Blackstar Ht 5, Ht 20 Vs Fender Vs Marshall

Ben de bir alternatif atayım, kıllansın biraz ortam.

Amaç yumuşak ve clean ağırlıklı tonlar ise Ibanez TSA15'i düşünebilirsin. Gani gani clean ton var. İçinde de boost ve yanında Tube Screamer katı mevcut, TS parasından da yırtıyorsun yani.

Peavey 6505 olur da nerede açacak o mereti ? Eve gitmez o.. Thomann.de'de vatı filan düşünce baya da uygun oluyor belirtmek gerek. Kombosu için konuşuyorum. (429 euro diyo lan çüş ! ) 29 kg civarı diyor yanlız 30 kg geçerse gg geri gönderirler gümrükten.

Bir de marshall class 5 var 5 wattlar için kombosunu gördüm de head denk gelmiyor 2. ele. Bunu da Marshall sevenler için düşünebilir. Ht 5 bende hayal kırıklığına uğrattı. Birkaç gün bende kaldı, benim denediğimde lambalı ton ile alakası yoktu. British/American olayı da dırt öyle bi mesa bi marshall çalayım olmuyor. Belki 20 wattlıklarında hayat vardır bilemem. Piyasada 2. ele blues junior ya da peavey vintage30 düşüyor aslında bunlar sizin aradığınızı karşılayabilir.

Özetle ev için de düşüneceksek 2.eli de göz önüne alaraktan:

1.Blues Junior
2. Peavey vintage 30 (Head/combo) Bunun head'i göremedim ben daha ülke topraklarında hep kombosu var.
3. Marshall class 5 diyorum (head/combo)

Peavey 6505 diyebilmek isterdim ama zor ev için :) Onu dersem Laney'in ne sucu var. Ülkemizde ibanez muamelesi gören 2. marka. 2. el için Yurtdışından daha ucuz full lambalı 50-100 watt olanları.

Blackstarın ht serileri bir mesa ya da marshall olamaz, british american olayı var, ama bildiğimiz, alıştığımız gibi değil, öyle bir beklenti varsa. Cleanleri iyi, fender clean i değil ama kenarından kıyısından marshall oluyor mu evet. ht20 de vintage clean diye reklam yapıyorlar, çok da haksız sayılmazlar.

TSA15 denemiştim amfi arayışındayken, bu amfinin cleanleri daha iyi, ts karakterli olduğu için tercih etmemiştim, pedalsız yırtarım amfiyi drivelı alırsam diye (öyle olmuyormuş :D) Ht serisinden daha lambalı kesinlikle.

Ben bu markayi yalan soylemiyeyim ilk defa burada gordum ve linkteki videodan dinledim. Ne yorum yapsam eksik olur yanlis yonledirme olur. Ama Peavey`in buna nazaran cok daha ozel bir preampi var en azindan orasi yorum gerektirmeyecek sekilde acik... Yalniz boyle az taninan markanin ikinci eli hep bir kumardir.
Tamam sagol, aklimda bulunsun dediklerin.
Fiyati cok uygun, full lambali ve performansi hosuma gitmisti.
Aslinda fiyati cok uygun oldugu icin satin alip bir kenare mi koysam diyorum, sonucta 12 inc kabini bile yeter.
Pavey´de karar kildim zaten, denedikten sonra begenirsem ki kesin begenirim onu alacagim...
Yardimin icin sagol...

Ben de bir alternatif atayım, kıllansın biraz ortam.

Amaç yumuşak ve clean ağırlıklı tonlar ise Ibanez TSA15'i düşünebilirsin. Gani gani clean ton var. İçinde de boost ve yanında Tube Screamer katı mevcut, TS parasından da yırtıyorsun yani.
Aslinda icine TS gömulu bir alternatif fena degil :)
Fiyatida fena degilmis, 250 euro civar...
Denenecekler listesine ekleyelim hemen. :)
Sagol

Peavey 6505 olur da nerede açacak o mereti ? Eve gitmez o.. Thomann.de'de vatı filan düşünce baya da uygun oluyor belirtmek gerek. Kombosu için konuşuyorum. (429 euro diyo lan çüş ! ) 29 kg civarı diyor yanlız 30 kg geçerse gg geri gönderirler gümrükten.

Bir de marshall class 5 var 5 wattlar için kombosunu gördüm de head denk gelmiyor 2. ele. Bunu da Marshall sevenler için düşünebilir. Ht 5 bende hayal kırıklığına uğrattı. Birkaç gün bende kaldı, benim denediğimde lambalı ton ile alakası yoktu. British/American olayı da dırt öyle bi mesa bi marshall çalayım olmuyor. Belki 20 wattlıklarında hayat vardır bilemem. Piyasada 2. ele blues junior ya da peavey vintage30 düşüyor aslında bunlar sizin aradığınızı karşılayabilir.

Özetle ev için de düşüneceksek 2.eli de göz önüne alaraktan:

1.Blues Junior
2. Peavey vintage 30 (Head/combo) Bunun head'i göremedim ben daha ülke topraklarında hep kombosu var.
3. Marshall class 5 diyorum (head/combo)

Peavey 6505 diyebilmek isterdim ama zor ev için :) Onu dersem Laney'in ne sucu var. Ülkemizde ibanez muamelesi gören 2. marka. 2. el için Yurtdışından daha ucuz full lambalı 50-100 watt olanları.
Bilgiler icin sagol.
Laney´in bir gunahi yok ayrica ben yurtdisinda yasiyorum, thomann.de siparislerinde gumruk kg falan sorun degil benim icin.
Tavsiyelerini not aliyorum, bu arada Laney´in full lambali hangi modellerinden bahsettin?

Eğer yüksek volume pek problem değilse (ki 15 Watt Lambalı ampli = yüksek volume'dur) Fender Hot Rod Deluxe III'ü de değerlendirme listenize almanızı öneririm...Eğer amacınız Blues çalmaksa Peavey 6505 dışında Peavey Classic 30'u da değerlendirmenizi öneririm...6505 daha sert karakterli bir ampli...

Sevgiler ve saygılar...

Eğer yüksek volume pek problem değilse (ki 15 Watt Lambalı ampli = yüksek volume'dur) Fender Hot Rod Deluxe III'ü de değerlendirme listenize almanızı öneririm...Eğer amacınız Blues çalmaksa Peavey 6505 dışında Peavey Classic 30'u da değerlendirmenizi öneririm...6505 daha sert karakterli bir ampli...

Sevgiler ve saygılar...
Tesekkurler
Onu aldim listeye, isim cok zor :)
Peki önerdigin amfinin ne gibi özelikleri var hem teknik hem ses karakteristigi olarak?

Tesekkurler
Onu aldim listeye, isim cok zor :)
Peki önerdiğin amfinin ne gibi özelikleri var hem teknik hem ses karakteristiği olarak?
Selamlar,

Önerdiğim ampliler halihazırda çok tanınmış ürünler...Google'dan fikir verebilecek bazı linkleri paylaşıyorum,
http://www.musicradar.com/reviews/guitars/fender-hot-rod-deluxe-iii-combo-280626/
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/fender/hot_rod_deluxe/
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/peavey/classic_30/
http://guitargear.org/2010/08/02/3189/
vb.

Ayrıca Deluxe'u, taşıması ve ebatı (ki küçük değil ancak daha büyüğü bildiğiniz büyük) olarak en uygun alternatiflerden biri olduğu için önerdim...Hot Rod Deville daha bir candır, benim gözümde...

Yalnız şunu hatırlatayım, bu amplileri ev ortamında 2/12 volume'dan yüksekte kullanmanız, power katı lambalarını kırabilmeniz pek mümkün değil...Aynı durum ben BluesJunior için de geçerli...

Sevgiler ve saygılar...

"jet city 333 by soldano" diye bişey varmış bu amfiler hakkında bilginiz var mı

Amerikadan kapalı kutu Jetcity 333 kafa ve kabin almıştım. Bir süre kullanıp sonra sattım.
Şimdi neyle kıyaslayacağız, o da mühim. Kendi dengi Çin malı fason amfilere göre iyi. Bendeki kabinde Eminence vardı, biraz basslarını beğenmiyordum. JCA20H kafada fx send-retun yoktu, sattım.

Selamlar,

Önerdiğim ampliler halihazırda çok tanınmış ürünler...Google'dan fikir verebilecek bazı linkleri paylaşıyorum,
http://www.musicradar.com/reviews/guitars/fender-hot-rod-deluxe-iii-combo-280626/
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/fender/hot_rod_deluxe/
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/peavey/classic_30/
http://guitargear.org/2010/08/02/3189/
vb.

Ayrıca Deluxe'u, taşıması ve ebatı (ki küçük değil ancak daha büyüğü bildiğiniz büyük) olarak en uygun alternatiflerden biri olduğu için önerdim...Hot Rod Deville daha bir candır, benim gözümde...

Yalnız şunu hatırlatayım, bu amplileri ev ortamında 2/12 volume'dan yüksekte kullanmanız, power katı lambalarını kırabilmeniz pek mümkün değil...Aynı durum ben BluesJunior için de geçerli...

Sevgiler ve saygılar...

Tesekkurler.
Ev ortaminda kullanacagim genellikle, ne yazik ki :(
Bu nedelne sanirim birde attenuator edinmem gerekecek!

Tesekkurler.
Ev ortaminda kullanacagim genellikle, ne yazik ki :(
Bu nedelne sanirim birde attenuator edinmem gerekecek!
Hevesinizi kursağınızda bırakmak istemem ama ev ortamında Hot Rod Deluxe ve Attenuator kullanıyorum ve volume'u 4/12 getirmem mümkün olmuyor maalesef...Belki bendeki Attenuator (Alen Geere Watt Killer 50) sebebiyle öyledir ancak durum bu...

Lambalı 15 Watt ve Attenuator ile iyi sonuç alındığı belirtiliyor, belki arayışınızı max 15Watt ampliler ile kısıtlamanızda fayda olabilir...Bu sınıfta ise HT5R, BJ ve MarshallClass5 i zaten belirlemişsiniz, ben bunlara ilave olarak Egnater Tweaker'ı önereceğim ancak galiba Thomann'da yok...

Sevgiler ve saygılar...

Lambalı 15 Watt ve Attenuator ile iyi sonuç alındığı belirtiliyor, belki arayışınızı max 15Watt ampliler ile kısıtlamanızda fayda olabilir...Bu sınıfta ise HT5R, BJ ve MarshallClass5 i zaten belirlemişsiniz, ben bunlara ilave olarak Egnater Tweaker'ı önereceğim ancak galiba Thomann'da yok...

Sevgiler ve saygılar...
Bende HT20 ve Alen Geere Watt Killer 50 var. Her iki potansı da 10/4-5 civarı açabiliyorum.

Hevesinizi kursağınızda bırakmak istemem ama ev ortamında Hot Rod Deluxe ve Attenuator kullanıyorum ve volume'u 4/12 getirmem mümkün olmuyor maalesef...Belki bendeki Attenuator (Alen Geere Watt Killer 50) sebebiyle öyledir ancak durum bu...

Sevgiler ve saygılar...
Cevabin icin tesekkurler
Aslinda ne söylesek muallakta kalacak gidip sahsen denemek lazim hepsini...
Sanirim bu gidisle ev icin guzel bir setup disinda birde ufak bir amfi almam gerecek yanimda tasimak icin, malum haftada en az birgun disarda olacagim.
Dedigin amfi icin diyecebilecegin baska seyler var mi acaba?

Aslinda ne söylesek muallakta kalacak gidip sahsen denemek lazim hepsini...

Bence en güzel sonuca ulaşmışsınız, çünkü hepimizin ton arayışı farklı olabiliyor, birimizin cılız dediği tonu diğerimiz beğeniyor yada tam tersi...Maalesef video yada ses kayıtlarından da amplilerin karakterstiklerini anlamak her zaman mümkün olamıyor, en güzeli sizin yapacağınız gibi, gidip (mümkünse kendi ekipmanlarınız ile (gitar, pedal vb.)) doğrudan denemek, beğendiğinizi almak...

Dedigin amfi icin diyecebilecegin baska seyler var mi acaba?
derken Egnater Tweaker'dan bahsediyorsak, tek kanal olması eksi, onun dışında ton yelpazesi geniş bir ampli (http://www.musicradar.com/reviews/guitars/egnater-tweaker-head-286116/ & http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/egnater/tweaker/)...Bir diğer alternatif de Egnater Rebel 30 (http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/egnater/rebel_30/ & http://www.musicradar.com/reviews/guitars/egnater-rebel-30-1-x-12-combo-252790/) olabilir, yanılmıyorsam bu amplinin 1-30 Watt kullanım alternatifleri bulunuyor...Ancak şunu belirteyim, farklı Watt alternatiflerinde (Attenuator'lar dahil) bazı kayıp olacak ve farklı tonlar alınacaktır...

Bu alternatifler arttırabilir de, Marshall, Laney, Vox vb. , sonuç olarak gidip bir müzik mağazasında denemeniz en faydalısı olacaktır...

İlla lambalı olmasına gerek yok, istediğim volume'da çalarım derseniz, Tech 21 Trademark 60'ı da deneme listenize almanızı öneririm...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Bence en güzel sonuca ulaşmışsınız, çünkü hepimizin ton arayışı farklı olabiliyor, birimizin cılız dediği tonu diğerimiz beğeniyor yada tam tersi...Maalesef video yada ses kayıtlarından da amplilerin karakterstiklerini anlamak her zaman mümkün olamıyor, en güzeli sizin yapacağınız gibi, gidip (mümkünse kendi ekipmanlarınız (gitar, pedal vb.)) doğrudan denemek, beğendiğinizi almak...

derken Egnater Tweaker'dan bahsediyorsak, tek kanal olması eksi, onun dışında ton yelpazesi geniş bir ampli (http://www.musicradar.com/reviews/guitars/egnater-tweaker-head-286116/ & http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/egnater/tweaker/)...Bir diğer alternatif de Egnater Rebel 30 (http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/egnater/rebel_30/ & http://www.musicradar.com/reviews/guitars/egnater-rebel-30-1-x-12-combo-252790/) olabilir, yanılmıyorsam bu amplinin 1-30 Watt kullanım alternatifleri bulunuyor...Ancak şunu belirteyim, farklı Watt alternatiflerinde (Attenuator'lar dahil) bazı kayıp olacak ve farklı tonlar alınacaktır...

Bu alternatifler arttırabilir de, Marshall, Laney, Vox vb. , sonuç olarak gidip bir müzik mağazasında denemeniz en faydalısı olacaktır...

İlla lambalı olmasına gerek yok, istediğim volume'da çalarım derseniz, Tech 21 Trademark 60'ı da deneme listenize almanızı öneririm...

Sevgiler ve saygılar...

Sanirim listenin bu kadar uzamasi yeter bana, daha fazlasi kararsizlik yapar, hazmi zorlastirir... :)
Yardimin icin tesekkurler, aklima takilan birseyler olursa ki kesin olacak yine yazari buraya :)

Bircok arkadasin tavsiyeleri sonucu ortaya cikan liste bu sekilde, liste hakkinda fikirleri olan varsa lutfen yazsin, memnuyetle okumak isterim ;)

Mevcud gitarlar:
  • Yamaha CPX700II
  • Fender Eric Clapton Signature Stratocaster
Pedallar ve diger cihazlar simdilik belirsiz :)

Alinacak amfi(ler) Listesi:
- 1 adet sabit buyuk amfi (head + cabine olabilir lambali) ve 1 adet daha kucuk tasinabilir combo amfi (lambasizda olabilir)
- Butce 500-700 euro arasi avrupadan alinacak (thomann.de sifir urunler icin yada ikinci el sitelerinde kullanilmis urunler)
- Aklima iyice yatanlari kalin olarak isaretledim ki calip denedikten sonra fikrim degisebilir :)
  • Tech 21 Trademark 60 + Vox tiny terror + 1x12
  • Hugh and kettner grandmeister + 1x12
  • Fender Super Champ X2 Cabernet
  • Fender Mustang IV V.
  • Fender Blues Junior
  • Marshall DSL5C
  • Blackstar HT -5
  • Blackstar HT -20
  • Pavey classic
  • Peavey 6505 Plus 112
  • Ibanez TSA1
  • Fender Hot Rod Deluxe III
  • Egnater Rebel 30
  • Egnater Tweaker
  • Peavey vintage 30 (Head/combo)
  • Marshall class 5 (head/combo)

Bircok arkadasin tavsiyeleri sonucu ortaya cikan liste bu sekilde, liste hakkinda fikirleri olan varsa lutfen yazsin, memnuyetle okumak isterim ;)

Mevcud gitarlar:
  • Yamaha CPX700II
  • Fender Eric Clapton Signature Stratocaster
Pedallar ve diger cihazlar simdilik belirsiz :)

Alinacak amfi(ler) Listesi:
- 1 adet sabit buyuk amfi (head + cabine olabilir lambali) ve 1 adet daha kucuk tasinabilir combo amfi (lambasizda olabilir)
- Butce 500-700 euro arasi avrupadan alinacak (thomann.de sifir urunler icin yada ikinci el sitelerinde kullanilmis urunler)
- Aklima iyice yatanlari kalin olarak isaretledim ki calip denedikten sonra fikrim degisebilir :)
  • Tech 21 Trademark 60 + Vox tiny terror + 1x12
  • Hugh and kettner grandmeister + 1x12
  • Fender Super Champ X2 Cabernet
  • Fender Mustang IV V.
  • Fender Blues Junior
  • Marshall DSL5C
  • Blackstar HT -5
  • Blackstar HT -20
  • Pavey classic
  • Peavey 6505 Plus 112
  • Ibanez TSA1
  • Fender Hot Rod Deluxe III
  • Egnater Rebel 30
  • Egnater Tweaker
  • Peavey vintage 30 (Head/combo)
  • Marshall class 5 (head/combo)
Anfi alıcak olsam, öncelikle Peavey Clasic, ikinci tercihim Fender Hot Rod Deluxe III gerisini düşünmem bile....
Fender E.C. signature bunlar yakışır...

Anfi alıcak olsam, öncelikle Peavey Clasic, ikinci tercihim Fender Hot Rod Deluxe III gerisini düşünmem bile....
Fender E.C. signature bunlar yakışır...
Cevabin icin cok sagol
Önerini dikkate alacagim.
Peki bu iki amfiyi begenmende ki teknik hem tonal anlamda sebeblerin neler?

Bu arada Orange Tiny Terror arastiriyorum son gunlerde (hani su 7w ve 15 w arasi switch özelligi olan), fiyatina (Combo: 500 euro civari, Head + 12inc Cabine 550 euro civari) göre cok cok hosuma gitti... Ikinci el bir tane 300 euro denk getirirsem almayi dusunuyorum, tek eksigi bana göre fx loop olmamasi ki o sonradan yaptirilir...

Arkadaslar sizlerin kucuk tasinabilir (lambali olmasi gerekmez) bir amfi öneriniz varsa duymak isterim.
Malum yukarida ki listeyi daha cok sabit kullanilacak amfiler icin yaptik, dusunduk ama saga sola giderken cok fazla beklenti icin olmayacagim (ama öyle kötude olmasin okadar) tasirken beni fazla yormayacak kucuk bir amfi almak istiyorum.
Fiyat olarak (avrupa fiyatlari thomann.de yada bu fiyatlar uzerinden ikinci el olarak) 100 euro olarak dusunuyorum.
Strat ile blues ve sert olmayan rock seslerini normal sekilde versin yeter...
Tesekkurler

Bu arada akustik ne rahatmis, elektronun ne derdi ne masrafi bitiyor :)

Geri