İklimler ve Nuri Bilge Ceylan

fibresci ödülünü aldı - filmi izlemedim sonuna kadar değer kanımca - cannes'da yapılan yorumlar onu gösteriyodu çünkü...iklimleri çok merak ediyorum ve en kısa sürede izlemek istiyorum - bakalım nasılmış...

Altin Palmiye`ye en buyuk aday bu yil. Ben de cok merak ediyorum nasil oldugunu filmin. Uzak`ta ki gibi bir göruntu yakalamayi basardiysa Ceylan bu filmin de guzel olacagini eminim...

yarıştığı isimler aklıma geliyor da...izlediğim üç filmi de birbirinden muhteşem, tıpkı bir fotoğraf karesinden çıkmış gibiydi.mayıs sıkıntısındaki uzak kasabalar'dan iklimlere... ve hemde zeki demirkubuz etkisindeki senaryo ile...bir aşk hikayesi.bakalım nasıl olacak.bir ödül almasa bile herkesin ayakta alkışlayacağına adım gibi eminim.merakla beklemekteyim.

tan bir festival yönetmeni.belki filmleri büyük gişeler yapmıyor ama festivallerde aldığı ödüllerle ne kadar iyi bir yönetmen olduğunu gösteriyor.sadece sinemadan anlayanların sevdiği bir yönetmen.iklimleri vizyona girdiğinde mutlaka izleyeceğim...

zeki demirkubuz'un "kader"i ile kafa kafaya gitti bu film ama en iyi film ödülünü demirkubuz'un "kader"i aldı. "iklimler"i ve "kader" filmini dört gözle bekliyorum. türk sinemasının bu iki değerli yönetmeninin elinden çıkma bu filmleri izlemek gerek diye düşünüyorum.
bu arada "iklimler" cannes'da fibresci ödülünü kapmış durumda...

Mayıs Sıkıntısı süper bir filmdi gerçekten. Uzak'tan da Mayıs Sıkıntısı kadar olmasa da çok zevk almıştım. O yüzden İklimler'i de çok merak ediyorum. Gerçekten büyük bir yönetmen Nuri Bilge Ceylan. Küçük kadrolarla büyük işler başarıyor. "Anneyle, babayla , kardeşle film çekilmez, sinema olmaz" diyenlere kapak olsun.

iklimler 20 ekim'de gösterime girecekmiş nihayet. bunun arkasından sanırım "kader" ve "takva" gibi üst yapımları da görebilirsek çok iyi olacak. iklimler'de bilge ceylan eşi ile rol almış. iklimler, kendi yaşadıkları hayattan kesitlerle; bir sadakat ve aldatma üzerine bir film olarak tanımlanabilir okuduğum kadarıyla. sabırsızlanıyorum...

ilk öncelikle bir "kasaba" fanatiği olarak nuri bilge ceylan'ın en başarılı filminin "iklimler" olduğunu yazmak isterim. filmi çok beğendim. tıpkı "uzak" filminden çıkmışcasına o fotoğraf kareleri filmde inanılmaz güzel olmuş. bilge ceylan bu sefer bir kadın ile bir erkeğin yaşadıkları ilişkideki yalnızlıklarına odaklamış kamerasını.
çok fazla ilişkiyi irdelememiş. zaten filminde buna gereksinimi yok. çünkü filmde iki yalnızlık anlatılmakta ve yakın plan çekimlere baktığınızda karakterlerin yüz ifadesinden neler düşündüğünü anlıyorsunuz. sanki sessiz bir sohbet gibi...
ayrıca isa karakterini bir maço olarak düşünebiliriz. çünkü birliktelikteki uyumsuzluklar görülmekte. isa karakterinin yaptığı hareketler bazen çok absüdleşmekte. buna karşılık karşı tarafa bir vurdumduymazlık, bir boşvermişlik hakim temelde. ilgileniyor gibi gözüküyor fakat gerçek öyle olmamakta.
bahar karakteri isa'ya oranla daha duyarlı görülüyor. isa'dan bir güvenilir hareket beklemekte ve bunu sezinleyemiyor dolayısıyla da ilişki rayına oturmuyor.
filmdeki görüntüler muhteşem. özellikle bahar'ın ağrı'daki buğulu camdan baktığı an tam bir fotoğraf karesi gibi durmakta. ayriyeten isa'nın yine ağrı'da köprüden karşıya baktığı an yine muhteşem bir fotoğraf karesi gibi. "uzak" filmindeki durgun anlar aynen korunmuş bilge ceylan filminde. çok az diyaloglarla çok başarılı bir film gerçekleştirmiş. ben çok beğendim. sanırım yine gideceğim. :) çünkü mükemmeldi.

yaa ben bu adamın kasaba sını izlemiştimde sıkıntıdan film boyunca bir paket sigara içmiştim yaa...nasıl kasmışım kendimi o filmi izleyeceğim diye artık....ama o filminin dışındaki filmlerini severim.bu filmde tanıtımından anladığım kadarıyla basitlikler üzerine kurulmuş sade bir film gibi...sadeliği severim zaten hatta bu sadelik takıntım yüzünden çehov un bütün kitaplarını almıştım....

bagımsız sınemayı turkıyede en ıyı bır sekılde sunan üc yonetmenden ücü kım dıye sorsalar emın olun nuri , zeki ve ulucay ı hıc tereddutte kalmadan soylerım sınemanın ne oldugunu gercekten cok ıyı anlatıyorlar

birde yeşim ustağoğlu. "güneşe yolculuk" ve "bulutları beklerken" gayet nefis filmlerdi. ama nuri bilge ceylan'ın "iklimler filmine daha fazla mesaj gelmesini yazılmasını dilerdim.

nuri bilge mukemmel bır fotorafcı, fotoraflarında mukemmel bır kompozısyon kuruyor.aynı mükemmellıgı sınemasındada gosterıyor ama sadece plan olarak bu guzellıgı sunmakla yetınıyor dıger hususlarda yanı bır sınema fılmı olmasını gerektıren husularda(özellıkle replıkler ve senaryosal anlatım acısından) benı pek fazla tatmın etmıyor ama her planda her kadrajda okadar cok sey anlatıyorkı karakterlerını o sıkıcı replıklerını kullanmasa bence tarantıno olabılme potansıyelıne sahıp bır yonetmendir kendileri

Harika bir film olmuş bence. Çok çok beğendim gerçekten ve sıkıcı diyenlerin aksine zamanın nasıl aktığını anlamadım bile. Üçleme denebilecek filmlerin arkasından çıkan bu filmde bu kez de kadın-erkek ilişkilerine eğilmiş Nuri Bilge Ceylan. Beğenme sebeplerime gelince günümüz ilişkilerini; insanların, ilişki içerisindeki güç, ego çatışmalarıyla sevgiyi nasıl öldürdüğünü; sevgi sandıkları ya da sevgiyle karıştırdıkları duyguları ya da dürtüleri, çok yalın bir şekilde anlatmış bence yönetmen. Yalınlık kesinlikle basitlik anlamında algılanmasın. Gerçekten çok güzel düşünülmüş ayrıntılar var. Uzaktaki gibi çok fotografik kareler yakalamış yine Nuri Bilge Ceylan görüntü yönetmeniyle birlikte. İlginçtir ama bazı planlarda David Lynch ve Federico Fellini izliyormuşum gibi geldi. Ama şunu unutmamak lazım ki bu bir tarz meselesi. Yani tarz olarak "Uzak"'tan çok farklı şeyler bekleyenler varsa gitmesinler. Sonuçta Nuri Bilge Ceylan'ın tarzı artık belli. Film bana göre çok rahat akıyor ama sakin, durağan,fazla oynamayan kamerayla çekilmiş sessiz ve uzun planların ısrarla üstüste kullanıldığı bir film olduğu gerçeğini değiştirmez bu. Bunları sıkıcı bulanlar yine sıkılacaklardır benden söylemesi.

Geri