Subliminal Mp3 Lerdeki Telkinleri Duyulabilir Hale Getirme

H

hiung nu

arkadaşlar başlıkta da yazdığım gibi elimde subliminal mp3 ler var. ben bu mp3 lerin içine gizlenmiş telkinleri duyulabilir hale getirmek istiyorum. bu telkinler çok düşük frekanslarda kayıt edilmiş olduğu için duyulmuyor. bunun nasıl yapılacağını bilen bir arkadaş bana detaylı olarak anlatabilirmi. teşekkürler

Tüpçünün yorum uçmuş. :D Hadi madem.

Öncelikle düşük frekanslarda kaydedilmiş olamaz, zira insanın çıkaramayacağı sesi kim nasıl kaydetsin. Oluru şudur; normal kaydedilmiştir, sonra pitch shifting ile düşürülmüştür. Yapman gereken de bunun tersi. Bir ses editleme programıyla (misal Goldwave) ses dosyasını açacaksın, oralarda bir yerde pitch ile alakalı bir seçenek vardır, onu kullanarak pitch'i artıracaksın. Tabi bunun sonucunda anlamlı bir şey elde edememen çok yüksek ihtimal. Verdiğin "düşük frekans" varsayımı üzerinden yazdım.

Şehir efsanesi yalnız. Ne kadar düşük frekans? Eğer ses sisteminiz düzgün değilse(düzgünden kastım, 3000-4000 dolarlık sub-bas destekli mid-range mastering sistemleri), zaten ekstrem düşük frekansları üretemez, haliyle siz de duyamazsınız. Şu anda bildiğimiz bas gitar ve kick seslerinin mixinde ve hatta duyumunda bile sorun yaşarken, hangi düşük frekanstan bahsediyoruz?

Örneğin 30-40 hz arası zaten kick'dir, 30'un altını nominal desibelde üretebilecek sistemler ciddi pahalı sistemler, hatta çok da gerek yok. Genelde de eli yüzü düzgün bir sistemde 45-50 hz altına üstel şekilde hızla azalarak yok olur. Üretir ama flat şekilde üretemez.

Kısaca o frekansları duymak için öncelikle düzgün bir sisteme ihtiyacınız var. Yoksa dert etmenize gerek yok, zaten duyamazsınız. :D Açın cubase'i 45 hz üstündeki bütün frekansları basit bir eq programı ile yok edin. Altını da yükseltin.

Şehir efsanesi yalnız. Ne kadar düşük frekans? Eğer ses sisteminiz düzgün değilse(düzgünden kastım, 3000-4000 dolarlık sub-bas destekli mid-range mastering sistemleri), zaten ekstrem düşük frekansları üretemez, haliyle siz de duyamazsınız. Şu anda bildiğimiz bas gitar ve kick seslerinin mixinde ve hatta duyumunda bile sorun yaşarken, hangi düşük frekanstan bahsediyoruz?

Örneğin 30-40 hz arası zaten kick'dir, 30'un altını nominal desibelde üretebilecek sistemler ciddi pahalı sistemler, hatta çok da gerek yok. Genelde de eli yüzü düzgün bir sistemde 45-50 hz altına üstel şekilde hızla azalarak yok olur. Üretir ama flat şekilde üretemez.

Kısaca o frekansları duymak için öncelikle düzgün bir sisteme ihtiyacınız var. Yoksa dert etmenize gerek yok, zaten duyamazsınız. :D Açın cubase'i 45 hz üstündeki bütün frekansları basit bir eq programı ile yok edin. Altını da yükseltin.
Diyelim ki 2 hz e indirmişler duyamayalım diye. Saniyede 2 salınımlık hale gelmiş artık, ya zilyon kere yavaşlatmışlar, ya da artık nasıl bir sample rate varsa...o teknolojiden ben de istiyorum. :D

İnsan kulağı teorik olarak 20hz ve aşağısıni duyamaz. Yoktur o sesler bizim icin. Öyle bir bilinçaltı mesajı olmaz. Sistem başka türlü çalışıyordur. Eq ile aç,kıs,kes hiç farketmez.

Telkin olmuyor olabilir mi peki??:):) belki de yoktur öyle bir şey. "Evrenin frekansı 3000 bilmem kaç hertz" veya "rus bilim adamları cehennemin sesini kaydetti" zirvalarini hatirlatirim:):)

Telkin melkin bilmem de, kulak duymasa da vücut hissedebiliyor duyum eşiğinin altını, hava vuruyor bünyeye sonuçta. :D Yapılmış deneyler var bu konuda. :) Şiddetine göre kusan mı dersin, "ay bana bişeyler oluyo" triplerine giren mi dersin. :D

Böyle subliminal olmaz olsun. (Yok zaten.)

440 hz frekans vardı bide pardon 430 mu ne ama biz 440 hz de akor ediyoduk!!!!??
La sesi günümüzde 440 hz kabul ediliyor. Bu rakam beethoven zamanında 432 hz idi. Hertz bu hesaplamayi yapan kişi. Dalganın saniyedeki dip ve pik sayısı. Kısaca, titreşim sayısı. Günümüzde saniyede 440 kez titresen sesi la notası kabul ediyoruz yani. ..

Bu arada biz 20hz ile 20000 yani 20k arasını duyuyoruz. Bunun üstüne ultrasonic deniliyor. Bizim icin yoklar. Bu sayı her hayvanda farklı. Mesela kediler 40k duyabiliyor.

Telkin vs gibi hayali konular yerine tarih boyu la sesinin sürekli inceliyor olması durumu enteresan bence.

Adını hatırlamadığım bir şef buna takıntılıydı. 9. Senfoniyi Beethoven'ın 432 hertz için bestelediğini ve partisyonlarin bu akort ile çalınması gerektiğini iddia ediyordu. Kayıtları böyle yapıyorlardı.

Kulak 5 duyudan sadcece birisi. Şuna bizim için yok değil de duyamıyoruz de anlaşalım. :) Yoksa "uygun" bir hoparlörden çıkan 10hz lik bir ses (hava titreşimi)'in rüzgarında serinlemek olası bir senaryo. :)

La sesinin sürekli inceldiğinden emin misin? 432 den önce neymiş mesela?

İnsan kulağı teorik olarak 20hz ve aşağısıni duyamaz. Yoktur o sesler bizim icin. Öyle bir bilinçaltı mesajı olmaz. Sistem başka türlü çalışıyordur. Eq ile aç,kıs,kes hiç farketmez.

Tamam da ben zaten 20hz altı için söylemedim. Varsayalım 30 hz'de bir insan sesi modüle edildi ve şarkıya iliştirildi, arkada düşük bir genlikte tınlıyor. Bu durumda bahsettiğim metodla, daha duyulur hale gelecektir.

@Sownroth haklı, duymasan bile vücudun hissettiği daha düşük frekanslar da mevcut.

Tamam da ben zaten 20hz altı için söylemedim. Varsayalım 30 hz'de bir insan sesi modüle edildi ve şarkıya iliştirildi, arkada düşük bir genlikte tınlıyor. Bu durumda bahsettiğim metodla, daha duyulur hale gelecektir.

@Sownroth haklı, duymasan bile vücudun hissettiği daha düşük frekanslar da mevcut.

Hz birimi cinsinden ifadeler pitch ifade eder. yani 30 hz ile kaydedilen bir ses insan sesi olamaz. Bir ihtimal pitch shift edilmiş olabilir. Tekrar 3000 kusur hz lere çekilmesi gerekir. Fazla bozulma olur. Anlaşılamaz

La sesi günümüzde 440 hz kabul ediliyor. Bu rakam beethoven zamanında 432 hz idi. Hertz bu hesaplamayi yapan kişi. Dalganın saniyedeki dip ve pik sayısı. Kısaca, titreşim sayısı. Günümüzde saniyede 440 kez titresen sesi la notası kabul ediyoruz yani. ..

Bu arada biz 20hz ile 20000 yani 20k arasını duyuyoruz. Bunun üstüne ultrasonic deniliyor. Bizim icin yoklar. Bu sayı her hayvanda farklı. Mesela kediler 40k duyabiliyor.
la'nın frekansı mı referans alınmış akor etmek için doğru mu anladım
Ama bu frekans zamana göre yani devirlere göre değişiklik göstermiş (ölçümden dolayı) !!!?

Geri