elektroda tel kesitini kalınlaştırmak

arkadaşlar çok uzun zmndan beri 0.9 kullanıorum..tonlarımın daha tok gelmesi için kalınlaştırmaya karar verdim ama aklıma birşey takıldı direkt olarak 11 kullansam nasıl olur alışma sorunu çekermiyim?

bide kesiti yükseltince herhangi bi ayar gerekir mi?
gerekirse bu ayarı nasıl yapabilirim?

bide unutmadan 0.9 tel demiştim ama elixir ın çıkardığı 046-09luk seri yani E-A-D telleri 10luk kesitten alınma seti kulanıorum..

sorunlar gitarına ve koprune bağlı olarak değişir.eger sabit kopru kullanıyosan köprüde sorun yaşamazsın,ama floyd veya tremolon varsa onnar tansiyon artışı nedeniyle öne gelecektir.
sapın ayarının bozulması olasılıgıda yuksektir.onunda ayarı kolaylıkla alyanla yapılabilir.
kolay gelsin...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
gitarımın markası ibanez rg170dx tansiyon artışı aklıma gelmişti o yüzden danışmak istedim "alyan" dediğin nedir? gidip bi gitar ustasına göstermeden kendim nasıl yapabilirim daha ayrıntılı açıklayabilirmisin?
gitar ustasına ekstradan para vermek istemiyorum..ufak bir iş için çok fazla para alıyomuş gibi geliyor geçen normal 09dan elixir ın setine geçince 25-30 ytl istemişti sap vs. ayarı için.. bnde bi kaç ayar daha sıkıştırıp o parayı vermiştim ama bu sefer o kadar para vermek istemiyorum anlıycağınız..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
dosya için teşekkür ederim..bi göz gezdiricem.

haklısın 9-46 güzel tel ama bendler çok zayıf kalıyo diye düşünüyorum artk alt tellerde daha tok bi sound elde etmek istiyorum..

Gitarında galiba tremolo var,tremolo kalkarsa gitarın arkasındaki kapagı açıp yayların baglı oldugu 2 vidalı plakanın vidalarını sıkıp tremoloyu geri çekebilirsin.(bunu yapmadan once telleri gevşetmen gerek)
Sap ayarına gelince alyan anahtarıyla 6gen bişey yapabilirsin ama acemiysen pek bulaşma.çünkü 1 tur dondurmek bile gitarına zarar verebilir.O ayar gitarının sapında olan deliğin içinden yapılır,bazı ayar vidaları kapak altında oluyo onu açıp ordanda yapabilirsin.Ama dediğim gibi dikkat etmen lazım çok ufak çevrimlerle sapı ayarlayabilirsin.Detaylı olarak forum içindede sap ayarı ile ilgili anlatımlar olcaktı,bi bak istersen.
kolay gelsin...

benim de bir sorum olucak
gitarım yeni sayılır. Telleri hiç değişmedi henüz, fakat önceki kullanıdığım tellerden bir farkı olmadığına göre 0.9 olması lazım. Şimdi ben gidip başka bir markanın 0.9unu alırsam ayar bozulması gibi birşey söz konusu olur mu? gitarda floyd rose var.

dorlin demiş ki:
benim de bir sorum olucak
gitarım yeni sayılır. Telleri hiç değişmedi henüz, fakat önceki kullanıdığım tellerden bir farkı olmadığına göre 0.9 olması lazım. Şimdi ben gidip başka bir markanın 0.9unu alırsam ayar bozulması gibi birşey söz konusu olur mu? gitarda floyd rose var.

olabilir, neden dersen kalın tellerin kaplamasının bakır veya nikel olması bile farkettirir gerginliği, sertliği. yoksa niye aynı markanın bile 2-3 çeşit aynı kalibrede teli olsun?

telin kesiti sytlina gore deisir
metal ritm calicaksan en iyisi 1.0 dir,
solo icin 0.9 veya 0.8
1.1 cok gerekli bi kalinlik degil, 1.0 la cok tonu yakalarsin
illa kalin tel istiyosan 7 tel setinden alirsin, alttaki en son teli cope yollar sadece ritm atarsin

Geri