" diğen bir yığın adam var yabancı forumlarda...Oralara bir göz at bence..Fikrin olsun..Sonra lace hakkında (ya da kullanıdığın herhangi bir ekipman hakkında) olumsuz görüş bildiren insanlarla karşılaştığında şaşırma ve söylediklerine "saçma" diyerek tepki gösterme..

magickfloyd demiş ki:
Ve evet bir stratta 4 manyetik bulunabilir. 1 tane dual-single ki bunlar 2 manyetik yerine geçer 2 de diğer manyetikler eder 4.
Peki..öyle olsun..

magickfloyd demiş ki:

Hah..Bak bunu de canımı ye..Saygı duyarım..Hatta güzel güzel tartışalım iyi ve kötü yönlerini..Ama üslubu koru..

Herşeye gelipte karşılık veren sensin arkadaşım, yazmadan önce dediklerin böyle ama bence şöyle şeklinde bir üslupla konuşsaydın hiç böyle bir tepki vermez Eyvallah der , düzgünce tartışırdım senle..

Ekipmanım benim Fender Usa Deluxe Ultra, Fender Mexico 70's Strat (Blue Velvet Manyetikler takılı üstünde) Amfilerim isede Fender Twin Amp ve Fender Super amp.. Yani kısaca düzgün bir amfide her iki tür manyetiğin seslerinide biliyorum.. 7 senedir bu 2 gitarıda çalıyorum..

Fender yeni üretim gitarlarında Lace Sensor kullanmamasının nedeni şudur.. Lace ayrı bir firmadır Fender'den bağımsız, Fender kendi noiseless manyetiklerini üretince başka bir firmanın manyetiğini kullanmadı tamamen ticari nedenlerden dolayı.. Noiseless manyetikleride denedim kullandım, bir çok yerde bu manyetiklere "Toneless" diyorlar.. ;)

Ayrıca lütfen Eric Clapton'ın konserlerde elinde çaldığı gitarda Noiseless manyetik var sanma.. Noiseless olsa bile Son derece özel üretim Noiseless'lardır sadece Eric Clapton için.. Bizim piyasada arayıp bulamayacağımız manyetiklerdir..

2006'ya geldik Lace kullanmak çok saçma dediğin için Amfi örneğini verdim bunuda belirtmek isterim.

Muddy Waters sayılı örneklerinden ayrıca Strat kullanmayan.. Dünya'nın ve seninde bildiğin üzere Strat Fender firmasının blues canavarıdır.. Vede bak iyi Blues'cu demiyorum, iyi müzisyende demiyorum sen anlamamışsın sanırım dediğimi, kim daha iyi gitarist diyorum.. Yoksa Muddy Waters'a saygım sonsuzdur..

Bir önceki yazımda ki üslup için kusura bakma umarım düzgün bir tartışma ortamı yaratabilmişimdir.. Lütfen sende dikkat et üslubuna..

Epi G400'ün sesi hakkında da bir bilgiye sahip değilim arkadaşım...

Arada sert tonlar alacağım diye ya hiç demeyeceksin ya da dedinmi ne yazıkki fender le falan bu iş olmaz. Her yola gelen muhtemelen köprüsü humbucker önler single olan bir gitar modeli seçilmesi gerekir. Neticede aslolan çalış tarzı.

Senin yazdıklarına tabii ki yanıt vereceğim. Arkadaşın biri soru soruyor, sen de konu ile ilgili kendi görüşlerini mutlak doğru olarak yazıyorsun. Ben de az buçuk birşey bildiğimi varsayarak bu dediklerinin mutlak olmadığını ve alternatiflerinin neler olduğunu yazıyorum. Bu yüzden söylediklerinden katılmadığım noktaları "alıntı"layarak yazdım. Bunda üslup konusunda bir yanlışlık göremiyorum. Zira yazdıklarına karşı aşağılayıcı veya hakarete varan şeyler yazmadım. Sanırım yazdıklarına karşı olarak birşeylerin yazılması seni rahatsız ediyor, bu konuda birşey yapamam.

Lace'lerin neden kulanılıp kullanılmadığı konusunda dediğin ticari nedenler değişikliğin nedenini kısmen açıklıyor ama önceden de dediğim nokta şu ki ne lace ne de noiseless safkan sc değil. Lace varken en iyi noiseless çözüm o idi, noiseless çıktı hadise daha bir manyetiğe benzer menyetik kullanımına döndü..Şimdilerde bu dipgürültüsünü önleme hadiseleri daha başka boyutlarda..Neyse sen lace kullanmaya devam et.

Clapton'ın CS gitarları ve manyetikleri olabilir (gerçi CS modeli satılıyor şu anda) ancak hala tonu neden öyle anlayabilmiş değilim...Dediğim gibi adamı anlayamıyorum.

M.Waters hadisesine gelince sana göre o iyi bir müzisyen ama vasat bir gitarcı olabilir, bana göre ise tam tersi...Bunu tartışmaya gerek yok zira bitmez. Aldığımız tad farklı demek ki..Bu en başta yazdığım mevzuya geliyor...Kendi doğrularını mutlak doğru olarak savunurken üslubu bomamak hadisesine.

Neyse.. Kal sağlıcakla..

epiphone gitarlar, gibsonin yan urunu,
ses olarak benzerlik var ama orjinalin yerini tutmuyor
sapi kalin, calmasi cok rahat degil, Jacksin ibanez bcrich cok daha iyi bu bakimdan
ama neck thru, iyi tona sahip fiyatida cok uygun
bende flying v vardi cok memnundum, tavsiye ederim
ayrica Slash,Zakk wylde,Tonny Iommi signature gitarlarini epiphonedan cikariyorlar

arkadaşınn kafasını cok karıştırmışlardır bu yazılarla galiba.
kardeş sen bi tane mexico strat al. hiç manyetikleriyle oynama fendere yakışmaz humbucker filan.. benim fenderde h+s+s idi s+s+s yaptım singlenin tadıda cok başka inan. hiç gitarı bozma al kullan biraz tecrübe sahibi olduktan sonra herşeye karar verirsin. önce gitarını almaya bak. kolay gelsin.

stratman demiş ki:
M.Waters hadisesine gelince sana göre o iyi bir müzisyen ama vasat bir gitarcı olabilir, bana göre ise tam tersi...

Nasil yani, Muddy Waters iyi gitarci kotu muzisyen mi? Anlamadim... hehehe :twisted: !

Blues icin o gitara bu gitara ihtiyacin yok. DanElectro'da olur, Jackson'nin en kurukafali modeli de. Hatta plastik BCRichler bile olur.

O gitar mi bu gitar mi diyecegine simdi sana en dogrusundan bir ogut: Otur gitar cal, bol bol, saatlerce. Sonradan hangi gitari alman gerektigi kafanda otomatik olarak sekillenecek.

B ;)

DrB demiş ki:
stratman demiş ki:
M.Waters hadisesine gelince sana göre o iyi bir müzisyen ama vasat bir gitarcı olabilir, bana göre ise tam tersi...

Nasil yani, Muddy Waters iyi gitarci kotu muzisyen mi? Anlamadim... hehehe :twisted: !

B ;)

Hehe..Aceleden anlam sapıtması :roll: olmuş..Neyse ki adamcağız hakkındaki fikrim malum :D

Barlo, yukarıdaki mesajındaki düzeltmede bir "intikam" kokusu aldım ama hayırlısı bakalım.. :twisted:

Akrebim sonucta dedigin gibi bir intikam pesinde kosmam gayet dogal! :twisted:

Ama neyin intikami ben bak simdi onu anladim can stratman. :LOL:

Elbette kafaya bagli ama benim zevkim ve de rengime gore Blues'un hani en temel gitari ne diye sorsan = TELECASTER. Hani ben blues'u biraz kiracagim, falan desen = LES PAUL.

B :)

Geri