Ismail Yk'nın Hepimizden Iyi Bir Müzisyen Olması (!)

Para abi para. Millet yapılan müziğin kalitesine bakmıyor, sadece söze bakıyor; sözün de kalitelisini aramıyor; ağızlarında çevirip tekrar edebilecekleri aşklı meşkli basit replikler arıyorlar, sözlerde mantık olması da gerekmiyor. Bence sadece bunun olması bile para kazanmak için yeterli. Bakınız Serdar Ortaç'ın şarkılarına, Türkçenin içine ediyor. Arkada anca dıp tıs dıp tıs gürültü var ama adamın şarkıları milletin ağzında dolanıyor, ben denk geliyorum en azından. Ama müzikle yakından ilgilenen kaç kişinin severek Serdar Ortaç dinlediğiyle ilgili bi anket yapılsa ben sanmıyorum ki %10'u geçsin. Çünkü müzikten az çok anlayan adam arkadaki çalgıları da dinler. E onda da seviceği bi şeyler bulamayınca napsın? Yanlış anlaşılmasın tabi "Serdar Ortaç dinleyen kötü müzisyendir" demiyorum sadece örnek verdim, illaki sevdiği bi noktası vardır bizim dikkat etmediğimiz ama onun dinleyip de keyif aldığı. Yani demek istediğim çok iyi müzisyenler sadece para için bu tip müzikler yapabiliyorlar. Bu benim fikrim tabii.

Yanlış anlaşılmasın tabi "Serdar Ortaç dinleyen kötü müzisyendir" demiyorum sadece örnek verdim, illaki sevdiği bi noktası vardır bizim dikkat etmediğimiz ama onun dinleyip de keyif aldığı. Yani demek istediğim çok iyi müzisyenler sadece para için bu tip müzikler yapabiliyorlar. Bu benim fikrim tabii.
Yok yok, yanlış anlaşılsın lütfen. Müzisyenim deyip Serdar Ortaç'ı seven kişi kötü müzisyendir. Bu kadar. Varsa böyle birisi kendisine de bunu haber vermek isterim. İitirazı olan? Yıllardır bu memlekette müzik zevk işidir, herkes iyi müzik yapmak zorunda değildir, saygılı olmak gerekir denile denile müzik kıyımı yapılıp rezalet isimler, rezalet şarkılar sunni bir şekilde baş tacı ediliyor. Nice yetenekli insanlar pavyondan bozma barlarda 2 kuruş paraya mecbur bırakılıyor, KÖPRÜDEN atlatılıyor. Daha ne olsun?

Milleti eleştirmek ne kadar kolay değil mi? Sanatçı veya değil, müzisyen veya değil. Şuan burda oturup bunu tartışıyorsanız bişeyler başarmış demektir. Size kolay gelsin.

Ben her uğraşın, ortaya konan her ürünün değerli olduğunu düşünüyorum. Kimisi değer vermez, diğeri başına taç yapar. Ülkemizdeki durum da aynı böyle. İyi müzikten bahsediyoruz, kalite müzikten dem vuruyoruz. İyi çok yönlü bir kavram. Kime göre iyi ? Kime göre kaliteli vesaire vesaire ? Bana kalırsa müzik demek melodik death metal demektir. Bana kalsa In Flames çalmalı her yerde. Her barda Amon Amarth çalınmalı. Bana kalsa Metallica ilgimi çeken bir grup değil. Ama bu Metallica'yı kalitesiz müzik yapıyorlar deme hakkını bana vermez. O kadar dinleyen var bir şeyler buluyorlar demekki. Ben bulamıyorsam bu beni ilgilendirir.
Gelelim İsmail Yk'ya Serdar Ortaç'a ya da Hande Yener'e. Bence hepsinin yaptığı sanattır. Ortaya koydukları çalışmalar var ve buna değer veren insanlar var. Ben de bunlardan biriyim. Yurtseven Kardeşler'in bir oldun mu oldun mu sen hiç aşık oldun mu şarkısı, İsmayilin peki o zaman beni neden karanlıkta bıraktın şarkısı daha bir çok şarkısı bana bir şeyler hissettirmiştir. Ya da arabayı babamdan kaçırırdık eskiden arkadaşla, o zaman ehliyet yok tabi. Bir Serdar Ortaç mesafe albümü bizi başka diyarlara götürürdü. Çok severdik halen de severim dinlerim Serdar Ortaç'ı. Beni eğlendirir yani. Hande Yener mesela 2006'da adını hatırlamadığım albümünde gayet güzel şarkıları vardır. Halen de yapar keyif verir. Bir Burcu Güneş, bir Kutsi, Cankan gibi pop ya da arabesk vesaire müzik tarzlarında hepsinin bende izi vardır. Keyifle de dinlerim.
Demem o ki, yerden yere vurduğunuz, bu da sanatçı mı dediğiniz adamlar Türkiye'de benim de dahil olduğum birçok insana hitap ediyor. İnsanımızın karakteri bu. Bu adamları seviyorlar, onlara değer veriyorlar. Mesela benim dinlediğim müzikler babama böğürtü gibi geliyor. Ne lan bunlar satanist müzikleri falan tepkileri aldığımız ortamlar çoğumuzda olmuştur. Babam hep bana isyan etmiştir, üniversitede iken bana gitar aldığımızda ulan o kadar para verdik şöyle anlaşılan bişe çalamadın der durur hala.
Yani anlayacağınız, ülkemizde her insanın değer verdiği eğlendiği birşeyler bulduğu müzikler ayrı. Size para endeksli, müzik endüstrisinin tutması için önümüze sürdükleri sanatçılar gibi de gelseler insanlar bu adamları seviyorlar. Konserlerine gidiyorlar. Aksini iddia etmek, bunlar da sanatçı mı demek, yaptıkları ürünlere saygı duymamak Türkiye'deki insanların zevklerini inkar etmek demektir. Bu hataya düşmeyin. Çok pis Pentagram dinlerim, ama hemen ardından İsmail Yk dinleyip eğlenmesini de bilirim, Mustafa Sandalla aya benzer de diyebilirim. Ajdar'la çikita muz da deyip eğlenebilirim. Bu meseleye bu kadar ciddi bakmayın. İnsanlar eğlenmesine bakıyor. Bu kadar anlam yüklemiyor. Siz bu kadar kafa yordukça, ciddiye aldıkça, ortaya konanları küçümsedikçe hiçbir yere varılamaz. Ancak çeneler yorulur.
Ayrıca acımasız eleştirileri yapanlar siz ne koydunuz bugüne kadar ortaya ? Ne ürettiniz ? 2 rock metal grubu dinleyip 2 power chord basıp klavye üstünden "onlar da müzik mi yea" diyen birisi (burada kimseyi hedef almadım) tamamen egodur. Ben de aynı yoldan geçtim, küçümsediğim benim de olmuştur. Eskiden dinlediğim R&B tarz müzikler için bunlar da şarkı mı lan dediğim dönem oldu. Ama elime gitarı alınca anladım ki bir şey üretmek, ortaya koymak çok çok zor. Hiç dışardan gözüktüğü gibi değil. Sonra yine özüme döndüm. Halen daha Christina Aguilera ya da Beyonce ne bileyim Brick & Lace, The veronicas dinlerim yani. Bunların dinlerken Turk rock'da işin ne diyenlere de yanıtım medyalar kısmındaki cover girişimlerimde mevcut :)
Herkese Sevgiler.

Ben her uğraşın, ortaya konan her ürünün değerli olduğunu düşünüyorum. Kimisi değer vermez, diğeri başına taç yapar. Ülkemizdeki durum da aynı böyle. İyi müzikten bahsediyoruz, kalite müzikten dem vuruyoruz. İyi çok yönlü bir kavram. Kime göre iyi ? Kime göre kaliteli vesaire vesaire ? Bana kalırsa müzik demek melodik death metal demektir. Bana kalsa In Flames çalmalı her yerde. Her barda Amon Amarth çalınmalı. Bana kalsa Metallica ilgimi çeken bir grup değil. Ama bu Metallica'yı kalitesiz müzik yapıyorlar deme hakkını bana vermez. O kadar dinleyen var bir şeyler buluyorlar demekki. Ben bulamıyorsam bu beni ilgilendirir.
Gelelim İsmail Yk'ya Serdar Ortaç'a ya da Hande Yener'e. Bence hepsinin yaptığı sanattır. Ortaya koydukları çalışmalar var ve buna değer veren insanlar var. Ben de bunlardan biriyim. Yurtseven Kardeşler'in bir oldun mu oldun mu sen hiç aşık oldun mu şarkısı, İsmayilin peki o zaman beni neden karanlıkta bıraktın şarkısı daha bir çok şarkısı bana bir şeyler hissettirmiştir. Ya da arabayı babamdan kaçırırdık eskiden arkadaşla, o zaman ehliyet yok tabi. Bir Serdar Ortaç mesafe albümü bizi başka diyarlara götürürdü. Çok severdik halen de severim dinlerim Serdar Ortaç'ı. Beni eğlendirir yani. Hande Yener mesela 2006'da adını hatırlamadığım albümünde gayet güzel şarkıları vardır. Halen de yapar keyif verir. Bir Burcu Güneş, bir Kutsi, Cankan gibi pop ya da arabesk vesaire müzik tarzlarında hepsinin bende izi vardır. Keyifle de dinlerim.
Demem o ki, yerden yere vurduğunuz, bu da sanatçı mı dediğiniz adamlar Türkiye'de benim de dahil olduğum birçok insana hitap ediyor. İnsanımızın karakteri bu. Bu adamları seviyorlar, onlara değer veriyorlar. Mesela benim dinlediğim müzikler babama böğürtü gibi geliyor. Ne lan bunlar satanist müzikleri falan tepkileri aldığımız ortamlar çoğumuzda olmuştur. Babam hep bana isyan etmiştir, üniversitede iken bana gitar aldığımızda ulan o kadar para verdik şöyle anlaşılan bişe çalamadın der durur hala.
Yani anlayacağınız, ülkemizde her insanın değer verdiği eğlendiği birşeyler bulduğu müzikler ayrı. Size para endeksli, müzik endüstrisinin tutması için önümüze sürdükleri sanatçılar gibi de gelseler insanlar bu adamları seviyorlar. Konserlerine gidiyorlar. Aksini iddia etmek, bunlar da sanatçı mı demek, yaptıkları ürünlere saygı duymamak Türkiye'deki insanların zevklerini inkar etmek demektir. Bu hataya düşmeyin. Çok pis Pentagram dinlerim, ama hemen ardından İsmail Yk dinleyip eğlenmesini de bilirim, Mustafa Sandalla aya benzer de diyebilirim. Ajdar'la çikita muz da deyip eğlenebilirim. Bu meseleye bu kadar ciddi bakmayın. İnsanlar eğlenmesine bakıyor. Bu kadar anlam yüklemiyor. Siz bu kadar kafa yordukça, ciddiye aldıkça, ortaya konanları küçümsedikçe hiçbir yere varılamaz. Ancak çeneler yorulur.
Ayrıca acımasız eleştirileri yapanlar siz ne koydunuz bugüne kadar ortaya ? Ne ürettiniz ? 2 rock metal grubu dinleyip 2 power chord basıp klavye üstünden "onlar da müzik mi yea" diyen birisi (burada kimseyi hedef almadım) tamamen egodur. Ben de aynı yoldan geçtim, küçümsediğim benim de olmuştur. Eskiden dinlediğim R&B tarz müzikler için bunlar da şarkı mı lan dediğim dönem oldu. Ama elime gitarı alınca anladım ki bir şey üretmek, ortaya koymak çok çok zor. Hiç dışardan gözüktüğü gibi değil. Sonra yine özüme döndüm. Halen daha Christina Aguilera ya da Beyonce ne bileyim Brick & Lace, The veronicas dinlerim yani. Bunların dinlerken Turk rock'da işin ne diyenlere de yanıtım medyalar kısmındaki cover girişimlerimde mevcut :)
Herkese Sevgiler.

Sevgili @antbalci bu sorunlara çözümü önceden yazmıştı, gözden kaçırmışsınız herhalde...

Yok yok, yanlış anlaşılsın lütfen. Müzisyenim deyip Serdar Ortaç'ı seven kişi kötü müzisyendir. Bu kadar. Varsa böyle birisi kendisine de bunu haber vermek isterim. İitirazı olan? Yıllardır bu memlekette müzik zevk işidir, herkes iyi müzik yapmak zorunda değildir, saygılı olmak gerekir denile denile müzik kıyımı yapılıp rezalet isimler, rezalet şarkılar sunni bir şekilde baş tacı ediliyor. Nice yetenekli insanlar pavyondan bozma barlarda 2 kuruş paraya mecbur bırakılıyor, KÖPRÜDEN atlatılıyor. Daha ne olsun?

Ben biraz alttan aldım kırıcı olmamak için tabii. Sen biraz daha net konuştun :D

Herkese Sevgiler.
Valla abi kalite konusunda söylediklerinde haklısın beklentiye göre değişir fakat ben dilimizi düzgün kullanmayan sanatçıya özellikle karşıyım. Bir de şöyle bir durum var tabii. Türkiye'deki ve dünyadaki güncel popüler müzik, gerçekten tutulduğu için mi "popüler müzik" ismini almış yoksa dayatıldığı için mi "popüler müzik" denmiş? Yani sen o müziği gerçekten sevdiğin için mi eğleniyosun yoksa "bu bir eğlence müziği, o zaman benim bunda eğlenmem gerekir" diye düşündüğün için mi eğleniyosun? Ben bunu anlamlandırmaya çalışıyorum daha çok. Yani o kadar Türk Müziği kültürünü çok iyi yansıtan adamlar varken neden "Serdar Ortaç". Bu adamları biz mi seçtik?

Valla abi kalite konusunda söylediklerinde haklısın beklentiye göre değişir fakat ben dilimizi düzgün kullanmayan sanatçıya özellikle karşıyım. Bir de şöyle bir durum var tabii. Türkiye'deki ve dünyadaki güncel popüler müzik, gerçekten tutulduğu için mi "popüler müzik" ismini almış yoksa dayatıldığı için mi "popüler müzik" denmiş? Yani sen o müziği gerçekten sevdiğin için mi eğleniyosun yoksa "bu bir eğlence müziği, o zaman benim bunda eğlenmem gerekir" diye düşündüğün için mi eğleniyosun? Ben bunu anlamlandırmaya çalışıyorum daha çok. Yani o kadar Türk Müziği kültürünü çok iyi yansıtan adamlar varken neden "Serdar Ortaç". Bu adamları biz mi seçtik?
Dayatmanın olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta her kesime hitap eden sanatçılar var. Ben karadenizli bir insanım. Fatsalıyım. Kemençe duymak istersem Volkan Konak dinlerim, Şevval Sam dinlerim, Kazım Koyuncu Dinlerim, Karmate dinlerim, Selçuk Balcı dinlerim, Resul Dindar'ın albümünü alırım. Metal istersem Pentagram dinlerim, ne bileyim blues dinlemek istersem Yavuz Çetin çakarım. Arabesk dinlemek istersem Müslüm Baba çakarım, Orhan abiyle batsın bu dünya derim. Hayko dinlerim, bambaşka bir alemdir. Türk sanat müziği mi çekti canım ? Rakı mı içiyorum ? Bülent Ersoy dinlerim, Zeki Müren dinlerim. 45'lik mi çekti canım ? Açarım Gülden Karaböcek dinlerim. Eğlenmek mi isterim ? Açar Musti dinlerim, açar İsmail Yk'nın kızlara yazmak üstüne olan şarkılarını dinlerim sonuçta adam Facebook diye şarkı yapabilen bir adam. Ve gayet severim dinlerim eğlenirim. Yani bir dayatma yok. Şu tarzda da beklentimi karşılayacak bi sanatçımız yok durumu bence yok. Kimine göre vardır. Yukarda saydım daha nice tarzlarda üretkenlik yapan insanlar var. Arz talep meselesi bu. Kimse neden böyle kaliteli adamlar varken böyle müzikler dinleniyor diye ağlamasın(yine kimseyi hedef almıyorum yanlış anlama olmasın). İnsanlar o müzikte birşeyler buluyor. Sana dinle diye zorlama yapamaz ki. Zorla albüm de aldıramaz. O küçümsenen sanatçıların albümleri satıyor. Konserleri tıklım tıklım dolduruluyorsa bu adamlar seviliyor insanlarla ortak birşeyler paylaşıyorlar demektir. Üstinde fazla felsefe yapmaya gerek yok diye düşünüyorum. Herkes işine, eğlencesine bakmalı. Ne kadar yerden vursanız da dediğim gibi çene yormaktan başka hiçbir işe yaramaz. İnsanlar yine zevkine gider siz de ağladığınızla(mecazi anlamda diyorum yine kimseyi hedef almıyorum siz derken) kalırsınız.

Kalite denen şeyin o kadar göreceli olduğunu düşünmüyorum. Belli kriterleri var, bu müzik için de geçerli tekstil için de, otomotiv için de. Kime göre neye göre dediğimiz şey kalite değil, beğenidir. Evet beğeni kişiden kişiye çok farklılık gösterir çok doğal olarak.Bu yüzden kesinlikle beğenilen şeyin kaliteli, diğerlerinin kalitesiz olduğu yanılgısına düşülmemelidir. Örneğin, Quincy Johnes, Setrab Erener, Björk, süper kaliteli pop müzisyenleridir. Orhan Gencebay ve hatta zaman zaman Levent Yüksel, kaliteli arabeskçilerdir. Bununla birlikte çok kalitesiz death metal grupları veya caz müzisyenleri de cirit atar ortalıkta.
"Kötü müzik dayatılmıyor, kimse size zorla cd aldırmıyor " gibi bir yaklaşım da çok doğru değil. Dayatılıyor. Bir çok medya şirketi aynı zamanda müzik yapım ve dağıtım şirketlerini de bünyesinde barındırır. Her gün TV'de radyo'da ucuz işçilik ve düşük maliyet eseri bir çok şarkı zorla önümüze konar. Radyoyu kapatsan, Tv izlemesen billboard'da gazetede reklamını görürsün. Bu dayatma değil midir? Böyle bir algı yönetimi ve reklam kampanyasının sonunda insanların bu isimlerin konserlerini doldurması doğal değil midir?

Ben aslında hande yenere serdar ortaç a değilde sadece ismail yk nın bu yeteneğine dikkat çekmek istemiştim.Serdar Ortaç Hande Yener Bu kadar enstrüman çalıyor mu bilmiyorum ama mesele müzisyenlikse ben diğerlerinin ismail yk kadar bi an gidip piyanoyla klasik bir müzik bir an gidip pentatonikleri kullanarak tapping vs yaptığını düşünmüyorum.Ha tapping için bile bi kulağın alışır(her şeyde olduğu gibi) sonradan benimsersin.Bence bu adam bu kadar türü icra edebildiğine göre geniş bir vizyonu var müzik açısından.

Gelelim diğerlerine.Hande Yener Serdar Ortaç falan dinlemem ne biliyim hoşuma gitmiyor.İsmail Yk da dinleyen biri değilim ama sonuna kadar saygı duyarım.Ara sıra pop dinlerim ama.Mesela Bruno Mars,Amy Winehouse olur.Ya da Açar yerlilerden(pop değil) Ahmet Kaya dinlerim.Neşet Ertaş,Hasret Gültekin vs. Uzar bu.Zaten ekstradan bağlama öğrenmek istiyorum .
Ve dikkatimi çeken bir şey var ben rock dinleyen tayfadan(metal de dahil) hiç bunları dinleyebildiklerini itiraf ettiklerini duymadım.Tü kaka olarak bakan dolu.Sosyete yerde bağlama, Anadolu nun en dip köylerinde de de Van Halen,Jimi Hendrix,Buddy Guy vs. kolay kolay dinlemezler arkadaşlar :D
Ha bu farkı vermemin sebebebi aralarında bir farg vardı o fargınan çoh güzel oldu demek değil tabii :D ehehehhe (Çok İyi oldu çok güzel oldu tamam mı videosu :D ) Sadece o tarafta da rock müziğe bundan ne anlıyabiliyorsun diyen insanlar var.Bu tarafta ıyy türkü mü iğrenç demeseler bile hani kültüre saygı duyuyorlar,çok kötü diyenler var.Ha rock kültürü de var da anadoludaki insanımız nerden bilecek?

Öyle arkadaşlar :)
Bir insan yaptığı müziği herkese kaliteli adı altında sevdiremez çünkü kalite değişiyor.İnsan hoşuna giden müziği yapsın olsun bitsin.(Kendisi için)Amaç zevk almaksa neyle zevk alıyorsanız onu yapın.

Ben ileride müzisyen olmak istiyorum.Bu konuyu açınca ve gelen yorumlarla biraz kafam karıştı diyebilirim.Acaba müziğe para kazanma kaygısı girince, idealist olarak mı yaşamalı yoksa gerçekçi mi olmalı? Hani zaten ben pop yapamam(türkçe).Eğlenemiyorum çünkü İsmail Yk vs. gibi
Sevdiğim müziği yapsam hayat şartlarım nasıl olur vs. vs. İki ucu boklu değnek anasını satayım :D

Aga müzikten hayatını kazanmak, servet edinmeyi istemek kötü bir şey değil. Ama neden herkes kestirmeden şu işin ucuzunu kötüsünü yapıp köşe dönme derdinde? Entropiye bu kadar kolay yenilmeyin. İyi müzik yaparak da para kazanılır, hem de öyle böyle değil. Sen bir yap hele, var onun da alıcısı.

Kalite denen şeyin o kadar göreceli olduğunu düşünmüyorum. Belli kriterleri var, bu müzik için de geçerli tekstil için de, otomotiv için de. Kime göre neye göre dediğimiz şey kalite değil, beğenidir. Evet beğeni kişiden kişiye çok farklılık gösterir çok doğal olarak.Bu yüzden kesinlikle beğenilen şeyin kaliteli, diğerlerinin kalitesiz olduğu yanılgısına düşülmemelidir. Örneğin, Quincy Johnes, Setrab Erener, Björk, süper kaliteli pop müzisyenleridir. Orhan Gencebay ve hatta zaman zaman Levent Yüksel, kaliteli arabeskçilerdir. Bununla birlikte çok kalitesiz death metal grupları veya caz müzisyenleri de cirit atar ortalıkta.
"Kötü müzik dayatılmıyor, kimse size zorla cd aldırmıyor " gibi bir yaklaşım da çok doğru değil. Dayatılıyor. Bir çok medya şirketi aynı zamanda müzik yapım ve dağıtım şirketlerini de bünyesinde barındırır. Her gün TV'de radyo'da ucuz işçilik ve düşük maliyet eseri bir çok şarkı zorla önümüze konar. Radyoyu kapatsan, Tv izlemesen billboard'da gazetede reklamını görürsün. Bu dayatma değil midir? Böyle bir algı yönetimi ve reklam kampanyasının sonunda insanların bu isimlerin konserlerini doldurması doğal değil midir?

Yorumun için teşekkürler.Bana kalırsa dayatma yoktur.Sen istersen gider türlü türlü New Orleans Jazz dinler bunu icra eder,ortaya yeni ürünler koyarsın.Ama dünya bu.Bence istenilen müziğe isteyen ulaşabilir.Ama asıl sıkıntı moda.Şimdi buna çok uzun girmek istemiyorum ama bir kadın gereksiz yerine 50 tane çanta,ayakkabı alıyorsa bildiğin beyin yıkama vardır suç modadadır.Z*kmişim sezonun renklerini.İsteyen istediği müziği dinler de, ama kıyafeti biz vitrinlerden seçmek zorundayız.Düşün dünyada hiç bir kıyafet üretilmiyor farklı, ki zaten şu an da dayatıyorlar.Ne koyarlarsa al,satın al, daha çok al.Iyy fakir bir kıyafeti 2 gün üstüste mi giyeceksin?Bugün ne giysem acaba? Şu sıçtın mavisi topuklu ayakkabım çok hoşmuş ama ben iğne moru bi tane istiyorum hemen almalıyım.

"Sevgi" bile tektaş yüzük beklerken,
Onun kocası bana şunu aldı, sen almıyorsun diyen kadınlar varken,yıl dönümü,sevgililer günü gibi saçma sapan şeyler uydurup yine paraya dayalı şeyler beklerken her şeyin paraya dayalı olduğunu görmek çok mu zor?
Başkalarını etkilemek için bir sürü şey alıyoruz.İnsanlar 2 gün aynı kıyafeti giyerse kendilerine güvenemiyorlar, alay konusu oluyorlar bazı yerlerde.
Ne zaman bu hale de gelmedik.Ben doğduğumdan çook önceleri, yüzyıllardır insanlar doğmadan evvel bu böyle gelmiş gidiyor.
Off iyice karamsarlaşmak istemiyorum ama dünya gerçekten bizim içine ettiğimiz, neden böyle olduğumuzu bile anlayamadan saçma sapan hareket ettiğimiz bir yer :( Neyse yeter bu kadar

Aga müzikten hayatını kazanmak, servet edinmeyi istemek kötü bir şey değil. Ama neden herkes kestirmeden şu işin ucuzunu kötüsünü yapıp köşe dönme derdinde? Entropiye bu kadar kolay yenilmeyin. İyi müzik yaparak da para kazanılır, hem de öyle böyle değil. Sen bir yap hele, var onun da alıcısı.

yok zaten ben sevmediğim müziği yapmak zorunda bırakılacağıma gider meslek edinirdim öyle olsa.En kötü, para delisi olsam yasa dışı işlere girişirdim.Ama gerek yok.

Ben müzikle yaşamayı bir kez kafama koydum :) Kolay kolay vazgeçmem :)))

Dayatmadan kastım tam olarak buydu. Ayrıca kaliteyi de çok güzel açıklamışsın teşekkür ederiz bu bilgi için.

Geri