Auguste Rodin

Paris ' li heykeltraş Rodin ' i kültür sanat forumunu ziyaret eden birçok kişi biliyordur zaten.Yine de hakkında bildiklerimi özet geçip birde haber vereceğim.Ha bir de sizinde hakkında bildiklerinizi paylaşmanızı rica ediyorum ...

1840 ' da Paris ' de doğan Rodin 10 yaşında çizim yapmaya başlamış ve kaliteli bir resim eğitiminden sonra heykeltraş'a başlamış ve 77 yaşında ( 1917 ) hastalıktan hayatını kaybetmiştir.Sanatçı hayatı boyunca çok güzel eserler ortaya koymuş ( bence :) )

Bu yılda Sakıp Sabancı Müzesi ' nde Rodin sergisi açılıyor...

-

Atlı Köşk’e adını veren bronz at heykeli yerini Victor Hugo’ya ödünç verdi.
Sponsorluğunu Akbank’ın üstlendiği Rodin sergisinde 203 eser yer alacak.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) ev sahipliği yapacağı Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul’da sergisinde yer alacak 203 eserin tamamı müzeye teslim edildi. Eserler SSM ekibi tarafından galerilere yerleştirilirken, Atlı Köşk’e adını veren ve 1952 yılından bu yana boğazı selamlayan bronz at heykeli ilk kez yerinden kaldırılırken, yerine sergide yer alacak Victor Hugo anıtı yerleştirildi.

Auguste Rodin’in çağdaşı Fransız heykeltraş Louis Daumas tarafından yapılan ve bir müzayededen satın alınan bronz at heykeli bakıma alınırken, yerini ünlü şair, yazar ve düşünür Victor Hugo’nun anıtına ödünç bıraktı. Rodin’in 16 Eylül 1889 tarihli bir kararnameyle Panthéon için bir Victor Hugo anıtı siparişi almasıyla hikayesi başlayan bronz anıt, 185 cm boyunda 285 cm genişliğinde.

Sponsorluğunu Akbank’ın üstlendiği Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul’da sergisi, 13 Haziran - 3 Eylül 2006 tarihleri arasında SSM’de ziyaret edilebilecek...
( Alıntıdır , Bkz. : http://www.istanbul.net.tr/istanbul_sergi_detay.asp?id=1370 )

Şahsen ben önümüzdeki hafta günübirlik İstanbul'a gidip sergiyi ziyaret etmeyi planlıyorum.İlgililerin kaçırmaması gereken bir sergi bence...

Sevgiler & Saygılar ...

Geri