Sadece Kendi Gitarımızı Çalabilmek

Bilmiyorum bu sorun sadece bende mi var ama kendi gitarımdan başka gitar çalamıyorum. ibanez 370dx gitarım var. Geçenlerde arkadaşta gitar çalacağız. Washbrn gitarı aldım elime. Ama çalamıyorum. Yani bi' kötüyüm ki sormayın. Dedim ki kendi kendime: "Ben böyle değildim. Noluyoruz?" Yani tamam ibanezler ince oluyor ama ondan olduğunu zannetmiyorum.
Yok mudur bunun bir hal çaresi. Çünkü böyle bi' durum olmaması lazım. Bi tek bende mi oluyor! Ne yapmak lazım? Çok mu alışmışım kendi gitarıma?
Saygılar

Benim de aynı sorunum vardı. Hep ince klavyeli gitar çaldığımdan kaynaklanıyordu tahminimce. Nitekim ibanez sz520 aldım ve "başka gitar sendromu"nu aştım. Bu sz520 dediğim gitarın klavyesi baya kalın (lespaul kasa gitarlarınki gibi klavyesi var). İlk başlarda alışmak zor görünüyordu ama bir haftayı bulmadan alıştım ve şunu söyleyebilirim; kalın klavyeler parmak hakimiyretinin artmasını sağlıyor. Şimdilerde başka gitarlara da bir iki dakika içinde rahatça alışabiliyorum.

GIRNATA demiş ki:
Benim de aynı sorunum vardı. Hep ince klavyeli gitar çaldığımdan kaynaklanıyordu tahminimce. Nitekim ibanez sz520 aldım ve "başka gitar sendromu"nu aştım. Bu sz520 dediğim gitarın klavyesi baya kalın (lespaul kasa gitarlarınki gibi klavyesi var). İlk başlarda alışmak zor görünüyordu ama bir haftayı bulmadan alıştım ve şunu söyleyebilirim; kalın klavyeler parmak hakimiyretinin artmasını sağlıyor. Şimdilerde başka gitarlara da bir iki dakika içinde rahatça alışabiliyorum.

Aynen katılıyorum. Benimde Ibanez gitarım vardı ince klavyeye alıştığımdan başka kalvyelerde çok zorlanıyordum. Şimdi gitarımın klavyesi gayet normal kalınlıkta ve artık o sorunu aştım. Ama yinede farklı gitarlara belli bir alışma süresi gerekebiliyor.

ince olması kalın olmasından ziyade bir sürü etken var.Ben de ibanezlerde rahat çalamıyorum.Fretlerin kalınlığı-yüksekliği,klavyenin yapıldığı ağaç,tellerin yüksekliği,köprü,hatta tonunuz bile etkili.herkesin ayrı çalım zevki vardır. yoksa ince de rahat kalın da zor diye bir şey yok bence :)

tel yüksekliği çok etkili ve ibanezlerde şansınız varsa, sap da düzgünse yüksekliği 0'a sağdan yaklaştırabiliyorsunuz :) klavye dümdüz çünkü. sonra daha kavisli bir klavyede ve doğal olarak daha yüksek tellerde çalarkeneliniz sağa sola takılıyor :)

Ayrıca tellerin gövdeye uzaklığı (klavyeye değil gövdeye) de etkiler çalım rahatlığını. Örneğin tele tarzı düz gövdeli gitarları çaldıktan sonra les paul tarzı "archtop" gitarlar çalmak değişik oluyor. Hatta tel gerilimi bile çalım rahatlığını etkiler.

anti-social demiş ki:
ince olması kalın olmasından ziyade bir sürü etken var.Ben de ibanezlerde rahat çalamıyorum.Fretlerin kalınlığı-yüksekliği,klavyenin yapıldığı ağaç,tellerin yüksekliği,köprü,hatta tonunuz bile etkili.herkesin ayrı çalım zevki vardır. yoksa ince de rahat kalın da zor diye bir şey yok bence :)

Yok abi senin dediklerinde etken. Ama uzun süre ince klavyeye alışıpta sonra kalın saplı bir gitar çalmaya çalıştığında baştan insan zorlanıyor.

İnce zor kalın kolay değil demek istediğimiz...

arkadaşlar sanırım bu gitara alışma süresiyle ilgili benim başımdanda geçti..ilk gitarımdan sonra ibanez aldım ama tuaf gelmişti tabiki zamanla gayet iyi alıştım gitara şimdi yeni gitarımın dışında başka gitarı aldığımda tuaf geliyor...

arkadaşlar sanırım bu gitara alışma süresiyle ilgili benim başımdanda geçti..ilk gitarımdan sonra ibanez aldım ama tuaf gelmişti tabiki zamanla gayet iyi alıştım gitara şimdi yeni gitarımın dışında başka gitarı aldığımda tuaf geliyor...

benim iki gitarım var şu an,biri les paul,biri de rg..aslında ikisine de alışkın değilim denebilir ve ikisini de aynı ay içinde aldım..şöyle toparlıyım ibaneze daha kısa zamanda alıştım ve teknik olarak zor bi riff deneyeceksem ibanezde daha fazla güvenirim kendime şu an..epinin klavyesi biraz daha ince (limited editon modeli) daha rahatsız,ayrıca les paul modelinde body contours dediğimiz olayın olmaması da beni ziyadesiyle rahatsız ediyo,bi de teller çok yüksek ibaneze oranla :)

bence gitarın çalım rahatlığında standartlar rgye göre belirlenmelidir :)

iyi gitar calan adam her gitari calar
calamiyosan egzersizleri arttirican
elecktro degisince calamiyorum diyosun, herhangi bi bass gitardan herhangi bi elecktro sarkisi calabiliyorum, solo bile atiyorum
aradaki farki gorme acisindan
daha fazla exercise

valla eskiden bi hohnerim vardı
klavyesi cok kendine ozgu bişeydi baska hiç bi gitarınkine benzemiodu.studyoda falan baska gitarları calmaya kalkınca olmuyodu.bunun egzersizle ne alakası var.genelleme cok yanlıs.sen bas gitar da elektro solosu atabiliyosan bravo sana yetenek var ama bu herkesin yapmabilmesi gerekio demek deil.klavye ozellikle gitarını cok calıyosan araba gibi bisey.sürekli kendi arabanı kullanırsan diğer arabaların seriliği kullanımı farklı gelir.aynı klavyede sürekli egzersiz yapman bişey değistirmez.ayrıca o "egzersiz".exercise deil.

Jack arkadaşımıza biraz katılıyorum. İyi tekniğe sahip bir gitarist her gitarda çalabilmeli bence de. Ben öyle gözlemledim; iyi diye kendime örnek aldığım gitaristlerin her gitarda çalabildiğini gördüm.

Bir de olaya farklı bir açıdan bakmak istiyorum; proccessorle (üst modeller değil tabii ki) işe başlayan arkadaşlar da bir tuşe eksikliği sorunu oluyor sanırsam ya da rastlantıdır ben öyle tecrübe ettim, direk amfiye girdiğinde çalışı kötü geliyor normale göre. Çalış dinamiklerine duyarlı mı olmuyor kulak nedir anlayamadım?

Bende 7 telli olduğu için ondan sonra özellikle strat falan elime alırsam kaçıyorum olay yerinden hızlıca. O kocaman klavyeye alıştıktan sonra bir acayip geliyor normal klavyeler.

Perfectionist demiş ki:
Jack arkadaşımıza biraz katılıyorum. İyi tekniğe sahip bir gitarist her gitarda çalabilmeli bence de. Ben öyle gözlemledim; iyi diye kendime örnek aldığım gitaristlerin her gitarda çalabildiğini gördüm.

Bir de olaya farklı bir açıdan bakmak istiyorum; proccessorle (üst modeller değil tabii ki) işe başlayan arkadaşlar da bir tuşe eksikliği sorunu oluyor sanırsam ya da rastlantıdır ben öyle tecrübe ettim, direk amfiye girdiğinde çalışı kötü geliyor normale göre. Çalış dinamiklerine duyarlı mı olmuyor kulak nedir anlayamadım?

oluyor. çünkü erken kullanılan prosesör demek genelde erken kullanılan distortion ve erken kullanılan kompresör demek. bu durum da tuşeyi yiyip bitiriyor. çünkü nasıl çalarsan çal uyduruk bir prosesör belli bir tuşe gösteriyor. yumuşağı sertleştiriyor serti yumuşatıyor. sonra adam analogla çalınca nokia melodisi gibi geliyor kulağa.

Geri