Kendi Gitarımı Yapmak Istiyorum! :d

Sayin abim, herseyi okumaya vaktim yok, ama sen de benim yazdigimi oku lutfen:
Burada gitarini kendi toplamak istediklerin cok kullandigi site
http://www.warmoth.com/
Turkiye'ye gonderirler mi bilmiyorum, ama en azindan ogrenme amacli bir cok bilgi de var burada.

Bu arada Fender firmasi kendi orjinal govde ve saplarini da satmaya basladi, ama fiyatlar ucuk.
İyi de sayın abim:

Oku ey müslüman, oku. Geçmiş mesajları da oku! Dinden imandan çıkarma insanı :vulcan::devil::banghead::ROFLMAO:

Aaaay bre müslüman! Adam daha bir şeye karar vermiş değil. zaten, iyice karıştır kafayı. Hani o en azindan ogrenme amacli bir cok bilginin olduğu link? Direk ana sayfanın linkini vermişsin yahu.

Uyuma müslüman! Gençlerin harçlıklarının vebalini alma!!

:vulcan::vulcan:

Heves güzeldir de ben sonunda "kendin yap" türünde gitar olayına girmeyeceğinden eminim. İngilizce problemin varken, ilk kullandığın gitar Ibanez grg iken ve paypal üyeliğin yok iken, daha yurt dışı alış-veriş yasal mevzuatını bilmiyorken bence hiç bulaşma.

Bence güzel güzel bir Epiphone lp standard plus al. İnan daha çok mutlu olursun. Sıfırdan gitar toplamak böyle birşey değil çünkü(yapmak demiyorum farkettiysen, yapmak bambaşka bir şey.). Seçemedikten, ağaçlarından emin olamadıktan, sapın özelliklerine karar veremedikten, manyetik ve elektroniği konusunda bilgisiz olduktan sonra bunun bir eğlencesi yok. Sana sadece sorun çıkartır. En basitinden şöyle sorayım kaç çeşit lp sap standardı var ve seçilirken neye dikkat edilir? Sg sapı ile Les Paul sapı arasındaki temel fark nedir? Senin sap beklentin nedir?

Zaten 600 TL'e işin içinden çıkman mümkün değil, 2 tane dandik gövde-sap ağacıyla da bitmiyor, sırf T.O.M köprüye 100-150 TL vermen 100 TL tunerları vermen, sırf bunları taktırmak için ustaya da 50 TL vermen işten bile değil. Kendin yapamadıktan sonra ustaya vereceğin "ayar ve birleştirme" parası bile 200-300 TL'i bulur.

Varmak istediğim nokta sen beceremezsin değil. Becermen için daha çok bilgi sahibi olman ve birçok gitarın elinden geçmesi gerektiği.

Madem inanmadin, al screenshot:

Simdi ogrenmek isteyen icin, o "LEARN" dugmesine basinca sana ne istedigini soruyor,
mesela strat govde diyelim, bir iki tiktan sonra suraya variyorsun:
http://www.warmoth.com/Guitar/Body/Stratocaster/Standard/

Soldaki linklerde envai cesit istemedigin kadar bilgi var.

Dosyalar

• untitled.JPG
    untitled.JPG
    251.8 KB · Gösterim: 178
Heves güzeldir de ben sonunda "kendin yap" türünde gitar olayına girmeyeceğinden eminim. İngilizce problemin varken, ilk kullandığın gitar Ibanez grg iken ve paypal üyeliğin yok iken, daha yurt dışı alış-veriş yasal mevzuatını bilmiyorken bence hiç bulaşma.

Bence güzel güzel bir Epiphone lp standard plus al. İnan daha çok mutlu olursun. Sıfırdan gitar toplamak böyle birşey değil çünkü(yapmak demiyorum farkettiysen, yapmak bambaşka bir şey.). Seçemedikten, ağaçlarından emin olamadıktan, sapın özelliklerine karar veremedikten, manyetik ve elektroniği konusunda bilgisiz olduktan sonra bunun bir eğlencesi yok. Sana sadece sorun çıkartır. En basitinden şöyle sorayım kaç çeşit lp sap standardı var ve seçilirken neye dikkat edilir? Sg sapı ile Les Paul sapı arasındaki temel fark nedir? Senin sap beklentin nedir?

Zaten 600 TL'e işin içinden çıkman mümkün değil, 2 tane dandik gövde-sap ağacıyla da bitmiyor, sırf T.O.M köprüye 100-150 TL vermen 100 TL tunerları vermen, sırf bunları taktırmak için ustaya da 50 TL vermen işten bile değil. Kendin yapamadıktan sonra ustaya vereceğin "ayar ve birleştirme" parası bile 200-300 TL'i bulur.

Varmak istediğim nokta sen beceremezsin değil. Becermen için daha çok bilgi sahibi olman ve birçok gitarın elinden geçmesi gerektiği.
Tuner 30$
Pickup 7$
Knob 13$
Köprü 30$
Geri kalan küçük parçalar da hemen hemen 50$ oluyor
Manyetikleri söylemiştim, Epi Les Paul Custom Manyetikleri 180 liraya satan var, belki daha uyguna bulurum.
Gövde ve sapla beraber 300 $+180 tl oluyor hemen hemen. Takma işleminin bi kısmını kendim yaparım diye düşünüyorum, ayar vs. için luthier'e götürürüm.
Nasıl olur sizce böyle?
Ekleme: İngilice problemim yok, duyduğumun hemen hepsini, yazıların da çoğunu anlarım. Paypal sorun değil abimde var, neden olmadığını düşündünüz anlamadım doğrusu :) İlk gitarım dandik, strat kasa bir gitardı, bu ikinci gitarım.

Son düzenleme:
müdürüm bak hele bu kadar insanın dediği gibi gitar yapmak olayı yap boz yapmak gibi bir şey değil. Bu kadar parayı boş beleş harcama riskin çok çok yüksek ve inan kağıt üzerinde göründüğü gibi kolay bir şey değil ki bu kadar insan bu işe girişmiyor. Gitar yapma-toplama işleri gitar üzerinde belli bir tecrüben olduktan sonra, elinden belli sayıda farklı özellikte gitar geçtikten sonra senin isteklerine özel şekillenecek bir şey zaman içerisinde, daha böyle yolun başında sana sıkıntı yaşatır gitardan soğutur:) böyle ne idüğü belirsiz ağaçlara-aksamlara dolarlar saçacağına gidip piyasadaki kalburüstü ağaç ve aksamları "bilinçli" şekilde bir araya getirmiş markaların seri üretim gitarlarına bak. Parça birleştirmek etmekse ilerleyen zamanda ihtiyaç oluştuğunda manyetikmiş köprüymüş bağlantıymış burguymuş modifiyeleri onda da yaparsın. Türkiyede Epiphone les pauller gayet güzel fiyatlara gidiyor, hele bir ibanez ikinci el piyasası var ki sorma gitsin nimet resmen. O taraflara yoğunlaşman şu an için daha iyidir senin için.

Evet sanırım bu işi biraz erteleyeceğim... Yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ediyorum. Blueorangeflames'in ve çoğunuzun da söylediği gibi sanırım henüz erken... Hem önümde üniversite sınavı var, sınavdan sonra çok daha geniş bir zaman ve bütçe ayırabilirim bu işlere, sanırım o zaman yapmak hem daha kolay, hem saha eğlenceli olacak.
Tekrar herkese, yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

http://www.thomann.de/gb/harley_benton_electric_guitar_kit_lpstyle.htm

İnsanın hevesini alması için birebir set bunlar. Olur da bir gün "hadi uğraşayım" derseniz buyurun. Sepete ekleyip ülkeyi Türkiye yapınca fiyat 74.79 Euro oluyor. Gümrüğe takılma ihtimali de azalıyor böylelikle. Kargo da Thomann da fix. Ne alırsanız alın 30 Euro. Yaklaşık 300 TL ye mal olur. Yapabilir misiniz, kalitesi nasıl olur bilemem ama deneme yanılma için daha uygun bir set yoktur herhalde.

http://www.thomann.de/gb/harley_benton_electric_guitar_kit_lpstyle.htm

İnsanın hevesini alması için birebir set bunlar. Olur da bir gün "hadi uğraşayım" derseniz buyurun. Sepete ekleyip ülkeyi Türkiye yapınca fiyat 74.79 Euro oluyor. Gümrüğe takılma ihtimali de azalıyor böylelikle. Kargo da Thomann da fix. Ne alırsanız alın 30 Euro. Yaklaşık 300 TL ye mal olur. Yapabilir misiniz, kalitesi nasıl olur bilemem ama deneme yanılma için daha uygun bir set yoktur herhalde.
Hocam yukarıdaki mesajda yazdığım gibi sanırım birleştirmek için henüz erken. Ama Harley Benton Les Paul kasa gitar buldum bu sitede £74, 265 tl'ye falan geliyor sanırım. 30 euro kargoyla beraber baya ucuza gelir. Ama kalitesi nasıldır bu gitarın? Verdiğim parayı hakeder mi?

300 TL'den bahsediyoruz. Bugün bu fiyata 2.el bile kaç tane Les Paul var ki? Çok büyük beklenti hayal kırıklığı yaratır. Mesajımda belirttiğim gibi "yapabilir miyim acaba?" sorusuna cevaptır bu set.

Ihlamur manyetiğe göre tınlayan bir ağaç bildiği kadarı ile. Fazla bir karakter koymuyor ortaya. Sap ta maple. LP karakteri çıkmaz bu setten bence.
Hocam toplama işinden vazgeçtim. @insananatomystic hocamın yardımlarıyla şuan Çinden LP kasa gitar araştırıyorum. Kendi gitarımı satınca ya onlardan bir tane alıcam ya da biraz daha bütçeyi artırıp Epiphone Les Paul Standart alacağım.

Hocam toplama işinden vazgeçtim. @insananatomystic hocamın yardımlarıyla şuan Çinden LP kasa gitar araştırıyorum. Kendi gitarımı satınca ya onlardan bir tane alıcam ya da biraz daha bütçeyi artırıp Epiphone Les Paul Standart alacağım.
Dediğim gibi hocam, linkini verdiğin Epi. Standardlar (hatta biraz daha koysan da custom olsa) Çin'deki gövdedaşlarına göre daha iyi olacaktır. En azından ne alacağını, eline nasıl bir şey geçeceğini az ok biliyor olacaksın. Acele etme.

Not: O ne biçim nickimi yazmak öyle :confused:

Geri