Glassy Sound...

Arkadaşlar çoğumuzun ulaşmak istediği ve çoğumuzunda tam olarak ulaşamadığı glassy sound ile ilgili olarak tüyolar, yapılması gerekenler, gitarlar, eq ayarları, amfiler, lambalı amfilerde bias ayarları hatta nette linkler vb. nelerdir ? Bilenler bilmeyenlere anlatsın bakalım :)

Roth-Azad demiş ki:
Anladım.. Sanırım en büyük etken çok iyi bir tuşe gibi.

ya bence tuşe bile yetersiz bu olayın gerçekleşmesinde. yani yetersiz derken çok sağlam tuşeli olsan bile maalesef dijital aletlerle pek mümkün olmuyor. tabi ben denediklerimi baz alıyorum. cidden anlatılmaz yaşanır...

cris rea nın road to hell şarkısındaki solo da iyi bir örnek olabilir. Ancak kesinlikle eminimki tuşe ile ilgili bir şey değil çünkü böyle bir soundu yakaladığınızda tele tek dokunuşunuzla bile çok berrak net ve yakıcı clean bir ton alıyorsunuz

glassy denen tona ulasmak cok kolay.hemen gidip bir banka soyuyorsun :D çünkü dolar aldı basını gidiyor.sonra gidip bir lambalı amfi alıyorsun.artık bu tona sahip gitaristlerin ekipmanlarına bakıp o setup ın aynısını alıp bu tona ulasıyorsun.bu kadar basit iştte.

afiyet olsun.

Yavuz Çetin'in Birkaç Saat adlı parçasının başlangıcında yaşadığım şey hep etkilemiştir beni...

Bir de Steve Miller topluluğunun Serenade şarkısında ritm çalan gitarda bunun biraz daha yumuşağı var...

Dikkatimi hep çeker ve sadece varlığıyla bir şarkıyı sevmeme yeter bu his.

Bu yüzden, hep aradığım yakalamaya çalıştığım ton da bu zaten.

Bence manyetik ve amfi ile ilgili.

GT-8 ile benzer sesi yakalamaya yaklaşıyorum zamanla :)

707II'de de bu kavrama epeyce yaklaştığım bir iki tonum vardı. Fırsat bulursam kaydedip koyarım.

Ama, her gitarda o sesi alamadığımı da söylemeliyim.

Ne kadar sert vurursan o kadar hırçın o kadar dolgun o kadar enerjik; ama, yine de pırıl pırıl bi ses :)

Ahhh, gitarın temiz sesinden bile etkilenip kendimden geçiyorum dinledikçe...

:)

Sözlerimi okuyunca pek iddialı buldum :(

Hemen denedim.
Bir kaç kayıt yaptım ve ekledim:
http://www.hemenpaylas.com/download/1053903/ah_o_tonlar.rar.html

Eklediğim dosyada 5 adet mp3 var.
rar dosyasının şifresi: parlak

İlk dosya (parlak5) gt-8 ile yapmış olduğum bir patch, s/pdif çıkışından ses kartının ilgili dijital girişine kayıt.
Sanırım ayarlarda bir şeyi atladım. Çok kuru oldu ses.
Bir normalize isteyebilir.
Nedense çalarken PC hoparlörlerinden duyduğum ses ile kaydetmemiş.

İkinci ve üçüncü dosyalar (parlak6 ve parlak7) zoom 707II ile yapmış olduğum ayrı ayrı patchler. Line-in'den kaydedildi.

Dördüncü ve beşinci kayıtlar ise, yine GT-8 ile; bu kez line-in üzerinden yapıldı.
parlak8 adlı dosya, birinci kayıttaki patch'in line-in'den ayrıca alınan kaydı.
parlak9 adlı dosya ise aynı patch'te ana EQ katı devre dışı bırakılarak yapılmıştır.

Gitar çalışım tonlar kadar parlak olmadığı için :( iyi bir şeyler kaydetmeyi denemek istemedim :(
Sadece 3 adet akorla idare edeceksiniz :) özür dilerim.

Gitardaki tek single manyetik olan orta manyetik ile yapıldı kayıtlar.

Elimde bir amerikan strat olsaydı gerçekten elde etmek istediğim sese daha yakın olacaktım diye bir düşüncem var; ya da en azından, keşke :) olsaydı...

GT-8'de kaydettiğim patch üzerinde çalışmalarım devam ediyor. Efekt sıralarında değişiklik deniyorum şimdilerde...

Sevgiler...
emre

Ekleme:
Bu arada, ben yine de o tonları gitar gövdelerinin, manyetiklerin ve amfilerdeki karakterin (tüplerin, hoparlör ve kabinlerin) yarattığına inanıyorum.
Bu kayıtlardakiler ne kadar başarılı bilemiyorum zaten, tarafsız bakış açımı yitirdim çünkü dinleye dinleye. Ama ne olursa olsun bunlar benzetim zaten...
selamlar...

arkadaslar hemen anlatayım :) 3 4 tane etken sıralıycam. umarım yardımcı olabilirim.
1. lamba sart.
2. drive drive ınızda shape muhabbeti vardır.. bunu arastırın sahpe i mumkun olduğunca edge e yakın olacak sekilde bi kombinasyon yapın .(boss proccessorlerde mevcuttur bu ayar) kendi setupumda od -20 kullanıyorum ki üzerinde shape knob u var neyse.
3. diyelim ki drive kullanmıyoruz napacaz? .. gidip bi ts-7 (tube screamer alıcaz) yada mxr micro amp. booster şart.
4 belkide özden kaçan ama bence en onemlileinden biri ; adam gibi bi tel takımı .. parlak sound glassy soundun besleyicisidir. gidin elixir alın :) 35 ytl verin:) eheh
nacizane bilgilerimi sizinle paylasmak istedim umarım yardımcı olabilmişimdir.

evet booster . micro amp . çok şık alet.
ama booster olarak ts 7 daha güzel . cünkü o daha çok karakter katıyo. ancak ben anlatmayı unutmusum.. ts 7 de drive ı kapatıp cleande ve o pedalı booster olarak kullanmadan drive ınıza , cleanınıza parlak bi sound katıyosunuz. valla ben ibanzez lf-7 ile yapıyorum. tavsiye ederim ibanez demeyin :) valla güzel pedallar .. ts 7 yi forumda bi eleman 100 dolara satıyodu.heralde bi goz atın alım-satım a . saygılar.

Geri