Barış Manço

rockinrock demiş ki:
Pus demiş ki:
Yazık yazık yazık!! insanların dinleri para olmuş. Barış Abi'nin kemikleri sızlıyo. O kadar sponsorunuz var ve bilet 25,5 YTL tebrik ediyorum. "Yaz tahtaya bir daha, tut defteri kitabı, sarı çizmeli mehmet ağa birgün öder hesabı." Öptüm yanaklarınızdan sevgili organizatörler

Dostum zatewn konserde Barış Manço'nun köşkü için ücretli yapılıyor bence eleştireceğine destek ver...

Bende bundan bahsettim. derneğe bi itirazım yok. Ama sahip çıkılması gereken bi sorun. Nerde hani o kültür bakanları falan...

Daha nice besteler yapacaktı ama gitti işte. Tertemiz sesi vardı. Hiç canlı izleme fırsatım olamadı. Ne kadar güzel olurduama malsef... Yıllar sonra tekrar başımız saolsun.

alizez demiş ki:
BARIŞ MANÇO'YU ANMA GECESİ

2 şubat perşembe gecesi aziza barda düzenlenecek, barış manço’nun ölümünün 7. yılının anılacağı bir program. barış manço şarkılarının söyleneceği anma programında sahne alacak bazı isimler şunlar:

asrın & maximum*
barış akarsu
can güney
bulut bostancı
burakkid
eray usta

giriş için herhangi bir ücret söz konusu değil...**

siteden geç haberim olduğu için belirtilen faaliyetlerin çoğunu kaçırdım :(

bu arada bu mesajı yazmamın nedeni afişteki resmin ilgimi çekmesi... Aslında Yeni Bir Gün albümü (plak olarak) bende var, ama foto bu afişte daha bi canlı durmuş.

elinde bu afişin canlısı (dijital değil yani!) olan var mı arkadaşlar? varsa nereden temin edebilirim ? (Barış konusunda paylaşacak çok şeyim olduğunu sanıyorum, Yeni Bir Gün ya da 2023 albümlerinin ötesinde...)

ayrıca başta BarisManco olmak üzere çoğu arkadaşın teessüflerine aynen katılıyorum... bir DEV bu kadar kısa sürede mi unutulur?'?!?!?!? (hayır, 7 yılda unutulmadı... 2. yılda bi allaan kulu anmadı artık Barış adını!!! siz istisnasınız, üstünüze alınmayın ;) )

msn'im profilimde, bu arada beni eklemek isteyen varsa lütfen önceden mesaj göndersin; olur olmaz biri sanıp reddetmeyim!

2023...der çekilirim yerime...
bir diğer ayrı alem triptir!!!
baba bizi eversene de şöyle bi diyalogla şarkı kesilir...
---baba,artık gençler böyle gürültülü müziklerden hoşlanıyor :D(meral zeren)
yolda her daim olacak manço izleri(cenkede atıfta bulunmak gerek 8) )

hakkatten var mı trip gibisi ya ;)
bu arada filmdekli versiyon accip gürültülü nedense... (miksten midir nedir) bende hem 45'lik, hem almanya baskısı kaset kaydı var (filmdeki bu aslında) ama filmde felaket bi gürültü var :) Iron Maiden falan çalıyo zannetmiştim ;)
bu arada filmde parçanın sonuna gitar solosunu ekledikleri Susanna da bikaç yıl içinde Şehrazat olarak ortaya çıkmıştır ya; bu da ayrı bi tartışma konusudur :p

Susanna filmdeki gürültüli versiyon dediğiniz Fairground ile beraber 1968 yılında Fransa da kaydedildi fakat Kaygısızlar biz burada yapamayacağız deyince rafa kalktı bu proje.
Şehrazat ise 1981 Sözüm Meclisten Dışarı albümünde yani bir kaç yıl değil 13 yıl.

electricturk demiş ki:
Susanna filmdeki gürültüli versiyon dediğiniz Fairground ile beraber 1968 yılında Fransa da kaydedildi fakat Kaygısızlar biz burada yapamayacağız deyince rafa kalktı bu proje.
Şehrazat ise 1981 Sözüm Meclisten Dışarı albümünde yani bir kaç yıl değil 13 yıl.

Trip'in 45'lik plak versiyonunun filmdeki (aynı zamanda Sarı Çizmeli Mehmet Ağa adlı Almanya baskısı kasetteki**) "gürültülü" versiyondan farklı olduğunu herhalde anlamışsındır. Ben ikinci versiyonu Kurtalan'ın kaydettiğini sanıyordum; ama Dağlar Dağlar, İşte Hendek İşte Deve, hatta Kağızman'da olduğu gibi aynı ekibin birkaç farklı versiyon kaydetmiş olması mümkün tabi... Bu arada "Kaygısızlar" denen garage-band'in öyle iki parça attırabilmesi benim için oldukça şaşırtıcı ;)

"Birkaç" derken kastettiğim filmin tarihi olan 1975'ti (filmi zamanında izleyen Barış Manço hayranları herhalde "ulan nedir bu yaw" diye kudurmuştur ;) ) dolayısıyla "6" yıl oluyor :) Hatta bahsettiğim kasedin 1979 ya da 80 yıllarında Almanya'da piyasaya çıktığı düşünülürse (ki o yıllarda da bir şekilde Türkiye'ye yolunu bulmuştur) bu fark 1-2 yıla düşüyor ;) ;)

iki şarkının sözlerini iyi dinleyince görülen benzerlikten (!) ise bahsetmiyorum bile! Müzik ise Sözüm Meclisten Dışarı albümünde yalnızca daha Rimsky-Korssakov'vari hale getirilip klasik müziğe yaklaştırılmış (başındaki orijinal Scheherezade uvertüründen alınan nefesli bölümü falan...)

bu arada Barış'ın eski parçalarını zaman zaman elden geçirmesi sık görülen bir durumdur! Bkz. Darısı Başınıza albümündeki "Hatırlasana" ve "Hayır" adlı parçalar ;)

**Dipnot: Bu bahsettiğim kaset Yavuz plak tarafından basılan ve hâla piyasada CD olarak da bulunan aynı adlı kasetten tamamen farklı. Türküola basmış ve bitpazarlarıyla eşin dostun koleksiyonu hariç ortalıkta bulunması imkansız! "Yeni Bir Gün" albümündeki standart parçaların yanı sıra, taa Kaygısızlar döneminden Kurtalanın ilk dönemlerine kadar pek çok "outtake" (albümlere ve 45'liklere alınmayan şarkılar) içermesi açısından önemli ve hoş bir kaset...

garage band ve kaygısızlar???
Kaygısızlar kadrosunda Fuat Güner ,Mazhar Alanson,Fikret Kızılok,Mithat Danışan,Semih Oksay gibi müzisyenlerin bulunduğunu ve Barış Manço nun ilk dönemlerindeki en başarılı soundu inşaa ettiklerini göz ardı ediyorsun sanırım.
Kaygısızlar ın slo 45'liklerini dinlersen Barış Manço yu kendine has soundlarına çektiklerini anlarsın.
Kurtalan Ekspres demene ise ancak gülerim bu sound un Kurtalan Ekspres le ne alakası var Kurtalan Ekspres demek bugünkü dandik kadro değildir Kaygısızlar elemanları ile Milliyet Liseler Arası yarışmalarından elemanları toplayarak kurmuştur bu grubu Manço.
Gitar Fuat Güner,Bas Özkan Uğur,Tumba Celal Güven,Erdinç Avcı Flüt,Nur Moray Davul,Ali Serdar Davul.

saxon demiş ki:
2023...der çekilirim yerime...
bir diğer ayrı alem triptir!!!
baba bizi eversene de şöyle bi diyalogla şarkı kesilir...
---baba,artık gençler böyle gürültülü müziklerden hoşlanıyor :D(meral zeren)
yolda her daim olacak manço izleri(cenkede atıfta bulunmak gerek 8) )

2023 ün bestesinden bahsediyorsak Barış Manço ya aittir.
Fakat düzenleme ve icraa Yalçın Gürbüz'e aittir.Plak kapağındaki gibi Barış Manço çalmıyor yani:)

electricturk demiş ki:
garage band ve kaygısızlar???
Kaygısızlar kadrosunda Fuat Güner ,Mazhar Alanson,Fikret Kızılok,Mithat Danışan,Semih Oksay gibi müzisyenlerin bulunduğunu ve Barış Manço nun ilk dönemlerindeki en başarılı soundu inşaa ettiklerini göz ardı ediyorsun sanırım.
Kaygısızlar ın slo 45'liklerini dinlersen Barış Manço yu kendine has soundlarına çektiklerini anlarsın.
Kurtalan Ekspres demene ise ancak gülerim bu sound un Kurtalan Ekspres le ne alakası var Kurtalan Ekspres demek bugünkü dandik kadro değildir Kaygısızlar elemanları ile Milliyet Liseler Arası yarışmalarından elemanları toplayarak kurmuştur bu grubu Manço.
Gitar Fuat Güner,Bas Özkan Uğur,Tumba Celal Güven,Erdinç Avcı Flüt,Nur Moray Davul,Ali Serdar Davul.
garage band'i kötü anlamda kullanmadım. moğolların ilk hali (anadolu pop öncesi zamanları) ve haramiler, mavi ışıklar vs gruplar da, '71-72'de anadolu pop ortalığa bomba gibi düşene değin garage band görünümündeydiler. müzisyenlikle ilgisi yok... yalnızca "sound" çok '60'lar o kadar (ben iflah olmaz bi progresifçiyimdir de :) )
Kaygısızların solo 45'liklerini keşke bulabilsem ;)
Kurtalan ekspres konusunda da haklısın... ayrıca saydığın isimlere zaman içinde eklenen (ve çıkan ;) ) Nur Moray, Oktay Aldoğan, Ohannes Kemer (kendisi süper bi gitaristtir), kaygısızlar bağlamında sözünü ettiğin Mithat Danışan ve hala grupta duran Ahmet Güvenç gibi isimleri de unutmamak lazım... off off hele bi de 81-82'de ne kadro vardı... son yıllardaki Garo Mafyan tekeline inat...
neyse, trip versiyonunun Kurtalan olduğunu düşünmemin nedeni Kolbastı (2023'ün son parçası) ve Baris Mancho albümünün bazı parçalarında öne çıkan psychedelic özellikleri olmasıydı. ama sen bilerek "Kaygısız" diyorsan doğrudur... barış Manço bir umman, biz bile o ummana kıyıda seyrederek yaklaşıyoruz; içine girsek boğuluruz ;)
bu işleri bilen birisi kitap yazsa da özümsesek :)

Ah o 2023... Utanmadan böyle şeyleri orijinal işlermiş gibi yayınlamazlar mı...

Vaktiyle Yavuz Plak da Yeni Bir Gün albümünü kasede aktarırken boş kalan yerlere 2023'ten bazı parçaları dayadığından, (üstelik utanmadan 2024 - ikinci yolculuk'u çıkarıp yerine Nick the Chopper'ı koymuşlardı!!!) ticari mantıkla eski bir albüm yeniden hazırlanırken eski kaset baskılarında bir şekilde bulunan şarkıları dışarıda bırakma adetleri olduğu üzere önceki kasede giren Acıhda Bağa Vir, Yine Yol Göründü Gurbete gibi parçalar dışarıda kalmış doğal olarak. Araya da, yer doldurmak için olacak, Rezil Dede gibi bir takım 45'likler eklenmiş. Şarkıdaki dedeyi bile geçen bu rezilliğe tahammül edemediğim için bu dandik CD'ye para vermedim, elimdeki plak kayıtlarını dinlemeyi tercih ederim!

İyi ki Türkiye baskısı plağı "Nick the Chopper" adıyla yayınlanan Baris Mancho albümünün yayın hakları Columbia şirketindeydi de, profesyonel bir iş yapıp albümün tamamını (üstelik ilk baskısında dışarıda kalan muhteşem bonus track Dragon Fly da eklenerek) CD olarak bastılar.

Ah bir devrim vs. olsa, plak şirketlerinin hakları adam gibi adamlara devredilse de geçmişin bu hazinelerini Barış abi'ye yakışır profesyonel sunumlarda dinleyebilsek!

Çoban yıldızı parçasıda deneysellik, progressive alt yapı bakımından bence aşmış enstrumantal parçalarından biridir. He bence üstadı 80 sonrası yaptığı müzikle algılayıp arabesk pop olarak algılayan at gözlüklü kesime de en güzel yanıtlardan biridir. Barış Manço' nun pink floyd, king crimson gibi grupları taklit ettiği de çok yanlış bi tespittir , bu sadece bi etkilenme olarak açıklanabilir şahsi kanaatimce nitekim pink floy' dun set the controls from the heart of the sun, parçasında olduğu gibi batılı gruplar da o dönem doğu kültüründen etkilenmişlerdir.

Barış Manço'yu arabesk olarak algılayan kazmaların bulunması enteresanmış :)
"Taklit"ten de öte Barış'ı aşırmayla suçlayanlar olmuştu; Nick the Chopper albümünün tamamını (ya da parçayı, tam hatırlamıyorum) bilmemne grubunun bilmemne parçasından almış diyorlardı. O zamandan beri 1000'in üzerinde progressive grubun müziğini dinledim, bırakın aşırmayı, etkilenimin bile minimum safhada olduğunu söyleyebilirim.
Taklit gerçekten abartılı bir söylem; Barış'ın (keza Erkin ve Cem'in) müziğinde bariz progressive/psychedelic rock unsurları göze çarpar; ama '70'li yıllarda zaten herkes aynı kalıpları kullanarak birşeyler ortaya koyuyordu (bu arada bence Barış'la King Crimson'un müziği birbirlerinin yanından bile geçmiyor; kalite anlamında söylemiyorum; her ikisinin de hastasıyım, ama farklı işte!) Pink Floyd ise artık bir darbımesel oldu; herkes biraz deneysel bişeyler yapan sanatçıları hemen PF'a benzetiyor!
Ayrıca doğu kültürü de gerçekten Avrupalı topluluklar için bulunmaz kaynak olmuştur. Yalnızca PF ya da diğer deneysel gruplarda değil, Iron Butterfly, hatta Black Sabbath gibi daha sert gruplarda bile bu etkiye rastlanabiliyor.
Tabi Barış, Cem ve Erkin bu topraklardan yetiştikleri için bu tarzı çok daha iyi özümsettiler müziklerine!

Geri