V Gitar Arıyorum Bulamıyorum Yardım Ey Turkrock

Değerli arkadaşlar büyükler ben bir V kasa gitar ariyorum.
Ama nasıl bir V?
EMG manyetikli falan olmasın.
Sert bi V olmasın yani.
Boyle rock, pop&rock, alternative, grunge, hard rock tarzları calabilecegim az buçuk cleani de olan bi V kasa olsun öyle sert emgli metal gitari olmasin yani. Gidip V ile pop calicam demiyorum elbette :)
Anlatabildim mi bilmiyorum. :) :)
Bir de 1000-1400 arası 1.500 ü aşmasın.
Ben aradim pek bulamadim.
Siz bana yardimci olun lütfen :)

Son düzenleme:
Yalnız öyle bir şey yazmışsın ki döner istiyorum ama dönmesin gibi olmuş. Blues istiyorum dediğinde bile bir single-coil için bile fender texas specialdan, fralin blues'a kadar 10larca manyetik opsiyonu var. Aynıları diğerleri için de geçerli. EMG'li bir gitarla da bahsettiğin herşeyi yaparsın.

EMG'nin drive'ı kadar cleanleri iyidir. Aktif olduğu için yoğun, steril ve temiz gelir ama single-coil quak ton alabileceğin bir karakteri yoktur(zaten hiçbir V kasadan quak ton alamazsın o da ayrı.). Biraz çabuk drive alıyor ama çalarken volume'u da hafif kısarsan sapta ve orta pozisyonda tane tane nota alacağın güzel bir clean ton çıkar. Tecrübeyle sabittir. İstersen youtube'dan emg vs seymour duncan filan yazıp demolara da bakabilirsin.

Diğer bahsettiğin herşey pedal ve amfinle ilgili. Yani olayı manyetikle kısıtlaman çok anlamlı değil

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sizin gibi cok bilgi sahibi değilim hocam ama emglerin sert müzikler için yapildigini ve cleanlerinin de iyi olmadigini biliyorum. Single coil bir clean istiyorum demedim hocam ben de elbette :)

Benim aklima bu geldi: Gibson flying V. Yukaridaki videoda Joe Bonamassa nispeten daha low gainlerde bana gore guzel blues tonlari aliyor. Tabiki blues icin en uygun alet degil ama bundan daha soft karakterli bir sey varmidir bilemedim. Fiyattan da emindegilim ama dedigin fiyat araliginda faded modelleri bulabilirsin sanirim.
Edit: tabiki videodaki gitar da flying V faded degil ama cok uzak degildir bundan ton olarak

• Konu Sahibi Konu Sahibi
E="crimson, post: 931142, member: 100091"]
Benim aklima bu geldi: Gibson flying V. Yukaridaki videoda Joe Bonamassa nispeten daha low gainlerde bana gore guzel blues tonlari aliyor. Tabiki blues icin en uygun alet degil ama bundan daha soft karakterli bir sey varmidir bilemedim. Fiyattan da emindegilim ama dedigin fiyat araliginda faded modelleri bulabilirsin sanirim.
Edit: tabiki videodaki gitar da flying V faded degil ama cok uzak degildir bundan ton olarak[/QUOTE]
Hocam gibsonı biliyorum ve kafadan 2000den başlıyor.

Sizin gibi cok bilgi sahibi değilim hocam ama emglerin sert müzikler için yapildigini ve cleanlerinin de iyi olmadigini biliyorum. Single coil bir clean istiyorum demedim hocam ben de elbette :)

Ben de manyetikleri yanlış tanıdığınızı düşündüğüm için açıklama yaptım. :) Öyle bir yanlış bilinirlik var. Örneğin yüksek sarıma sahip bir pasif manyetiğe eş güçte EMG aktif manyetiği kıyasladğımızda, EMG cleanlerı x50 iyidir. Çünkü sistemleri farklı. Çok kabaca; pasiflerde yüksek sarım, oluşan direnç sebebiyle yüksek çıkışa fakat yüksek frekanslarda oluşan empedans sebebiyle tiz fakiri bir tona sebep olur. Distortion güçlü gelirken, clean tonlar çamur gibi olur. Oysa ki EMG'de sarımlar zaten çok düşüktür, yükseltme kısmı pre-amp ile olur, pre-amp'de 9v pile bağlıdır, o sebeple sadece oluşan ton yükselir, yani önceki bahsettiklerime benzer bir durum oluşmaz. Olay pre-amp'in karakterindedir. Örneğin seymour duncan blackout aktifler, daha kırçıllı karaktere sahipken, EMGler daha dengeli ve sterildir. Zaten o sebeple yüksek distortionda da çok ayırt edici bir ton geliyor ve insanlar seviyor. Ayrıca az sarımlı olması çevresel etkiden de daha az etkilenmesine sebep oluyor, yani gürültü azalıyor.

Şöyle bir video koyayım:

Edit: tabiki videodaki gitar da flying V faded degil ama cok uzak degildir bundan ton olarak

Buradaki alet 1959 Gibson Korina Flying V. 9000 dolar gibi bir fiyata etiketine sahip en pahalı reissue modeldir kendisi. Bu gitarın aynısını Richie Sambora da Bon Jovi konserinde kullanmıştı. Epiphone un 58 korina flying v si vardı 1000 1500 aralığında. Hatta şu: http://www.muzikenstrumani.com/Epiphone-1958-Korina-Flying-V-Elektro-Gitar_7511.html#0

Bulunabilirse bir yerlerden denenebilr. Ama Epi deki ağacın tam korina olmasına pek ihtimal veremiyorum ama olur mu olur :)

Ben de tam sizin dediginiz gibi dusunuyorum @LeoRequentin :) gitar tabiki ayni degil ama bir gibson faded v buna benzer bir ses ile tatminkar bir performans verir demeye calistim sadece. Epi de genelde sagi solu belli olmayan bir marka bana gore ayni modelin cok iyi ve cok kotu olanlari cikabiliyor. Adamlar korina oldugunu idda ediyor en azindan denenerek alinir ise iyi bir Epi de denk gelebilir. Hatta iyi bir amfi ile guzel sonuclar da verir.

Evet değerli büyüklerim bu epiphoneu bugün konuyu actiktan sonra bakarken internette sans eseri buldum aynen o zuhalin linkinde.
Tam yazacaktim evde is cikti siz yazmissiniz çok sagolun :)
Gerçekten bu epiphone korina nasildir?
Üstelik zuhalin linkinde indirimli 1000 TL yaziyor :)

Ağacı Alder olmayan tüm V kasa gitarlar senin işini görür. Seymour Duncan'lı Schecter'lerde vardı bir ara. Onlara da bak.
Hocam beni affedin ben o seymour duncanlı schecter V yi buldum.
http://www.do-re.com.tr/U13142,536,...1-elektro-gitar-elektro-gitarlar-schecter.htm
Nakitte 1600 taksitle 1800 Maun gövde seymour duncan alnico manyetikler.
Aynı zamanda zuhalle konuştum.
1048 tl Epiphone 1958 korina flying V.
1 tane kalmış. Üstelik 300 tl ödeyince (%30) 2 ay benim için ayırıyorlar gitarı.
Bir de sahibindende
Epiphone 1967 flying v buldum krem limited edition. Kızılağaç alder gövde
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-epiohone-flying-v-1967-165081919/detay
1200 tl yazmış arkadaş.
Onu 1000e düzlerim bi türlü.

Sizce hangi gitarı almalıyım değerli büyüklerim??
Özellikle iki flying v arasında kaldım hangisi nasıldır?
Biri korina biri alder.
Manyetikleri farklı.
Hani denemeye giderim elbette gitarları ama ondan önce burda bilgili büyüklerim benim için gitarları karşılaştırabilir mi?
Saygılar
NEBİL

Yarım saat sonra gelen edit: 1967 flying v satıldığı için korina 1958 ile schecteri karşılaştırabilir misiniz?
Aynı zamanda başka önerileriniz var mı?

Yarım saat sonra gelen edit: 1967 flying v satıldığı için korina 1958 ile schecteri karşılaştırabilir misiniz?
Aynı zamanda başka önerileriniz var mı?
Deanler varmış birde galiba.

Merhaba,
Bazı arkadaşlar Alder ağaç gövde olmaz demişler. Ben buna katılmıyorum. Fender Alder ağaç kullanır. Eric clapton serisi gitar alderdir.
fender stratlar genelde alder kullanır parlak bir soundu vardır. Solo gitarın ritim gitar önünde ince sesinden dolayı daha rahat seçilmesini sağlar, Gibsonlar maun kullanır, Fendere göre daha koyu, sıcak ve susteinli bir soundu vardır. Ibanez Basswood kullanır, en karanlık ton ondadır ritm gitar için iyidir.
Bu anlattığım ağaç özelikleri sana fikir versin diye, etken gitar şekli, teller vs diye gider. Asıl önemli olan manyetik. Hem single, hem humbucker manyetikli bir gitarla herşey yapabilirsin.
Ben olsam, solo çalmayı düşünüyorsam, Alder gövdeli, Seymur duncan manyetikli (Sitesinden ürün manyetiklerin tarzlarından seçerek) bir gitar alırım. Yada alder gövdeli bir gitar alıp manyetikleri değiştiririm, birde single çevirici (cıt-cıt) takarım. Hayatıma devam ederim. Kolay gelsin keyifli araştırmalar...

Geri