Köprü Boya Kalkması

Resimlerde de gördüğünüz gibi köprü ve manyetik çerçevesinde elimin temas ettiği yerlerde boya kalkmaları mevcut. Bu boya kalkmalarını önleyemeyeceğim için ben de köprü ve manyetik çerçevesinin boyasını tamamen çıkarmayı düşünüyorum. Bu boyayı çıkarabilecek bir kimyasal var mıdır bildiğiniz ? (Bu arada asetonu denedim olmadı)

Edit : Fotoğraflar boyutu yüzünden yüklenmedi o yüzden kullanmadığım eski bir facebook sayfasından link veriyorum (Bu konu için de önerilerinizi bekliyorum, sayfayı sileceğim için fotoğraflar da silinecektir)

https://www.facebook.com/Pedalboard...335_n.jpg&size=1225,2048&fbid=243331889207347

https://www.facebook.com/Pedalboard...855_n.jpg&size=1225,2048&fbid=243331812540688

Son düzenleme:
Gömlek güzelmiş :)

Aynı boya kalkması benim bütün gitarlarda oluyor. Her çalımdan sonra güzelce siliyorum, temizliyorum; ama birkaç hafta sonra kalkıyor. Başkalarında nasıl kalkmıyor anlamadım. İlkin tekrar krom kaplatmaya niyetlendim, sonra caydım. Sizin gibi komple boyayı kaldırabilirim belki. İlk aklıma gelen, ince su zımparası ile zımparalamak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gömlek güzelmiş :)

Aynı boya kalkması benim bütün gitarlarda oluyor. Her çalımdan sonra güzelce siliyorum, temizliyorum; ama birkaç hafta sonra kalkıyor. Başkalarında nasıl kalkmıyor anlamadım. İlkin tekrar krom kaplatmaya niyetlendim, sonra caydım. Sizin gibi komple boyayı kaldırabilirim belki. İlk aklıma gelen, ince su zımparası ile zımparalamak.

Teşekkür ettim :)

En iyisi krom aslında ama tüm metal aksam o renk, hepsini değiştirmek de büyük bir masraf. Zımpara benim de aklıma geldi fakat hem çizik bırakır hem de dar yerleri yapmak çok zor olur, köprüyü komple dağıtsak bu sefer de entonasyon ayarı ile uğraşacağiz takarken. O yüzden kumyasal kullanmak daha mantıklı geldi, kulak çubuğuna batırıp kenardan kenardan sileriz :)

Teşekkür ettim :)

En iyisi krom aslında ama tüm metal aksam o renk, hepsini değiştirmek de büyük bir masraf. Zımpara benim de aklıma geldi fakat hem çizik bırakır hem de dar yerleri yapmak çok zor olur, köprüyü komple dağıtsak bu sefer de entonasyon ayarı ile uğraşacağiz takarken. O yüzden kumyasal kullanmak daha mantıklı geldi, kulak çubuğuna batırıp kenardan kenardan sileriz :)
İz bırakmasın diye ince su zımparası demiştim zaten :) 1000 lik filan oluyor galiba. Ama tabii kimyasal da iyi bir çözüm, asıl aksama zarar vermediği müddetçe ;)

404 Met-Par işinizi fazlasıyla görecektir. Havsız mikrofiber bez ile uygulayınca pırıl pırıl oluyor.

htmlimport_t_metpar_t_p.jpg

Uygularken plastik eldiven kullanın mümkünse. El teri ve yağı biraz zorlaştırıyor. Köprüyü de parçalarına ayırmadan uygulamayın -yeniden entonasyon isteyecek-, ince yerlerde kalıyor çünkü ve kuruyor. Manyetik çerçevelerinde de çok faydalı.

Ankara'da hiç bir yerde bulamadım, İzmir'de her yerde var ne hikmetse.

Sizinkinden daha beter köprü ve çerçeveyi söküp toplamak hariç 10-15 dakikada bu hale getirebiliyor.

BXzVp9.jpg

Evet o tip bir kimyasal mevcut. Aseton, saf alkol vs işe yaramaz, tam tersi yüzeyi karartır veya leke bırakır. Üstündeki boyanın ne olduğunu bilemiyorum ama köprü kaliteliyse, genelde paslanmaz çeliktir ve üstü krom kaplamadır veya kendiliğinden oluşan krom-oksit tabakadır, yani boya yoktur ve çıkartılamaz. Bu kısımlar genelde çinko veya nikel alaşımı da olabilir, onlarda genelde krom benzeri boya ile boyanır veya hiç boyanmayabilir, üstlerinde fosfat kaplama olur. Eğer ele plastik boya geliyorsa ve belirgin bir kalkma varsa 2.sidir. Bu durumda kimyasal ile çıkartabilirsiniz fakat uyarayım bu durumda, çevre etkilerine açık olacağı için daha çabuk korozyona uğrayacaktır. Yeniden boyamak da zor iştir. Primer gerekir, zaman gerekir, düzgün boya gerekir.

Doğru zımparalama da iz bırakmaz bu arada, iz bırakması için kaba zımparalama yapılması gerek. Metod olarak 320'den kademeli olarak 1000'e zımparalanır ve üstteki gibi bir parlatıcı ile oval şekilde yumuşak iz bırakmayan bir bezle silinirse ilk günkü gibi görünür.

Evet o tip bir kimyasal mevcut. Aseton, saf alkol vs işe yaramaz, tam tersi yüzeyi karartır veya leke bırakır. Üstündeki boyanın ne olduğunu bilemiyorum ama köprü kaliteliyse, genelde paslanmaz çeliktir ve üstü krom kaplamadır veya kendiliğinden oluşan krom-oksit tabakadır, yani boya yoktur ve çıkartılamaz. Bu kısımlar genelde çinko veya nikel alaşımı da olabilir, onlarda genelde krom benzeri boya ile boyanır veya hiç boyanmayabilir, üstlerinde fosfat kaplama olur. Eğer ele plastik boya geliyorsa ve belirgin bir kalkma varsa 2.sidir. Bu durumda kimyasal ile çıkartabilirsiniz fakat uyarayım bu durumda, çevre etkilerine açık olacağı için daha çabuk korozyona uğrayacaktır. Yeniden boyamak da zor iştir. Primer gerekir, zaman gerekir, düzgün boya gerekir.

Doğru zımparalama da iz bırakmaz bu arada, iz bırakması için kaba zımparalama yapılması gerek. Metod olarak 320'den kademeli olarak 1000'e zımparalanır ve üstteki gibi bir parlatıcı ile oval şekilde yumuşak iz bırakmayan bir bezle silinirse ilk günkü gibi görünür.

Köprü üzerinde çok ince koyu gri boya var krom kaplama değil. Resimlerde parladığı için çok seçilmiyor, o koyu gri boyanın elimin temas ettiği yerleri tamamen yok oldu ve köprü metalinin orjinal rengi ortaya çıktı (çelik sanırım) o yüzden tüm boyayı kaldırmak istiyorum zaten. O halde en mantıklısı zımparalamak olacak yine.

Öncelikle herkese selamlar :) Dün, konuşulanları denemek için köprüyü ve manyetik çerçevelerini söktüm, biraz zımparalama sonucunda da garip bir durumla karşılaştım. Köprü metali çelik, üzerine bakır benzeri ince bir kaplama yapılmış, onun üzerine krom kaplama yapılmış onun üzerine de ince bir tabaka boya atılmış, bunu görünce zımpara işinden vazgeçtim çünkü sadece boya tabakasını sökmek mümkün değil illa ki bazı yerlerde krom tabaka da sökülüp bakır renkli tabaka ortaya çıkıyor. Sonuç olarak bu hayal kırıklığıyla en azından köprüyü parlatıp temizleyip öyle yerine monte etmeye karar verdim. Yukarıda tugberkozdemir'in bahsettiği ürünle parlatmaya başladım ve farkettim ki bu ürün sadece parlatmıyor, ince boya tabakasını tamamen söküp krom kaplamayı da ortaya çıkarıyor, yani bir nevi derdimin dermanı bu ürünmüş. Benimle aynı dertten muzdarip herkese bu ürünü acilen almalarını tavsiye ediyorum :) Gitarın son hali paylaştığım linkte :)

https://www.facebook.com/Pedalboard...165_n.jpg&size=1225,2048&fbid=245210185686184

@tugberkozdemir beyin klavyesi dert görmesin, nokta atışı bir öneri olmuş, ben dahil cosmo black donanımın o güzelim renginin açılmasından muzdarip kim varsa beri gelsin. Satriani bile baş edemedi de artık krom kullanıyor zaten. Bu arada Edge Pro kadar hakkı yenmiş tremolo sistemi var mıdır bilemiyorum, candır canandır bence...

Kesinlikle katılıyorum, ibanez köprüleri bence alanında en iyileri, özellikle de s serisi ve rg serisi bazı gitarlarda kullanılan edge zero'lar.

Bir krom kaplama atölyesi ustasından yardım alabilirsiniz. Öncelikle manyetik çerçevesini verin. Krom kaplama yapsınlar, harika kaplıyorlar ve bir daha da kararma olmaz. Manyetik çerçevesi kaplaması yapan kişiler oldu ve gayet başarılı sonuçlar verdi. Sabit köprüde de gayet başarılı sonuçlar veriyor.
Sizin köprü hareketli parçalardan oluşuyor bunu krom kaplama ustalarıyla konuşmak lazım. En başarılı hangi yöntemle kaplanması gerektiğini danışın.

Geri