İbanez ve Cort gitarların benzerlikleri/farkları

Arkadaşlar 2 yıldan beri elektro çalmaktayım , kısa bir süre önce elektro gitarımı ve amfimi sattım , yeni bir gitar almayı düşünüyorum.Genelde thrash,heavy ve dt dinliyorum ve bu tarz muzikler yapmak istiyorum.Sattığım gitar Cort m600 dü.Açlıkçası gayet memnundum ama bazı dezavantajları vardı ,örneğin 22 perde olması sabit köprü olması gibi.. Ama yinede süper bir gitardı ve stock manyetikleri bile çok guzeldi..

Şimdi ise uzun bir süredir cort 'un yeni modeli olan EVL K6 almayı düşünüyordum.Gerek yapısı gerek manyetikleri itibariyle tam istediğim tarzı yapmaya uygun bir alet olduğunu biliyorum.İlk k6 lar izmire geldiğinde birini alıp denemiştim ve gerçekten muhteşemdi.

Aklıma takılan şu ki ben şimdi bu EVL K6 ya 1 milyar para vereceğim ama vermeden önce durup bir düşünsem mi.. :? O paraya 2.el yuksek model bir ibanez mi bulsam diye düşünüyorum.. :) İbanez RG prestige serisi bir gitarla ki modifiyeliydi kendileri (Seymour Duncan SHJB4 Bridge) Cort EVL K6 yı karşılaştırmıştık ve her türlü konuda cort ibanezi alt etti..

Ama ibanez artık bir ekol haline geldi , insan durup düşünmeden edemiyor cort mu ibanez mi..? Siz de düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.. :)

Re: İbanez vs Cort

LuciferioN demiş ki:
Ama ibanez artık bir ekol haline geldi , insan durup düşünmeden edemiyor cort mu ibanez mi..? Siz de düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.. :)
Sen ikisini de deneyip K6'yı daha çok beğenmişsin, fazla söze ne hacet?

Sen beğendikten sonra kim ne dese boş.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
evet mantıken k6 almam doğru ama yinede.. :D ne kadar ibanez desem de gönlüm k6 dan yana çünkü paramın yetebileceği ibanezlerde hep stock manyetikler ibz powersound gibi fıs markalar.. Cort un stock ları ise EMG 81 85 :)

her zaman ibanezin sadce marka sattığını düşünüyorum ve söyliyorum.gitarları fiyatlarının ederi gitarlar değil bence.bana kalırsa evl k6 al keyfine bak.güzel bir gitar özellikleri itibari ile ve görünümü ile.bende cort kullanıyorum KX1F.ve masun gövdeli bir gitarı migth mite ile çalarken bile bence muhteşem.bunu emg ile hayal bile edemiyorum.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

melihbozkurt84 demiş ki:
her zaman ibanezin sadce marka sattığını düşünüyorum ve söyliyorum.gitarları fiyatlarının ederi gitarlar değil bence.bana kalırsa evl k6 al keyfine bak.güzel bir gitar özellikleri itibari ile ve görünümü ile.bende cort kullanıyorum KX1F.ve masun gövdeli bir gitarı migth mite ile çalarken bile bence muhteşem.bunu emg ile hayal bile edemiyorum.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D
dostum saadece marka sattıklarınımı düşünüyorsun :!:

ibanez ve cort'u nasil karsilastiriyosunuz anlamiyorum sizi ya
:arrow: bariz bi kanıt gösterin cort'un ibanez'den ii olduguna dayir bende inanim__???????

• Konu Sahibi Konu Sahibi
cort'un,ibanez'i eşekten düşmüş karpuza çevirdiğini bizzat ben kendi gözlerimle gördüm,daya doğrusu kulaklarımla duydum.. Özellikle sustain konusunda ibanez 11 sn civarında kalırken cort 30 sn yi bile rahatlıkla geçti.. kanıt budur.. :!: isteyen rg prestige serisi bir gitar ile evl k6 yı gider kendi dener bir müzikevinde ve farkı görür..

juju demiş ki:
:arrow: bariz bi kanıt gösterin cort'un ibanez'den ii olduguna dayir bende inanim__???????

Stage müzikte bir ibanez vardı, arkasında gitarı yapan luthierin ismi yazılı, başka bir cort var onda da aynı luthier ismi yazılı...ibanezlerin kore olanlarını cort üretiyor, Cort Evl K-6 yı hangi ibanezle karşılaştırmak istersin, pek ibanezden anlamam fakat bana cortla yakın bir fiyata (1000$ altı olsun hadi) yekpare, emg81/85 yada dengi bir manyetik olan + abanoz klavyeli bir ibanez söyler misin?

Cort evl k6 720 dolar peşin fiyatı.. İbanez rg2570e yaklaşık 1000 dolar piyasa fiyatı.. bence bu ikisini karşılaştıralım.. Sonuna kadar cort'u desteklerim... Ha bu arada ibanezi kötülemiyorum fiyat performans oranı cort a göre daha düşük diyorum parayı bastırınca ibanezin k7 , jem ,js gibi süper modelleri de var.. :)

juju demiş ki:
Buna halk arasında "marka takıntısı" deniyor.

Ibanez Cort'tan iyi değildir, Cort da Ibanez'den iyi değildir. Markaların modelleri vardır, modeller karşılaştırılır. Her marka tek model üzerine kurulmamıştır.

ben son anda bu marka takıntısından kurtuldum ve cort almaya karar verdim.. Ya nedir bu marka takıntısı ,gitarımı değiştireceğim diyorum ,ne alacaksın diye sorunca cort diyorum ibanez alsaydın keşke diyorlar.. Kimsenin anladığı yok gitardan Aydında.. 8) Cort deyince dalga geçiyorlar.. :D

12-13 senedir sahnedeyim, son birkac yildir aldi bir cort sevdasi gidiyo.. ama elinde cok o gitardan 'cort'layanini gordum... iyi markalarin kotulerinden farki nerede yapilmis olursa olsun en azindan agac kalitesi her zaman daha iyidir.. bazilari farkina varmaz ama suntaya EMG taksan ton alirsin mantigiyla hareket etmek insani sadece bir iki yillik bir gitar sahibi yapar.. ben fenderimi 10 senedir canavar gibi problemsiz kullaniyorum.. bu dami marka takintisi simdi?

unm demiş ki:
ben fenderimi 10 senedir canavar gibi problemsiz kullaniyorum.. bu dami marka takintisi simdi?
Marka takıntısı lafını ben kullandığım için bu soruyu üzerime alıyorum.

Ben o tamlamayı alıntı yaptığım mesajın içeriğine binayen yazmıştım, ve "Ibanez Cort'tan iyidir, Jackson ESP'yi döver" türündeki marka karşılaştırmalarının ve genellemelerin yanlış olduğuna değinmek istemiştim. Sonuçta her markanın(ya da çoğu markanın diyelim) iyi gitarları olduğu gibi rezil gitarları da var. Böyle bir genellemeden benim çıkardığım anlam; tanınmış ve popüler bir markanın en dandik gitarının nispeten daha az tanınmış bir markanın ürettiği en iyi gitardan daha iyi olduğu. Ki bu da son derece saçma oluyor.

Cort'un çok uyduruk gitarları da var evet, ancak son yıllarda çıkardığı son derece kaliteli "cortlamayan" cinsten gitarları da var. Ha ben Cort mu kullanıyorum? Hayır Jackson kullanıyorum, o ayrı. Zaten ne aldığını, nasıl aldığını bildikten, biraz bilinçli bir tüketici olduktan sonra Fender, Ibanez, Jackson vs kullanmak marka takıntısına sahip olmak değildir.

Marka takıntısı ne kadar iyi bir gitar olursa olsun headstockta "Cort" yazdığı için onu beğenmemek, gidip sırf Ibanez ya da Jackson vs olduğu için daha kötü bir gitarı almaktır.

ustunde cort yaziyo diye bi gitari almamazlik etmem,edenide sevmem,agir konusurum... 14 sene evvel S.B. Heavy marka bir gitarim vardi.. hala o gitari ararim.. yani olay gitardan gitara degisiyo.. yok aman cort olsun yok ibanez olsun yok fender olsun diye bisi yok... muhim olan once calabilmek.. dandik gitarlarlada ton alabilen arkadaslarim oldu.. ama sadece kisa sureligine.. olay bundan ibaret... olayi fetis boyutuna getirmeyelim ne olur :) eleman istemis bi gitar almak.. alsin.. heavy yapcakmis.. sormus ne aliim diye.. sorsun.. bizde geyik yapalim burdan :) ya neyse babacim git dene gitari begendiysen al allahini seversen gece yarisi burda kastiriyosun beni ne diyiim ben sana daha.. senin paran senin dudugun.. sen karar ver mileti zan altinda birakma yav :p

Geri