Floyd Rose Problemi

Kesinlikle saddle değişimine veya benzer birşeye gerek yok. Öyle birşey öneriyorlarsa o dükkandan çıkın. Bence ustalık bir durum da yok.

Muhtemelen ya metal blok aşınmıştır ya da yeteri kadar sıkmıyorsunuzdur. Bir ihtimal teli yeteri kadar aşağı yerleştirmiyorsunuzdur. Yani mi telini alt kata değecek kadar yerleştirip, ardından iyice bloğu sıkmanız gerekir. Son aklıma gelen vidanın yalama olması, başıma gelmişti, fakat bunu anlarsınız, zorladığınızda vida adım atlamaz geri gelir, yani sıkışmaz. Başka bir ihtimal yok. Bu arada telleri çürüyecek kadar kullanmayın, fretlere yazık. Yoğun çalıyorsanız 2 ayda 1 değiştirin.
Önerilerinizi dikkata alacağım hocam. Ben vidayı sıkabildiğim kadar sıkıyorum, geri gelme olayı olmuyor hiç?! Olmazsa bir tel takımı daha alayım, onlarla deneyelim.

Takım alma, tek tel alman yeterli. :) 3 TL'e satılıyor. Dediğim gibi iyice dibine kadar sok teli, ardından iyice sıkıştır. Çok zorlama, zorlarsan yalama olma ve metal bloğunı kırma ihtimalin var. Bir de birşey önereceğim, hemen üstteki telin bloğu(hani o sıkıştırdığın minik küp) ile yer değiştirip, o blok ile sıkıştırmayı deneyin. Bence sorunsuz olarak olacaktır.

Birşey kafama takıldı, yeni tel yine alıyorsun? Yani oradan pıt diye atıyorsa kopmamış demektir, aynı tel ile deneyebilirsin.

Takım alma, tek tel alman yeterli. :) 3 TL'e satılıyor. Dediğim gibi iyice dibine kadar sok teli, ardından iyice sıkıştır. Çok zorlama, zorlarsan yalama olma ve metal bloğunı kırma ihtimalin var. Bir de birşey önereceğim, hemen üstteki telin bloğu(hani o sıkıştırdığın minik küp) ile yer değiştirip, o blok ile sıkıştırmayı deneyin. Bence sorunsuz olarak olacaktır.

Birşey kafama takıldı, yeni tel yine alıyorsun? Yani oradan pıt diye atıyorsa kopmamış demektir, aynı tel ile deneyebilirsin.
Ben de dedim onu, aynı teli tekrar takabilirsin, bir sıkıntı olmaz.

Hocam elimde 1 tane bile tel yok. Ondan alacağım. Gitarımda da tel yok şu an. Ondan tel alacağım.:D

Birde dün burada öğrendim işte, telde fazlalık bırakıp herhangi bir sorun olduğunda oradan tekrar kullanmayı. Benim bildiğim çıkan tel, ilk hali gibi değilmiş, basınca maruz kaldığından 0 hali gibi olmazmış, bu yüzden çıkarıyordum. E tek tel bulma şansım olmadığından tüm takım bir daha değişiyor. Buradaki tavsiyeleri deneyeceğim.(y)

Blok değiştirme fikri aklıma yattı, hafta sonu tel alıp takmayı deneyeceğim. O zaman durumu bildiririm.;)

Bloğu çıkartıp bakmış olsanız belki buna bile gerek kalmayacak, o bloğun ortasındaki çöküntüye değil de kenarına geliyorsa vida kısmı telleri tutmayacaktır ve kaydıracaktır ya da o blok hasarlıdır denildiği gibi fakat bunu da yapmak gerçekten beceri ister :D Ben o telleri tutan bloğun kırıldığını sadece bir kere gördüm, o gitar da neredeyse 30 yaşındaydı ve bloklarda korozyon vardı :D

Bloğu çıkartıp bakmış olsanız belki buna bile gerek kalmayacak, o bloğun ortasındaki çöküntüye değil de kenarına geliyorsa vida kısmı telleri tutmayacaktır ve kaydıracaktır ya da o blok hasarlıdır denildiği gibi fakat bunu da yapmak gerçekten beceri ister :D Ben o telleri tutan bloğun kırıldığını sadece bir kere gördüm, o gitar da neredeyse 30 yaşındaydı ve bloklarda korozyon vardı :D
Hocam, bloğu bir kaç kere çıkarıp baktım. Dün gece de baktım, gözüme bir sıkıntı çarpmadı. Normal bir yüzünde vida için yuvarlak bir girintisi bulunan kare prizmamsı bir demir cisim. :D Normal o yuvarlak yere doğru sıkarım hep vidayı, ama vidayı çıkarıp tekrar takarken belki dediğiniz gibi doğrultusunu yanlış ayarlamış olabilirim. Kendi beceriksizliğimden olduğunu düşünmeye başladım. :oops:

İşte o kara prizmanın bir kenarında hafif bir çukur var, o çukur kısmına gelecek o vida,bloğun düz kısmı ise tele gelecek zaten bundan dolayı o tel orada kalabiliyor,floyd rose açıldığı zaman , dağıtıldığı zaman böyle ufak hataları çoğu kişi yapmıştır.Şimdi o bloğu tekrar çıkartıp çukur kısmı vidaya denk getirin, sorununuz budur ;)

İşte o kara prizmanın bir kenarında hafif bir çukur var, o çukur kısmına gelecek o vida,bloğun düz kısmı ise tele gelecek zaten bundan dolayı o tel orada kalabiliyor,floyd rose açıldığı zaman , dağıtıldığı zaman böyle ufak hataları çoğu kişi yapmıştır.Şimdi o bloğu tekrar çıkartıp çukur kısmı vidaya denk getirin, sorununuz budur ;)
Zaten öyle hocam, o konuda sıkıntı yok. (y)

Selim bi haltı da bilme ya.. :D

Bloğu çıkarıp vidayı sonuna kadar sıkıp tekrar açmayı deneyin, bazı bölgelerde vida sıkışma yapıyor ve zorluyor; başıma gelmişti. Zorlandığında da siz sonuna kadar sıktığınızı zannedebilirsiniz.

Ama bu dediğimi saddledaki bloğu çıkarıp deneyin kesinlikle, vida şuan sonuna kadar sorunsuz sıkılıyorsa zorlamanız halinde saddle 2'ye ayrılabilir.

Bloğu çıkarıp vidayı sonuna kadar sıkıp tekrar açmayı deneyin, bazı bölgelerde vida sıkışma yapıyor ve zorluyor; başıma gelmişti. Zorlandığında da siz sonuna kadar sıktığınızı zannedebilirsiniz.

Ama bu dediğimi saddledaki bloğu çıkarıp deneyin kesinlikle, vida şuan sonuna kadar sorunsuz sıkılıyorsa zorlamanız halinde saddle 2'ye ayrılabilir.

Bu iyi bir fikir arkadaşım, deneyeceğim.

ARKADAŞLAR ÖNERİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER. HAFTA SONU TEL ALABİLİRSEM BU YAZILANLARI DENEYECEĞİM. :playful::playful:

Geri