1400 Liraya Satamadığım Blues Junior

Sizide işin içine katıp bu tip satıcılar kaybolunca piyasada boşluk oldu diye yazmayı düşündüm bir ara açıkcası :)

Diğer satıcılarla ticari kapışmamız, üstte kalmak için çılgınca savaşmamız çok üye tarafından şikayet edildi. Haklıydılar da bir açıdan. İlk sayfada görüntülenme sorunu yaşıyorlardı. Ben bunun çok da olumsuz olmadığı kanısında idim. İlk sayfa öyle hızlı değişiyordu ki neler kaçırdığımı görmek için merakla diğerlerine de tıklıyordum. Harekette bereket vardır. Statik bir görüntü işi öldürür. Dükkanlar başlığı bizim için tam bir felaket, caddeden, anaakımdan uzakta bir sokağa bakmak gibi. Üyeler rahatladılar. Yöneticiler de rahatladılar artık kimse "ambarcılar şöyle yaptı" şeklinde şikayet iletmiyor ve biz de kendimizi savunmak için örneğin "alamut da şöyle yapmıştı" demiyoruz :)
Ancak bu ticareti de etkiledi, trafik başka yerlere kaydı.

Diğer satıcılarla ticari kapışmamız, üstte kalmak için çılgınca savaşmamız çok üye tarafından şikayet edildi. Haklıydılar da bir açıdan. İlk sayfada görüntülenme sorunu yaşıyorlardı. Ben bunun çok da olumsuz olmadığı kanısında idim. İlk sayfa öyle hızlı değişiyordu ki neler kaçırdığımı görmek için merakla diğerlerine de tıklıyordum. Harekette bereket vardır. Statik bir görüntü işi öldürür. Dükkanlar başlığı bizim için tam bir felaket, caddeden, anaakımdan uzakta bir sokağa bakmak gibi. Üyeler rahatladılar. Yöneticiler de rahatladılar artık kimse "ambarcılar şöyle yaptı" şeklinde şikayet iletmiyor ve biz de kendimizi savunmak için örneğin "alamut da şöyle yapmıştı" demiyoruz :)
Ancak bu ticareti de etkiledi, trafik başka yerlere kaydı.
Sonuçta bu işte tıkandı piyasa. Mesela şimdi bugün açtığınız phase 90 ilanınız bunun 2. elini 250 tl ye satmak isteyen kişiye benim sunabileceğim güzel bir argüman olacak, ister istemez bir sonraki satıcıda fiyat düşürmek zorunda kalıcak ki benim elimdeki pedalı alabilsin , bende elimdeki pedalı ona satrken fiyatını düşürücem ki başka pedal alabiliyim s.

Tertemiz durumdaki aleti üstelik benzer ilanlarda 1700-1800 liralar istenirken bu fiyata satamamam ve bununla tam da nakit ihtiyacımın olduğu sırada yüzleşmem çok enteresangoturdum normalde alet bilinmeyen dandirik bi alet de değil.Her dönem satılan,lambalı kategorisinde peynir ekmek gibi giden bir alet.Yaptığım zararı geçtim niye hep beni buluyor bu olaylar onu da çözebilmiş değilim.
Tövbe ettim,ne var ne yok satacam çıkartacam elden bidaha da bedavaya verseler sokmam daha eve müzik ekipmanı.
Sevgili mustafa abi bu is tovbe ile cozulmez zaten
bizim gibi gavurun tovbesi kabul de olmaz. Ama
sanmayasin ki seni lanet ettiren bu alicisizlik hali sadece
bu forumda var. Ben burada 1600 dolara 2 gunde
satabildigim soldano amfinin ikincisini getirmek zor geldigi icin guitarcentera goturdum normalde fise takip iki akor basip bana fiyat soylemesi gereken adam yarim saat mest olmus sekilde caldi sonra dedi ki burasi Kaliforniya degil 500 dolar veririz. O gun dedim ki Osman bey buyuk konusma senin gibi kufur sevmeyen adama bile sinkafli kufur cektirecek durumlar mevcut iste... Iyi ki de kizip satmadim lambalar degisti ve dile geldi bulbul oldu ve simdi 5000 dolar verseler satmam. Size zevk veren seylerle yatirim amacli seyleri ayiracaksiniz ey forumdaslar. Muzik borsa gibi, bir gun acilen muhtac olacagin parayi bu ise baglamayacaksin en bastan. Ve de duygusal davranmayacaksin o vakit de muzik yapamazsin tabi. Iki ucu diskili degnek. Bu isin yatirim olmasi icin hem yerin hem mekanin uygun olacak, yani olta hep suda olacak sen de dogru yerde duracaksin yoksa aciliyeti olan ticaret adami batirir.

Sonuçta bu işte tıkandı piyasa. Mesela şimdi bugün açtığınız phase 90 ilanınız bunun 2. elini 250 tl ye satmak isteyen kişiye benim sunabileceğim güzel bir argüman olacak, ister istemez bir sonraki satıcıda fiyat düşürmek zorunda kalıcak ki benim elimdeki pedalı alabilsin , bende elimdeki pedalı ona satrken fiyatını düşürücem ki başka pedal alabiliyim s.

Evet şimdi bakıyorum da gerçekten piyasada fiyatlar artmış. Ve bunun sonucunda bir tıkanma var. Açılması için seçenek yaratmak, rekabet ortamı oluşturmak gerek.
İstanbul'da iyi bir konuma yerleşmiş butik bir mağazanın müşteri profili, fiyatları ile foruma bakmamalı. Alıcının kargodan çıkacak bir ürüne para bağlaması için rekabetçi olmalısınız.

bence çok istiyosun. blues jr da çok albenisi olan bi anfi değil zaten
Mesajina asla katilmiyorum argumanlarim da hazir ama amplifikatore anfi dedigin icin cevap vermeyecegim cunku anfi kelimesi benim tansiyonumu cikartarak tartismayi kisisel boyuta tasiyor :) Amfi de oyle belki ama o en azindan makul insanlar arasinda kabul gordu....Anfi diyen adam telefonunu da sarz edecektir cunku...

Blues Junior için istediği fiyat zaten piyasa kıran bir fiyat satılmamış olması fiyatından değil. Sayın "helalmustafaabi" forumun canavar olduğu dönemlerde de piyasayı deviren ilginç fiyatları ile ürün sürüyordu oyuna.

Para ihtiyacından enstrüman satışını da ben anlayabilmiş değilim :)

Merhaba.29 yaşındaysan,araba alıyorsan anlarsın.Evli çocluk çocuklu olman da şart değil.19 yaşındayken hayatımdaki en önemli 4 şeyden biri jason becker gibi çalabilmekti.Şimdi hayatımdaki en önemli 46 şeyin arasında jason becker gibi çalabilmek yok.
Anlatabildim mi.

Blues Junior için istediği fiyat zaten piyasa kıran bir fiyat satılmamış olması fiyatından değil. Sayın "helalmustafaabi" forumun canavar olduğu dönemlerde de piyasayı deviren ilginç fiyatları ile ürün sürüyordu oyuna.

Fiyat politikamı sitenin tanıdık simalarından aykann bilir.Merak eden sorsun anlatır.Son 4 yıldır kar ederek elimden çıkarttığım tek ürün boss rc-3 looper pedalıdır ve 20 lira kar elde etmiştim (kargo ücretini dahil edersek kar elde etmedim).Bunun dışında bu 4 yıl içinde bir heves alıp sattığım yaklaşık 70-80 ürünün tamamında zarar ettim.2 ay elimde duran highwayone stratı 300 lira zararla sattım.Bende lanet var.Muska falan yapıld sanırım.He çözmekle uğraşırmıyım işim gücüm var onla uğraşamam şimdi büyücüye hocaya git vb.

He ne yaparım ?
Akıllandım.10 numara bir akustik gitarım var o ölünceye kadar bende.Kalan herşeyimin şuan alıcısı çıksın şuan elimden çıkartim 1 gram üzülmem.
1978 fender stratım var.Amerika'dan getirtmiştim,öyle millet takır takır ebay'den almıyoken.Amerika'dan getirttiğim fiyata bile satamadım.Bugün aynı gitar (renk,sap,manyetik,yıl,case vb..herşey aynı) sahibindende 5000 liraya ilanda.SRV'de 2450 dolar isteniyordu birebir aynı yine bir başka 78 strat için.Ama Emrah 4000'e satamaz.Niye ? Çünkü Emrah lanetli.Ben bişeye el atarsam o benim elimde patlar.
Başka bir örnek :
Henüz 3-4 ay önce binbir çaba ve hevesle yaptırttığım add+ setup'ım (9 pedal,ara jaklar,çanta pedalboard adaptör vb..) kompe set bana ciddi bir rakama mal olmuştu ve yarı fiyatına satamadım.Pedalları böldüm tek tek satayım bari diye.Ve şuan mydukkan fiyatının yarısına veriyorum.Halen 5 pedal duruyor daha.Satılmadılar.
He paraya çok mu ihtiyacım var.Çalışıyorum iyi bir işim var,içerden çekerim,bir sonraki ay maaş yatar kaparım bir şekilde ama sorun bu siteye ne oldu da bu aletler bu paralara gitmiyor.

Her şeyi geçtim.Biri çıkmış ''blues junior'a 1400 çok istiyorsun'' yazmış.
29 yaşında adamım 6 yıl önce de bu sitedeydim.Misal o zaman bu adama farklı bir şey yazardım ama bildiğin cevap yazmak bile iimden gelmiyor.Yoruldum hacı.Satıp kurtulacam bidaha da tövbe.78 strat elimde kalırsa ona üzülmem.Çocuğa toruna kalır.Diğerlerini inatla gerekirse yarı fiyatından da ucuza satacam daha da piyangodan pedal amfi çıksa ''bana vermeyin ihtiyacım yok satmakla da uğraşamam'' derim.

"helalmustafaabi", junior'un elden çıkmıyor olmasının temel sebebi trafik. Sahibinden.com özellikle emlak ve oto piyasası için odak noktası. Sanalpazar.com'da ilan çıktıysanız orada fazla trafik yok. TurkRock forumu alıcılar ve satıcılar için ana buluşma noktası idi. Zamanında büyük firmaların dikkatle izlediği bir pazar oluştu burada.
TurkRock Forumunun yapısıyla oynamak bir hata idi. TurkRock'ın pazarının trafiğini kaybetmesi ile beraber perakende fiyatlarının da yükseldiğini izledik.

@helalmustafaabi İyi de yalnız alım satımdan kar edilecek diye bir kaide yok ki. Bir ürünü alıp 3-5 ay kullandıktan sonra tabi ki zararına satacaksın çünkü o 3-5 ay sen o üründen faydalandın. Daha doğal ne var? 3-4 ay önce topladığın pedalların yarısını bu süre içinde satabildiysen yine iyi bence.
Büyük müzik mağazalarında da devinim öyle çok hızlı değil. Bir çok amfinin gitarın 2-3 sene aynı yerde durduğunu görürüz. Satılmaz da satılmaz. Ama bu mağazayı kurtaran tabi ki büyük stok, ürün sayısının fazlalığıdır.
@ambarguitars Şu an ikinci el piyasasının pazar paylarının sitelere göre dağılımını gösteren bir çalışma var mı ? Sizin kanaatiniz mi?

@antbalci, sahibinden.com ve sanalpazar.com üzerinden takip ettiğim çok ilan oldu ve birçok ilanı halen izliyorum, başka mağazalara ait. Sadece kendi ilanlarımızın durumu ile değil daha geniş bir çerçeveden elde edilmiş bir kanaaat. Keşke verilerini paylaşsalar. TurkRock'ın hızlı zamanında ise piyasadaki ağırlığını başka kaynaklardan gelen verilerle de gördüm.

UcuzSatıcı bu forumun ruhuydu diyebilirim. Onun temellendirdiği bence vahşi rekabetçi ortam TurkRock'a hem ilgiyi arttırıyordu hem de derin bir merak uyandırıyordu.
UcuzSatıcı'nın fiyatları ve ürünleri efsane idi.

Fiyatlar, ilanlardaki çeşitlilik ve hızlı değişim bu forumu kentin en işlek caddesi haline getirmişti.

Biz ölümlüler, bazen parasız kalırız. Böyle zamanlarda istemeyerek de olsa satılabilir enstrümanlar. Senin önerin nedir?
Valla sana cevap veririm ama mevzu ikili tartışmaya döner, gerek de yok şimdi, sonuçta ikimiz de ortak bir özelliğimizden dolayı buradayız. O yüzden benim gibi düşünenler de varsa buyursunlar cevap yazsınlar.
Benim genel olarak düşüncemse, sırf parasızlıktan dolayı sahip olduğum şeyleri satarak aslında kendime ancak daha sonra farkedebileceğim şekilde ne kadar çok zarar verdiğimdir. Yani parasızlıktan dolayı değer verdiğimiz eşyaları satmaya başlarsak, bu hazırcılık bize sonunda hüzün getirebilir. Radikal bir başka düşüncem de, internet üzerinden her türlü alım-satımların yasaklanmasıdır. Böylelikle gereksiz alım-satımlara girişilmez. Aldığınız ürünü daha dikkatli alır ve çok daha uzun süre kullanırsınız. Yani bence aslında özellikle bu müzik işinin ruhuna uygun olan, takas seçeneğidir. Adam müzisyendir veya sadece gitaristtir. Enstürmanını başka hiçbir koşuldan etkilenmeyecek şekilde (para ihtiyacı, araba ihtiyacı vs) sadece yeni ensturmanlar denemek için takasa sunar. Böylelikle hem piyasa al-satcılarla ve ölücülerle kirlenmez, hem de müzikal ortamın değeri artar.

e peki müzisyenliği bırakmak istiyorsa ne yapsın abi buzdolabıyla mı takaslasın gitarını :) ne kadar manevi bağ kurulursa kurulsun bin bir emekle topladığımız ekipmanlar en nihayetinde para. işsiz kalabiliriz, okula borcumuz çıkabilir, hevesimiz kaçabilir (müzik burada pek çoğumuz için hobi nihayetinde), sağlık sorunu yaşayabiliriz, araba alabiliriz, enstrümandan soğumuşuzdur vs vs durumlarda neden böyle eşyalarımızı paraya çevirme ihtiyacı hissetmeyelim ki diye düşünüyruuuum :)

TurkRock pazarı hepimiz için önemlidir. "helalmustafaabi" açtığı bu başlık ile geldiğimiz noktayı ortaya koymuştur. Eğer Blues Junior'da herhangi bir sorun yoksa 1400 TL'ye satamamış olması fiyatından kaynaklanmıyor. Blues Junior'u beğendiğm için değil alıcısı olduğunu bildiğim için bu başlık sorunun kaynağına işaret ediyor diyebilirim.

TurkRock pazarını eski hızlı günlerine döndürmek ve ticaretin güvenilir olduğu bir odak haline getirmek zorundayız.

Ayrıca bizim ölücülerimizden şikayet edenler siz hiç Hintlilerle çalıştınız mı? Açık ara ile ölücülükte liderler.

e peki müzisyenliği bırakmak istiyorsa ne yapsın abi buzdolabıyla mı takaslasın gitarını :) ne kadar manevi bağ kurulursa kurulsun bin bir emekle topladığımız ekipmanlar en nihayetinde para. işsiz kalabiliriz, okula borcumuz çıkabilir, hevesimiz kaçabilir (müzik burada pek çoğumuz için hobi nihayetinde), sağlık sorunu yaşayabiliriz, araba alabiliriz, enstrümandan soğumuşuzdur vs vs durumlarda neden böyle eşyalarımızı paraya çevirme ihtiyacı hissetmeyelim ki diye düşünüyruuuum :)
Kolayylikla satış yapabilecegin bir mecra olmasaydı (bknz. Internetten once) bu hobiye daha dikkatli adim atardin, daha dikkatli adim attığın icin daha dikkatli parani harcardin, boylelikle hem parani hem vaktini kayybetmemis olurdun. Ve bu senin icin daha guzel olurdu. Kardeş. :)

Geri