Pedal Yapımı (önerilerinizi Bekliyorum)

Arkadaşlar tatile girerken boş vakitlerimde pedal yapmayı ve tasarlamayı düşünüyorum var olan mevcut klonları yapmayı düşünmüyorum zaten üstadlar gayet iyi bir şekilde yapıyorlar :) Daha çok denenmemiş şeyleri yapmayı planlıyorum
pedal için tasarladığım bir resmi koymak istiyorum önerilerinizi bekliyorum amacım bir marka oluşturmak ama ilk planda insanların ilgi ve ihtiyaçlarını araştırmak için bu konuyu açıyorum yabancı forumlarda tasarlanan pedalları(klon olmayan) deneyececeğim ilk etapta en kısa zamanda yaptıklarımı da paylaşacağım ama kapak konusunda sizlere danışmak istedim :)
pedal taslak.png
resim biraz paint terk oldu fikir vermesi açısından
önerileriniz olumsuzda olabilir mesela hiç bulaşma bu işe gibi :D

Son düzenleme:
basarilar diliyorum. ne tur pedallar yapmayi planliyorsun, ve elektronik bilgi/tecruben var mi?
benim tavsiyem, baskalarinin tasarimlarini sadece onceleri ogrenme amacli kullanman, ve
daha sonra kendi orjinal tasarimlarini gelistirmen.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında tavsiyenize uyacağım hep bunlar bir öğrenme süreci benim için elektronik bilgim biraz zayıf şuan pedalların çalışma prensiplerini çözmeye çalışıyorum :) planladığım pedallar Preamp dist delay chorus comp şimdilik bunlardan birer tane yapacağım :)

aslında teyp saturasyonu simüle eden bir pedal yapabilirsin. üstüne de mesela iki üç tane bantın özelliğini seçtirebilecek bir switch olabilir.
böyle bir pedal kabin simülatörü yerine de geçebilir.

babamdan kalan kitaplarda, high pass filter, low pass filter, vs vs var, bunlari herhangi bir devreye katabiliyorsun, resimlerini cekip yollayabilirim ilgilenirsen. Brian Wamplerda bazi videolarinda kucuk hintler verebiliyor (iste su bunu yapmaya yarar vs.)Onun disinda suan cogu pedal, baska bir pedalin ekleme yapilmis, degistirilmis hali, bir breadboard alip, mevcut bir devreye ek seyler de yapabilirsin, ya da o devreleri inceleyip, o mantigi kullanarak devrenide tasarlayabilirsin. Mesela catalinbread amfilerin preamp katlarini pedal haline getiriyormus fakat bunu yaparken tech 21 in pedallarindaki mantigi kullaniyormus.

ve en onemlisi bence, kendi devreni tasarladiktan sonra, basarili bir kayit kaydedip forumlarda paylasman fakat pedalin goruntusu hakkinda bir sey soylememen, tamamen gizli tutman. Eger talep fazlaysa basarili bir artwork tasarimcisina tasarim yaptirman. Blackarts Toneworks forumlardan unlu oldu, tasarladigi Pharaoh sayesinde. Biri muff onerisi istediginde ilk bunu diyorlar. Adamin pedalini Josh Homme bile kullandi sanirsam.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
babamdan kalan kitaplarda, high pass filter, low pass filter, vs vs var, bunlari herhangi bir devreye katabiliyorsun, resimlerini cekip yollayabilirim ilgilenirsen. Brian Wamplerda bazi videolarinda kucuk hintler verebiliyor (iste su bunu yapmaya yarar vs.)Onun disinda suan cogu pedal, baska bir pedalin ekleme yapilmis, degistirilmis hali, bir breadboard alip, mevcut bir devreye ek seyler de yapabilirsin, ya da o devreleri inceleyip, o mantigi kullanarak devrenide tasarlayabilirsin. Mesela catalinbread amfilerin preamp katlarini pedal haline getiriyormus fakat bunu yaparken tech 21 in pedallarindaki mantigi kullaniyormus.
önerileriniz gerçekten işime yarayacak zahmet olmazsa bi kaç devre fotoğrfı atabilir misin :) bende aslında şu anda dediğiniz gibi farklı dirençler ve devreler deniyorum klonlar üzerinde :)

http://www.roger-mayer.co.uk/hot_news.htm

456 mono gibi mesela?

The 456 range in essence is an All Analogue Solid State Tape Recorder the Output of which can be recorded by conventional Digital recording techniques whether the application is for Digital Mastering CD's, Stereo Bus Processing, Mixing and Tracking applications.

It uses the latest ultra-high speed analogue design techniques to accurately duplicate the dynamic and harmonic properties of analogue tape and vintage tape recorders in real time with zero latency or any other time smearing artefacts.

456 Tape was chosen as the model for the harmonic and dynamic properties and the A80 Studer Tape Recorder as a reference for overall frequency response with respect to tape speed, bias and tape head properties.

Son düzenleme:
Daha once pedal devresi yapip guzel sonuclar aldinmi? Dip gurultusunu minimalize edebildinmi istedigin sonuclari verdi mi?
Bunu yapmadiysan tasarim isine su anda bulasma. Elektronik kpnusunda cok iyi bilgim yok.demissin. Temelin saglamsa acigi kapatirsin ,yardim ve internet sayesinde halledebilme sansin var.
Sunu unutma once piyasada bulunan urunleri kopyala ki, calisma prensiplerine dair bir bilgin olsun.
Yukarida soylediklerimi yaptiysan zaten pek bir teknik sorununun olmamasi gerek.

Daha once pedal devresi yapip guzel sonuclar aldinmi? Dip gurultusunu minimalize edebildinmi istedigin sonuclari verdi mi?
Bunu yapmadiysan tasarim isine su anda bulasma. Elektronik kpnusunda cok iyi bilgim yok.demissin. Temelin saglamsa acigi kapatirsin ,yardim ve internet sayesinde halledebilme sansin var.
Sunu unutma once piyasada bulunan urunleri kopyala ki, calisma prensiplerine dair bir bilgin olsun.
Yukarida soylediklerimi yaptiysan zaten pek bir teknik sorununun olmamasi gerek.

iki sene önce klon pedallar yapmıştım ama br iki pedal yapmak hazır almaktan tuzluya geliyo ve boşa zahmet o yüzden klon yapmayı düşünmüyorum ms pozitronun klon pedalları gayet iyi benimde aynısını yapmama gerek yok :) amacım rekabet değil sadece piyasada bulunmayan pedalları ve bunları klonlarken deneme yanılma yolu ile yaptığım pedalları sunmak istiyorum bilgi eksikliğimde sıfır sil baştan bir pedal şeması çizemem o kadar :)

Peki bilmedigin elektronik ile nasil tasarim yapmayi planliyorsun? Bir fikrin varsa yardimci olmaya calisalim cidden ama elektronik bilmiyorum, klon veya modifiye yapmayacigim, e nasil olacak bu sekilde?

brian wampler okula bile gitmemis, zamaninda marketlerde kasiyer mi ne olmus. Fakat surekli arastirmis, ilk baslarda herseyi, breadboardda kulagina hos giden sekilde yapmis, o yuzden ilk seriler hep farklilik gosteriyormus adamin o anki ruh haline, zevkine vs gore. internette bir suru bilgi mevcut ve yardimci olabilcek kisilerde mevcut. Buralardan nir suru bilgi edinebolirsin. Bence dis gorunusu ilk bosver, piyasadaki devreleri incele. Mesela Kitrae'nin sitesinde cok guzel bir bolum var, big muff devresinde neyin ne ise yaradigini, degerleri degistirirsen tonda nasil bir degisiklik olacagini anlatiyor. Ayrica indyguitaristin sd1 modlama videosunda hesaplamalari yaparken yardimci olacak siteleri gosteriyor. Mesela high pass ya da low pass filterda, direncle capacitorun degerini giriyorsun, sana hangi frekansi elde edecegini gosteriyor falan filan. ben sadece bende olan pedallari modlayabilecegim kadar arastirdim bu konulari, sen daha detayli arastirirsan, daha ihtiyacina yarayacak bilgiler bulabilirsin.

Geri