Tanitim: Jbl Lsr308 Referans Monitörler

Merhaba değerli forum üyeleri, birkaç aydır kullandığım JBL LSR308 referans monitörleri ile ilgili küçük bir paylaşımda bulunmak istiyorum.
16.9.13jbl_lsr305_lsr308.jpg

Bir süre beklememin sebebi hem monitörlerin burn-in süresini doldurması hem de ilk andaki izlenimlerle değil; zaman içinde yaptığım mixleri dinlettiğim veya gönderdiğim insanlardan dönüt almak istememdi.

JBL ile yaptığım mixleri akg k77 ile de kontrol edip çıktı aldıktan sonra arabamdaki pioneer component ve ovallerden oluşan sistemimde, microlab solo 7c hi-fi stereo sistemde, arkadaşımın Dynaudio ve mixcubes'lerinde, lcd tv'de ve küçük tek yollu creative bilgisayar hoparlörlerinde dinliyorum. Sonuçların oldukça tatmin edici olduğunu belirtmeliyim, bass-mid-tiz frekans dengesi ve panorama gerçekten çok iyi geliyor.

Daha önceden hs50 ile yaptığım mixlerde biraz tizler ön planda ve alt frekanslarda bir karmaşa olduğu yorumlarını alıyordum, hatta hs50 ile mixlediğim bir çok projeyi JBL'ler ile yeniden mixlemek durumunda kaldım.

JBL'leri alırken Dynaudio bm6a, yamaha hs50, krk rokit 5, prodipe 8 ile yan yana dinledim. En beğendiklerim JBL ve Dynaudio oldu, diğerlerinde açıkçası aradığım o duru soundu bulamadım, midrange gövdedeki detay ve tizlerdeki kristallik en iyi bu iki modeldeydi bana göre. Bass cevabı konusunda bir kıyas yapmıyorum zira zaten 8" ile 5" kıyaslamak adaletsiz olur :)

Kısacası 2000-2500 tl arası bir bütçeniz varsa, kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir monitör. Tasarımı ve soundu gerçekten harika, basslarla boğulmayan , midlerde çamurlaşmayan, tizlerde de parlak - duru bir duyum arayanları memnun edecektir. AYS Müzik tanıtım linkini paylaşıyorum, burada 1590 tl teki için isteniyor ancak daha önceki konularda da belirttiğim gibi arayıp pazarlık yaparsanız güzel indirim alabilirsiniz:

JBL LSR308 Stüdyo Referans Monitörü

images.jpg

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yeni Nesil 8" İki Yollu Stüdyo Monitörü:

Düşük Frekanslar İçin,Güçlendirilmiş 8''inch Bas Sürücü,Yüksek Frekanslar İçin,Güçlendirilmiş 1'' Soft-Dome Tiz Sürücü.Bas İçin,56 Watt,Tiz İçin,56 Watt Olmak Üzere,İki Adet Bir Birinden Bağımsız Çalışan D Class Amplifikatörler.XLR Ve TRS Girişler.Bas Ve Tiz Seviye Kontrol Düğmeleri.

ÖZELLİKLER
*JBL'in,Usta referans monitörü diye adlandırılan M2 serisinin devamı ve çok daha uygun fiyatlı bir alternatifi olarak lanse edildi.İster di***,ister yatay pozisyonda kullanılsın,daima en doğru sesi vermek için tasarlandılar.

*Yeni 3 Serisinin,bas ve tiz sürücüleri,sıfırdan tasarlandı.Bu sürücüler, etkileyici, derin bas ve insan işitme aralığının ötesinde pürüzsüz yüksek frekans tepkisi sağlamaktadır.
Büyük Güç,Büyük Sound.3 Serisi,gerek yüksek seste,gerekse düşük seste,en doğru duyumu sağlamak için,D sınıfı amlifikatörler ile donatılmıştır

*Profesyonel Dengeli Girişler - Dengeli XLR ve 6 mm TRS giriş size profesyonel sinyal kalitesini koruyarak herhangi bir sinyal kaynağına bağlamak için gereken seçenekleri sunar.

*Seçilebilir Giriş Hassasiyeti - 10 dB / 4 dB anahtarı sayesinde,aşırı yüklenmelerde,monitörünüzü koruma altına alır.

*Bas ve Tiz Trim anahtarları,odanızın konumu,büyüklüğü ve açısı ile alakalı,doğru sesi bulmanızda size yardımcı olur.Bu ayarlar,sizi kesinlik ile doğru sesten uzaklaştırmadan,çok hassas bir şekilde yapılır.

*JBL- Güvenilirlik : 3 serisi tüm monitörler,son kullanıcılarına ulaşmadan önce,100 saatlik zorlu bir güç testine tabi tutulurlar.Bu test,uzun yıllar,sorunsuz çalışabilmeniz için,son derece titizlik ile yapılır.
+Çoğu üretici,referans monitörlerinin üretim aşamasında,bir kaç yerde ve odada demo yapsalarda,bunun odanızda nasıl bir netice vereceği hakkında bir bilgi veremezler.LSR serisi,tasarım aşamasında,mühendisler tarafından tam tamına,72 farklı ölçüm ile,1200 farklı veri almışlardır.O bakımdan,LSR serisi bir monitörünüz olur ise,odanızın büyüklüğü yada şekli nasıl olursa olsun,üstün bir duyum sağlarsınız.

*3 serisi referans monitörler,etkileyici performanslarını,amiral gemisi,M2 den almaktadırlar.

verdiğiniz fiyat aralığına göre RCF NX12 de denemenizi de tavsiye ederim aradaki farkı siz de anlayacaksınız.
Hocam JBL'leri ben Dynaudio bm6a ile yan yana dinledim, karakter ve duyum olarak çok yakınlar neredeyse aynı diyebilirim ki Dynaudio'lar şu anda Marşandiz'de komple hoparlör sisteminde kullanılan monitörler. JBL'leri mutlaka dinleyin ön yargılı bakmayın gerçekten çok iyi monitörler. Verdiğiniz rcf modelini de inceledim ama "referans monitör" ibaresi göremedim malesef, mytho8 modelini kastettiniz sanırım. Bu arada nx12ler 12" değil mi, ortalama 20-25 m2'lik bi mix-control odasına büyük geleceğini tahmin ediyorum. Pek bilinçli bir yönlendirme olmadığını düşünüyorum kusra bakmayın eleştirimi yapmak zorundayım, insanlar bu başlıkları okuyup yanlış yönlenebilir. Bu saatten sonra pek monitör değiştireceğimi sanmıyorum ama bir upgrade'den söz edeceksek de en az bi Focal solo 6 be almak gerekiyor...

Son düzenleme:
Uğur güzel inceleme olmuş. Bende de hs50 var fakat sırf o ikisiyle mikslemeyi çok beceremediğim için yanına hs8s subwoofer koydum. Bu şekilde kullanınca gece gündüz kadar fark oluyor. En azından harmoniklerin değil, gerçek alt frekansların nerede olduğunu daha iyi yakalamaya başlıyor sistem. hs50 ilk aldığımda çok daha tiz çalıyordu. sık sık orta volüm seviyelerinde müzik dinliyorum. şu anda ilk aldığım kadar tiz değil. mixcube olayına ne diyorsun? bir çift bulundurmaya değer mi sence? kullandığın için soruyorum.

Hocam mixcube olayı mixin son halinin en kötü sistemlerde dahi nasıl duyulduğuna bakman açısından yararlı, yoksa mixcube ile topyekün mix yapamazsın , ne kadar uğraşsan da beğenemezsin çünkü sound hiç bir zaman bir müzik sisteminden gelir gibi gelmiyor :) Karakteri mat ve midrange yapıda. Ama bi kick bi bass soundunu da mixcube'te dinlemeden karar veremezsin. Başka bi konu da mixcube'lerin full range olduğu için bütün frekansları tek yollu olarak cevaplaması; normalde kullandığımız reverb-delay ve diğer dinamik işlemciler iki-üç yollu hoparlörlerin crossover'larından geçerken başkalaşım geçiriyo :) Benim şahsi kanaatim mixcube'ler tek başına bir studyo monitörü olmak için değil kuratarıcı libero oyuncusu olmak için yapılmış yardımcı ekipmanlardır.

yani ikinci bir monitör olarak düşünüyorum bende aslında. kullanan başka bir arkadaşımda şu anki top40 müzikleri mixcube da dinlediği zaman yine iyi çaldığını dolayısıyla iyi bir kontrol noktası olabileceğini söylemişti ama sen daha detaylı kullandığın için yorum önemli. yurtdışında bazı kişiler mixcube u mono olarak ta kullanıyormuş. o fikirde bana fena gelmedi değil.

yani ikinci bir monitör olarak düşünüyorum bende aslında. kullanan başka bir arkadaşımda şu anki top40 müzikleri mixcube da dinlediği zaman yine iyi çaldığını dolayısıyla iyi bir kontrol noktası olabileceğini söylemişti ama sen daha detaylı kullandığın için yorum önemli. yurtdışında bazı kişiler mixcube u mono olarak ta kullanıyormuş. o fikirde bana fena gelmedi değil.
Hocam yalnız hs50'nin yanına ikinci monitör olarak almak şu an bence doğru bir adım değil, mixcube'lere vereceğin 2000 tl'yi hs50'lere katıp iyi bir çift monitör almak daha mantıklı. İlerde bütçe çıkarabilirsen yanına bir çift de mixcube alabilirsin olur biter :)

Hocam JBL'leri ben Dynaudio bm6a ile yan yana dinledim, karakter ve duyum olarak çok yakınlar neredeyse aynı diyebilirim ki Dynaudio'lar şu anda Marşandiz'de komple hoparlör sisteminde kullanılan monitörler. JBL'leri mutlaka dinleyin ön yargılı bakmayın gerçekten çok iyi monitörler. Verdiğiniz rcf modelini de inceledim ama "referans monitör" ibaresi göremedim malesef, mytho8 modelini kastettiniz sanırım. Bu arada nx12ler 12" değil mi, ortalama 20-25 m2'lik bi mix-control odasına büyük geleceğini tahmin ediyorum. Pek bilinçli bir yönlendirme olmadığını düşünüyorum kusra bakmayın eleştirimi yapmak zorundayım, insanlar bu başlıkları okuyup yanlış yönlenebilir. Bu saatten sonra pek monitör değiştireceğimi sanmıyorum ama bir upgrade'den söz edeceksek de en az bi Focal solo 6 be almak gerekiyor...
Hocam kusura bakma referans monitörü deyince heyecanlandım bizim konser esnasında mixerin yanına koyduğumuz referans monitörlerden bahsediyorsun sandım.yarın ilk işim senin şu monitörü denemek olacak sanırım çok merak ettim :)

Hocam kusura bakma referans monitörü deyince heyecanlandım bizim konser esnasında mixerin yanına koyduğumuz referans monitörlerden bahsediyorsun sandım.yarın ilk işim senin şu monitörü denemek olacak sanırım çok merak ettim :)
Anladım dostum zaten senin söylediğin modeli bakıp da sahne seslendirme amaçlı olduğunu görünce ben de şaşırdım, ufak bi algı yanılması olmuş sanırım, olur öyle arada :) Referans monitörün olayı studyoda mix amaçlı kullanım biraz daha, sahne için referans monitör kullanan pek denk gelmedim ama olmaz diye bi şart da yok, sahnede de güzel olabilir bilemiyorum :)

Bende bu monitörleri araştırıyordum. Yurtdışı fiyatı adedi 200 Dolar, Türkiye fiyatı adedi 1600 TL

Bu nasıl bi uçurumdur. Bu nasıl bi ticaret şeklidir anlam veremiyorum. KDVsi hariç 3 katı fiyata satıyolar. KDV eklenince fiyat 4 katına çıkıyor. Ayıptır...

Biraz daha araştırdıktan sonra Thomann dan sipariş vericem. Euro kuru üstünden satılıp, shipping ve gümrük vergisi dahi eklenmesine rağmen türkiye fiyatının tam olarak yarısına geliyor...

Son düzenleme:
hocam zaten thomann sipariş esnasında vergiyi iade ediyor sorun yok o konuda, yalnız SF Müzigi arayıp bi pazarlık yap bence %30-%40 arası indirim alabilirsin. ben iyi pazarlıkla aldım o civarda bi indirim :) hatta daha yeni bl muzikten se z3300a mikrofonu 1750den nerdeyse thomann fiyatına indirtip aldım, malesef durumlar böyle ülkemizde. monitorler çok şahane yalnız cok beğenecegine eminim..

Oldukça memnunum Roni dostum çok sağol , sayende çok doğru bi seçim yaptım. Neumann'la kıyaslama kaydı alacaktın var mı bi gelişme o konuda ?

Geri