Boss OD-20 Drive Zone ?

arkadaşlar öncelikle merhaba...
ben zoom 707 II kullanıyorum ama analoga geçmek istiyorum, analoga başlangıç için Ds1-Mt2 gibi pedalları almak yerine OD-20 alsammı diye düşünüyorum, çünkü bu pedal ds1, mt2 tonlarını bulunduruyo fakat aynı kalitedemi bir bilgim yok, yardımcı olursanız sevinirim...

oha oha oha yani

ne dijitali ne kalitelisi arkadaşlar bu 20 serileri analog pedalların aşmış olanlarıdır bence hiç kaçırma derim büyük bi adım atmış olursun..

Ben de dijital sanıyordum, ama...
Kalitesini diğer dijital cihazlarla kıyaslamak için kullanma kılavuzuna baktığım zaman;
teknik özelliklerde A/D, D/A çevrimleri ya da ses genişliğiyle ilgili bir bilgiye rastlamadım.

Bu da dijital olmadığı hissini uyandırıyor.

Ama COSM'dan bahsediyor girişte. Koskoca kılavuzda da başka bir yerde cosm sözcüğü yok.

"Thanks to COSM technology, this distortion pedal delivers some of the most powerful
distortion you’ve ever heard. You get 22 different kinds of distortion sound, from vintage
classics to new, original sounds."

Tür listesinde de, açıklamalarda "modeller" şeklinde ifadeler kullanılmış.

"OD-1
Models the BOSS OD-1."

Sanki analog gibi; ama, cosm ve analog?

OD-20 kullanıyorum. Daha önce bu soru çok soruldu, eski yazdığım başlıklardan birini buldum buraya kopyalıyorum:
...görüşlerimi saıralıyım:
1) ton yelpazesi çok geniş. sadece sert tonlar vermez, blues, jazz, nu-metal ne istersen onu yapabieceğin tonu almanı sağlıyor
2)aslında bir preamp, konserde doğrudan mixere girdik ve hiç sorun çıkarmadı. çok da güzel tonlar aldık.
3)analog değil, digital. bu yüzden asla analog pedal tadını beklememeli. ama distortion(özellikle mt-2) tonları daha gerçekçi. tubescremaer ve fuzz tonları fena değil.
4)hafıza özelliği var. ayarladığın tonları kaydedip istediğin sırada kullanabiliyorsun.
5)amfin için footswitch olarak kullanabiliyorsun.
6)kulaklık çıkışı var.
7)pil ile kullanman çok zor. 9 voltluk pil ile değil normal kalem pil takılıyor ve su gibi harcıyor pilleri vala.
8: üzerinde 'heavy octave' var. 7 telli simülasyonu için deniyor ama başarılı değil. bunu daha çok fuzz elde etmek için kullanabilirsin.
9)aslında ekolayzer gibi tonları da ayarlayabilirsin. hatta clean tonunu da ayarlarsın. bunun için drive düğmesini 'sıfır' yapıp diğer ton düğmeleriyle oynama yaparsın.
10) sesleri boss'un kendi modelleme sistemi olan COSM ile sağlıyor. COSM, GT-6 veya GT-8 gibi prosesörlerde de kullandığı sistem.
Sonuç: uygun fiyata güzel, çok yönlü, kullanışlı bir alet istiyorsan al. ama ilerledikçe tonlar seni tatmin etmemeye başlıyor. ben değiştirmek için fırsat kolluyorum.
Stratman der ki: 'digital sucks!'. bence de. en iyi için analog almalı.

Boss Od-20 kullanan arkadaşlara bir kaç sorum olacak...
Amfiye girerken Lineden girmenin veya normal inputtan girmenın farkı oluyormu?
Oluyorsa ne gibi farklar söz konusu...

Ayrıca pedaldan output yaptıgım zaman çok digital tonlar elde ettim ve Line out kısmından direk amfinin inputuna girdigim zaman daha güzel tonlar elde ettim...

Acaba bu tip varyasyonların bana ne gibi katkısı olur...

Kendin deneyebilirsin ve sonuçları farkedebilirsin diyebilirsiniz ama daha bugun aladım pedalı ve gecenın bir yarısı oldu :) deneyemiyorum... Ve boş boş dururkende bu başlığı bulmuşken sorayım dedım...

Teşekkürler...

Geri