Tel Önerisi Ve "küçük" Bir Sorun :)

Elixirlerin ömrü uzun kir pas tutmuyor fakat hissiyatını iyi bulmuyorum. Ucuz ve güzel tel olarak dean markley marka telleri önerebilirim. Ha uzun süre uğraştırmasın diyorsan elixir tak fakat tonal anlamda bana mı öyle geliyor bilemem ama tatmin edici değil. Bir başka alternatif de ernie ball lardır. Ben onları da sevmem :D

Kaç numara tel kullandığının esasında çok da fazla bir önemi yok. Kaç numara tel kullanmak istediğinin önemi var. Yani gitarında 0.9 tel var farz edelim. 0.10 takarsan sap ve belki köprü ayarı gerekecektir. Bunu da iyi kötü zamanla yaparsın. Tek söyleyebileceğim aceleye getirme. Sap ayarını yaptıktan bir süre sonra yaklaşık 30 dakika gibi tekrar kontrol et muhtemelen yine ince bir ayar yapman gerekebilir. Böyle böyle acele etmeden bütün her şeyi halledebilirsin.

Onun dışındaki daddarioydu gibson dı clear tone du bunları görürsen koşarak kaç.

Luthierine göre değişir. Fakat sap ayarı + köprü ayarı + tel takımı + tel parası derken 100 TL yi bulabilir alacağın mala ve hizmete göre 50 liradan aşağı tutacağını da sanmam. Da bunun için luthiere gitmek çok lüzumsuz geldi bana ? En kötü ihtimalle illa bir yere gideceğim diyorsan bu müzik aletlerini satan dükkanlarda çok daha ucuza yaptırabilirsin diye düşünüyorum. Böyle işlerim olduğunda acelem varsa ben de trigonun yanında bir ağabeyin ufak bir dükkanı var orada hallediyorum mesela.

Bu arada ufaktan hatırlatma : Ben senin yerinde olsam luthiere vereceğim parayla giter 4-5 takım tel alırdım. Hem evde deneme öğrenme olayını kaparsın bu gibi tel sökme takma sap ayarı işlerini pratik olur sana hem de şu açıdan bak : eğer gitarını aktif olarak günde iki saat ve üzerinde kullanıyorsan ne olursa olsun en azından 2 hafta sonra o alt üç teli değiştirmekte fayda var. Ciddi anlamda o teldeki yıpranma paslanma ve kirlenme başta fretlerine zarar vererek gitarını öldürür. Aynı zamanda ciddi anlamda tonu kaybettiren bir unsurdur. Esasen sık kullanılsın veya kullanılmasın tellerin paketten çıkıp gitara takıldıktan 24 saat kadar sonra tonal işlevlerini önemli ölçüde yitirdiklerine dair okuduğum birkaç şey vardı. Ne derece doğrudur bilemem ama gitarın en önemli şeylerinden birinin fretler olduğunu onlara iyi bakman gerektiğini ve bu bağlamda tel değişiminin oldukça önemli olduğunu söyleyebilirim. İyi forumlar

Elixirlerin ömrü uzun kir pas tutmuyor fakat hissiyatını iyi bulmuyorum. Ucuz ve güzel tel olarak dean markley marka telleri önerebilirim. Ha uzun süre uğraştırmasın diyorsan elixir tak fakat tonal anlamda bana mı öyle geliyor bilemem ama tatmin edici değil. Bir başka alternatif de ernie ball lardır. Ben onları da sevmem :D

Kaç numara tel kullandığının esasında çok da fazla bir önemi yok. Kaç numara tel kullanmak istediğinin önemi var. Yani gitarında 0.9 tel var farz edelim. 0.10 takarsan sap ve belki köprü ayarı gerekecektir. Bunu da iyi kötü zamanla yaparsın. Tek söyleyebileceğim aceleye getirme. Sap ayarını yaptıktan bir süre sonra yaklaşık 30 dakika gibi tekrar kontrol et muhtemelen yine ince bir ayar yapman gerekebilir. Böyle böyle acele etmeden bütün her şeyi halledebilirsin.

Onun dışındaki daddarioydu gibson dı clear tone du bunları görürsen koşarak kaç.
Sonunda telleri bugün çıkardım ancak yeni tel takımı almadım henüz :D
Sevmem demişsiniz ama internette yorumlara baktım biraz da Ernie Ball ya da Dean Markley alacağım sanırım, Elixir pahalı geldi biraz :) Bunların birkaç çeşidi var yalnız, Ernie Ball için: Nickel Super Slinky, Nickel Hybrid Slinky, Dean Markley için: Nickel Steel CL, Nickel Steel LT. Bunların farkı nedir, hangisi daha iyidie yardımcı olabilir misiniz?

Super Slinky ile Hybrid Slinky arasında ismi üstünde üst tel kalınlık farkı var. Yani biri hibrit. Başka fark yok. Yani ince 3 tel, standart 09", kalın 3 tel, 0,10" tel takımında olanlar gibi.
Dean Marley de aynı, LT standart 0,9", CL'de kalın teller daha kalın.
http://www.deanmarkley.com/products/by-subcategory/2-catalog/282-nickelsteel-electric

Onun harici farkları yok, 2si de %8nikel-çelik alaşımı. Tabii Ernie Ball öneririz.

Super Slinky ile Hybrid Slinky arasında ismi üstünde üst tel kalınlık farkı var. Başka fark yok. Yani ince 3 tel, standart 09", kalın 3 tel, 0,10" tel takımında olanlar gibi.
Dean Marley de aynı, LT standart 0,9", CL'de kalın teller daha kalın.
http://www.deanmarkley.com/products/by-subcategory/2-catalog/282-nickelsteel-electric

Onun harici farkları yok, 2si de %8nikel-çelik alaşımı. Tabii Ernie Ball öneririz.

Teşekkür ederim. Super Slinky standart olan sanırım? Peki alt 3 telin kalınlığının farklı olması çalım rahatlığı dışında baika birşeyi değiştirir mi?
*Bir de şuan gitarda tel yok, köprünün altına bişey koydum köprüyü o tutuyor, bir sıkıntı olur mu öyle beklese?

Tabii ki değiştirir. Kalın tellerde ton her zaman +1 adım daha tok ve volumelu çıkar. Daha gürül gürül gelir. Düşün 0,12" kullananlar var. Sence neden? Tabii çalım da ona paralel kötüleşir, özellikle ince tellerde bendler filan inanılmaz zorlaşır. O sebeple son senelerde hibrit teller çıktı, kalın tellerin daha kalın olması özellikle ritimde çok iyi sonuç verirken, ince tellerin 0,9" ölçüsünde ince olması, sololarda kolaylık sağlar. Toplamda tel gerilimi de 0.10"e göre daha az olur. Direkt 0,10" takarsan muhtemelen sap ayarı yapman gerekirken hibrit tellerde ucundan kurtarabilirsin.

Tabii ki değiştirir. Kalın tellerde ton her zaman +1 adım daha tok ve volumelu çıkar. Daha gürül gürül gelir. Düşün 0,12" kullananlar var. Sence neden? Tabii çalım da ona paralel kötüleşir, özellikle ince tellerde bendler filan inanılmaz zorlaşır. O sebeple son senelerde hibrit teller çıktı, kalın tellerin daha kalın olması özellikle ritimde çok iyi sonuç verirken, ince tellerin 0,9" ölçüsünde ince olması, sololarda kolaylık sağlar. Toplamda tel gerilimi de 0.10"e göre daha az olur. Direkt 0,10" takarsan muhtemelen sap ayarı yapman gerekirken hibrit tellerde ucundan kurtarabilirsin.
Tekrar teşekkürler :)
O zaman Hybrid Slinky alıyorum. Şu ikinci sorumu görmediniz sanırım, köprünün altına bişey sıkıştırdım yeni tel takana kadar öyle beklese sorun olur mu acaba?

Görmedim hakikatten. :) Bir şey olmaz, takarken dikkatli olun, köprü havada kalmasın, zamanında kartonu çıkartın. Muhtemelen, arka taraftan geriye doğru vidayı sıkıştırmanız gerekecektir. Çünkü köprü hafif şekilde kalkacaktır. Neyse önce bir telleri alın, sonra bakarız.

Görmedim hakikatten. :) Bir şey olmaz, takarken dikkatli olun, köprü havada kalmasın, zamanında kartonu çıkartın. Muhtemelen, arka taraftan geriye doğru vidayı sıkıştırmanız gerekecektir. Çünkü köprü hafif şekilde kalkacaktır. Neyse önce bir telleri alın, sonra bakarız.
Aynen yardıma ihtiyacım olacağı kesin :D Sağolun tekrar :)

Geri