Creative SB Live 5.1 ile Gitar Kaydı

• Konuyu açan doncorlus1
  • Başlangıç tarihi
D

doncorlus1

Herkese selam,

Elimde creative SB Live 5.1 , Jazz 5.1 ses sistemi var.
Elektro gitarımı bu ses kartının mic. çıkışına bağladığımda pek de gitar sesine benzemeyen sesler duyuyorum.Ayrıyeten ses oldukça düşük.
Yanlış bir şey mi yapıyorum.Tek amacım gitarı bilgisayara bağlayıp FL studio da yaptığım ritmlerin üzerine gitar çalıp yine başka bir program aracılığıyla bunları kaydetmek.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Teşekkürler.

1) Gitar hiçbir zaman çıkışa bağlanmaz, girişe bağlanır.

2) Gitar asla mikrofon girişine bağlanmaz. Gitarın çıkış empedansı ile mikrofon preamplisi giriş empedansları birbirine uygun olmadığı için netice alamazsın. Pardon netice alırsın ama bu çok kötü bir netice olur, eğer özellikle Michael Jackson'ın Black Or White adlı parçasının girişindeki Lo-Fi gitar gibi birşey amaçlamıyorsan tabii ki.

Normalde gitar manyetiklerinin çıkış empedansı mikrofonlara nazaran çok yüksektir (Gitar >15kOhm, mikrofon <1kOhm). Mikrofon giriş preamplileri de ona uygun olarak düşük giriş empedansı ile yapılırlar. Dolayısı ile eğer yüksek empedanslı bir çıkışı düşük empedanslı bir girişe bağlarsan çıkış veren cihazın ürettiği voltaj sinyali kabul eden devrenin üzerine düşemeden kendi üzerinde kalır, dolayısı ile senin kaydettiğin sinyalin seviyesi de sivrisinek vızıltısı gibi olur. Sinyal seviyesini yükselteyim derken çıkış veren cihazı açtığında da hem sesi distorsiyona hırıltıya sokarsın, hem de dip gürültüsü yükselir.

3) Gitarın ile ses kartının girişi arasına girişi gitar empedansında, çıkışı Line sinyal seviyesinde bir arabirim kullanıp, bu arabirimin çıkışını da ses kartının mikrofon girişine değil, Line girişine bağlaman gerekir, eğer varsa tabii, SB kart kullanmayalı uzun süre olduğu için ben artık pek takip etmiyorum hangi modelinin özellikleri neler diye. SB kartları genelde müzik yapımı için pek ideal kartlar değillerdir. Yani birşeyler yaparsın ama öyle Queensryche albümü kalitesinde işler bekleme o karttan.

4) FrootyLoops'u bir demo versiyonunu denemek dışında hiç kullanmadığım için programın özellikleri tam nedir bilmiyorum ama hatırladığım kadarıyla FL loop bazlı bir program, onda programladığın ritimlerin üzerine aynı programda gitar kaydetmen pek mümkün olmayabilir, tam bilemiyorum. Bunlar için Sonar, Logic, Cubase gibi bir program kullanıp looplarını ona aktarıp diğer kanal kayıtlarını o programa yapmanı tavsiye ederim.

Sevgiler.

Bende de sb live var. Ben elektroyu doğrudan karta bağlıyorum. Pedal vs yok yani.

Line-in girişine bağladığımda bütün volümleri tavana çektiğimde dahi gitarı zor duyuyorum.

Mic girişine bağlayınca da volümleri neredeyse yarı yarıya kısmak zorunda kalıyorum.

Bu şu anlama gelir mi?
Line-in girişinin empedansı gitarınkinden çok çok yüksek.

Araya bi pedal falan bağlasam düzelir mi?

alierkanimrek demiş ki:
Bu şu anlama gelir mi?
Line-in girişinin empedansı gitarınkinden çok çok yüksek.

Hayır, Empedans "iç direnç" demektir, "sinyal seviyesi" değil. Mikrofonun ürettiği sinyalin seviyesi (voltajı) ile gitar sinyalinin seviyesi aşağı yukarı aynı seviyelerde olduğu için orada empedans uyumunun önemi daha belirgin ortaya çıkar.

Oysa Line sinyal seviyesi mikrofon/enstruman gitar seviyesinden çok yüksektir, dolayısı ile bir gitarı ya da mikrofonu Line girişe bağlamaya çalıştığınızda girişe verdiğiniz sinyal seviyesi çok düşük kalacaktır. Tam tersini yaptığınızda da, yani Line çıkışını gitar/mikrofon girişine bağladığınızda da volümü çeyrekten öteye götürmeye çalıştığınızda hoparlörler yuvalarından fırlayacakmış gibi olacaktır. :D

Dediğim gibi gitarınızın sinyal seviyesini uygun seviyeye dönüştüren bir arabirim kullanmanız gerekir. Pedal bu işi görebilir de görmeyebilir de, kullandığınız pedalın özelliklerine bağlı. Ancak bu en son Amp-Modelling yapan POD ya da benzeri üniteler line seviyesinde hem balanslı hem balanssız çıkış vermekteler, onlar bu sorunu çözer.

Geri