Gitar Boyası Kazıma Ve Cila

Merhaba arkadaşlar geçen haftalarda bir arkadaş niyetlenmişti bu seferde ben gözüme kestirdim "sap kısmı sorunsuz" ibaresi doğruysa gitarı parçalayıp zımpara ve direkt ağaç üstüne uygun bir cila atsam ne kadara çıkarım vaktim bol zımpara ile kendim ilgilenebilirim ya da geçenlerde bir ısı tabancası görmüştüm kafama yatarsa onlardan da edinebilirim. Sizce yaptığım zahmet ve maliyete değer mı ? Direkt boya işiyle amatörce ilgilenen arkadaşlar da yardım ederse sevinirim teşekkür ederim :)
http://www.sahibinden.com/ilan/alis...i-epiphone-les-paul-plus-top-170647235/detay/

Merhaba arkadaşlar geçen haftalarda bir arkadaş niyetlenmişti bu seferde ben gözüme kestirdim "sap kısmı sorunsuz" ibaresi doğruysa gitarı parçalayıp zımpara ve direkt ağaç üstüne uygun bir cila atsam ne kadara çıkarım vaktim bol zımpara ile kendim ilgilenebilirim ya da geçenlerde bir ısı tabancası görmüştüm kafama yatarsa onlardan da edinebilirim. Sizce yaptığım zahmet ve maliyete değer mı ? Direkt boya işiyle amatörce ilgilenen arkadaşlar da yardım ederse sevinirim teşekkür ederim :)
http://www.sahibinden.com/ilan/alis...i-epiphone-les-paul-plus-top-170647235/detay/
Sapla ilgili ibare kesinlikle doğru. Hatta bu ifadeyi gitarı denedikten sonra rahatlıkla herkes söyleyebilir. Malum gitarın son halini veren benim. O yüzden buradan da yazayım. Gitar şu anda gerçekten de ölü fiyatta. Manyetiklerini değiştirmeye gerek yok. Netten videoları araştırın ve Dark Star manyetiklerin aslında Seymour Duncanlarla yarışacak kalitede olduğunu duyun görün derim. Gitarada bir potans (push-pull) manyetikleri single yapıyor. Fretleri de çok iyi durumdaydı ben sattığımda. Kısacası elektroniği de sağlam manyetikleri de. Hatta köprüyü de değiştirmiştim ve Sung Il (Kore) köprü var üzerinde. Burgular zaten Grover. Hatta gitarda headstock scarf joint değil ki bu da önemli bir artı bu gitar için bence. Kesinlikle çok güzel bir gitar ama bilhassa headstock kısmındaki kasti yapılmış yaralamalar seni rahatsız etmesze bu fiyata alabileceğin en ideal gitarlardan birisi.
Ben gitarın geçirdiği evreleri görebilmen adına bana mail adresi verirsen elimdeki tüm fotoğrafları gönderirim. Ayrıca bu gitarı boyamak için aldığım ısı tabancasını da satıyorum. Onu da ayrıca burada ilanı var görebilirsin.

Tam da bununla ilgili bir konu açacakken başlığı buldum. Belki üst sıralara çıkarsa belki ilgi görür. Elimde eski bir gitarım var. Ibanez s420 wk. Atsan atilmaz satsan para etmez tadında. Sesini ve klavyesini de seviyorum keratanın. Neyse üzerindeki mat cila yada kaplama ne deniyor tam bilmiyorum ama parmak değdikçe dökülüp kötü görüntü oluşturuyor. Herhangi birine yaptırmak istemiyorum. Biraz ahşap işleriyle uğraşmışlığım ve yat vernikleri kullanmışlığım var ama enstruman daha ince bir iş sonuçta. Tamamen zımparalayıp boya atmadan o haliyle kendim cilalamak istiyorum. Yaptığım araştırmalara göre Tru oil, Tung oil gibi yağlama, nitroselüloz lake veya poliüretan cilalama ya da yat verniği vs gibi değişik yöntemler mevcut. Homebrew bir proje olacağını göz önünde bulundurursak nasıl bir yöntem tavsiye edersiniz.? Bu cam cila dedikleri şeye nasıl yaklaşabiliriz?

Tam da bununla ilgili bir konu açacakken başlığı buldum. Belki üst sıralara çıkarsa belki ilgi görür. Elimde eski bir gitarım var. Ibanez s420 wk. Atsan atilmaz satsan para etmez tadında. Sesini ve klavyesini de seviyorum keratanın. Neyse üzerindeki mat cila yada kaplama ne deniyor tam bilmiyorum ama parmak değdikçe dökülüp kötü görüntü oluşturuyor. Herhangi birine yaptırmak istemiyorum. Biraz ahşap işleriyle uğraşmışlığım ve yat vernikleri kullanmışlığım var ama enstruman daha ince bir iş sonuçta. Tamamen zımparalayıp boya atmadan o haliyle kendim cilalamak istiyorum. Yaptığım araştırmalara göre Tru oil, Tung oil gibi yağlama, nitroselüloz lake veya poliüretan cilalama ya da yat verniği vs gibi değişik yöntemler mevcut. Homebrew bir proje olacağını göz önünde bulundurursak nasıl bir yöntem tavsiye edersiniz.? Bu cam cila dedikleri şeye nasıl yaklaşabiliriz?

Ibanez'in en sevdiğim modelidir S kasa, bende de dandik bi' Oskar Şmit var hocam, takaslayalım istersen? :D:D

Kendi soruma @dingdongdaddy 'nin yardımıyla cevap vereyim.

4-7 episode'lar bu işi açıklıyor. Bence diğer teknikler (yağlama) açıkcası bu amcanınki kadar başarılı değil.
Kısacası zımparala gövdeyi hazırla sonra cilala, zımparala, cilala, zımparala...
cilala, bezle sil, cilala, bezle sil...
En son araba pasta cila ;)

merhabalar konuyu an itibarı ile diriltiyorum :)
önce stratıma sonra telecasterıma sonra her iksine de yeniden boya ve cila atmayı düşünüyorum.Bir isteğim 0 hali gibi baya kalın bir cila ve boya düşünmüyorum amacım ince ve hassas(relic amaçlı) bir boya yapmak.Burada selülozik boya iş görür mü? Şimdiden teşekkürler :)

Geri