Gitarınızı bilerek eskitmek

ya emre tiryaki seninde şu emeğe yazıksözüne delioluyorum ha heryerde aynı şeyigitarıkırma bölümünde deyaptın olum elini kırsan neyse gitara saygısızlık olur emeğe değil iyiki bi laf öğrenmişin emeğe saygısızlık die

buraknum demiş ki:
ya emre tiryaki seninde şu emeğe yazıksözüne delioluyorum ha heryerde aynı şeyigitarıkırma bölümünde deyaptın olum elini kırsan neyse gitara saygısızlık olur emeğe değil iyiki bi laf öğrenmişin emeğe saygısızlık die

yahu niye böyle bir mesaj attın sen şimdi?

buraknum demiş ki:

Sen hayatında hiç, bir şey yarattın mı?
Onu birinin hiçe sayıp kırdığını döktüğünü var say...

Ya da çok istediğin bir şeyi alabilmek için 2 sene boyunca hiç öğle yemeği yemeden para biriktirdin mi?

Bunları yaşamışsındır, o zaman anlarsın...

Bu arada ben sizin "olun"uz değilim.
Saygı demişken...
:)

manyetik_porecesi demiş ki:
Arkadaşlar bildiğiniz gibi bazı insanlar bilerek gitarlarını zımpara, bıçak vs. nesneler kullanarak eski görünümüne getiriyor. Fenderin "relic" olarak adlandırdığı olan yani. Bu olayın nasıl yapıldığını, fikirlerinizi burda tartışalım.

Ben şahsen eski görünümlü gitarları daha çok seviyorum. Geçenlerde arkadaşım tutturdu gitarımı eskitelim diye. Biz de toparladık anahtarı, bıçağı, zımparayı, çakmağı, tornavidayı işe koyulduk gitarın üzerinde. Tabi el becerimizin yokluğundan dolayı rezil ettik amerikan teleyi. Boyattı arkadaş şimdi gitarı o kadar iğrenç oldu ki... Ama işi bilseydik daha iyi olurdu...

Birinci hatanız üzerinde poly boya olan bir gitarı eskitmeye çalışmak olmuş tabi 52 reissue değilse. Poly çok sert ve aklın bir boya olduğu için eskitmesi imkansız. Bahsettiğin Fender relicler lake boyalı (nitro dedikleri).
Türkiye'de nitro boya yapan bir luthier var mı bilmiyorum çünkü çok zahmetli ve adam gibi yapılması zor bi iş. Verdiğim linke bakmanı tavsiye ederim keza bu işi fenderden çok daha iyi yapan insanlar var.
http://images.google.com.tr/images?q=songsofjonathanwilson&hl=tr

aschkar demiş ki:
Arkadaşlar bildiğiniz gibi bazı insanlar bilerek gitarlarını zımpara, bıçak vs. nesneler kullanarak eski görünümüne getiriyor. Fenderin "relic" olarak adlandırdığı olan yani. Bu olayın nasıl yapıldığını, fikirlerinizi burda tartışalım.

Ben şahsen eski görünümlü gitarları daha çok seviyorum. Geçenlerde arkadaşım tutturdu gitarımı eskitelim diye. Biz de toparladık anahtarı, bıçağı, zımparayı, çakmağı, tornavidayı işe koyulduk gitarın üzerinde. Tabi el becerimizin yokluğundan dolayı rezil ettik amerikan teleyi. Boyattı arkadaş şimdi gitarı o kadar iğrenç oldu ki... Ama işi bilseydik daha iyi olurdu...
eskitme için tavsiyem 500 kum olan zımparaları zünger destekle kullanmandır.çok tatlı bir matlık verir.kumu yükselttikçe çizikler azalır.ama bulabilirsen 1200 kum zımpara ile yap.baktın beğenmedin mi?polisaj keçesi ile cam gibi yaparsın tekrar.polisajını her ensturman tamircisinde bulabilirsin. ;)

arklar kusura bakmayın da böyle bir şeye kafa yormak bile abes geliyor bana.

niye yazdım söyleyimm kareş bana hiç kimse gitar kırmanın gitarı eskitmenin emeğe saygısızlık olduğunu söylemesin ben herkese gidin gitarlarınızı kırın mı diyorum arkaaşplar o bir anlık bir şeydir obür tüelü olursa özenti den başka bir şey olmaz zaten eskitme konusunda ise dünya bilir ki eskimiş gitarlar daha karizmatik durur ama bence bunu yapmacık bir şekilde olması kendini belli eder herşeyin en güzeli doğalıdır kendi eskiyince daha doğal bir havası olur bu konuya tüm cevapları vermiştir umarım :?

buraknum demiş ki:
niye yazdım söyleyimm kareş bana hiç kimse gitar kırmanın gitarı eskitmenin emeğe saygısızlık olduğunu söylemesin ben herkese gidin gitarlarınızı kırın mı diyorum arkaaşplar o bir anlık bir şeydir obür tüelü olursa özenti den başka bir şey olmaz zaten eskitme konusunda ise dünya bilir ki eskimiş gitarlar daha karizmatik durur ama bence bunu yapmacık bir şekilde olması kendini belli eder herşeyin en güzeli doğalıdır kendi eskiyince daha doğal bir havası olur bu konuya tüm cevapları vermiştir umarım :?

neden gitar kırmanın emeğe saygısızlık olmadığını düşünüyorsun? o gitarın üstünde bir sürü insanın emeği yok mu?

tamam bi yerde sende haklısın da o adam emeğinin karşılığını parasıyla alıyor ikinci kez söylüyorum gitar kırma işi o anki kişinin ruh halindedir eskitmede haklı olabilirsin

-Amerikan Telecaster'a bunu hangi zihniyet yapabilir çok merak ediyorum.Bunu nasıl bir psikoloji içerisinde yaptıysanız o psikolojinin içinden yakın zamanda çıkarsınız umarım.
-Vintage görünümlü gitarları ben de dahil birçok kişi sever lakin bırakın kendi kendine çala çala eskisin.İyi de araştırma ve yeterli teknik bilgi olmadan elde edilecek sonuç hakkında fikir vermesi açısından bu çalışmayı ders niteliğinde görüyorum.İbret alın :)

ugur620 demiş ki:
ilk günkü gibi parlaması lazım bence...
Steve vainin gitarları ayna gibi.

steve vainin gitarları sıfır gibi değil aslında yakından bakınca (ysni zoom yaptığında kamera,ben nerden görcem steve vainin gitarını yakından yoksa :))

bi ara biz de denedik öyle bi şey gitarımın üzerinde ama bizimkisi çoook amatörce ve biraz da sarhoşça bi şidi,hayal meyal hatırlıyorum;gece bahçeye inip,les paul kopyasının cilasını kazımıştık taşlara sürtüp...çok çok kötü oldu,o kadar ki,sabah uyandığımda gözlerim doldu gitarı öyle görünce

şu an da elimde bi les paul var ama değil bu gitarı eskitmek,çalmaya kıyamıyorum,bence herşeyin orjinali iyidir,bırakın zamanla eskisin ya da eskimesin,gitarın üzerindeki çiziklere baktığınızda her çiziğin bi anlamı varsa,o zaman daha çok seversiniz gitarınızı,mesela ben 3 yıl önce aldığım akustik gitarımın üzerindeki tüm çiziklerin,vurukların..her şeyin gerçekleştiği günleri sayabilirim,bi case alana kadar sokağa her çıkarışımda yere koymaya çekinirdim,ayağımın üzerinde bekletirdim hep gitarı duraklarda falan,bi süre sonra zaten kişilik kazanıyo gitar,ve bu hatırası olan yıpranmışlığıyla daha bi hoş oluyo..

valla onu bunu bilmem...bugün bi talihsizlik üzerine gitarı kıc ustu yere dusurdum.yaklasık 1.5 cm gensliğinde bi kırık olustu..ben butun gun buna kafamı bozdum insanlar nasıl oluyoda gitara makas bıcak vs.ile girisebilio..

ben seneler önce markası kustom olan gitar almıştım en düşük elektro gitar fiyatıyla.
bi gün tel takarken penseyle teli çektim ve pense telden kurtulup gitarın gövdesine çarpınca küçük bir boya dökülmesi olmuştu.. 1 hafta moralim bozuk gezdim :) şimdiki american stratımada canım gibi bakıyorum. siz hangi akla hizmet kıyabiliyorsunuz gitarlarınıza bu şekilde hiç anlayamıyorum.. arkadasının ya cok parası var ya da gitarına çocuğu gibi davranmıyor herhalde :)

yahu adamlar beleşe vermiyorlar ki gitarı emeğe saygısızlık bilmemne olsun. Gerekli saygıyı para sayarak gösteriyorsunuz zaten :)
Ayrıca adam öyle seviyorsa öyle yapar aynısının kırık dökük modeli olmadığına göre. Adam öyle seviyor demek ki yani, görünüş meselesi bence tamamen.Ha görüntüsü/kendi zevkiniz için kırıp dökmüşünüz ha boyamışınız ha sticker yapıştırmışınız bence bir farkı yok.
Tüm bunların yanında hayatta yapmayacağım bir eylem o da ayrı :)

abi benimde aslında fantezim o ya boyle gitarın birine tekme tokat girişiyim parçalıyım şöyle bir güzel..resmen bağımlılık yaptı abi bende ömrü yedi bea...ama sen dur 2 yuksek taşın arasına koyup klavyene uçmazmıyım ben senin ilerde?? sonrada mezara koyup dua ederiz artıl...tovbe tovbe gitar kaçcak şimdi bi tarafımıza çarpılcaz gece gece...

Yinede arkadaşlara teşekkür etmek lazım...Aklına gelipte denemeye cesaret edemeyen arkadaşlar için bilimsel bir çalışma olmuş ve sonuçları paylaşılmıştır...

Tatildeydim de uzun süredir yazamıyorum. Arkadaşlar haklı olanlarınız da var haksız olanlarınız da. Sonuç olarak arkadaş o gitara para verdi ve kendi rızasıydı gitarı eskitmeye çalışmak. Tabi kötü bir iş çıkardık ama bize bir ders oldu, hatalarımızdan öğrendik. Ayrıca önceki sayfalarda yediğimiz fırçaların kat kat fazlasını Murat Sezen'den yedik gitarı boyatmaya götürünce. "Aptal cenabet" lermişiz Murat Abi'ye göre :) Saolsun, saygı duyarız...

Tatildeydim de uzun süredir yazamıyorum. Arkadaşlar haklı olanlarınız da var haksız olanlarınız da. Sonuç olarak arkadaş o gitara para verdi ve kendi rızasıydı gitarı eskitmeye çalışmak. Tabi kötü bir iş çıkardık ama bize bir ders oldu, hatalarımızdan öğrendik. Ayrıca önceki sayfalarda yediğimiz fırçaların kat kat fazlasını Murat Sezen'den yedik gitarı boyatmaya götürünce. "Aptal cenabet" lermişiz Murat Abi'ye göre :) Saolsun, saygı duyarız...

cezasını çekmişsiniz yeterince :D

Geri