amfi kabini yaptırmak

ben kendim yurtdışından hoparlör aldım diyelim,bir elektronikçiye gittiğimde bana kabin yapması için vermem gereken özellikler nelerdir?sanırım stereo ve mono olabilmesi en büyük farklardan.bunun dışında bu adamlar özellikle gitar amfisi için kabin yapmayı biliyorlar mı?.yoksa benim belirli şematikler mi götürmem gerekir ve bunun işçiliği neye malolur?

dostum gitar amfisi falan pek farketmiyo ayrıca bu amfiler devrelerin stereo olması gerekir çünkü istediğin ses kalitesine ulasamassın fiyat olarak ii bişe istiyosan ki sanmıyorum çünkü bilmiyorsun stereo olaylarını sen en iyisi kazık yeme bosver elindekiyle idare ettt

hocam esnaf kazıklamanın peşinde milleti iyi bişe göstermiyo esnaflaraa güvenmede bizde alcaz 400 milyona ama biz kolon yaptrıyoz epeyi bi büyük iki tane stereo ses kalitesi mükemmel markası düşük biraz osawa ama bizim işimizi görür sen galiba distortion amfi istion öyleyse marsall dan şaşma derim hatta paran varsa yüksek wattlı bişey al derim

kabinde distortiıon olmaz. ! bilmeden yazıyosun buraya.
ulusta konya sokaktan gidiyosunuz celestion speaker buluyosunuz. zor oluyo ama var. yada kalitesi ona en yakını olan. tweeter olmaması gerek. gerekli devreyi alakasız biyerde yaptırtın . heryer yapar.. en onemli kısım aslında onemsiz gelen. kabin. speakerları oturtacağınız kabin çok onemli. akustiği, ağacı herseyi. onun için. elnizde bilgiler ile gideceksiniz. kabini ayrıca yaptırıcaksınız. ama sonunda aldığınız soundçok tatmın edici olacak.. ancak unutmamak gerek, speaker tabi çok onem taşıyo. eğer çok kaliteli bişe alamazsanız da dert etmeyin. tek yaşayacağınız problem tonların çok parlak olmayacağıdır. onuda artık gunumuz teknolojisi , amfi ile , eq ile pedal ile denkleştirmeye çalısırsınız ;)

Kabin yapımı önemli bir olay... Speakerlardan alıcağınız tona dogrudan etkisi var...kullanılan ağaç kabin şekli hacmi zart zurt....

Bi link veriyim... Çok olmasada bir miktar bilgi var :)

Bu doğrudan kabin yapımı ile alakalı....
http://www.muziktek.com/turkce_site/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4007

Burdada konu ile ilgili daha fazla bilgi bulunabilir sanırsam....

http://www.muziktek.com/turkce_site/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=30

D.n. ilginçtir muziktekten verilen linkler düzgün çıkmaz bu sitede :!: ne sürtüşmeymiş be :LOL:

Bulabilirsen Asgodas'a bir om at. O daha once 80W'lik bir celestion hoperlor ile bu isi yapmisti, hatta buradan bu kolonu da satmisti. Yanlis hatirliyor olabilirim tabi ki de.

B

çok aramama rağmen fender blues junior ın kabin ölçülerini ve kabin şemalarını nette bulamadım nerede bulabileceğim konusunda bilgisi olan varmı ?

abi bulsan ne olacak ki :) numarası lambaları, speaker ı :) kabini ole manyak tone bekleyerek yapmayın.. kafanız vardır. kkabın yoktur evde takılmak için, idareten bişe olsun manasında.. hadi geçtim daha da kalıteli bişe yaptırsak phalıya mal olur.. gidip alırız oaman bi tane :) ama mesela. ben 4x8kullanıyorum hartke(burak abi yakınen biir :) ) neysem .. bi ikinci kabinyapmayı düşünüyorum. canlı performanslarda tonu almak için orjinal kabini kullanıp . diğerinide kendime monitor olarak diğerine destek kullanmayı düşünüyorum.. böylesi bi iş için bence çok ideal ama. benimde kafamda bissürü soru işareti var :(

lipstick_ demiş ki:
abi bulsan ne olacak ki :) numarası lambaları, speaker ı :) kabini ole manyak tone bekleyerek yapmayın.. kafanız vardır. kkabın yoktur evde takılmak için, idareten bişe olsun manasında.. hadi geçtim daha da kalıteli bişe yaptırsak phalıya mal olur.. gidip alırız oaman bi tane :) ama mesela. ben 4x8kullanıyorum hartke(burak abi yakınen biir :) ) neysem .. bi ikinci kabinyapmayı düşünüyorum. canlı performanslarda tonu almak için orjinal kabini kullanıp . diğerinide kendime monitor olarak diğerine destek kullanmayı düşünüyorum.. böylesi bi iş için bence çok ideal ama. benimde kafamda bissürü soru işareti var :(

Parçaları aldığın zaman yaptırdığın kabinin orijinal kabinden ne gibi bi farkı olabilir? Ne var kabinin içinde ki orijinalinin aynısı olamıyor?

Kabini kendin yapmak/yaptırmak aslında dışarıdan bakınca çok da mantıklı bir şey değil çünkü kullanılan malzeme belirli, işçilik çok düşük maliyetin çook büyük kısmını kullanılan malzemenin parası oluşturuyor. Tabii ki bunu da bir firma bizim alabileceğimizden çok daha ucuza alıyor. Ama işte işin içine kargo olayı girince her şey değişiyor. Kabini kargoyla getirmek imkansız gibi bir şey... Onun için düzgün hoparlörler kullanarak kabin yaptırmak gayet ucuza mal olabilir.

Kabinin içerisinde çok kompleks bir devre olduğunu sanmıyorum, en azından senin kullanacağın kabinde öyle bir şeye ihtiyacının olmayacağını "tahmin ediyorum" ben. Hatta herhangi bir devre bile olmayabilir,hoparlörlerin çıkışlarını bir jack girişine bağlamak yeterli olabilir. Benim evdeki amfimde speaker tek bir kabloyla üstteki power-amp devresine bağlanıyor o kadar :) Senin kabininde de onu bir jack yapacak...

deadpaning demiş ki:
hocam esnaf kazıklamanın peşinde milleti iyi bişe göstermiyo esnaflaraa güvenmede bizde alcaz 400 milyona ama biz kolon yaptrıyoz epeyi bi büyük iki tane stereo ses kalitesi mükemmel markası düşük biraz osawa ama bizim işimizi görür sen galiba distortion amfi istion öyleyse marsall dan şaşma derim hatta paran varsa yüksek wattlı bişey al derim

senin dediklerinin sorumla alakası yok.elindekini kullan falan demişsin elimde kabin olsa niye sorayım zaten.ha ayrıca distortion amfi nedir?

StratoMaster demiş ki:
Kolon semalari olmamasi lazim ama amfi devreleri icin:

http://www.blueguitar.org/

B

link için çok teşekkürler.

ben 4 tane celestion vintage 30 alıp yapacağım veya yapıracağım kabini.türkiye'den almayı düşünmüyorum gereksiz pahalıdır.

bu arada aynı soruyu ben de sormak istiyorum.markalı bir kabinle aynı hparlörleri kullanırsak yine de ne farkediyor?ağacı mı farkediyor kabinin?devresi mi farklı?

esnafa sor öğren distotion amfini ne olduğunu ayrıca elinde kabin var falan demedim elinde kabin olsa bile işini görmez efekt aletin yada distortion amfi olmadan onun için iyi oku yazılanları

bak arkadaşım senin dediklerin alakasız.ben kafa alacağım yurtdışından.kabin getirmek de arkadaşın da dediği gibi imkansıza yakın olduğu içni kabini kendim yapacağım ya da yaptıracağım yine hoparlör alarak.olay bundan ibaret.distortion amfi diye de birşey yoktur.amfinin drive kanalı vardır.

tamam sen bu aletleri satan adamlara bi git sor senin dediğin şekilde drive kanalı falan bakalım sana ne diyecekler bu arada drive kanalı varsa o distortion(distörşın okunuşu) amfidir.istediğine sor işe yeni başlamış gibi konuşuyorsun benim söylediklerime yorum yassan iyi olur

"bu aletleri satan adamlar" sence ne kadar bilgililer?adam oraya gitmiş işe girmiş satmaya başlamış az biraz öğrenmiş orada o kadar.bilgiyi değil bilgisizliği referans alıyorsun.

işe yeni başlamış olsam da celestion vintage 30 alıp kendi kabinimi yapmayı aklıma getirebileceğimi sanmam.

Geri