İbanez ve Cort gitarların benzerlikleri/farkları

Clickboy demiş ki:
Sadece sana ithafen söylemedim zaten onu... Senin espri olarak söylediğin şeyi daha önceki sayfalarda ciddi ciddi savunanlar var.

;)

Tırnak içerisinde belirttiğim o ifadeye dikkatini çekmek isterim :) O ifade yukarılarda farklı şekillerde kullanılmıştı,o saçmalığı savunanlar tarafından ;)

Benimki sadece espri...

750 dolara jazz kasa Cort almıştım ilk zamanlarda şu Bora Uslusoy'un klibinde kullandığından.Gül sedefli klavye falan.
*3.Tel değişimim de gitarın köprüsü içeriden kırıldı 10'luk tel kullanıyorum diye sonra mis gibi klavye oldu sana cazur cuzur.

AYnı ayarlarda hatta daha üdşük kalitede Ibanez S470 DXQM aldım nerdeyse köprünün üzerine çıkıp bi zıplamadığım kaldı + klavyede herhalde ibanezin en ince klavyelerinden biriydi hiçbirşey olmadı.

+ Olarak ucuz işçilik var Cort'ta kabul edin şunu artık hiçbir zaman bi Ibanez kadar ömürlü olamıyor ne kadar iyi olursa olsun.

Ibanez reklam falan filan demişsinizde arkadaşlar bir firmanın reklam yapabilmesi için o firmanın kazanıyor olması lazım kazanması içinde o malın satıyor olması lazım satması içinde iyi olması lazım.

Birde şu anlaşmalar olmasa kim nerden bilcek falan diyorsunuzda arkadaşlar.Dikkatinizi çekiyim Satriani veya Steve Vai, Andy Timmons, Petrucci bu gibi isimlere bakın eski videolarına hiçbiri daha anlaşma nedir bilmezken kliplerinde canlı performanslarında hepsi Ibanez kullanıyor. Düşünün ki o zaman Satriani gözlüksüz, uzun kıvırcık saçları beline kadar deri ceket yırtık jean giyiyor :D :D :D

_DreamofStyks_ demiş ki:
Birde şu anlaşmalar olmasa kim nerden bilcek falan diyorsunuzda arkadaşlar.Dikkatinizi çekiyim Satriani veya Steve Vai, Andy Timmons, Petrucci bu gibi isimlere bakın eski videolarına hiçbiri daha anlaşma nedir bilmezken kliplerinde canlı performanslarında hepsi Ibanez kullanıyor. Düşünün ki o zaman Satriani gözlüksüz, uzun kıvırcık saçları beline kadar deri ceket yırtık jean giyiyor :D :D :D

Şu anda Ibanez'in en önde gelen gitaristi Steve Vai görebildiğim kadarıyla ve mesela Steve Vai başlarda Jackson/Charvel kullanıyormuş :) Satriani, bana soba borusundan yapılmış gitar verin ben yine aynı soundu alırım diyor yine mesela.. Ayrıca Petrucci de artık Ibanez çalmıyor. Eskiden Ibanez çalan isimlerden birisi de Alex Skolnick, dükkanlarda gördüğüm gitarlar Ibanez'in bana verdiği gitarlar gibi iyi olmadığı için Ibanez kullanmayı bıraktım. Ben Ibanez çaldığım için o gitarları alan insanlar vardı ve onları kandırmaya hakkım yok diyor başka bir örnek olarak :)

Kullanıcılar üzerinden gittiğimizde her marka için bir çok iyi/kötü şey söylenebilir. Bunların hiçbiri de firmanın kendisinin ne olduğuyla ilgili kesin bir yargıya varmamızı sağlayamaz bence :)

Vai'ın kırmızı bir Charvel'ı vardı.Onunla takıldu uzun süre.Petrucci'nin zaten JPM-1 vardı.Yani PEtrucci'de İbanez ile anlaşmalıydı.Babasının hayrına kullanmıyordu :) Nitekim Musicman ile anlaşmayı sağladı ona geçti.

Ayrıca,orijinaline 9'luk tel takılı olan bir gitara,kalın bir takım tel taktığında ister istemez o gitara yeni bir entonasyon ayarı yapman gerekir.Aksi halde gitar cızlar bızlar.Bu o kullandığın gitarın kötü olduğunu göstermez.

Ben bundan yaklaşık 2 önce siyah bir İbanez S470 almıştım.JB ve PEarly Gates ile modifiye etmiştim o dönem.Gitarın "sol" teli sürekli kopuyordu mesela :) Köprüsü bu denli sağlam bir köprüydü yani.Hatta arayan bulur,bu sorunu bu forumda sormuştumda benimle aynı sorunu yaşayan bir kaç kişiye daha rastlamıştım.Alalı ay olmadan sattım.

Bugüne kadar İbanez Jem7wvh,İbanez RG370dx,İbanez S470,İbanez Rg1570 Prestige (hatta bunu geçenlerde Berkay'dan almıştım) gibi gitarları kullandım.Şimdi düşünüyorumda kozmetiği dışında bana hitap eden hiç bir yanı yokmuş :) Bunlar tamamen kişisel yargılardır.Kesinlikle genel değildir ve bir markayı iyi yada kötü yapmaz.

_DreamofStyks_ demiş ki:
3.Tel değişimim de gitarın köprüsü içeriden kırıldı 10'luk tel kullanıyorum diye sonra mis gibi klavye oldu sana cazur cuzur.

Hocam senin kuyruk acın burdan geliyor heralde, sana ayıplı mal satmışlar. Zaten Cortta fabrika hatalarına karşı ömürboyu garantili, bu tarz gitarlarda sorgusuz sualsiz değişime gidiliyo forumlarda gördüğüm kadarıyla. Ben 2,5 Yıl Viva kullandım, Z-44de .12 tel taktım standart mi ye çektim akoru arada bu tellerle, hiç bi problem yok gitarda 1,5 yıllık gitar. Objektif olmak gerekirse, Vivaya daha iyi bir floydrose ve manyetik, Z-44'tede gene manyetik lazım ki zaten bunlar eklenince fiyat artıyor ve yüksek fiyatlı bahsettiğim eksikliklerden arındırılmış modelleri mevcut. Kesinlikle işçilik konusunda katılmıyorum, özellikle 700$ bazındaki gitarlarda.

Ibanez reklam falan filan demişsinizde arkadaşlar bir firmanın reklam yapabilmesi için o firmanın kazanıyor olması lazım kazanması içinde o malın satıyor olması lazım satması içinde iyi olması lazım.

dostum seninle aynı fikirde olduğumu sanırım anlamamışsın , yazdıklarımın tümünü okursan bu yanlış anlama düzelir,arada başka düşünceler farklı kişiler tarfından söylenince konu bütünlüğü bozulmuş, Ben yıllar boyu Jackson kullandım şimdi de elimde güzel bir ibanez var, sadece bu tartışmanın anlamsız olduğunu belirtmek amacı ile en iyi gitar senin olandır, ya da en iyi gitar senin en iyi çaldığın gitardır tezini savunmaya çalışmıştım. ayrıca o konunun devamında reklama bu kadar yatırım yapan bir firma gitarlarının kalitesi konusunda riske girmez demiştim, yanlış anlaşılmasını istemem yazdıklarımın.

_DreamofStyks_ demiş ki:
750 dolara jazz kasa Cort almıştım ilk zamanlarda şu Bora Uslusoy'un klibinde kullandığından.Gül sedefli klavye falan.
*3.Tel değişimim de gitarın köprüsü içeriden kırıldı 10'luk tel kullanıyorum diye sonra mis gibi klavye oldu sana cazur cuzur.

AYnı ayarlarda hatta daha üdşük kalitede Ibanez S470 DXQM aldım nerdeyse köprünün üzerine çıkıp bi zıplamadığım kaldı + klavyede herhalde ibanezin en ince klavyelerinden biriydi hiçbirşey olmadı.

+ Olarak ucuz işçilik var Cort'ta kabul edin şunu artık hiçbir zaman bi Ibanez kadar ömürlü olamıyor ne kadar iyi olursa olsun.

Peki sence o saydığın ünlülerin zamanında kullandıkları ibanezlerle şu anki japon ibanezlerin kalitesi aynı mı? Sanırım yeterli bir soru..

Peki sence o saydığın ünlülerin zamanında kullandıkları ibanezlerle şu anki japon ibanezlerin kalitesi aynı mı? Sanırım yeterli bir soru..[/quote]

??? Peki şu anki ibanezler ile 20 yıl sonraki ibanezlerin kalitesi aynı olacak mı? (Bu soru fender/gibson/cort/jackson hepsi için geçerlidir) :D:D:D

captainblues demiş ki:
Peki sence o saydığın ünlülerin zamanında kullandıkları ibanezlerle şu anki japon ibanezlerin kalitesi aynı mı? Sanırım yeterli bir soru..

??? Peki şu anki ibanezler ile 20 yıl sonraki ibanezlerin kalitesi aynı olacak mı? (Bu soru fender/gibson/cort/jackson hepsi için geçerlidir) :D:D:D[/quote]

Tabiki bu sorunun cevabını ben bilemem ama şundan eminim ki Cort firmasının ar-ge'ye yatırdığı parayı şuan hiçbir marka yatırmıyor. 5 sene önce ibanez neyse şimdi de odur ama Cort 5 sene öncesiyle kıyaslanamayacak kadar sağlam ürünler üretiyor artık..Gelişmeye kim önem verirse 20 yıl sonra gülen tabiki o olacak..

Ar-Ge dediniz de, cort ne kadar yatırıyor ar-ge ye biliyormusun, biliyor gibi söylemişsin. Ar-ge olarak ne yapıyor cort? Varmı bi gelişme gözüne çarpan?
Merakımdan soruyorum sanki birşeyler duymuşsun gibime geldi merak ettim bende severim cortu.

Cort yeni duyulan bir firma tabikide parasının yettiği kadar kazancının büyük kısmını argeye yatırmak zorunda yoksa gitara yeni başlayanlardan başka bir kullanıcı kitlesini çekemez endorsementlara da başladı sanırım oda güzel bir hadise firma için.

Beyler konu çok uzuyor. Ibanez, gibson ve fender kadar olmasada piyasada söz sahibi köklü bir firmadır. Gayet yenilikçi fikirlere sahiptirler ve hızla da devam etmektedirler.
Bu başlığı açan arkadaş hiç bunları düşünerek açmadı sanırım bu başlığı ama konu dallandı budaklandı.

keremd demiş ki:
Yok onlarda elbet bir gün ibanez veya başka bi gitar alacaklar zaten. Kolay gelsin.

Arkadaşım,şu provakatif lafları bırakıp adam akıllı bir şeyler yazmayacakmısınız siz buraya?

Vatandaş yukarıda kötü bir şey yazmamışki?Şu verdiğin cevap oldumu şimdi?

Yıllardır Cort ürünlerini kullanıpta gayet memnun olan bir yığın insan var etrafta.

Geri