Metin Türkcan Ve Setup'ı ??

KaptanAmerika demiş ki:
ya hala şu adamın hangi anfiyi kullandığını öğrenemediniz.
bu adam marshall(modeli aklımda değil) ve 5150 kullanıyor.
yok şebnem kullanıyor metin onu kullanmıyor faln filan kendi kendinize tartışıyorsunuz.
ben mersin konserinde en önden gördüm kardeşim.kliplerde bilmemnelerde.adamın 5150 kullandığı çok bariz bir şekilde ortada.şebnemde belki aynısını kullanıyordur.yani bir grupta aynı anfiyi kullanan 2 kişi olamazmı:)
örnek:metallica.

Benim gördüklerim şunlar.

Şebnem Konserleri: Sahne ortasında her zaman Peavey 5150 durur.Şebnem Ferah İbanez gitarını bir şarkıda eline alır ve çalar 5150'ye bağlı şekilde.Metin Türkcan ise Sahnenin sol tarafında Marshall JCM2000 amfiye ESP Eclipse 2 VB gitarını takar:Hatta bazen sesi kısık gelir, amfinin başına gider sesi biraz açar.

Ogün Konserlerinde:Ogün Marshall JCM800 ve Fender Tornado kullanır Metin Türkcan ise sahnenin sağ tarafında yine Marshall JCM2000 amfiye bu sefer El yapımı gitarını takar, ara sıra sesi açmak için amfinin yanına gider. :)

Pentagram konserleri:Sahnede alabildiğince 1960kabin vardır, Tarkan Gözübüyük Hartke bas amfisine takar gitarını ama.Metin Türkcan ise yine Marshall JCM2000'e El yapımı gitarını takar.Pentagram konserlerinde ses açmak için pek gitmez amfinin yanına. :D

Ogün Sanlısoy ile barda çalarken:JCM2000 yerine Marshall'ın daha küçük, bir önceki sayfalarda yazıyordu MG100 ya da vs100 amfisine girer El yapımı gitarını.

Amfi olayı halloldu sanırım.

Ama Şebnem Ferah'ın kliplerinde ve konserlerinde görülen Peavey 5150 kimindir orasını bilmiyorum.Eski Pentagram konserlerinden birinde de çıkmıştı meydana o Peavey.

Metin de Şebnem de Peavey'i kullanıyor yani.Ama daha çok Şebnem kullanıyor.Eski albümlerde belki kullanmıştır Metin de ama son 2 yıldaki bütün konserler üstteki yazdığım şekilde.

Peavey 5150den türkiyede çok az var, 3 tane falandır sanırım.Bir tanesi Metinin ya da Şebnemin, ikisinin de yok sanırım. :)

abi bu amfi konusu zaten şu 6 sayfanın 4 sayfasını kaplamıştır inşallah açıklığa kavuştu bu konu :D ama benim aklıma takılan bir şey var metin türkcan eclipse 2 kullanıyor biliyoruz ama benim dikkat ettiğim şey metin türkcanın eclipsesinde 4 potans var ama benim sitelerde falan gördüğüm eclipse 2 lerde 3 potans var bunu nasıl açıklayabiliriz :)

Monster_YGT demiş ki:
abi bu amfi konusu zaten şu 6 sayfanın 4 sayfasını kaplamıştır inşallah açıklığa kavuştu bu konu :D ama benim aklıma takılan bir şey var metin türkcan eclipse 2 kullanıyor biliyoruz ama benim dikkat ettiğim şey metin türkcanın eclipsesinde 4 potans var ama benim sitelerde falan gördüğüm eclipse 2 lerde 3 potans var bunu nasıl açıklayabiliriz :)

eclipse 2 ve 1 olmak üzere 2 model var 1 artık üretilmiyor yada amerikaya yollanmıyor çünkü tıpatıp gibson lespaul ölçülerinde ve kanunen problem yaratıyormuş diye biliyorum. O bakımdan epiphonelarda da diğer bilindik markalarda da les paul kasa 1-1 aynen yapılmaz (kafa şekilleri değişiktir dikkat ederseniz) (taklit çin markalar hariç tabi) nedeni budur kanımca

Monster_YGT demiş ki:

Şöyle diyim.Gibson'ın ESP'ye açtığı dava yüzünden ESP sadece Amerikada satılması için 3 potanslı olan versyonu çıkardı.Amerika dışındaki yerlerde 4 potanslı olanlar piyasada.

http://www.turkrock.com/ftopic72170-20.html

Aslında biraz da Gibson'In kendini beğenmişliği diye düşünüyorum.O kadar üretici Strat üretiyor, Fender niye hiç laf etmiyor. :)

Gibson bir ara da PRS'ye dava açmıştı single cutawayli versyon lespaul kopyası diye ama dava Gibson aleyhine sonuçlanmıştı sanırsam. :)

Eldrun demiş ki:
Aslında biraz da Gibson'In kendini beğenmişliği diye düşünüyorum.O kadar üretici Strat üretiyor, Fender niye hiç laf etmiyor. :)

Gibson bir ara da PRS'ye dava açmıştı single cutawayli versyon lespaul kopyası diye ama dava Gibson aleyhine sonuçlanmıştı sanırsam. :)

Aslında pekte abartı sayılmaz.Çünkü bu ESP ile ilk davaları değil.Daha öncede "V" ve "Explorer" içinde mahkemelik olmuşlardı.

ESP de İbanez gibi tamamen kopya üretimlerle başlayıp bugünlere gelen bir firma.Kopyaladığı tasarımların neredeyse tamamı Gibson tasarımları :) Sanırım Gibson ın yerinde ben olsam bende aynısı yapardım.

Fender olayına gelince,Fender de bir çok kez mahkemelik oldu.Ürettiği strat kopyaları yüzünden İbanez i mahkemeye vermişti geçmişte.

Yani özetle tasarımların birebir kopyalanması pek anlaşılır bir şeydeğil.Ama bu konularda Gibson da Fender de popüler firmalara karşı pek müsamalı değil.LP ve strat kopyalayan bir yığın firma varken gidip özellikle ESP ve İbanez le uğraşmakta ilginç :)

Eldrun demiş ki:

Fenderin headstocku tescilli, hem strat hem de tele. Onun taklit edilmesi yasak. Ayrıca gövde konusunda da epey kasıyorlar bu arada, ki becerebilirlerse gerçekten büyük skandal olur keza almak istedikleri patent gövde şekillerini tamamen belirliyor ve bu durumda Ibanez RG benzeri gitarlar bile arada kaynayabilir. Gibsonda ise paralel kenar şeklinde dizili volume tone knobları ile gitarın cutawayi, yani gövdenin sapın alt kısmındaki girintisinin şekli tescilli. O yüzden Gibson'a benzer kasalı tüm gitarlarda o kısım farklı. Headstock da olabilir, onu bilemiyorum.

yalnız ilk sayfalarda pedal setup'ı hakkında bişeyler yazılmış ama bazıları sallama bad horsie 1 kullanmıyor eleman 2 kullanıyor.aslında bu setup olayıda biraz muallakta kaldı yani tam bellide değil belli gibi duruyor ama tam böyle resim lazım adamın gitarı amfisi pedal setup'ı anca ozaman rahat etcez:)

newzat demiş ki:
yalnız ilk sayfalarda pedal setup'ı hakkında bişeyler yazılmış ama bazıları sallama bad horsie 1 kullanmıyor eleman 2 kullanıyor.aslında bu setup olayıda biraz muallakta kaldı yani tam bellide değil belli gibi duruyor ama tam böyle resim lazım adamın gitarı amfisi pedal setup'ı anca ozaman rahat etcez:)

http://www.youtube.com/watch?v=wHmk3L1wmkE 8)

Resim daha ayrıntılı olurdu tabi, ama buda hiç yoktan iyidir. :)

Geri