Ses Kartı Mı Prosesör Mü (usb Kayıt)

Fender blues junior iii amfim var fakat mikrofonlayıp kayıt alabilme gibi bir olanağım yok maalesef. Sesini çok açamıyorum. Daha önce prosesör aletlerin usb çıkışlarından kayıt almıştım. Az çok cubase kullanmayı biliyorum, kayıtlarımı oradan alıyordum. Benim sorum; pod hd 500 veya 500x almayı düşünüyorum, amacım usb'den kayıt alabilmek. Bunun yerine yine 900 tl civarlarında maksimum bütçe ile bir ses kartı alsam daha mı çok yararıma olur?

Mikrofon kullanamayacaksan ses kartını ne yapacaksın? Usb ses kartı olarak kullanılabilen o kadar processor var, guitar rig vs. olayları için gayet kullanışlılar. Neden ses kartı?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
konuya hakim değilim. ses kartının ileriye dönük avantajı var blues junior'dan kayıt alabilirim mikrofon sayesinde. ses kartlarının pre amp'lerinin daha kaliteli olduğunu okudum guitar rig amplitube gibi programlar için.

Mikrofonlamak için sesini sonuna kadar açman gerekmez, mikrofonun temiz ses alabileceği bir seviyeye kadar açman yeterli, sesi çok açma meselesi tonla ilgili bir durum, ayrıca düşük ses seviyesinde de idare eder tonlar alabilirsin. Sonuç olarak ben amfi mikrofonlama derim diğer türlü tatminkar kayıtlar yapılamıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar ben amfimi kullanabilecek bir durumda olsam bunu sormam, pod 500 alacağım fiyata analogları dizerdim zaten :)

Al bir tane behringer guitar link(20€ ya almıştım, hala takılıyorum) , takıl şimdilik, kayit neymiş, mantığı nasılmış vs... önce bunları bir kavra daha sonra çok ciddi kayıt yapacağın zaman güzel bir ses kartı alırsın.

Al bir tane behringer guitar link(20€ ya almıştım, hala takılıyorum) , takıl şimdilik, kayit neymiş, mantığı nasılmış vs... önce bunları bir kavra daha sonra çok ciddi kayıt yapacağın zaman güzel bir ses kartı alırsın.
Dostum bahsettiğin ürünü biraz aradım fakat türkiye piyasası yok sanırım. Önerebileceğin benzeri ürünler var mı veya nasıl temin edebilirim? Böyle birşeye ihtiyacım var. Guitar rig programıyla kullanabileceğim gecikmeyi ve gürültüyü yok edecek birşey lazım. :sick:

Üstadım aynı konuda benimde kafam karışmıştı, sana şunu söylemek isterim blues junier III gibi bir amfiden sonra seni hiç bir prosessör tatmin etmez. Sakın prosesöre geçmeyi düşünme aklından bile geçirme derim. Eğer yardımcı olacaksa bence yapman gereken amfine bir attenuator al bu bu senin amfinin sesini açmana olanak sağlayacak ve amfin'e güzel bir iso cab yap amfin'i içine koy mikrofonla, tak kulaklığını bak keyfine;)

... Eğer yardımcı olacaksa bence yapman gereken amfine bir attenuator al bu bu senin amfinin sesini açmana olanak sağlayacak...
Harmonik içerikte değişme, dolayısıyla tonal kayıp yaşanması kaçınılmaz.

... ve amfin'e güzel bir iso cab yap amfin'i içine koy mikrofonla, tak kulaklığını bak keyfine;)
IsoCab ve türevi ürünler bir halta yaramıyor bence. Kaydettiğiniz şey, kabinin şekillendirdiği ton olmuyor. Onun yerine amplifikatörün kendisini başka bir yerde izole etsin, daha iyi.

Son düzenleme:
900 liraya alacağın ses kartı olarak da kullanabileceğin bir prosesörde zaten gecikme problemi yaşamazsın. mikrofon kullanmayacaksan direk prosesör, fakat yok mikrofon da kullanıcam dersen ses kartından başka alternatif yok. Amfiyi mikrofonlamak pek iyi sonuç vermiyor. Kayıt yaparken bir dünya sorunun yanına bir sorun daha ekleniyor sadece. Mikrofon kullanmayacaksan tavsiyem başarılı amfi modellemeleri olan bir prosesör.

Harmonik içerikte değişme, dolayısıyla tonal kayıp yaşanması kaçınılmaz.

IsoCab ve türevi ürünler bir halta yaramıyor bence. Kaydettiğiniz şey, kabinin şekillendirdiği ton olmuyor. Onun yerine amplifikatörün kendisini başka bir yerde izole etsin, daha iyi.

Üstadım sana sonuna kadar katılıyorum imkan varsa amfinin kendisini başka bir yerde izole etse 10 numara olur, ama ses sorunu olan bir evde mikrofonlama yapmak için insanın aklına başka bir şey gelmiyor;)

Kesinlikle iyi bir ses karti ama özellikle mikrofon kazanç degerini göz önünde bulundurmalisin,dinamik mikrofon + hoparlör ve amplifikatör yeterli olacaktir.Iyi bir ton için hoparlörün biraz çalismasi gerekecek yani hava titresimini vermesi lazim dolayisi ile sesi biraz açmak gerekecek ve bunun için fazla bir seçenek yok.

Kesinlikle iyi bir ses karti ama özellikle mikrofon kazanç degerini göz önünde bulundurmalisin,dinamik mikrofon + hoparlör ve amplifikatör yeterli olacaktir.Iyi bir ton için hoparlörün biraz çalismasi gerekecek yani hava titresimini vermesi lazim dolayisi ile sesi biraz açmak gerekecek ve bunun için fazla bir seçenek yok.
ses karti, mikrofon, hoparlor, amfi yeterli olacak demissinde. Daha ne olsun demeden edemedim. Hava titresimi olmazsa ses olmaz zaten, onun yerine belli bir volumede kayit alman lazim hacim icin desek.

Bence mikrofona çok da gerek yok, amfinin preamp çıkışı varsa ses kartına ya da kayıt cihazına oradan girebilirsin diye düşünüyorum.

Ayrıca ses kartı olarak da kullanabileceğin bir prosesör almak daha mantıklı gibi gibi. Neden dersen bir dünya kablo, ıvır zıvır, kurulum gibi dertten seni kurtaracaktır. Zoom G serisi prosesörlere, Line 6 markasının ses kartı görevi de görebilen prosesörlerine bir bakın derim.

Geri