Irig Hd Ve Studioconnect By Griffin Hakkında

Merhabalar öncelikle, sadece evde gitar çalan biri olarak (ve öğrenci olduğumu da belirterek) elimde bulunan Zoom G2nu yerine iRig HD almaya karar vermiştim ipad ile kullanmak için. ( http://store.apple.com/tr/product/HB787ZM/A/ik-multimedya-irig-hd-gitar-arabirimi ) Ancak kafama takılan bir kaç soru üzerine detaylı araştırma yapmaya başladım. Kafamdaki soruyu tam olarak cevaplayamasam da yeni bir alet keşfettim.
Öncelikle kafamdaki soruya geleyim. iRig HD bilindiği üzere iPad'in lighting girişinden bağlanıyor, durum böyle olunca aynı anda sarjda edilmez oluyor iPad'imiz. Bu bağlantı, iPad'in normal sarj süresini azaltır mı ? Merak ettiğim buydu.
Araştırma yaparken keşfettiğim alet ise StudioConnect by Griffin. Neredeyse bir çok tanıtım videosunu izledim, alet ilginç bir tasarıma sahip. Ve amazon.com üzerinden Griffin Technology tarafından $99 yerine, indirimli fiyat olarak $49,99a satılıyor. Ve "free shipping" diyor. http://www.amazon.com/StudioConnect-Audio-MIDI-Interface-iPad/dp/B007BR5PWI

Şimdi sormak istediğim bir kaç soru var, genel sorular gerçi.

1- iRig HD mi alayım? Apple Store TR fiyatı 270 TL civarı (müzik mağazalarımız 350 TL civarı satıyor).
2- Yoksa iRig HD yerine StudioConnect mi alayım?
3- Sanırım $70 üzeri aletler vergiye tabii idi, eğer ki bu indirimli amazon sitesinden bu StudioConnect'i alırsam vergi öder miyim? Free Shipping Türkiye'yi kapsamakta mıdır? (Uykulu açıyorum bu başlığı, gözümden kaçmış da olabilir shipping kıstasları Türkiye için. Kusura bakmayın)

Şimdiden teşekkürler.

StudioConnect kullanmadığım için bilmiyorum fakat irig hd ile ilgili şunları söyleyebilirim:

İrig hd'yi evde kulaklıkla calişmak için kullanıyorum ve ipad'in (ipad 2) şarjı varsa şimdiye kadar hiç şarj sıkıntısı çekmedim.

Yalnız şunu da belirteyim irig hd ile kulaklık kesinlikle şart. Hoparlör ile ses seviyesi ipad'den de, iphone'dan da çok düşük geliyor ve gitarın akustik sesine karışıyor ve yetersiz kalıyor. Hani arkadaşlarla, telefona gitarı takayam, çalıp söyleyelim gibi bir durum kesinlikle olmuyor... İrig'in üzerindeki gain'i açınca da irig clipping'e giriyor ve bir çeşit distortion oluyor...

StudioConnect'i bilmiyorum fakat İrigHD daha çok eğlencelik/alıştırma yapmalık bir alet gibi geliyor bana...

iRig o kadar da kaliteli bişey değil ya. Ona para vereceğine Cherub gb2i al 30-40tl gibi bi fiyatı var. Bende kullanıyorum memnunum.
Ya da kaliteli olsun dersen iRig yerine Apogee Jam 96k al biraz daha fazla para verip.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
StudioConnect kullanmadığım için bilmiyorum fakat irig hd ile ilgili şunları söyleyebilirim:

İrig hd'yi evde kulaklıkla calişmak için kullanıyorum ve ipad'in (ipad 2) şarjı varsa şimdiye kadar hiç şarj sıkıntısı çekmedim.

Yalnız şunu da belirteyim irig hd ile kulaklık kesinlikle şart. Hoparlör ile ses seviyesi ipad'den de, iphone'dan da çok düşük geliyor ve gitarın akustik sesine karışıyor ve yetersiz kalıyor. Hani arkadaşlarla, telefona gitarı takayam, çalıp söyleyelim gibi bir durum kesinlikle olmuyor... İrig'in üzerindeki gain'i açınca da irig clipping'e giriyor ve bir çeşit distortion oluyor...

StudioConnect'i bilmiyorum fakat İrigHD daha çok eğlencelik/alıştırma yapmalık bir alet gibi geliyor bana...

Bende dün gün boyu araştırdım, iRig HD'de karar kıldım. En azından normal iRig'den daha kaliteli geliyor kulağa sesi. Hani şu an evde kulaklıkla çalmalık-çalışmalık bir şey olsun diye alacağım. Ve kesinlikle apple store'dan alacağım, en az 50 tl kar ediyorum.

iRig o kadar da kaliteli bişey değil ya. Ona para vereceğine Cherub gb2i al 30-40tl gibi bi fiyatı var. Bende kullanıyorum memnunum.
Ya da kaliteli olsun dersen iRig yerine Apogee Jam 96k al biraz daha fazla para verip.

Benim Cherub ile eşdeğer gördüğüm normal iRig, direk kulaklık çıkışından bağlanan. iRig HD lighting ile bağlanıyor. 2stereo 1 mono çıkış demek üzerindeki 3 çizgi lighting kablonun. Ve zaten videolara da baktığımızda HD ile normali arasında dağlar kadar sound farkı var. İmkan olsa dediğiniz gibi Apogee Jam 96k almayı istiyordum, ancak 120-150 tl daha pahalı o da yurtdışı fiyatı.

Ben iRig diye okumuşum kusura bakmayın, sabahın köründe yazınca öyle olmuş :D
iRig HD iyi ona lafım yok. Uygulama olarak da JamUp XT tavsiye ederim simülasyonları çok iyi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Estağfirullah :) Oluyor öyle önemli değil.
Bende uygulama olarak Garageband bakmıştım, hatta aldım da ancak amfi simulasyonları olarak JamUpXT'nin çok iyi olduğunu duydum, Rig'i aldığımda onu da alacağım hatta kayıt alarak, o programlarla ilgili de başlık açabilirim. :)

Bende bir süredir Irig konusunu araştıyorum. Bu başlığın yukarıda olması çok iyi olmuş ve gördüğüm kadarıyla kullanan kişilerde mevcut :)
Öncelikle bende evde kendi kendime gitar çalan birisiyim ki sürekli evde de olamıyorum bu sebeple amfi - pedal vs taşıma durumu da imkansız oluyor. İnternetten bakındığım kadarıyla Irig oldukça kullanışlı görünüyor.
Sormak istediğim kayıt için ayrı bir app mı kullanıyor yoksa aynı JamUp XT, Garage Band gibi programlarla hem kayıt hemde ton olayını yapabiliyor muyuz?
Apple'ın sitesine baktığımda pek çok program gördüm ton yazımı için peki bir kaç app ile ton yazımı ve kayıtı yapabiliyor muyuz?
Ayrıca kullanan arkadaşlar tonlardan memnunlarmı? Tabi kaliteli ve lambalı bir amfi gibi olmaz tonlar ama en azından güzel bir kulaklık ile drive tonları sıcak ve dolgun geliyormu?
İnternetten bakınca Irig bağlantısı için pek çok seçenek görülüyor. Irig HD, Irig Pro, Jam, JamUp Plug Hd gibi modeller bulunmakta. Bunlardan hangisini seçmeliyim. Birbirlerine kıyasla + ve - leri nelerdir.

Biraz karışık ve düzensizce sorular sordum fakat kısmende olsa cevap alabilirsem Irig konusunda yardımcı olacaktır.

Şimdiden teşekkürler.

Bende bir süredir Irig konusunu araştıyorum. Bu başlığın yukarıda olması çok iyi olmuş ve gördüğüm kadarıyla kullanan kişilerde mevcut :)
Öncelikle bende evde kendi kendime gitar çalan birisiyim ki sürekli evde de olamıyorum bu sebeple amfi - pedal vs taşıma durumu da imkansız oluyor. İnternetten bakındığım kadarıyla Irig oldukça kullanışlı görünüyor.
Sormak istediğim kayıt için ayrı bir app mı kullanıyor yoksa aynı JamUp XT, Garage Band gibi programlarla hem kayıt hemde ton olayını yapabiliyor muyuz?
Apple'ın sitesine baktığımda pek çok program gördüm ton yazımı için peki bir kaç app ile ton yazımı ve kayıtı yapabiliyor muyuz?
Ayrıca kullanan arkadaşlar tonlardan memnunlarmı? Tabi kaliteli ve lambalı bir amfi gibi olmaz tonlar ama en azından güzel bir kulaklık ile drive tonları sıcak ve dolgun geliyormu?
İnternetten bakınca Irig bağlantısı için pek çok seçenek görülüyor. Irig HD, Irig Pro, Jam, JamUp Plug Hd gibi modeller bulunmakta. Bunlardan hangisini seçmeliyim. Birbirlerine kıyasla + ve - leri nelerdir.

Biraz karışık ve düzensizce sorular sordum fakat kısmende olsa cevap alabilirsem Irig konusunda yardımcı olacaktır.

Şimdiden teşekkürler.

Ben senı aydınlatım kardesım.
Şimdi oncelıkle bu ırıg ve bunun gıbı aparatlar bır nevı preamp yapıp sınyal sevıyesını tabletın cıkıs katına tasımaya yarıyor.Bu yuzden bu aparatlar cok onemlı.
Elınde ıphone ıpad yada mac urunlerınden bırı varsa kullanabılıyorsun.
Once bu cıhazına apple storeden pedal boardın olacak olan programı ındırıyorsun su an dunayda kendını kanıtlamıs ve bırcok unlu muzsıyenınde kullandıgı 3 program var.
bırısı bıas dıgerı amplitube dıgerıde garage band.
Bana bıas daha kullanıslı kolay ve tatmın edıcı geldı.
Bu programı ıpadına yada ıphonene ındrdıkten sonra bu ara aparatınla baglanıp cıkıstan tonunu alıyorsun cok basıt.
Irıgın 2 modelı var su an bırı standart dıgerı hd modelı aralarında cıddı farklar var hd olanı basarılı bana gore.
Ama eger butcen varsa Apogeenın bır urunu varkı su an bence dunyada tek.Apogee jam96k.Bu cıhaz sıfır dıp gurultu ve yuksek sınyalızasyon saglayıp harıka bır kazancla cıkısı verıyor ben ılk kullandıgımda oha demıstım.Kı g system ıle kurulu bır setupum var neredeyse butun pedallarım tc electronıc.
g system nova drıve spark bosster vs vs yanı ona yakın tonlar aldım çok şaşırmıstım.Verdıgın paraya degıyor

umarım acıklayıcı olmustur

@trail_blazer20 öncelikle çok teşekkür ediyorum yorumların için.
Irig bahsettiğin Apogee jam96k alınabilir gibi görünüyor. Amazon fiyatı 130$ ve bahsettiğin şekilde ise değecektir bu fiyata...
Almak istediğim tonlara gelince ise genelde 7 telli gitar ya da 6 telli gitarımda drop C akortlarda Core - Metal core - drive ağırlıklı (Keith Merrow tonları tarzında) tonlar almak istiyorum...

Irig kullanmak yerine lambalı bir amfi + pedal - prossesör vs diyince yaklaşık 2000TL gibi bir rakamı elden çıkartmam gerekiyor ki yılın yarısında evde olmuyorum. Fakat Irig gibi bir setup kullanırsam gitarla birlikte istediğim yere tonları taşıma şansım olur diye düşünüyorum...

Peki kayıt konusunda bir bilgin varmı acaba? Tonları aldığımız yazılımlarla ile kayıtta yapmamız mümkün mü? Yoksa farklı bir program/programlar mı kullanmak gerekiyor?

Hem basit, hem kullanışlı hemde pratik bir şeyler arıyorum ve araştırdığım kadarıyla Irig tarzı bir setup istediğim pek çok seyi sağlayacaktır bana...

@trail_blazer20 öncelikle çok teşekkür ediyorum yorumların için.
Irig bahsettiğin Apogee jam96k alınabilir gibi görünüyor. Amazon fiyatı 130$ ve bahsettiğin şekilde ise değecektir bu fiyata...
Almak istediğim tonlara gelince ise genelde 7 telli gitar ya da 6 telli gitarımda drop C akortlarda Core - Metal core - drive ağırlıklı (Keith Merrow tonları tarzında) tonlar almak istiyorum...

Irig kullanmak yerine lambalı bir amfi + pedal - prossesör vs diyince yaklaşık 2000TL gibi bir rakamı elden çıkartmam gerekiyor ki yılın yarısında evde olmuyorum. Fakat Irig gibi bir setup kullanırsam gitarla birlikte istediğim yere tonları taşıma şansım olur diye düşünüyorum...

Peki kayıt konusunda bir bilgin varmı acaba? Tonları aldığımız yazılımlarla ile kayıtta yapmamız mümkün mü? Yoksa farklı bir program/programlar mı kullanmak gerekiyor?

Hem basit, hem kullanışlı hemde pratik bir şeyler arıyorum ve araştırdığım kadarıyla Irig tarzı bir setup istediğim pek çok seyi sağlayacaktır bana...
Ben ırıgı bılmıyorum hıc kullanmadım ama ırıg ıcınde fena degıl dıyorlar.
Su kadar dıyım irig cok kalıtelı ama apogeeyle karşılastırılamaz.
Bırısı renault bırısı bmw :)
Eger bır tabletın varsa yada ıphonenın cıkısını dırek alıyor bu bashettıgım bıas uzerınde backıng trackını koyarak ıstedıgın kaydıı yazma ımkanın var.Sadece ne yapmak ıstedıgını dusun herseyı yapabılıyorsun.
Rıtımını orange ıle atıp soloları soldano ıle atıp tappıngı legacy ıle tamamlayabılırsın:D

Bu arada sizin bahsettiğiniz Apogee jam96k ile Irig temelde aynı şey değilmi? Yani sonuç olarak gitar ile Ipad'in bağlandığı preamp farklılığı dışında app store'dan indireceğiniz programlar vs kullanımı falan değişmeyecek sanırım...

Bu arada sizin bahsettiğiniz Apogee jam96k ile Irig temelde aynı şey değilmi? Yani sonuç olarak gitar ile Ipad'in bağlandığı preamp farklılığı dışında app store'dan indireceğiniz programlar vs kullanımı falan değişmeyecek sanırım...
Şimdi irig dedıgım alet baska bır fırma apogee dedıgım sey baska bır fırma ama ıkısıde apple ıle anlaşmalı urunler yanı ıkısıde apple ıle uyumlu ve apple storeden yukarıda bahsettıgım tüm yazılımları desteklıyorlar.
Sadece apogee ırıgden daha hatta cok cok kalıtelı bır alet eger butcen varsa apogee almanı tavsıye ederm

Şimdi irig dedıgım alet baska bır fırma apogee dedıgım sey baska bır fırma ama ıkısıde apple ıle anlaşmalı urunler yanı ıkısıde apple ıle uyumlu ve apple storeden yukarıda bahsettıgım tüm yazılımları desteklıyorlar.
Sadece apogee ırıgden daha hatta cok cok kalıtelı bır alet eger butcen varsa apogee almanı tavsıye ederm

İşte aradığım cevap buydu :)

bak ırıg bu
irig3.jpg

Geri