Gibson Les Paul Modifiyesi

Arkadaşlar videoda les paul studio faded tın elektronik aksamını ve manyetiklerini değiştirmiş. ben de bu gitara sahibim. yüksek gain de fazla feadback ten rahatsızım. daha dolu bir ton da almayı istiyorum. Sizce bu modifiye nasıl olmuş? Türkiye de bu parçaları bulabilir miyim ? Başka neler yaparak gitardan daha fazla verim alabilirim? bu işlerden de pek fazla anlamadığımı da belirteyim :D

CTS 500k, input jack, orange cap, slash alnico pro-II manyetikler takılmış. Bence hiçbiri gerekli değil ama hepsi Türkiye'de mevcut.
Acaba dolu dolu tondan kastınız nedir? Şu an zaten öyle ton almanız gerekiyor.

Manyetikler haricinde hem parçaları barındıran (sadece manyetikler halihazırda elinde yoktur) hem montajı yapabilecek birini tanıyorum ama izmir'de, dilersen ö.m. atabilirsin telefon adres vs için.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
CTS 500k, input jack, orange cap, slash alnico pro-II manyetikler takılmış. Bence hiçbiri gerekli değil ama hepsi Türkiye'de mevcut.
Acaba dolu dolu tondan kastınız nedir? Şu an zaten öyle ton almanız gerekiyor.

dolu dolu dan kastım hacim değildi zaten hacimli les paul tonu alıyorum haliyle :D slash tonu diyebilirm aradığım şey. asıl sıkıntım gitarın ses rengi değil zaten. high gainde aşırı fead back alıyorum ve sustaini biraz daha artırmak istiyorum. studio faded ların gövdesinde boşluklar var biliyorsunuzdur belki bu da tonu ve sustaini etkiliyor haliyle.

Feedback konusu sadece gitarla ilgili değil, birçok sebebi olabilir. Manyetik yüksekliği bile sebep olabilir. Ton olarak Slash size yakınsa, en güzeli alnico-II barındıran bir manyetiğe geçmenizdir. Çünkü elinizdekiler alnico-5 haliyle daha net karakterli, daha parlaktır. Slash signature biraz para tuzağı ama o da alınabilir tabii. Manyetik harici birşeyleri değiştirmenize gerek yok bence, zaten üstündekiler belli bir kalitede. Gibsonların en sevdiğim tarafı da budur, öyle bir gitar geliyor ki birşey değiştirmiyorsun.

Tabii; illa ki gövde tonu etkiler, son dönem studiolara weight-relief işlemi yapılıyor, aslında mantıklı ve hatta rezonansı destekleyen bir işlem, çünkü boşluk arttıkça titreşim artar fakat tonal karakter hafif değişiyor. Sizin feedback bununla alakalı değil fakat gövde boşluğu arttıkça feedback olasılığı da artar.

Arkadaşlar videoda les paul studio faded tın elektronik aksamını ve manyetiklerini değiştirmiş. ben de bu gitara sahibim. yüksek gain de fazla feadback ten rahatsızım. daha dolu bir ton da almayı istiyorum. Sizce bu modifiye nasıl olmuş? Türkiye de bu parçaları bulabilir miyim ? Başka neler yaparak gitardan daha fazla verim alabilirim? bu işlerden de pek fazla anlamadığımı da belirteyim :D

Adam bir Studio'ya yapılabilecek en nokta atışı modlamaları yapmış zaten. AlNiCo'ların ille de Slash olmasına gerek yok ama AlNiCo II olması tonu olumlu etkiler. Hafif, ince gövde ve klavyesi ince gitarlarda AlNiCo V'ler tiz, high mid açısından yüksek kaçabiliyor. AlNiCo II daha tok tınlayacaktır, tizler daha düşük ama net gelecektir.

eger tune o maticteki su telleri gecirdiginiz kismi govdeye tamamen yaklastirirsaniz ve telleri tersten prsler gibi takarsaniz sustaini arttirdigini soyluyorlar.

Wrap around denilen olayı diyorsun değil mi? Yanlış anlamıyorum. O ise her model için geçerli değil. Tasarımı gereği özellikle wrap around olarak üretilmemiş ürünlerde tavsiye edilmiyor.
evet muhtemelen odur :D Joe Bonamassa'nin ekipmanlarinin tanitildigi bir videoda, teknisyeni sustaini arttirdigi icin Joe'nun tum gitarlarinin oyle oldugunu soyluyordu. Hepsi gercek 59 zaten. Bende sg special faded var, ben onu oyle kullaniyordum, bir zararini gormedim, ama uzun surecte ortaya cikan zararlari varsa bende oyle kullanmiyim

evet muhtemelen odur :D Joe Bonamassa'nin ekipmanlarinin tanitildigi bir videoda, teknisyeni sustaini arttirdigi icin Joe'nun tum gitarlarinin oyle oldugunu soyluyordu. Hepsi gercek 59 zaten. Bende sg special faded var, ben onu oyle kullaniyordum, bir zararini gormedim, ama uzun surecte ortaya cikan zararlari varsa bende oyle kullanmiyim

Zararı yok ama faydası da yok. Joe'nun tüm gitarları ona özel üretiliyordur zaten. İsteği varsa Gibson'un Custom Shop luthierleri gitarları wrap arounda yatkın şekilde üretirler. Adam ayaklı reklam tabelası sonuçta Gibson için. Reyiz ne derse o olur :)

Zararı yok ama faydası da yok. Joe'nun tüm gitarları ona özel üretiliyordur zaten. İsteği varsa Gibson'un Custom Shop luthierleri gitarları wrap arounda yatkın şekilde üretirler. Adam ayaklı reklam tabelası sonuçta Gibson için. Reyiz ne derse o olur :)
yok adam takintili her sey 59 yilindan. Su truss road kapaginin bir vidasi eksik diye 59 yilindan baska bir gitardan vida bulmaya calisiyorlardi. Joe fan gibi gozukmiyim hic sevmem ama saygi duyarim.

teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için. şimdi manyetiklerin fiyatı birim başına 300- 400 tl arası ama diğer değişen malzemelerin fiyatları hakkında fikriniz var mı? Almanya dan alma şansım var orada fiyatlar nasıldır acaba?

Geri