Yeni El Yapimi Butik Pedal-ekipman - Ast

Selam arkadaslar,

Ben uzun yillardir Amerika'da yasan bir muhendisim. Cocukluktan beri muzige ilgim vardir,
gitar ile de tanisikligim yaklasik 10 senedir. Son bir iki senedir Turkiye'deki muzik teknolojisi
mezunu kardesimin gaziyla butik gitar ekipmani yapimina basladim. Butun devrelerimi
sifirdan kendim tasarlayip uretiyorum. Once devre semasi kafamda canlaniyor, sonra simulasyon
, ondan sonra prototip devre yapimii, ondan sonra profesyonel devre yapimi, kutu tasarimi,
test edilmesi v.b. (Klonlamayi sadece ogrenme amacli tavsiye ederim). Sirket kurdum,
adi AST , web sitem http://www.astaudio.com

Genelde yapilan seyleri tekrarlamak yerine orjinal ozellikler ve devreler tasarlamak
ve hesapli butik fiyatina sunmaya gayret edecegim. Urunlerin hepsi Amerika'da
bizzat kendim tarafindan itina ile uretilmekte su anda.
Sorularinizi, yorumlarinizi ve onerilerinizi bekliyorum. Turkiye gitar/muzik piyasasini
ogrenmeye calisiyorum su anda, ilginizin ve yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

-------
Neyse uzun lafin kisasi bir kac urunum olgunlasmaya basladi, bunlardan ilki iki kanalli
boost/overdrive/distortion pedali - TUBE MASTER2 (kare). Burada yerel buyuk bir muzik
markete goturdum , cok begendiler ve satilmaya baslandi. Wamplerla ayni ayarda,
belki bir gomlek ustun (kendi tasarimim diye soylemiyorum :) ) ama cok daha ucuz.
Hatta muzik markette ayni vitrine koydu oradaki mudur bu yuzden.
Kisa zamanda videolar da cekip koymayi planliyorum internete.
eBay uzerinden de satisa basladim (su anda sadece Amerika icinde satiyorum).

Pedalin bir cok ozelligini yazdim web sitesinde, daha fazla fotograf da bulabilirsiniz.
Burada kisaca ozetliyeyim:
Iki kanal, super head-room (tuplu amfi gibi), harika tonlama, 90dB gain, en kaliteli malzeme,
neredeyse sifir dipgurultu (en yuksek gain de ve single coil ile), isiklandirilmis dugmeler ,
tamamen analog, v.s.

Ilgilenen olursa buradan veya ozel mesaj ile temasa gecebilir. Su anda Turkiye pazari
icin piyasa arastirmasi ve tanitim yapmaya basladim. Eger ilgi olursa kucuk bir parti mal gonderip
kardesim araciligiyla dagitmak istiyorum.

-----------

Bunun haricinde tasarim ve prototip asamasinda bir iki projem daha var, bunlarin
hepsi kendi orjinal tasarimim. Eger asagidakilerin herhangi birisiyle ilgileniyorsaniz,
veya "custom shop" olarak isteginiz olursa lutfen ozel mesaj atin. Burada profesyonel
muzisyenlere bir kac tane "custom shop" urunu yaptim ve yapiyorum su an:

1- 50-100 Wattlik amfiler icin attenuator prototip yapildi, deneme asamasinda.
Ama tamamen orjinal bir tasarim olacak ve bunu alinca baska bir seye ihtiyaciniz
kalmayacak. Her turlu amfiye uygun "universal" bir tasarim oldu.

2- Voodoo Pedal Power ayarinda ama yine orjinal ozellikleri olan, 6-12 kanalli
power supply. Her kanal izoleli, reguleli, 9-12 ayarli, temiz, en az 150 mA kapasiteli.
Bu da prototip yapildi, deneme asamasinda.

3- Octave fuzz pedali, tamamen analog , ana ton, ve +/-1 harmonikler olacak.
Cok iyi track edecek ve -1 harmonik footswitche bagli. Bu prototip yapimi asamasinda.

4- Tubemaster devresinden yola cikarak, pedal buyuklugunde portatif-amfi uretimi.
Buyuk ihtimalle 5-10 Watt cikisli, yine orjinal bir cok ozelligi olacak.

Sorularinizi, ve onerilerinizi bekliyorum. Turkiye gitar/muzik piyasasini ogrenmeye calisiyorum su
an dedigim gibi.

Saygilar

Mehmet

Dosyalar

• box1.jpg
    box1.jpg
    22.6 KB · Gösterim: 481
  • box2.jpg
    box2.jpg
    7.4 KB · Gösterim: 623
Ilk önce tebrik ederim, böyle bir ise basladigin ve bu ciddiyetle yaptigin icin!

Urunlerinin ses örneklerini duymadan birsey diyemem ama kaliteli görunuyorlar.

Meslegim geregi (System Analyst & Designer) söylemeden edemem; biliyorsun ki bir urunun masrafinin en azindan yarisi belkide daha fazlasi promosyondur (philip kotler) bu nedenle sana ilk tavsiyem urunun ses örneklerini ve videolarini sitene koyman. Bu video ve ses örnekleri kesinlikle yuksek kalitede olmali. Youtube ve soundcloud kanalini kullanabilirsin (biraz telif haklarina dikkat ederek), daha sonra diger bir isin ise siteni profesyonellestirmen ki bunun icin acik kaynak kodlu bircok platform zaten mevcud ben zamaninda cok kullandim, halende kullaniyorum (hatta istersen benimle irtibata gec, bakalim belki yardimci olabilirim).

Umarim cok basarili olursun...

Tebrikler ve hayırlı olsun. Şu sıra attenuator arayışındayım ve büyük bir boşluk var piyasada. Adaptör içinde durum aynı. Satılanlar ya kalitesiz yada kullanım özellikleri düşük. Kaliteli olanları ise gereğinden fazla pahalı ve bulması zor. Takipteyim. Umarım çok başarılı olursunuz.

Tebrikler, yolunuz açık olsun. Umarım ürünleriniz beğenilir ve siz de karşılığını alırsınız. İlk resmini paylaştığınız pedalın görünüşü de gayet iyi. Lütfen iyi tasarlanmış devre kadar ürünün de iyi görünmek zorunda olduğunu unutmayın. Ve henüz yolun başındayken güzel bir de logo ve "bir şey-audio" olmayan bir marka bulun :) . Lütfen eleştrimi de yapıcı kabul edin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sagolun arkadaslar, onumuzdeki haftalarda ilk videoyu cekip koymayi planliyorum.
ilgilendiginiz urunlerle ilgili ozel mesaj atarsaniz daha fazla detayli bilgi verebilirim ve
rahat konusabiliriz. Temmuz ayinda turkiye'ye gelmeyi planliyorum, yanimda
getirebilirim eger ilgi varsa tubemaster2 ve diger prototip urunlerden.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tebrikler, yolunuz açık olsun. Umarım ürünleriniz beğenilir ve siz de karşılığını alırsınız. İlk resmini paylaştığınız pedalın görünüşü de gayet iyi. Lütfen iyi tasarlanmış devre kadar ürünün de iyi görünmek zorunda olduğunu unutmayın. Ve henüz yolun başındayken güzel bir de logo ve "bir şey-audio" olmayan bir marka bulun :) . Lütfen eleştrimi de yapıcı kabul edin.
Sagolun, isim basit ve akilda kalir olsun istedim, ayni zamanda fonksiyonel. AST "Advanced/Affordable Sound Technologies" ,
veya "Acayip Ses Teknolojileri" gibi filan :)
Benim icin esas birinci onemli ses ve devre kalitiesi, ama kutulari da git gide guzellestiriyorum.
O fotograflar ilk versiyon du, ikinci versiyonun fotograflarini bir haftaya koymaya calisacagim buraya ve siteye.

Sagolun, isim basit ve akilda kalir olsun istedim, ayni zamanda fonksiyonel. AST "Advanced/Affordable Sound Technologies" ,
veya "Acayip Ses Teknolojileri" gibi filan :)
Benim icin esas birinci onemli ses ve devre kalitiesi, ama kutulari da git gide guzellestiriyorum.
O fotograflar ilk versiyon du, ikinci versiyonun fotograflarini bir haftaya koymaya calisacagim buraya ve siteye.
Çok pardon ben biraz da site adı ile markayı karıştırmışım. :) Bir mühendis olarak devre kalitesi mutlaka sizin için önceliklidir. Ama logo tasarımın da ürünün ne olduğunu anlatması bakımından bir o kadar önemli olduğunu düşünüyoum. Müzisyenlerin 40 yıldır Marshall amp. kullanmalarının sebebi mutlaka iyi cihazlar olmalarıdır ancak sahneyi "fake" de olsalar onlarca boş Marshall kabinleri ile donatmalarının sebebinin Marshall'ın muhteşem yazı tipi-logosu olduğunu düşünüyorum :). Tekrar tebrikler, başarılar.

Pedal gönderdiniz de video yapmadık mı? Lafım size değil, ortaya söyledim :)

Şaka bir yana tebrik ederim, benim de hayalimdeki bir girişimdi böyle butik pedallar yapmak, ama maalesef elektronik bilgim 9 volt pilin doluluğunu dille kontrol etmekten ibaret. Bir de tüplü renkli televizyonun köşeleri pembeleşince mıknatısla düzeltmeyi bilen kuşaktan olma avantajım var ama bunun pedal yapmaya yeteceğini sanmıyorum.

Bu arada @antbalci 'yı destekliyorum, şekil önemli. Sırf görüntüsü güzel diye alınan kötü pedallar (ya da herhangi müzik aletleri) ya da tonu şahane olmasına rağmen kabul görmeyen cihazlar varken; şeklen ve ton olarak mükemmel olması (ikisi birarada) güzel olur.

tesekkur ederim arkadaslar tavsiyeler icin. dediklerinize katiliyorum, dedigim gibi ilk onemli ses ve elektronik
devre kalitesi idi. onlar su an cok iyi bir konumda, bundan sonra kutu tasarimini guzellestirmeye calisacagim.
ekte yeni tasarimi gosteren bir 3D resim koyuyorum, yorumlarinizi beklerim.
Pedal video konusuna gelince, cok kisa zamanda burada bir iki arkadasla video cekip koymayi istiyorum, zira
laf konusmak kolay , insanlar denemeden bu tur seyleri almak istemez (ben de oyle sonucta). Veya en azindan
iyi guvendigi birisinden referans almasi lazim. Videonun yaninda ses ornekleri, ve Turkiye'de kardesime bir ufak
parti numune gondermek icin ugrasmaktayim.
Fiyat sorulmus, su anda ebay dukkanimda $159+free shipping (amerika icine sadece, kdv haric). Turkiye fiyati bunun
uzerine buyuk ihtimalle %20-30 eklenecek gumruk masrafi ve posta masraflarini cikartabilmek icin. Turkiye'de
bir de KDV var, bilmiyorum % kac kdv aliyorlar bu tur urunlere?

v24_final.jpg

Başarılarınızın devamını diliyorum. Lütfen tüm zorluklara rağmen, içinizdeki aşkla devam edin....
cok sagolun iyi dilekleriniz icin. zorluklar konusunda cok haklisiniz, bu pedal piyasasinda o kadar
cok bir yogunluk var ki, yuzlerce marka var. internetten paket alinda alip kendin de yapabiliyorsun
ama tabi averaj klon olmaktan pek oteye gidemez bunlar. ilk girerken bu ise dusundum baya,
acaba bosuna vakit mi harciyacagim diye zira burada $25-$50 dolara satilan cin yapimi mallar ile yarismam
mumkun degil fiyat acisindan.
ben orjinal bir seyler yapmaya gayret ediyorum, bakalim hayirlisi :)

Arkadaslar,

Pedalin yeni kutu tasarimli fotograflarini ve
taze 720p-HD kalitesinde demo videosunu
sitemde "gallery" ve "video" kisminda bulabilirsiniz:

www.astaudio.com

Buraya iki tane "teaser" foto koyuyorum :
20140525_124420b.jpg 20140525_124343b.jpg

Temmuz ayinda Izmir ve Istanbul'a geliyorum yanimda numune getirecegim kismetse.
Ilgilenen arkadaslar bana ozel mesaj atabilirse ona gore getirecegim sayiyi belirleyeyim.
Almak zorunda degilsiniz, denemesi bedava :)

abi benim logoyu begenmedin, ama fulltone dahil bir cok sirket daha dandik degil mi :)
Dogru ama kotu ornek ornek olmaz. Buradaki herkes gibi ben de isterim ki sizin isiniz buyusun dallansin budaklansin ben de setupa koyayim. Ote yandan tasarimda sikinti varsa alip denemem bile. Bu ekipman isi bir butun, her cihazin ici kadar disi da onemli. Marshall i Fenderi ornek almak fulltone u ornek almaktan daha hayirlidir. Ben ornegin seklini sevmedigim gitar 100a master grade quilted maple kapak olsa en guzel tonu da verse almam niye alayim? Sizin acilen fontlari degistirmeniz lazim , lahmacun firini tabelasinda bile yakismaz ast yazisinin fontu kaldi ki butik pedala yakissin.

Son düzenleme:
Dogru ama kotu ornek ornek olmaz. Buradaki herkes gibi ben de isterim ki sizin isiniz buyusun dallansin budaklansin ben de setupa koyayim. Ote yandan tasarimda sikinti varsa alip denemem bile. Bu ekipman isi bir butun, her cihazin ici kadar disi da onemli. Marshall i Fenderi ornek almak fulltone u ornek almaktan daha hayirlidir. Ben ornegin seklini sevmedigim gitar 100a master grade quilted maple kapak olsa en guzel tonu da verse almam niye alayim? Sizin acilen fontlari degistirmeniz lazim , lahmacun firini tabelasinda bile yakismaz ast yazisinin fontu kaldi ki butik pedala yakissin.
Dogru diyorsunuz, is ilerledikce grafik tasarimlari da guzellestirerek gidecegiz kismetse. Tavsiye ettiginiz bir font var mi?

Geri