Teksas Katliamı (The Texas Chainsaw Massacre)

2371626bk.jpg

20 Ağustos 1973 günü güvenlik güçleri, Teksas Travis Country’deki mezbahalardan birisinde çalışan Thomas Hewitt’in çiftlik evine bir baskın düzenlediler.

Polisler bu meşum çiftlik evinde 33 kişinin doğranmış cesedi ile karşılaştılar. Kurbanlarının yüzülmüş derilerinden bir maske takan, ve “Deriyüz” olarak bilinen testereli katilin yarattığı dehşet gazetelere “Teksas Katliamı” olarak yansıdı. Bugün bile üzerindeki esrar perdesi tam olarak aralanamamış bu korkunç olay tüm zamanların bilinen en korkunç seri cinayeti olarak biliniyor. Yetkililer ölü olarak ele geçirdikleri deri maskeli bir adamı cinayetlerden sorumlu tutarak davayı kapattılar. İlerleyen yıllarda meydana gelen olaylar, polisin tüm soruşturmayı büyük bir beceriksizlikle yürüttüğü ve gerçek katilin asla yakalanamadığı şüphesini doğurdu.

Bu korkunç cinayetlerin bilinen tek tanığı ilk kez sessizliğini bozdu ve ıssız Teksas otobanında beş gencin yaşadığı kabusun iç yüzünü anlattı.

Sinema tarihinde benzeri görülmemiş bir başarı kazanan ilk filmin ardından Teksas Katili bir kez daha iş başında.

Teksas Katliamı’nın 1974’te çekilen orijinal versiyonu, kanı donduran gerçekçi sahneleri sayesinde izleyenleri şok etmiş ve inanılmaz bir başarı elde etmişti. Gerçek olaylara dayanan bu korku hikayesi, türünde bir çok filme öncülük etmiş, tüm zamanların en iyi korkularında sayılıyor. İlk film 150.000 dolar gibi mütevazı bir bütçe ile kotarılmış olmasına karşın benzeri görülmemiş bir başarı kazanmış ve 100 milyon doların üzerinde hasılat yaparak sinema tarihinin en önemli kült filmlerinden birisine dönüşmüştü.

“Deri Surat” şeytanı ifade eden bir ikon olarak popüler kültürde yerini alırken, ilk film yapım bütçesinin yüzlerce kat üzerinde gişe yaparak sinema tarihinin ticari açıdan da en başarılı filmlerinden birisi olmuştu. Armageddon, Ada, Pearl Harbour filmlerinin yönetmeni Michael Bay’in yapımcı koltuğuna oturduğu bu yeniden çevrim de ilk film gibi büyük beğeni ile karşılanmış ve Amerika’da onbinlerce seyirciyi sinema salonlarına çekmişti.

“Teksas Katliamı” filmleri ile ilgili olarak belki de en tüyler ürpertici şey, filmin hikayesinin gerçek bir hayat hikayesinden esinlenmiş olması. Filme konu olan olaylara benzer cinayetler serisi 1947 ve 1957 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Ed Gein adında bir seri katil işlendi. Filmdekine benzer şekilde insan derisinden yapılmış bir maske takan Gein kaçırıp öldürdüğü insanların derilerini ev eşyaları yapmak için de kullanıyordu. Düzenlenen baskında Gein’in evinde insan derisi ile kaplı koltuklar, yine insan derisinden abajurlar, kafataslarından çorba kaseleri, insan dudaklarından yapılmış bir kolye, vajina ve göğüslerden yapılmış bir yelek, üzeri göğüs uçları ile süslenmiş bir kemer ve buna benzer pek çok eşya bulundu. Kurbanlarının tüm vücutlarını kullanan ve derilerini bir maske olarak yüzüne geçiren Gein, “Deri Surat” olarak akıllara kazındı.

Filmin Künyesi
Yönetmen: Marcus Nispel
Senaryo: Kim Henkel, Tobe Hooper
Görüntü Yönetmeni: Daniel Pearl
Kurgu: Glen Scantlebury
Yapımcılar: Michael Bay, Mike Fleiss
Yapım: ABD
Dil: İngilizce
Süre: 98 dak.
Tür: Gerilim, Korku
İthalat: Cinemedya
Dağıtım: Bir Film

Oyuncular:
Jessica Biel, Jonathan Tucker, Erica Leerhsen, Mike Vogel

http://www.ntvmsnbc.com/news/377811.asp

galiba 1 sene once filan acmistim bu basligi. herneyse yineleyim ben. film cok guzel, ama dvd de olali yillar oluyo heralde cogunuz izlemistir. Eskisinden daha guzel oldugu kesin, sinema ortaminda gercekten cok guzel oluyo, dvd de izleyenlerde gitsin derim, cunku sinemada atmosfer daha guzel oluyo bu film icin.

geçenlerde sinemada izleme fırsatı buldum filmi taze taze yazıyorum...filmde anlatılanların 1973te yaşanmış gerçek bir olaydan yapılması hakikaten dehşet verici bir şey!!!filmin başında olayı olay mahaline gelip anlatan polisin filmin sonunda "deriyüz"ün kurbanı oluşu gerçek bir görüntü gibi gelmişti bize 1973teki bir görüntüdür diye düşündük zor bir ihtimal tabii ama çok gerçekçiydi ve eskiydi görüntüler teknolojimiz elbetteki çok gelişti ama olayın gerçekliginden bu ihtimale de vardık diyebilirim..neyse film gerçek bir olayı anlatması yönünden çok iyi bir yapım ama 1974teki filmden sonra bu filmin zamanlaması kötü bence...çünkü filmde beş arkadaşın kendileri için bu olayı yaşatacak yanlış yöne ilerlemeleri,deriyüzün sadece kızlar arabadayken ve onlara saldıracakken esas kızın sevgilisinin yüzünün derisini kendi suratına takışı ve ilk bakışta o yüzün sahibine benzeyişi,5 gençten birinin salak salak espriler yapışı yani böyle bir karakter olması,deriyüzden kaçarlarken arabalarla dolu bir arazi oluşu,malum evin dışındaki oyuncak bebekler,bütün karakterlerin ölüp cesur ve esas kızın yaşaması ve hatta deriyüze saldırıp onun babasını öldürüşü bu sahneler korku kapanı ve rob zombienin evdeki 1000 lanetine çok benziyordu..filmin konusuna bir şey demiyorum sadece filmin zamanlaması kötü asıl 1974 yapımını izlemek istiyorum çok korkunç oldugunu duydum eminim öyledir nerden bulabilirim bu filmi bilen varsa aydınlatsın

eski yapımı çok küçükken izledim ve etkisinden kurtulmam epey zaman aldı. hatırladığım kadarıyla yeni versiyonda epey değişimler olmuş. onuda 2004 yılında izlemiştim. The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning isimli yeni film ne zaman gelir acaba

itiraf etmeliyim ki ben filmin gerçek bir olaya dayandığına iç dikkat etmemiştim..sinemada o lanet sahnelerde deli gibi bağırdım fakat filmin sesini bastıramadım öyle sahneler vardı yani..yanlış düşünüyorsam eğer söyleyin ama bu amerikalılar bu tür filmlerden onlarca çekti ve tam anlamıyla piskopat bir gençlik yetiştirdi..şiddetin,kanın,ölümün çok basit gösterildiği bu filmlerin etkisinde kalanların çok olduğunu düşünüyorum..yanlışsam düzeltin..ama şöyle birşeyde var ki ben bayılırım korku ve gerilime..bu filmde de bayağı bi gerildim doğrusu..sanki adam beni kovalıyor,bana işkence ediyordu..film bittiğinde kendimi deli gibi yorgun hissettim diyebilirim..ellerine sağlık arkadaşların güzel yapmışlar..bir isteğim var korku(gerilim) filmi izleyenlerden:korkmasalar bile bu filmlerle alay etmek zorunda değiller,beğenmediğimiz bir filmi doğru düzgün eleştiriyoruz da korku filmlerini neden yerden yere vuruyoruz..alay edecekseniz ya da daha sonra gülmek istiyorsanız komedi izleyin..ya korku filmi izlemeyin ya da adabıyla izleyin lütfen..

smoky demiş ki:
itiraf etmeliyim ki ben filmin gerçek bir olaya dayandığına iç dikkat etmemiştim..sinemada o lanet sahnelerde deli gibi bağırdım fakat filmin sesini bastıramadım öyle sahneler vardı yani..yanlış düşünüyorsam eğer söyleyin ama bu amerikalılar bu tür filmlerden onlarca çekti ve tam anlamıyla piskopat bir gençlik yetiştirdi..şiddetin,kanın,ölümün çok basit gösterildiği bu filmlerin etkisinde kalanların çok olduğunu düşünüyorum..yanlışsam düzeltin..ama şöyle birşeyde var ki ben bayılırım korku ve gerilime..bu filmde de bayağı bi gerildim doğrusu..sanki adam beni kovalıyor,bana işkence ediyordu..film bittiğinde kendimi deli gibi yorgun hissettim diyebilirim..ellerine sağlık arkadaşların güzel yapmışlar..bir isteğim var korku(gerilim) filmi izleyenlerden:korkmasalar bile bu filmlerle alay etmek zorunda değiller,beğenmediğimiz bir filmi doğru düzgün eleştiriyoruz da korku filmlerini neden yerden yere vuruyoruz..alay edecekseniz ya da daha sonra gülmek istiyorsanız komedi izleyin..ya korku filmi izlemeyin ya da adabıyla izleyin lütfen..
dogru söylüyorsun bence amerikalılar bu filmlerde başarılılar gerçekten ama hakikaten etkisi büyük bence de izleyenler üzerinde..kötü bir etki yaratıyor bu filmler ve sonra seri katillerle,psikopat manyaklarla ugraşıyorlar..en küçük örnek bir türk yapımı olan kurtlar vadisi bile nasıl etkiledi bazı gençlerimizi ki nerde bu filmlerden etkilenenler olmasın..ama fi,lm hakikaten başarılı ben hala etkisinden kurtulamadım zaman zaman aklıma geliyor o testere sesi ve deriyüz..

cuma günü izledim.güzel filmdi ama çok da korkunç değildi.klasik bi korku filmindeki herşey var ama hiç bi yenilik değişiklik yok maalesef ama korku değil sadece bildiğimiz aniden birilerinin çıkıp efekt desteğiyle irkilme üzerine bi korku.bilmem anlatabildim mi biraz karışık oldu ama:DD

sanırım filmin daha önce 3 versionu çekilmiş birisi baya eski olması lazım diğeri 2003 bir diğeride 2006 yannış hatırlamıyorsam ben 03 ve 06 yı izledim gerçekten hayran kaldığım bi film bi çok death grubuna malzeme olan bi film ayrıca..

çok güzel bi film gerçekten ben zaten böyle filmlerin hastasıyım ya yoksa ben hastamıyım :?: neyse...gerçek olması dahada geriyor insanı güzel herkese tavsiye ederim efendim 8)

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

film için seanslara bakıyorduk 2tane hali vakti yerinde delikanlı geldi iç çekerekten 'aman diyim sakın o filme gitmeyin aman aman ...' diyerek uzaklaştılar bizde etkilendik ve başka filme girdik

Film süperdi.Bazı sahnelerde mide atakları geçirten soyundan.Yaklaşık 2 gün etkisinde bıraktı.İnsan hızarı kendi sırtında düşününce yusuf yusuf nidaları çekesi geliyor. :D

Ben teksas katliamını izlememiştim fakat geçen gün bir değişiklik yapıp teksas katliamı 2 yi alalım dedik allahım o nasıl bir filmdir öyle tamamen berbat bayada eski bir filmdi. :)

Geri