Gitarınızı bilerek eskitmek

peki nitro boyalı bir gitarı zaman içinde aşındırmak için neler kullanılabilir ? mesela asetonla silmek falan işe yararmı ? yada buna benzer maddeler varmıdır gitarı aniden değilde zaman içinde eskimesine yardımcı olacak maddeler yani.

stevie_ray demiş ki:
peki nitro boyalı bir gitarı zaman içinde aşındırmak için neler kullanılabilir ? mesela asetonla silmek falan işe yararmı ? yada buna benzer maddeler varmıdır gitarı aniden değilde zaman içinde eskimesine yardımcı olacak maddeler yani.

Yok öyle birşey ya ben hiç duymadım.Ama şöyle birşey var oda relic yapmaya çalıştığın gitarın gözüken ağaç kısımlarına koyu bir renk boya sürüyorsun(rengini bilmiyorum ama kahverengi gibi) sonra siliyorsun birdaha sürüp siliyorsun orası eskitme gibi oluyor.

yok o kadar boyayıp silecek kadar bi anda eskisin istemiyorum sadece vardır illaki böyle bi yol mesela insan terinin maddesi neki nitro gitarın boyasını eskitiyor ? asit sonuçta insan teri tuzlu...yani bunun gibi maddeler vardır illaki medikallerde labrotuvarlarda bulabileceğim.

şimdi nitro boyalı bi gitarın cilası boyası ıvırı zıvırı selülozik tinerle rahatça çıkar diye düşünüyorum ama dikkatli olmalısın... bu arada benim gitarda çaldığım yerde ince bi boya kalkmış enteresan :D nebiçim ter varsa :D adam gibi bi boya çözücü arıyorum bulduğumda güzel olucak

o iş öyle olmaz.elektrikti testereyi alacaksın güzel kardeşim,ayrıca o amerikan tele ucuz gitar. Onla o iş hiç olmz, gibson Les paule Classic' e yapacaksın. Ayrıca o fender teleler dandik aletler.Rockson die bi marka çıkmış, adam bire bir yapıyor.Tavsiye ederim.(bu arada gitarın üzerine akşamdan işersen yıllanmış bi koku da elde edebilirsin..)

babacan61 demiş ki:
o iş öyle olmaz.elektrikti testereyi alacaksın güzel kardeşim,ayrıca o amerikan tele ucuz gitar. Onla o iş hiç olmz, gibson Les paule Classic' e yapacaksın. Ayrıca o fender teleler dandik aletler.Rockson die bi marka çıkmış, adam bire bir yapıyor.Tavsiye ederim.(bu arada gitarın üzerine akşamdan işersen yıllanmış bi koku da elde edebilirsin..)

ahahaha super :D

yuh be yaa abartmasın bazıları gözünüzü seveyim. başlığı açan zaten pişman olmuş. bende 17 yıllık bir Epiphone SG var, "aman sakata gelmesin!" diye içim gidiyor. gitarı yapay yoldan eskiteceksiniz ne olacak? seri numarası ve ona bağlı olarak yapım yılı mı, yoksa ağacı kuruyuverip tonu mu değişecek? eskilik veya "vintage" olma durumu, yapım yılı, malzeme ve tabii ki ağacın kuruyup oturmasıyla ilgilidir. istediğiniz kadar boyayı dökün. seri numarası değişmeyeceği için gitar vintage olmaz. sadece eski görünümlü yeni bir gitar çalarsınız o kadar. benim görüşüm bu.

tüh be eski gitarım olsa keşke bu arakadaşa satardım :) dostum madem öyle gitar istiyorsun elbet canı çıkmış kasa satan vardır. alıp kendin tak manyetikleri telleri.

kasanın canı çıkmış de, e sap? tabii o mühim değil, unutmuşum. maksat "dededen miras vintage gitarım var" gibi bir hava yaratmaktı sanırım. (hoş o zaman da sormazlar mı adama "deden Blackmore mu Iommi mi diye? :D)

Saptaki doğal aşınmalar gayet güzel.Gövde de cok güzel de gövde nitro olmayan cilalar icin biraz zor (Bkz. 70lerden kalan stratlar :D)
en mantıklısı 90lardan kalan strat alıp kullanmaya başlamak.10 yılda eskir belki:D

ya vintage strat tele hoş gerçekten. Road Worn Series üretti hatta fender onlar da bunun farkında olmalı ki... (Bu arada bir road worn tele denedim geçen gün tavsiye ederim. Çok hoş tonları.) Ancak bana eskitme yapmak çok saçma geliyor. Eskitmek mi istiyorsunuz her gün delicesine gitar çalın! Her gün çalın. O da doğallığıyla o gitarla olan yaşanmışlıklarla duygular la eskisin. Gövdedeki her çizik size bir sahne performansını anlatsın bence. Bence vintage gitar budur. Zamanla kararan metal aksamın her karışında teriniz olsun... Diğer türlü al anahtarı zımparayı kazı :S bence sizi asla tatmin etmeyecektir.

Fender Mexico Standard Tele'mi relic hale getirdim. Yorumlarınızı bekliyorum. Pickguard gibi bazı yerleri nasıl birazcık daha koyulaştırabilirim(Boyanın bazı yerlerini sarartmak için de ayrıca)? Bunun için kullanabileceğim bir ürün varmıdır?

yTkn demiş ki:
Fender Mexico Standard Tele'mi relic hale getirdim. Yorumlarınızı bekliyorum. Pickguard gibi bazı yerleri nasıl birazcık daha koyulaştırabilirim(Boyanın bazı yerlerini sarartmak için de ayrıca)? Bunun için kullanabileceğim bir ürün varmıdır?

Hiç fena değil iyi cesaret :) tebrikler..

Bana göre eksikleri...

1)Boyanın kalktığı yerler hoş ama giitarın kalan kısmı hala çok yeni.. Senin de bahsettiğin gibii sarartıcı fln kullanmalısın. Teri simule etmelisin bence.
2)metal aksam pırıl pırıl parlıyor. bir şeklde karartılmalı bence..
3)fretlerle oynanması gerekiyor..

bunlar da birşeklde yapıldı mı çok daha güzel duracağına iinanıyorum

Geri