aschkar gitar toplar

forumdan bazı arkadaşlar bilirler;bir hurda gitar alıp onu adam etmeye çalıştığımı sonunda bitti çalışmam.ufak tefek eksiklikler var elbette.onlarıda zamanla düzelticem.
saygılarımla

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"resim var mı hocam eski ve yeni hali olarak..."safha safha tüm resimleri var.son toplama bölümünde fazla resim yok onuda telafi etmeye çalışıcam
"Resim, kayıt ve mümkünse video isteriz." resim var.ama kayıt şimdilik zor zira daha gitar çalmasını bilmiyorum.videoya gelince nasıl bi video istiyorsunuz acaba?
"bende mümkünse yağlı boya bi çalışmasını istiyorum, kolaj da olabilir nostaljik olur.." her türlü boyama yapılabilir.korkmanıza gerek yok.elbette acemilikte hatalar olabiliyor.canınızı sıkmanıza gerek yok.şimdiden gitarda tatlı çizikler var.
"Usta bizede öğret be " usta deilim daha.her türlü arkadaştan yardım aldım.özellikle gırnatadan.kaç gece kafasını ütüledim tahmin edemesiniz.

bu ara birileri resimleri buraya nasıl koyucam ayrıntılı anlatsında resimleri peyder pey göndermeye anılarımı paylaşayım. daha güzel

Abimi tebrik eder basarilarinin devamini dilerim :) Gitarin tüm asamalarina sahitlik ettim. Resimlerini yolladi saolsun, gercek bir ibanez jem oldu dogrusu. Her ayrintisini titizlikle düzeltti ve bir rüya gitar olusturdu :D Calmayi cok isterdim ama Ankara'dasin be abi. Neyse istanbul'a bekliyoruz gitarinla beraber.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
evet.arkadaşların gitarın ilk ve son fotolarını koydum işte.zaman zaman kafayı çizsem de bitirdim gitarımı elbette mükemmel usta değiliz.dr. barlo da değiliz elbette elimizden geleni yapmaya çalıştık.umarım beğenirsiniz.

İlk resimlere bakarken kendi kendime "bu ne be" diye düşünüyodum ama sonra anladım onun eski hali olduğunu. Güzel iş çıkarmışsın hocam tebrikler. Başarılarının devamını dileriz. Umarım burda başka gitar adam etme projeleri yayınlarsın. Kolay gelsin.

Bildiğim kadarı ile floydRose (lisanslı), manyetikler ve manyetik seçici anahtar yenileri ile değişti. Gitarın cilası harika olmuş bu arada. Keşke gitarı deneme fırsatım olsa.

Aschkar, yaptığın işin ara kademelerini fotoğraflarıyla süsleyip anlatırsan forumu takip eden arkadaşlar camiada büyük çoğunluk için tabu gözüyle bakılan gitar boyası sökme ve tekrar boyama işinin ne derece zor ne derece de mümkün olduğunu daha sağlıklı tartabilir.

bu gitar elime gelmişti.. trio müzikteydim.. adamolacağı hiç aklıma gelmezdi. gitarı birisine emanet etmiş gitar o hale elmişmiş :) neyse. ellerine sağlık dostum.floyd rose u bizim ordan alacaktı almadı ne yaptı acep :)

lipstick_ demiş ki:
bu gitar elime gelmişti.. trio müzikteydim.. adamolacağı hiç aklıma gelmezdi. gitarı birisine emanet etmiş gitar o hale elmişmiş :) neyse. ellerine sağlık dostum.floyd rose u bizim ordan alacaktı almadı ne yaptı acep :)
burda millete ayrıntıları anlatmadım.eğer emanet verdim gitarı böyle yaptılar desem konu sapacaktı.2000 yılında üniyi kazanınca armağan olan bir gitarımdı.markası scorpion.izmirdeki kuzenim hediye etmişti.o zamanlarda bende ibanez takıntısı vardı halen de vardı.al bunu kullan dedi bu da onun yan sanayisi diye hediye etti.üni geldiğimde gelirken kuzenime bıraktım gitarı tarih temmuz 2000ni.neyse ben üniye başladım üni iş güç parttime derken;ankarada ne gitar kursuna gidebildim ne de gitara zaman ayırabildim.gitarı aklıma bile getirmedim.takii üni mevzuniyetim geldiğinde kuzenim bana mevzuniyette ne alıcan bu sefer diye ahmakça soru sordu.o an aklıma benim bu scorpion geldi.ona sorunca izmirde duruyor tellerini gevşettim falan dedi.bana inandırıcı gelmedi.teyzeme sorduğumda telefonda gitarı hatırlamadığını söyledi.bende kuzenin yakasından tutup izmire gitarımı almaya gittim.kuzen önce sattım dedi.kaça sattın dedim hık mık diyince ne yaptım dedim oda parçalarını kullandım dedi.
anlıcanız gitarın 2 humbuckerını floyroseun 1 küpünü üst köprünün parçalarını akort burgularını arkadaşlarına peşkeş çekmiş.

sözün özü.gitarın anasını ağlatmış.buna ben burda lafı uzatmamak için "HURDA ALDIÐIM GİTARIM" diye konuya girdim
floyd rose olayına gelince;başka bir firmadan güney kore malı bi floydrose takımı aldım.fiyat konuusnda çok hesaplı idi.hesaplı olanı aldım çünkü ben bile bu kadarını beklemiyordum.yani zemin boyasından sonra bu kadar beğeneceğimi düşünmüyordum.

parçalara gelince
floyroseu ankara evrensel müzikten aldım.kenan abinin kafasını baya bi ütüledim alıncaya kadar öylemi olur böyle mi olur diye.fiyatı 100 ytl üst köprü ile beraber.alışveriş nakit elden ve fiş alınmadan olduğu için bu kadar düşük normal fiyatı 75$dı

manyetikler http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1587&gid=519 adresinde görüldüğü gibi artec marka alındı.mydükkandan

switchi dimarzio ep1104 5way for strat 25 ytl kıvılcım müzik.ordaki tolga abinin hakkınıda hiç bi şekilde ödeyemem.artı orda bi arkadaş vardı ismini hatırlayamıyorum;ona da çok teşşekür ederim.

ses ve ton potlarını ankara konya sokaktan alındı.ton için 500k b pot. ses içinse 500k a pot 3 ytl

ama bu gitar malzemeleri değilde atölyemdeki malzemeler çok işimi gördü.
dik frezem http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=452643&productid=hrmak3612

dbk gravür setim

izeltaş tornavida ve anahtar alya ve lokma takımı
çeşitli kesici aletler.
not zımpara makinası misafir çalıştığım atölyenindi :D

gitarımın boya kaldır ma aşamaları.zımpara kullanıldı.240 kum kuru zımpara.

atölyesini kullandığım ali ihsan usta

marongoz atölyesinde işi bitmiş hali

aschkar

gerçekten çok iyi iş çıkarmış aschkar. banada bir kaç bin sorumu cevaplayarak çok yardımcı oldu gitar boyama konusunda. kendilerine buradan teşekkür etmeyi bir borç bilir başarılarını devamını dilerim :D

Gitarımın boyası yıprandığı için, hem de ahşap görüntüsünde olmasını istediğim için boyayı zımparalayıp vernik atmak istiyorum.
Sorularım şunlar:
1. Ağacımın rengi oldukça açık ve vernik işleminden önce boyayarak koyulaştırmak istiyorum. Alkol bazlı ahşap boyası ya da pinotex denen boyalar istediğim sonucu verecek gibi görünüyor, oldukça akışkan ve kolay uygulanan boyalar. Bunları kullanabilir miyim?
2. Ahşap boyası kullanırsam finish için ne kullanmam uygun olur?
3.Ağaçtaki derin ezikleri tutkalla karıştırdığım ağaç tozuyla mı kapatmalıyım, daha iyi bir yöntem var mı?
4. Son olarak, gitarın sap kısmında oldukça farklı (parlak ve sert) bir vernik kullanılmış, sap kısmı için gerçekten de özel bir vernik mi kullanmalıyım?
Şimdiden çok teşekkürler..

Deadmeat demiş ki:
Gitarımın boyası yıprandığı için, hem de ahşap görüntüsünde olmasını istediğim için boyayı zımparalayıp vernik atmak istiyorum.
Sorularım şunlar:
1. Ağacımın rengi oldukça açık ve vernik işleminden önce boyayarak koyulaştırmak istiyorum. Alkol bazlı ahşap boyası ya da pinotex denen boyalar istediğim sonucu verecek gibi görünüyor, oldukça akışkan ve kolay uygulanan boyalar. Bunları kullanabilir miyim?
2. Ahşap boyası kullanırsam finish için ne kullanmam uygun olur?
3.Ağaçtaki derin ezikleri tutkalla karıştırdığım ağaç tozuyla mı kapatmalıyım, daha iyi bir yöntem var mı?
4. Son olarak, gitarın sap kısmında oldukça farklı (parlak ve sert) bir vernik kullanılmış, sap kısmı için gerçekten de özel bir vernik mi kullanmalıyım?
Şimdiden çok teşekkürler..

biliyorsam cevaplarım bilmiyorsam bilmiyorum derim ama sıkılmam makul sorulara.

1-ahşap boyası olarak pinotex kullanmalısın ne kullanacaksan pinotex sonrası kullan.
2-oyukları dert etme.oyukları vernikler kapatma imkanın var.verniklerken önce bir kaç katı gazlı bez ile elle atacaksın..gitarı su terazisi ile yere parelel olacak şekilde yedire yedire 5-10 kat elle.ve mümkünse sabırlı olucaksın her kattın en azından her vernik uygulamasından sonra kurumasını bekleyip kemikleşince su zımparası ile kırma işlemi yapıcan.kırma dediğimde düzensiz vernik çıkıntılarını zımparalama.
3-ama naciz hane tavsiyem ağaçı hissetmek istiyorsan sakın elle dolgu verniği sürme tabanca ile at.bitiminde ağacın damarları eline gelir.hoş olur.ama unutma vernik polyester kadar cam yüzeye sahip olmaz.pinotex konusunda fazla bilgili değildim.eğer pinotex üstüne polyester kabul ediyorsa polyester kullan.polyester artı sertleştirici karışımı süngerle sürersin.dondurucuyu ayrı bi kapta katarak kullanırsın.polyester tamamen donunca ki bu 24-36 saattir;kademe kademe zımpaaralarsın sonunda polisah yaparsın

Çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık cidden.

Bir ara senle koordine olup bir boyama (boya çıkartma değil, zira ondan nefret ederim) dizini yazalım. Öbür tarafta yapmıştım da sonradan karanlığa uçtu gitti. Parçaların nerden alınacağı gibi detaylı konuların da içine girerek.

Zaman olsa eldeki bir gövdeye mavi dye sonra üzerine nitro lacquer şeffaf finish atacağım. Ama zaman yok, zira bildiğin gibi insan başladığı anda en az bir haftada bitmez bu kerata.

B 8)

yutkunuyorum tek kelimeyle nedesem ki.DrB ile bir dizin yazabilmek onur verici bir şey.

elbette.zamanım ve şimdilik atolye olrak kullanabileceğim bir alanım var.zaman ne gösterir bilemem.ama temel iş malzeme bulabilmekte bence.

Geri