Blackstar Ht 5, Ht 20 Vs Fender Vs Marshall

Arkadaşlar merhaba,
Uzun zamandır araştırıyorum, bir Fender American Strat (SSS) ile Blues ve Soft rock tonları alabileceğim lambalı bir amfi almak istiyorum.
BlackStar amfilerinin fiyat performans bakımından iyi oldukları belli (en azından ben öyle düşünüyorum) ama aşağıda ki iki modele denk gelecek fiyatı belki biraz daha yüksek olabilecek Fender ve Marshall markalarının hangi modelleri vardır?

Bu iki ürün hakkında biraz bilgi sahibi oldum, seslerini ve yapabileceklerini sanırım az-çok görebildim ama mutlaka bu sektörder daha köklü olan Fender ve Marshall´in aynı segmentte ürünleri vardır! Aranızda diğer markalarının amfilerini denemiş veya hali hazırda kullanların deneyimlerini duymak isterim.

Blackstar HT 5 - 449 €
Blackstar HT 20 - 500 €

Fiyatlar için bu siteyi referans olarak alırsanız sevinirim!
www.thomann.de

--------------------Eklenti----------------------------
4. sayfaya kadar önerilen amfilerin toplam bir listesi
Amfi ile calinacak mevcud gitarlar:
  • Yamaha CPX700II
  • Fender Eric Clapton Signature Stratocaster
Alinacak amfi(ler) Listesi:
  • Tech 21 Trademark 60 + Vox tiny terror + 1x12
  • Hugh and kettner grandmeister + 1x12
  • Fender Super Champ X2 Cabernet
  • Fender Mustang IV V.
  • Fender Blues Junior
  • Marshall DSL5C
  • Blackstar HT -5
  • Blackstar HT -20
  • Pavey classic
  • Peavey 6505 Plus 112
  • Ibanez TSA1
  • Fender Hot Rod Deluxe III
  • Egnater Rebel 30
  • Egnater Tweaker
  • Peavey vintage 30 (Head/combo)
  • Marshall class 5 (head/combo)

Son düzenleme:
Thomann dan bakıyorsan yanıt belli üstadım:
http://www.thomann.de/gb/peavey_6505_plus_112_combo.htm

Aynı fiyatta zaten imkansız ama 6505+ ile kapışacak amfiyi fiyatını yükseltsen de kolay kolay bulamazsın. Ben hala fiyatı yanlış girdiklerini düşünüyorum (kafalar gibi ABD üretimi değil ama yine de pek uygun, Blackstar'dan daha iyi bir alternatif bence). Neyse, fiyat kalite oranında ben Peavey ile kapışacak marka bilmiyorum onu geç sonsuz bütçen olsa amfiler arasında ilk 5 yapsan mecbursun 1 veya 2 tane Peavey koyacaksın... Nedendir bilinmez bendeki bu Peavey aşkı hudutsuz...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında fiyat segmenti seçip, sitede lambalı amfileri aratsan baya sonuca ulaşırsın. Örneğin Marshall DSL5C var.
Sagol cevabiin icin, ama fiyat segmentine göre aramak kullanici deneyimlerini ne yazik ki bana sunmuyor...
Kimisi bir urun icin övguler dizerken digeri baska turlu seyler dizebiliyor :)
Cevabin icin tesekkurler.

Önerdigin amfi konusunda eminim edebilecegin iki kelamin da vardir :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Thomann dan bakıyorsan yanıt belli üstadım:
http://www.thomann.de/gb/peavey_6505_plus_112_combo.htm

Aynı fiyatta zaten imkansız ama 6505+ ile kapışacak amfiyi fiyatını yükseltsen de kolay kolay bulamazsın. Ben hala fiyatı yanlış girdiklerini düşünüyorum (kafalar gibi ABD üretimi değil ama yine de pek uygun, Blackstar'dan daha iyi bir alternatif bence). Neyse, fiyat kalite oranında ben Peavey ile kapışacak marka bilmiyorum onu geç sonsuz bütçen olsa amfiler arasında ilk 5 yapsan mecbursun 1 veya 2 tane Peavey koyacaksın... Nedendir bilinmez bendeki bu Peavey aşkı hudutsuz...

Cevabin icin tesekkurler...
Bende de strat takintisi var :)

Önerdiign amfinin ne gibi özellikleri var? Yani neden bunu almaliyim sence?

Son düzenleme:
Yalnız benim amfi konusundaki düşüncelerim sana da çok bir faydası yok. Çünkü subjektif bir konu, ne dersem diyeyim, en beğendiğim amfi bile olsa sen beğenmeyebilirsin. Zaten kendi segmentinde bir ürün, diğerlerinden kötü ya da iyi olamaz. Bir ürün için biri övgü yaparken biri yerin dibine sokuyorsa o amfi iyi bir amfidir ve tam tersi herkes beğeniyorsa benim için kötü bir amfidir, çünkü bunun göstergesi sadece ucuz olduğu ve beklenilenden fazlasını verdiği için ve muhtemelen deneyenlerin ilk lambalı amfi deneyimi olduğu için olumlu fikir belirtmesinden dolayıdır. Herşeyi bırak bu dünyada JCM-800'ü bile beğenmeyen bir dünya insan var.

Bana sorarsan Blackstarlar(bahsettiğin modeller) gayet dandik amfiler ama birçok olumlu yorum duyabilirsin. Üstte @OsmanBurak ın öneriği 6105, blackstarı ezer geçer. Açıkçası marshall/fender demesen ben de onu önerirdim. O sebeple fiyat segmentine göre amfileri belirlemen kendin denemen doğru olandır. Tabii yorum istersen yapayım, "acayip güzel amfi, her yola gider, komple lambalı, blackstar gibi hibrit değil."

Bana sorarsan madem oradan alıyorsun vox tiny terror kafa veya hugh and kettner grandmeister kafa ile güzel bir 1x12" kabin tercih etmen daha iyi olur.

Son düzenleme:
Türkiyede alış-veriş yapmak zorundaysan eğer 2. elde Blackstar'dan daha iyi f/p amfisi yok; Blackstar Türkiye şartları için en iyi f/p amfisi.. Bende ht20 var ve wattkiller 50 ile amfiyi 2 wattın altında kullanıyorum. iliklerine kadar lambalı amfi çaldığını hissediyorsun..

Cevabin icin tesekkurler...
Bende de start takintisi var :)

Önerdiign amfinin ne gibi özellikleri var? Yani neden bunu almaliyim sence?
Şöyle bu amfinin iki kanalı var ikisinde de ayrı EQ var, kanallar da footswitch ile değişebiliyor. Preamp katı Marshall, ENGL gibi bir çok markadan bir defa daha modern. Yorumlara bakarsan bu daha ziyade bir metal amfisi olarak gözükebilir ama ben katılmıyorum. Açarsan tonla distortion var ama gayet blues çalmaya da uygun. Aslında mesele şu dediğim gibi 5 preamp lambalı son derece modern bir preamp katına sahip bu Peavey ve hibrit değil Blackstarlar'da ise (HT serilerini kastediyorum tabi) öyle veya böyle katı hal devre elemanları ile oluşturulmuş gain stage'ler mevcut. Bir tek effects loop kısmı kalan özellikleri ile aynı seviyede değil. Bir de üstündeki hoparlörden daha iyi bir hoparlöru hakettiğini düşünüyorum. Lakin hoparlör en kolay değişecek kısım halbuki preamp kısmının değişme şansı pek yok, hele hele Blackstar'da. Bu fiyata alınabilecek en iyi lambalı amfi bence. PEAVEY bunları Çin malı yaparak çok akıllılık etmiş, uygun fiyata lambalı amfi dedin mi hep damağa batan kılçık olur genelde bence en az kılçık bu balıkta var.

Yalnız benim amfi konusundaki düşüncelerim sana da çok bir faydası yok. Çünkü subjektif bir konu, ne dersem diyeyim, en beğendiğim amfi bile olsa sen beğenmeyebilirsin. Zaten kendi segmentinde bir ürün, diğerlerinden kötü ya da iyi olamaz. Bir ürün için biri övgü yaparken biri yerin dibine sokuyorsa o amfi iyi bir amfidir ve tam tersi herkes beğeniyorsa benim için kötü bir amfidir, çünkü bunun göstergesi sadece ucuz olduğu ve beklenilenden fazlasını verdiği için ve muhtemelen deneyenlerin ilk lambalı amfi deneyimi olduğu için olumlu fikir belirtmesinden dolayıdır. Herşeyi bırak bu dünyada JCM-800'ü bile beğenmeyen bir dünya insan var.

Bana sorarsan Blackstarlar(bahsettiğin modeller) gayet dandik amfiler ama birçok olumlu yorum duyabilirsin. Üstte @OsmanBurak ın öneriği 6105, blackstarı ezer geçer. Açıkçası marshall/fender demesen ben de onu önerirdim. O sebeple fiyat segmentine göre amfileri belirlemen kendin denemen doğru olandır. Tabii yorum istersen yapayım, "acayip güzel amfi, her yola gider, komple lambalı, blackstar gibi hibrit değil."

Bana sorarsan madem oradan alıyorsun vox tiny terror kafa veya hugh and kettner grandmeister kafa ile güzel bir 1x12" kabin tercih etmen daha iyi olur.

Cevabin icin sagol...
Benim demek istedigimde buydu, ben aklimdan bir iki marka model belirlemisken bir baskasi cok daha iyi deneyim yasadigi baska bir marka model önerebilir...
Yoksa coluk cocuk gibi "üf bu iyi kasar" arayisinda degilim :)
Aslinda Pavey modelininde az önce ses örneklerini dinledim, gayet hos...
Bu arada yurtdisinda yasiyorum bu nedenle "vox tiny terror kafa veya hugh and kettner grandmeister + 1x12" kabin" önerini biraz arastirayim. Bu urunler hakkinda hic deneyimim yok ama biraz daha ust segment gibi geldiler bana?

Şöyle bu amfinin iki kanalı var ikisinde de ayrı EQ var, kanallar da footswitch ile değişebiliyor. Preamp katı Marshall, ENGL gibi bir çok markadan bir defa daha modern. Yorumlara bakarsan bu daha ziyade bir metal amfisi olarak gözükebilir ama ben katılmıyorum. Açarsan tonla distortion var ama gayet blues çalmaya da uygun. Aslında mesele şu dediğim gibi 5 preamp lambalı son derece modern bir preamp katına sahip bu Peavey ve hibrit değil Blackstarlar'da ise (HT serilerini kastediyorum tabi) öyle veya böyle katı hal devre elemanları ile oluşturulmuş gain stage'ler mevcut. Bir tek effects loop kısmı kalan özellikleri ile aynı seviyede değil. Bir de üstündeki hoparlörden daha iyi bir hoparlöru hakettiğini düşünüyorum. Lakin hoparlör en kolay değişecek kısım halbuki preamp kısmının değişme şansı pek yok, hele hele Blackstar'da. Bu fiyata alınabilecek en iyi lambalı amfi bence. PEAVEY bunları Çin malı yaparak çok akıllılık etmiş, uygun fiyata lambalı amfi dedin mi hep damağa batan kılçık olur genelde bence en az kılçık bu balıkta var.

Aciklaman icin cok tesekkurler. Gayet aydinlatici olmus...
Bir kenara not ettim bu modeli, alisveriste mutlaka deneyecegim bir model olacak.
Cin uretimine gelince, gitar konusunda belki takinti yapabilirim ama amfi nispeten daha elektronik o konuda sorun etmem pek...

Haklısın bende öyle düşünüyorum ama fiyatları malum birde diğer seçenekleri denemekte herzaman fayda var bence. Çünkü ton ses çok kişisel birşey...

Ht-20 ve fender strat kullanıyorum. Gain i kesinlikle çok aşırı bir amfi değil, manyetiklerin çıkışlarıyla da alakalı bu. Sadece gitar ve amfi olarak ev seviyesinde sesi fena değil, setupla da anlaşıyor. Cleanleri bana göre drive'ından iyi. Maun gövdeli gitarlarla denediğimizde sonuç çok farklı oluyor, ses çıkışı, tonu, karakteristiği. Fiyatına göre bence alınabilir. Peavey denemedim ama marshall dsl401 de denemende fayda var, belki daha iyi olabilir. Blues junior için sesini açman lazım, ht20 tamamen lambalı olmadığından sesi çok açmadan da çok kötü olmayan bir performans alınabiliyor. Ağır yalnız 22kg olması lazım yanlışım yoksa.

Geri