Hayattaki Seçimlerimiz ve Alternatif Hayatlarımız

Bas rolleri Tom Cruise-Penelope Cruz-Cameron Diaz'in paylastiklari Vanilla Sky'i cogunuzun izledigini dusunerek konuya ordan ornek vererek girmek istedim. Beni en cok etkileyen filmlerden biri olmustur 'Vanilla Sky'. Genel itibariyle hayattaki secimlerimiz ve onlarin soncularini ve bu sonuclari kaldirabilme, kabullenebilmeyle ilgili cok guzel bir filmdi bence.

Filmi izlemeyenler belki de bu paragrafi okumasa daha iyi olur, cunku izlemeye niyeti olanlar icin ziyan etmek istemem ama filmle ilgili bahsetmem gereken bisey var. Sanirim filmi izledikten sonra filmin butun can alici sahnelerine ragmen en cok T.C'un kazadan once C.D'la arabaya binmesi benim icin en can alici sahne, cunku orda binmemek gibi bir secimi varken o arabaya binmekten yana secimini kullandi ve olan oldu.. O arabaya binme ani butun hayatina, sahip oldugu herseye, sevdigi kadinla (P.C) bir hayat yasayabilmesine mal oldu..

Hayatta hergun, her an, herseyle ilgili secimler yapiyoruz ve bazen yaptigimiz secimler kaldirabilecegimizden fazla agir ve kotu sonuclar getiriyor. Ben boyle zamanlarda alternatif hayatlarimi dusunurum, eminim hepimiz yapiyoruz. "Bunu secmesem, oteki yoldan gitsem sonucu nasil daha farkli olurdu? Daha mi iyi, daha mi kotu olurdu?" diye dusunmeden gecemem. Mesela yine bir filmden ornk verecegim ama Nicholas Cage'in de bu konuyu isleyen Family Man (Aile Babasi) adli bir filmi vardi. Sevdigi kadini universite okumak icin terkedip giden ve sonra cok zengin bir is adami olan bir adam. Alternatif hayatinda da okulu terkedip sevdigi kadina donen ve aile babasi olan bir adam.. Yine izlemeyenler icin berbat etmeden fazla yorum yapmiyorum, hayatlari siz kiyaslayin ya da filmi izleyin ;)

Hepimiz hayatimizda yaptigimiz secimleri bazen iyi olcer tartar, olasi sonuclari degerlendirir, ona gore kararlar alip sonuclarina katlaniriz iyi/kotu ya da hic dusunmeden (Vanilla Sky'daki gibi basit bir arabaya binme hamlesi) bazi seyleri yapariz ve sonuclari yine ya cok iyi ya da cok kotu olur! Basligi acmamdaki sebep sizin dusuncelerinizle beraber sunu tartisabilmek: acaba hayat bu kadar olculup tartilmaya degecek kadar, sandigimizdan da ve dusunmeden yapilan bir secimin sonucunu kaldirmayacak kadar cok mu ciddi, yoksa sadece oylesine yasanmasi gereken, sahip oldugumuz zaman diliminden mi ibaret?

Saygilar..

Konuyu pek kavrayamadım dersler pek bir yoğun :) Fakat hayatı hiç ölmeyecekmişiz gibi yaşıyoruz hepimiz, örneğin şu an okuduğum okul benim idealimdeki okul değildi, öleceğimizi düşünürsek niye konservatuar okumayayım ki? diyorum kendime, hayata bir kere geliyoruz istediğimiz keyif aldığımız şeyleri yapmalıyız diyor insan..!

İnsan öyle yada böyle düşünsede düşünmesede hayatta kalabilmek için kendisini o yönde geliştiriyor... Yani pişman olsakta olmasakta yaptıklarımızdan sonra kendimizi geliştiriyoruz ve büyüklü küçüklü hatalarımızla yaşayabiliyoruz...

Kuzenim Djlik yapıyor mesela ama adamın bölümü ODTÜ iktisat onun yerine kendimi koyduğumda asla cesaret edemezdim, o kendisini bu yönde geliştiriyor fakat istese iktisat alanında geliştirirdi...

Yani o bana göre yanlış yapıyor fakat birde onun gözünden olaya baktığımızda hakveriyorum ve gerçekten çok takdir ediyorum, o adam bu hayata bir kere geleceğini anlamış, öyle yada böyle hayatını kazanacağını bilen birisi...

(Gece 03:25te iyi zırvaladım daha fazla devam etmeyim toparlamaya çalıştıkça uzuyor:) )

Başlığı görür görmez daldım içeri, çünkü çok ilginçtir benim küçükken yaşadığım flashback ler aklıma geldi. Hayal gücüme o kadar çok güveniyorum ki, eskiden bir seçim yaptığımda ya da isteksiz bir olay yaşadığımda, hemen o saniyeler içerisinde alternatif hayatım olsaydı ne olurdu, nasıl olurdu gibisinden flashbackler yaşıyordum, ve bunlar bana mutluluk veriyordu. Artık o flashbackleri yaşamıyorum. Kendi açımdan söylüyorum: evet hayat bu kadar ölçülüp tartılmaya değer, bunda en basiti sevgi ve aşk (illaki bir sevgiliye değil, doğaya,yaşama). Hayatımız hep birer seçimden ibarettir, herzaman bir seçim yaparız ve bunların sonuçlarını kavrayabilmek, onlarla birlikte yaşamak, olgunlaşmak ne kadar güçlü olduğunuzu gösterir. iyi bir seçim hayattan zevk almanızı sağlar, yanlış bir seçim ve ardından gelen olumsuzlukları atlatmak işte bu daha da zevk almanızı sağlar.
Bu konu başlığından bir çok alt başlığa geçilebilir: mesela kadere. yaptığımız seçim bizim kaderimizdir.
Hayatın ciddi olup olmadığı birazda göreceli sanırım, yaşamayı bilmiyorsan, hiç birşeyden zevk almıyorsan, seçim yapmaktan korkuyor, yaptıklarınla da eziliyorsan, bu hayat o kişiye göre ciddi sayılmaz...
-------------------
* flashback: Başka boyutlarda bulunabilmenin yaratacağı güzel efektif, zevk verici olgular.

Sagılar...

_ERHAN_ demiş ki:
Başlığı görür görmez daldım içeri, çünkü çok ilginçtir benim küçükken yaşadığım flashback ler aklıma geldi. Hayal gücüme o kadar çok güveniyorum ki, eskiden bir seçim yaptığımda ya da isteksiz bir olay yaşadığımda, hemen o saniyeler içerisinde alternatif hayatım olsaydı ne olurdu, nasıl olurdu gibisinden flashbackler yaşıyordum, ve bunlar bana mutluluk veriyordu. Artık o flashbackleri yaşamıyorum. Kendi açımdan söylüyorum: evet hayat bu kadar ölçülüp tartılmaya değer, bunda en basiti sevgi ve aşk (illaki bir sevgiliye değil, doğaya,yaşama). Hayatımız hep birer seçimden ibarettir, herzaman bir seçim yaparız ve bunların sonuçlarını kavrayabilmek, onlarla birlikte yaşamak, olgunlaşmak ne kadar güçlü olduğunuzu gösterir. iyi bir seçim hayattan zevk almanızı sağlar, yanlış bir seçim ve ardından gelen olumsuzlukları atlatmak işte bu daha da zevk almanızı sağlar.
Bu konu başlığından bir çok alt başlığa geçilebilir: mesela kadere. yaptığımız seçim bizim kaderimizdir.
Hayatın ciddi olup olmadığı birazda göreceli sanırım, yaşamayı bilmiyorsan, hiç birşeyden zevk almıyorsan, seçim yapmaktan korkuyor, yaptıklarınla da eziliyorsan, bu hayat o kişiye göre ciddi sayılmaz...
-------------------
* flashback: Başka boyutlarda bulunabilmenin yaratacağı güzel efektif, zevk verici olgular.

Sagılar...

pratiği bilmem lakin teoride iyisin erhan :!:
;)

konu ilginç tabi. herkes için hayattaki küçük seçimler büyük hatalara yada güzel günlere ulaştırabilir, sunuçlarını yaşamadan bilemezsin. yapılan yorumlar ve alternatifte olacağını öngördüğümüz yollar sadece varsayım :)

bi filmden örnek vereyim kelebek etkisi diye bi film var. oyuncunun çocukken düşünmeden yaptığı seçimler büyüyünce nekadar farklı sonuçlara yol açabiliyor, bu filmde anlatılıyor. filmin ana teması bana göre nekadar baştan başlama şansımız olursa olsun hayatı asla %100 güzel, yaşanabilir, herkesin mutlu olduğu biryer yapamayız.

aslında herşey yaşanması gerektiği gibi yaşanıyor. ama düşününcede keşke yaşanmasaydı diyebileceğimiz onlarca olay çıkıyor karşımıza. fakat geriye dönüp yıllar önce yaptığımız bir hatayı düzeltmiş olsak bile yine belki 10 yıl sonra o düzelttiğimiz olayın başımıza daha büyük bi dert açıp açamayacağını bilemeyiz.

sözün kısası geçmişi deyerlendirmeli iyi ve kötü olayları, analiz etmeli ve ama sadece gelecege bakmalıyız. geçmişi nekadar irdelersek ve geçmişten nekadar pişmanlık duyarsak okadar gelecekten umutsuz oluruz. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslinda burda yorum yapan tum arkadaslara biraz katiliyorum. Yalniz gecmisi degerlendirmek ve gelecege bakmak su anda yasamamiz gereken hayattan calinan zaman gibi gelir bana hep, biraz da o yuzden gelecege hic yatirim yapmam :D

Tabi bu da cok iyi birsey degil ama turkegilmez'in de dedigi gibi hic olmeyecekmisiz gibi yasamak yanlis bana gore ve sirf bu yuzden hayatta yapmak istediklerimizi 'simdi' yi dusunerek yapmak daha dogru. Tabi bu benim bakis acim ve ben genelde 'simdi' ile ilgili secimler yaptigim icin bu secimler hep ani verilmis kararlardan dogar ve bu yuzden alternatif sonuclar beni cok dusundurur.

Tabi bir yolu sectikten sonra, sonucunu aldiktan sonra geri donus yok :D Yine yapim geregi 'pismanlik' kavramini da bunyemde barindirmam, cunku verdigim kararlar ve yaptigim secimler 'o an' icin bana dogru geliyor ve sonucunu gordukten sonra pisman olmak zaten anlamsiz.

Yine de dedigim gibi insan "bunu boyle yapmis olsaydim acaba cok daha farkli bir sonucu olurmuydu?" diye dusunmeden de gecemez :)

Re: Hayattaki Secimlerimiz ve Alternatif Hayatlarimiz

Oceanides demiş ki:
acaba hayat bu kadar olculup tartilmaya degecek kadar, sandigimizdan da ve dusunmeden yapilan bir secimin sonucunu kaldirmayacak kadar cok mu ciddi, yoksa sadece oylesine yasanmasi gereken, sahip oldugumuz zaman diliminden mi ibaret?

hmm hoş bi soru. bana göre çok da ciddiye almamak lazım hayatı kimi zaman ama bunun yanında tabiki ciddiye alınması gereken bitakım olaylar olmalı.önemli olan ikisini dengelemek bence.

ama bazende çok kurcalamamak gerek hayatı.yoksa içinden çıkılmaz bi hal alıyor zamanla.

yaptığımız tercihler doğrultusunda kimbilir kaç kıymetli insanı teğet geçiyoruz :?

alternatif hayatlarımda ilgilendiğim tek nokta bu olurdu, gerisi yalan zaten..

ben küçükken bazı hikaye kitapları vardı(hala varmı bilmiyorum)sayfanın sonunda senden bir seçim yapmanı istiyordu-ona göre bir sayfa açıyordun,ona göre devam ediyor ona göre bitiyordu.o tür kitaplarım çok oldu-ve her seferinde başka şeyler seçsem sonuç ne çıkcaktı diye defalarca denemeler yapmıştm..buna benzettim şimdi :)

sebebi ise tabiki kitabı tek yönlü okumanın bana yetmemesiydi.kitabın tadını iyice almak,suyunu çıkartmak falan filan..bence hayattaki uygulamasının nedenide aynen bu.belli şeyler yaşayabiliriz,yaşamımızın bir sınırı var,her çeşit şeyi deneyimleyemiyoruz belki.bununda insanoğluna yetmediğini,bu yüzden alternatif hayatları düşündüğünü düşünüyorum..benim o kitapların suyunu çıkartana kadar tüm kombinasyonları denediğim gibi :)

İnsanın yaşamına etki eden okadar koşul,etken varki,insan bukadar etkenin arasında ancak çok az şeye müdahale edebiliyor ve yine aynı oranda seçim yapabiliyor.

Ayık kafayla bir daha okudum başlığı,

Öss sonuçları açıklandıktan sonra kararsız kaldım %50 iktisat %50de su ürünleri istiyordum puanım her ikisine de yetiyordu, rehberlik öğretmeniyle de konuştuktan sonra tamam dedim iktisatlar ilk tercih dersaneden aşağı inerken matematik öğretmenimi gördüm,

-Ne tercih ettin?
-İktisat
-Aman ne yapacaksın iktisatçı dolu su ürünleri yaz sen.

Hazırmışım bende zaten birisi kararlı konuşsun diye bekliyormuşum :) Seçtim su ürünlerini şu an bu hayatı yaşıyorum eğer matematik öğretmenim milyonlarca olasılıktan birisi yüzünden 2 dakika geç gelseydi dersaneye veya 2 dakika sonra ben şu an iktisat okuyordum ve bambaşka bir hayatım olabilirdi :D

ben yukarıdaki bir arkadaşın bahsettiği gibi flashbackler yaşamam ama bazen yapmış olduğum bir şeyi o an yapmasaydım her şey daha farklı olabilirdi. bunu hemen o an hisssederim. bazen üzülürüm bazen iyi ettim derm.
hatta aklımda bu konuyla ilgili bir öykü bile var. tam oturttuğumda öyküyü yazıp çizgi romana çevirmeyi planlıyorum bile...

sorunlu_insan_paratoneri demiş ki:
ben küçükken bazı hikaye kitapları vardı(hala varmı bilmiyorum)sayfanın sonunda senden bir seçim yapmanı istiyordu-ona göre bir sayfa açıyordun,ona göre devam ediyor ona göre bitiyordu.o tür kitaplarım çok oldu-ve her seferinde başka şeyler seçsem sonuç ne çıkcaktı diye defalarca denemeler yapmıştm..buna benzettim şimdi :)

sebebi ise tabiki kitabı tek yönlü okumanın bana yetmemesiydi.kitabın tadını iyice almak,suyunu çıkartmak falan filan..bence hayattaki uygulamasının nedenide aynen bu.belli şeyler yaşayabiliriz,yaşamımızın bir sınırı var,her çeşit şeyi deneyimleyemiyoruz belki.bununda insanoğluna yetmediğini,bu yüzden alternatif hayatları düşündüğünü düşünüyorum..benim o kitapların suyunu çıkartana kadar tüm kombinasyonları denediğim gibi :)

bende okurdum o kitapları ama hainlik yapıp önce biraz bakardım dier sayfalara sonra seçerdim ,acaba o kapıdan mı girsem yoksa o kilitli kasayımı açsam...
ama hayat ne yazıkki öle değil tercihini yapmadan önce dier sayfalara bakamıyosun :LOL:
ve o yüzden düşünüp taşınıp doru kararı vermek gerekio.ben bazen diyorumki hiç bişi yapmıcam olayı akışına bırakıcam.ama daha yeni anladımki meğer akışına bırakmakta bi seçimmiş.

Geri