Prosesör Önerileriniz (digitech 2120,2101,eleven Rack)

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda chipetpet tarafından 7 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. Bu ara eski lambalı prosesörlere kafayı taktım. Özellikle Digitech 2120yi gördükten sonra. Yıllar önce eBayde çok rastlıyordum ama hiç ciddi düşünmemiştim.
  Şuan Eleven rack ve bu lambalı prosesörler ilgimi çekiyor.
  Tercih yapacak olsanız karşılaştırma yaparak hangisini seçerdiniz?
  Tavsiyelerinizi ciddiye alacağım. Ne de olsa çok iyi müzisyen arkadaşların olduğu bir platformdayız.
   
 2. Çok ayrı kuşak cihazlar bunlar... Eleven Rack kullanmadım, ama kayıt açısından iddialı bir cihaz olduğunu biliyorum. Bahsettiğiniz Digitech prosesör kuşağı ise (2101, 2112, 2120) çok daha eski ve kabin simülasyonu açısından o kadar başarılı değiller. Yani eğer kayıt yapacaksanız Eleven Rack uzak ara önde.
  Eğer illa eski Digitechlerden kullanacaksanız 2101'in iki S-DISC içeren upgrade edilmiş versiyonuna bakın. Sayılar sizi yanıltmasın, 2101 daha sonraki modellerden üstündür çünkü 2112-2120 sabit algoritmalara sahipken 2101 bu açıdan çok daha esnektir. Ama sağlam ve upgrade edilmiş bir 2101 bulmak zor. Bulsanız da sağlam yatırım değil, o kadar eski bir cihaz her an bozulabilir...
  Bence artık demode olmuş cihazlar bunlar, o nedenle ben uzak durun derim. Kağıt üzerinde özelliklerinin iyi gözüktüğünü biliyorum, ben de o hevesle almıştım ama artık çok daha iyi alternatifler var. Örneğin Digitech'in GSP1101 modeli ile herhangi bir kaliteli ve midi implementasyonu olan preamfiyi birleştirebilirsiniz (mesela lambalı alternatif olarak Marshall JMP-1 veya solid state olarak Sansamp PSA-1.1...) GSP 1101'in preamfi tonları pek başarılı değil, ama efektler gayet iyi ve iyi bir harici preamfi ile de gayet güzel anlaşıyor. Bu şekliyle çok daha uzun ömürlü olacak ve hantallıktan uzak bir setup kurabilirsiniz.
  Digitechlerin lambalı olması bir avantaj gibi gözüküyor ama bunlardan öyle bangır bangır lambalı amfi tonu filan gelmiyor tabii, onu da söyleyeyim. Kendi hesabıma ben bu cihazların tona çok fazla müdahale ettiğini ve by-pass edilmiş sinyalin kalitesini yitirdiğini düşünüyorum. Bu anlamda da GSP1101 daha üstün bir cihaz.
  İkinci el bir Axe-Fx Ultra da düşünebilirsiniz, o zaten hepsini döver:)
   
 3. Bende vox tonelab se oneririm lambali bir procesör
   
 4. Eski cihazlar konusunda katılıyorum size. Her an elimizde patlayabilir. Kayıttan ziyade evde ve ilerleyen zamanlarda sahnede kullanmayı düşünüyorum. ART SGX2000 de tonları fena değil ama sanırım şuan Eleven Rack daha ağır basıyor gibi.
   
 5. Lambalı prosesörlerde eski veya yeni olsun lambanın bir etkisi yok ki, lambalı bir preamp etrafına örülmüş bir cihaz olsa triaxis gibi amenna ama hiçbiri öyle değil.
  Ben digitech sever bir adamım. Sıkıntı biraz da şu, bozulursa digitech'in kendi fabrikasına yollamak en mantıklısı olur, bence tüm markalar içinde şu an var olan en iyi tamir bakım ünitesine sahipler deneyimlerimle sabit, lakin orası ABD'de Utah eyaletinde; postaya verseniz bir dert, birisi sizin için götürse ayrı bir dert. Türkiye'de elektronik kart tamiri arıza diagnostiği yapan yerler var, yani basit tamiri aşacak şeyler de yapılır lakin pahalı olur prosesörün maliyetine yaklaşır, uğraştığınıza değmez. Bir de eski digitechlerin bazı efektleri mesela reverb, delay gibi çok iyi olurken, wah, gate vs gibi başka özellikleri şaka mertebesinde kötü. Digitech alacaksanız GSP 1101'e yatırım yapmak çok mantıklı bir hareket olur eski prosesörlerin her yaptığını onlardan daha iyi yapıyor, bende var vaktiniz olursa gelip deneyebilirsiniz de.

  Bulmanız zor olsa da konuşulmamış alternatiflerden birisi de Rocktron Prophesy, deneme fırsatını bulursanız etkileneceğinizden eminim. Bir diğer alternatif olarak Line6 in HD PRO-X e bakabilirsiniz eski HD lere gore iki kat daha fazla işlemci gücüne sahip ve fiyatı gayet uygun. Floor modeli Do-Re stoklarına girdi rack ünitesi de ya girmiştir ya da yakındır girecektir.
   
 6. Merhaba, Digitech 2120 kullanmadım ama Eleven Rack kullanan birisi olarak şunu söyleyebilirim. Lambalı amfi tonlarına alıştığımdan, HD ve Eleven Rack gibi aletlerin amfi tonları hoşuma gitmiyor. Bu yüzden HD' nin efekt ve Eleven' in de kabin ve mikrofon similasyonlarını kullanıyorum. Amfi tonunu jmp-1 ya da amfi+load box şeklinde çözdüm. Kulllandığım drive pedalları da analog tabiki.
  Yukarıdaki açıklamalar ışığında Eleven Rack' in kabin(speaker) ve mikrofon similasyon ile kayıt olarak çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Ses kartı ve kayıt özelliklerini söylemeye bile gerek yok sanırım. Benim düşünceme göre bu zincirin en önemli parçası da kabin(speaker)... Bu arada benim tüm bahsettiklerim evde sessiz kayıt içindi...
   
 7. KoNt87

  KoNt87

  912
  184
  705
  g system baktınız mı baya övüyorlardı? Durumunuz varsa axe fx derim ben, param olsa da alsam :D
   
 8. Bahsettiğiniz cihazlar, kendi döneminin tonları için hiç fena değil, ama modern işleri kotaracağını pek düşünmüyorum.

  Alıp RATT, Dokken, Whitesnake, Giant, Paul Gilbert çalıcam ben diyorsanız çok keyifli cihazlar.  Benim bir kaç yıllık kalkınma planımda mevcut kendileri... :D
   
 9. Tavsiyeler için teşekkür ederim. İmkan olsa elbette Axe Fx ve o tarz ekipmanlar kullanmak isterim. Olmadığı için zaten uygun fiyatlı eski ekipmanlar bakıyorum.
   
 10. srv975

  srv975

  478
  163
  506
  Vox veya zoom serileri çok başarılı. Analoga yakın vox serisini buluyorum.
   
 11. Arkadaşlar tüm önerileriniz için teşekkür ederim. Şuan almayı düşndüğüm Digitech 2101 var. Aksilik çıkmazsa alacağım.
  Ama aklıma takılan birkaç alet daha var. Onlar hakkında da karşılaştırma ve yorumlarınızı alabilirsem memnun olurum.
  Boss GT Pro ve Roland VG-88 de ilgimi çekiyor. Karşılaştırma yapsanız tercihiniz ne yönde olurdu?
   
 12. Kutay_

  Kutay_

  696
  1,024
  9,605
 13. Ben lambalı vox tonelab le kullanıyorum gerçekten on numara oluyor tonları tavsiye ederim. Üstelik vasat sayılabilecek ekipmanlarla kullanıyorum ona rağmen tadından yenmiyor :)
   
 14. srv975

  srv975

  478
  163
  506
  Rackmount preamp oalarak; lambalı Marshall JMP1, transtörlü Tech 21 PSA 1.1 tercih ederim.
  efekt olarakta TC Electronic G Major 2 eklerdim. Tadından yenmezdi....
   
 15. Yalnız sormadan edemeyeceğim eski aletlerin daha iyi olduğuna dair olan inanç nereden geliyor ? Bir sürü yeni alternatif saydık sizin aklınız yine gerilerde kalmış. Buraya bir not düşeyim, prosesörün yenisi daha makbüldür lakin içlerindeki dsp'lerin gücü katlanarak artıyor algoritmalar çeşitlendiği gibi hem daha hızlı hem de marifetli hale geliyor. Kabin simulasyonundan tutun modülasyon efektlerine kayıt olanaklarına kadar bin türlü tonal avantajı var bu abilerin. Boss GT-PRO örneğin kocaman gavur ölüsü gibi barındırdığı tonlar da güzel lakin GT-100 varken ne gerek var? Para sizin ama aynı hatayı defalarca yapmış birisi olarak söylüyorum tamamen ölü yatırım. Kendi zevkiniz için almanıza lafım yok ama Andromeda bizim galaksi ile çarpışana kadar ki takribi 4 milyar yıl var buna, bir daha satma ihtimaliniz olmayacak. Bir de dikkatimi çeken husus; rack ünitelere de bir yatkınlığınız var gibi. Rack ünitelerinin en ufak bir avantajı yok daha profesyonel oldukları gibi bir efsane doğrudur var ama o da palavra...
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 16. srv975

  srv975

  478
  163
  506
  Birde video ekleyeyim...
   
 17. srv975

  srv975

  478
  163
  506
  Birde PSA + G Major videosu hediye edelim...
   
 18. Yorumun için teşekkür ederim. Eski ekipmanları severim ama ilk sebep nakit sıkıntısı. Uygun fiyatlı bulduğum için yukarda saydığım ekipmanlar hakkında bilgi istedim sadece.
  İkinci sebep ise; yeni nesil cihazlar kullandım zamanında. Memnun kalmadım, zevk meselesi.
   

Bu Sayfayı Paylaş