G-system Ile Nova System Farkı Nedir ?

G-system ile Nova System farkı nedir ? Bende nova var gayet memnunum , bir arkadasım ısrarla g systeme gec cok farkediyor diye aklımı celmeye calısıyor. Kısaca artıları eksileri nelerdir bilen bir arkadasım beni aydınlatırsa cok sevinirim ...

Lütfen Türkçe kullanımına dikkat edin.
Ben söyleyeyım artıları ve eksileri
Bi kere nova system drıvelerı ve efektlerı ıle kendı başına bır setup.
G system üzerinde barındırdığı comp üzerinden overdrıve ve gaını yukselterek drıve tonu alıyorsun.
Ama cıhazın orjınalınde olan bu gaın ve overdrıve ayarlaması senin drive ton alman ıcın degıl mevcut drıve ve overdrıve 'ni parlatmak için koyulmuş.
Yani g systemde drive yok sadece efekt ve modülasyon üzerine yapılmış bir alettir.
Şimdi diyeceksınkı ''böyle pedalmı olur bu nasıl iştir''.
G system tamamen kendı ıcındeki modulasyonları tüm efektlere mix edebilen bir cıhaz.Ve bu konuda şu an dünyadaki en iyi pedal ünitesi.
Senin novan ise tamamen dijital altyapı mantığıyla çalışan bir alet.Dijitallik yapmacıktır tat vermez bana göre.
Şunu bi açıklığa kavuşturayım.G systeme geçmek 10 gömlek fazla gıymen demek bi kere bu zaten tartışılmaz fakat sana maddi olarak çok duygusallık çıkartacaktır:).
G system kullanıyorsan bir vah pedalı ve drive pedalı almak şart./vah tercih meselesi)
Eğer burada yanlış bılıyosam duzelt ama nova systemde sanırım kendı preampı mevcut.G systemde preamp yok.
Cihazı preamplamak gerekıyor.
Nova drive portatip taşınabilir koy çantaya gotur mısalı bır procesor.G system de taşınabılır ama daha bi detaylı bırazdaha çantanı buyultmen gerek.
Ben boss gt 100 den sonra g systeme geçmiş biri olarak resmen şaşkınlık içerisinde kalmıştım.İlk başlarda benı maddı olarak pedalı vahı preampı bayagı bı yordu ama sonra karşılıgını aldım.
Aklının çelinmesi gibi bir durum olmasın çunku g system tamamen analog bir sistem ve elektro gitarda analog setupun tonu uzerıne tonu hıcbır dıjıtalden alamazsın.
Şu an bunu en ıyı yapan g systemdır.
O cıhaz butun efektlerı emule ederek senın looptan verdıgın analog pedalına eklıyor ve ınanılmaz bır sound ediyorsun.
G system ve akıllıca kurulmuş bir setup ıle(bir nova drive-preamp-vah )ile çalamayacağın sanatçı yoktur o derecede üst düzey bir alettir.
Umarım yardımcı olabilirim.Bu konusmam sende eger olumlu ızlenım bırakmıssa senı masrafa sokacagım için kusura bakma ama nova system ıle g systemı karşılaştırmak çok gereksiz kardeşim.

Esenlikle kal

Son düzenleme:
G-system kesinlikle analog bir sistem değildir. Aksine aletin olayı üzerindeki "Convertor"ün kalitesi ve efektlerinin algoritmalarını hesaplayan güçlü DSP'sidir.
Bu ne demek ? Kısaca, aletin "24 bit / 96kHz" olarak çalışan, analog sinyali-->dijitale, dijital sinyali de -->analog'a (AD/DA diyoruz kısaca) çok kaliteli ve üst seviye (yani stüdyo kalitesi diyebiliriz) bir biçimde çeviren dijital bir sinyal işleme ünitesi olması demektir. Olay kabaca şu şekilde işler, sinyal yolundaki bir looper ile bir yoldan analog sinyalinizi geçirirken, diğer yoldan kopyaladığı analog sinyali dijitale çevirir, işler, sonra işlenmiş sinyali analoga çevirip ve zaten seyretmekte olan bozulmamış analog sinyalinize çıktıyı ekleyerek output'a gönderir.
Zaten TC electronic'in yıllar içinde bu kadar ün yapmış olması ve en çok tercih edilen markalardan biri olmasının sebebi genelde olabildiğince üst seviye AD/DA çevirimi kullanan, sektöre yeni soluklar getiren dijital ürünler üretmesidir.

Bunun dışında yukarıda arkadaşın yazdıkları genel olarak doğru. Nova System'e, üzerinde Nova Drive denen analog drive pedalının tümleşik olduğu, nispeten daha düşük kalitede AD/DA çeviricisine ve DSP'ye sahip, G-system'in küçük ve kompakt kuzeni diyebiliriz. Zaten aradaki fiyat farkı da buraya gidiyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta...

G-system kesinlikle analog bir sistem değildir. Aksine aletin olayı üzerindeki "Convertor"ün kalitesi ve efektlerinin algoritmalarını hesaplayan güçlü DSP'sidir.
Bu ne demek ? Kısaca, aletin "24 bit / 96kHz" olarak çalışan, analog sinyali-->dijitale, dijital sinyali de -->analog'a (AD/DA diyoruz kısaca) çok kaliteli ve üst seviye (yani stüdyo kalitesi diyebiliriz) bir biçimde çeviren dijital bir sinyal işleme ünitesi olması demektir. Olay kabaca şu şekilde işler, sinyal yolundaki bir looper ile bir yoldan analog sinyalinizi geçirirken, diğer yoldan kopyaladığı analog sinyali dijitale çevirir, işler, sonra işlenmiş sinyali analoga çevirip ve zaten seyretmekte olan bozulmamış analog sinyalinize çıktıyı ekleyerek output'a gönderir.
Zaten TC electronic'in yıllar içinde bu kadar ün yapmış olması ve en çok tercih edilen markalardan biri olmasının sebebi genelde olabildiğince üst seviye AD/DA çevirimi kullanan, sektöre yeni soluklar getiren dijital ürünler üretmesidir.

Bunun dışında yukarıda arkadaşın yazdıkları genel olarak doğru. Nova System'e, üzerinde Nova Drive denen analog drive pedalının tümleşik olduğu, nispeten daha düşük kalitede AD/DA çeviricisine ve DSP'ye sahip, G-system'in küçük ve kompakt kuzeni diyebiliriz. Zaten aradaki fiyat farkı da buraya gidiyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta...
Kesinlikle kardeşim bende bunu kastetmeye çalıştım bıraz aslında hepsı sonucta dijital ama g system analog pedallar uzerınden dijitalliği ileyen bir alet değilmi sonuçta?
Neden dersen örnek vereyim.
Nova drive denen drive pedalı şu an dünyanın en ıyı drıve pedallarından.Bunu boyle yapan olayda tc nın analog pedal üzerinde dıjıtal kotrol sıstemını bağdaştırarak bunu başarmış olmasıdır.
Birçok drive pedalında overdrıve ve dıstortıonu mixleyıp gaini max actıgınızda ortaya çıkan berbat çamurun olmadıgı tek drıve dıyebılırım.Bu adamların bazen uzaylıların teknolojılerını çaldıklarını dusunuyorum.
Nova drivede bunu nasıl başarmışlar gerçekten tebrık edilmesi gerek.Düşünsene analog bir pedalı kendı uzerınde dıjıtal sıstemle kontrol edıyorsun.
Birde bunu g systeme uyarlamıslar mesela ben nova drıveı uzerınde orjınal gelen mıdı kablosuyla g systeme baglıyorum g system uzerınden nova drıve ıcın yazdıgım her tonu g systemın uzerıne kaydedıyorum.
Mesela sadece overdrıve ı 1 e mix i 2 ye sadece clean ı 3 e her turlu oynamaya yapabılıyorsunuz 15 tane preset hakkınız var.Kİ benım kullandıgım 4000 şarkılık repertuarımda 6 yı geçemıyorum..

Hazır madem konu açılmıs g systeme exp pedal hakkında bılgınız varmı. Bu konuda bugunlerde bır kararsızlık bır arayıs bır sıkıntı içindeyım.Vah için gıdıp normal bır pdal almayı mantıksız buluyorum.G system uzerınde zaten vah var.Bunu control edecek bır unıte varmıdır acaba.

Kesinlikle kardeşim bende bunu kastetmeye çalıştım bıraz aslında hepsı sonucta dijital ama g system analog pedallar uzerınden dijitalliği ileyen bir alet değilmi sonuçta?

Değil. @lydian_b7 'nin de dediği gibi ikisi de dijital aletler. Cümleyi karmaşık yazınca sonuç değişmiyor.

Fiyat farkı sadece AD/DA kalite farkından kaynaklanıyor. Sadece bu. O kadar. Tıpkı ses kartlarında olduğu gibi. Ses kartlarının da PAHA kısmını AD/DA kalitesi oluşturur öncelikli olarak. Sonra diğer özellikler gelir.

Ayrıca TC Electronic'in sayfasında Nova System sayfasında şunlar yazmakta:

• Six effect blocks ported 1:1 from G-System
  • 6 effect blocks taken straight from G-System:
    • Compression
    • EQ + Noise Gate
    • Modulation
    • Pitch
    • Delay
    • Reverb
Yani Nova System'deki efektler de zaten birebir G-System'den alınma. İkisi de aynı.

Nova Drive'daki analog drive'ı dijital kontrol etme özelliği de ilk olarak zaten Nova System'de kullanılmıştır.

Hazır madem konu açılmıs g systeme exp pedal hakkında bılgınız varmı. Bu konuda bugunlerde bır kararsızlık bır arayıs bır sıkıntı içindeyım.Vah için gıdıp normal bır pdal almayı mantıksız buluyorum.G system uzerınde zaten vah var.Bunu control edecek bır unıte varmıdır acaba.

Bence sırf wah ve bazı filter efekleri için G-system almak mantıklı değil. G-system Aslında hem hem switcher hem kontrol sistemi ve iki ayrı dijital bloğu olduğu için iki kere sinytali döünüştürüyor.

Ben de nova system'e sahibim. Gitar Pazar için bir inceleme yazmıştım belki bir faydası olur:

Bu cihazı 2,5 senedir kullanıyorum. Diğer pedallarımı bıraktım. Efekt kalitesi ve aralığı oldukça tatmin edici. Almadan önce efekt geçişleri konusunda tereddüte girmiştim ama kullanınca memnun kaldım.

Prosesörler genelde sinyali bozar. Bu cihazın ceviricileri oldukça kaliteli. Sesin doğasına zarar vermiyor. Drive efekti zaten analog. Overdrive ve Distortion seçeneği var. Overdrive seçeneği, distortion seçeneğindekinin clean'le mixlenmiş hali gibi. Genelde distortion ayarında kullanıyorum. Güzel amfilere, türlü drive pedallarıyla kombinasyonlara alıştıysanız tek başına tatmin etmesi zor. Önüne başka drive pedalları da bağlayabilirsiniz. Zaten bu drive modellemesi kafasında bir alet değil.

Expression pedalı bağladığınızda sadece global olarak volume pedalı gibi kullanabiliyorsunuz. Yani bir preset için volume pedalı olsun gibi bir seçenek yok. Whammy, pitch, octaver gibi efektler oldukça doğal. Reverb ve delay zaten kendini ispat etmiş efektleri. Intelligent pitch sifter özelliği de hoşuma gitti. Beklemediğim kadar iyi. Parametrik eq bazen hayat kurtarıyor. Kabin similatörü bir nevi gloabel eq ayarlıyor. Pek kullandığım bir özellik değil.

Sadece belli başlı efektleri kullanıyorsanız prosesör olayına zaten girilmesini mantıklı bulmuyorum. Dijital bir delay bile kullanıyorsanız bütün sinyali dijital olarak iletmez bir nevi loop ile dry sinyali korur ama bu cihazı alıp sadece delay kullanırsanız o zaman sesin tamamen dijital olarak girip çıkmasının bir espirisi kalmıyor. Benim gibi efekt sevenler için oldukça doğal ve güzel bir pedal.

Yukarıda yazılanları okumadım ama kısaca bildiklerimi yazayım.

Her ikisi de dijital cihazlardır, üzerlerinde benzer FX'ler vardır (chorus, phaser, flanger, delay reverb, filter, wah, pitch shifter vs)

Ancak bu dijital efektlere ilave olarak; Nova System'de 'dijital kontrollü analog drive devresi' vardır. Yani güzel sayılabilecek bir analog drive pedalına sahip olmanın yanı sıra, bu pedalın ayarlarını her ton için farklı olacak şekilde saklayabiliyorsunuz ki, bence şahane bir özellik. Ama analog drive'ın yeterli olup olmadığı, kişiden kişiye göre değişir (böyle bir drive G-System'de yok)

G-System'de ise sahip olduğunuz analog efekt pedallarını (od, distortion, fuzz, wah, ne olursa...), bünyesindeki dijital efektlerle ortak kullanılabilecek bir düzenek söz konusu; analog pedal'lara loop olacak giriş çıkışlar var (amfideki send return gibi, bu nova system'de yok) Bu giriş çıkışlar sayesinde analog pedal açıp kapatmakla uğraşmadan, hangi pedalların kullanılacağını G-System üzerinden belirleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla bir nevi analog router görevi görüyor ki, muhteşem bir özellik. (yine de bir Rocktron Patchmate 8 değil ki bence Rocktron Patchmate + G-Major gibi bir prosesörle çok daha profesyonel bir çözüm olur ve fiyatlar kafa kafaya gelir. Rocktron patchmate bulmak biraz zor tabi.) Ayrıca bu loop giriş çıkışları sayesinde tek G-System'i hem amfi önü, hem de send return efekt cihazı olarak kullanmak mümkün.

G-System'in converter'ları daha iyi derler, üzerindeki her loop giriş çıkışları için de ikişer converter olduğunu düşünürsek, o kadar paranın neye ödendiği anlaşılır.

Sonuç, şahsi görüşüm: Nova, G'ye göre daha kompakt ve bünyesinde analog drive barındırıyor olmasından dolayı ekstra bir ekipman taşımadan sonuca ulaşabilmenin mümkün olduğu bir cihaz.
G ise, Nova'ya göre daha profesyonel; 'benim drive pedallarım var, onlardan vazgeçemem!' diyenler için kapsamlı bir çözüm.

Bu arada bilmeyenler oluyor belirteyim, bu cihazlar amfiyle kullanılmak için üretilmiştir. Tek başlarına ton çıkartamazlar. Sonrasına mutlaka bir amfi ya da simülasyon bağlamanız gerekir.

...

G-System'in converter'ları daha iyi derler, üzerindeki her loop giriş çıkışları için de ikişer converter olduğunu düşünürsek, o kadar paranın neye ödendiği anlaşılır.

...

Bu tam olarak doğru değil. Cihaz daha önce belirttiğim gibi 2 bağımsız dijital ses işleme ünitesi olduğundan 2x AD/DA içerir ama loop için çevirici yoktur. Looptaki pedallar için dijital kontrollü switch sistemi vardır, bu işlemlerde sesin dijitale çevrilmesi gerekmez. Cihazın üzerindeki şema şu şekilde.

RackunitFor-9a8e70e3f3d5d3b37f9285c789104030.jpg

Bu arada G-system ve Nova system için spec'te geçen AD/DA dönüştürücü örneklemesi aynı:

24 bit, 128 x oversampling bitstream

İki cihazda da farklı dönüştürcüler kullanılmış olabilir ama bununa ilgili nette bir bilgi bulamadım.

Yukarıda yazılanları okumadım ama kısaca bildiklerimi yazayım.

Her ikisi de dijital cihazlardır, üzerlerinde benzer FX'ler vardır (chorus, phaser, flanger, delay reverb, filter, wah, pitch shifter vs)

Ancak bu dijital efektlere ilave olarak; Nova System'de 'dijital kontrollü analog drive devresi' vardır. Yani güzel sayılabilecek bir analog drive pedalına sahip olmanın yanı sıra, bu pedalın ayarlarını her ton için farklı olacak şekilde saklayabiliyorsunuz ki, bence şahane bir özellik. Ama analog drive'ın yeterli olup olmadığı, kişiden kişiye göre değişir (böyle bir drive G-System'de yok)

G-System'de ise sahip olduğunuz analog efekt pedallarını (od, distortion, fuzz, wah, ne olursa...), bünyesindeki dijital efektlerle ortak kullanılabilecek bir düzenek söz konusu; analog pedal'lara loop olacak giriş çıkışlar var (amfideki send return gibi, bu nova system'de yok) Bu giriş çıkışlar sayesinde analog pedal açıp kapatmakla uğraşmadan, hangi pedalların kullanılacağını G-System üzerinden belirleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla bir nevi analog router görevi görüyor ki, muhteşem bir özellik. (yine de bir Rocktron Patchmate 8 değil ki bence Rocktron Patchmate + G-Major gibi bir prosesörle çok daha profesyonel bir çözüm olur ve fiyatlar kafa kafaya gelir. Rocktron patchmate bulmak biraz zor tabi.) Ayrıca bu loop giriş çıkışları sayesinde tek G-System'i hem amfi önü, hem de send return efekt cihazı olarak kullanmak mümkün.

Sonuç, şahsi görüşüm: Nova, G'ye göre daha kompakt ve bünyesinde analog drive barındırıyor olmasından dolayı ekstra bir ekipman taşımadan sonuca ulaşabilmenin mümkün olduğu bir cihaz.
G ise, Nova'ya göre daha profesyonel; 'benim drive pedallarım var, onlardan vazgeçemem!' diyenler için kapsamlı bir çözüm.

Bu arada bilmeyenler oluyor belirteyim, bu cihazlar amfiyle kullanılmak için üretilmiştir. Tek başlarına ton çıkartamazlar. Sonrasına mutlaka bir amfi ya da simülasyon bağlamanız gerekir.
Ben amt nin f1 simülatorunu kullanıyorum.Fender blues junıor amfının cıkısıyla benım mixer cıkısını karşılaştırdık. Farkı ancak bir müzisyen ayırt edebılır.
Bu arada bılgı için teşekkrüler kardeşim eline sağlık benide bayağı aydınlattın bu konuda.

Bu tam olarak doğru değil. Cihaz daha önce belirttiğim gibi 2 bağımsız dijital ses işleme ünitesi olduğundan 2x AD/DA içerir ama loop için çevirici yoktur. Looptaki pedallar için dijital kontrollü switch sistemi vardır, bu işlemlerde sesin dijitale çevrilmesi gerekmez. Cihazın üzerindeki şema şu şekilde.

33826 eklentisini görüntüle

Eyvalla, bu kadar detaylı bilmiyordum. G-System'ın bence sound olarak Nova System ya da G-Major'dan pek farkı yok. Piyasa ihtiyaçlarına yönelik farklılıkları var.

Bende 2004'ten beri G-Major var. 10 yıl götürdü, bir 10 yıl daha götürür gibi geliyor bana. :)

Ben söyleyeyım artıları ve eksileri
Bi kere nova system drıvelerı ve efektlerı ıle kendı başına bır setup.
G system üzerinde barındırdığı comp üzerinden overdrıve ve gaını yukselterek drıve tonu alıyorsun.
Ama cıhazın orjınalınde olan bu gaın ve overdrıve ayarlaması senin drive ton alman ıcın degıl mevcut drıve ve overdrıve 'ni parlatmak için koyulmuş.
Yani g systemde drive yok sadece efekt ve modülasyon üzerine yapılmış bir alettir.
Şimdi diyeceksınkı ''böyle pedalmı olur bu nasıl iştir''.
G system tamamen kendı ıcındeki modulasyonları tüm efektlere mix edebilen bir cıhaz.Ve bu konuda şu an dünyadaki en iyi pedal ünitesi.
Senin novan ise tamamen dijital altyapı mantığıyla çalışan bir alet.Dijitallik yapmacıktır tat vermez bana göre.
Şunu bi açıklığa kavuşturayım.G systeme geçmek 10 gömlek fazla gıymen demek bi kere bu zaten tartışılmaz fakat sana maddi olarak çok duygusallık çıkartacaktır:).
G system kullanıyorsan bir vah pedalı ve drive pedalı almak şart./vah tercih meselesi)
Eğer burada yanlış bılıyosam duzelt ama nova systemde sanırım kendı preampı mevcut.G systemde preamp yok.
Cihazı preamplamak gerekıyor.
Nova drive portatip taşınabilir koy çantaya gotur mısalı bır procesor.G system de taşınabılır ama daha bi detaylı bırazdaha çantanı buyultmen gerek.
Ben boss gt 100 den sonra g systeme geçmiş biri olarak resmen şaşkınlık içerisinde kalmıştım.İlk başlarda benı maddı olarak pedalı vahı preampı bayagı bı yordu ama sonra karşılıgını aldım.
Aklının çelinmesi gibi bir durum olmasın çunku g system tamamen analog bir sistem ve elektro gitarda analog setupun tonu uzerıne tonu hıcbır dıjıtalden alamazsın.
Şu an bunu en ıyı yapan g systemdır.
O cıhaz butun efektlerı emule ederek senın looptan verdıgın analog pedalına eklıyor ve ınanılmaz bır sound ediyorsun.
G system ve akıllıca kurulmuş bir setup ıle(bir nova drive-preamp-vah )ile çalamayacağın sanatçı yoktur o derecede üst düzey bir alettir.
Umarım yardımcı olabilirim.Bu konusmam sende eger olumlu ızlenım bırakmıssa senı masrafa sokacagım için kusura bakma ama nova system ıle g systemı karşılaştırmak çok gereksiz kardeşim.

Esenlikle kal
üzerinden bayağı zaman geçmiş ama yinede yazayım. nova drive'dan sonra preamp demişsiniz. Bundan kastınız bir amfi sanırım ?
ben şu an gt 10 kullanıyorum ve Allah izin verirse g system'e geçmeyi düşünüyorum ama bu şu an imkansız şu an için sadece nova drive alabilirim ,drive ve distortion için.
Gt-10 nun sesleri ne kadarda gerçeğe yakın olsada sonuçta sadece yakın ve bencede digital analoğun yerini asla tutamaz. Şimdi soruma gelecek olursak ,maddiyattan ötürü önce nova drive almayı düşünüyorum ve bunu midi üzerinden gt-10 'a bağlayarak gt nin efektlerini ve novanın drivelarını vs kullanmayı amaçlıyorum. Bu güzergahda yabancı forumlarda bir kaç yazı okudum , bu şekilde kullanılabiliyor diye ama detay yok. Bu konuda bana yol gösterebilecek ,akıl verebilecek link vs ne olursa yardım edebilecek kimse var mı ? ,
şimdiden teşekkürler

Geri