Cem Köksal

cem koksali begeniyorum ve gercekten severek dinliyorum, ama arkadaslar gitar virtuozu sifatini kazanmasi icin daha coook uzun emek vermesi, kendini kanitlamasi gerekmez mi sizce?!
herseyden once bir muzisyenin virtuoz sifatina erismesi icin orjinalitesi olmasi gerekir ki maalesef cem koksal bu konuda sinifta kaliyor. umarim ilerleyen yillarda kendi tarzini oturtma yoluna gider

hızlandığı zaman gitarın kontrolünü kaybetmesi ve hızlı çalacağım diye cümleleri bozup, yarıda bırakıp, geçiştirmesi gibi problemleri aşması lazım. etkilenme konusuna da gelince;

herkes birilerinden etkilenir, sanatın da hayatın da temelinde taklit vardır. bu çok doğru ama bir kişi profesyonel müziğe adım atıyor, albüm çıkartıyor, konserler veriyorsa tamamen özgün olmasa bile, en azından, birilerinin tıpkısı olma çalışmasından kendisini sıyırması gerekir diye düşünüyorum. malmsteen kopyası olarak kalacak biri evde kendi çalsın gitarını. albüm yapıp, zaten kısırlaşan popüler (bunu bilerek seçtim, rock, metal, vb. müzikler geniş anlamda popüler müzik sayılabilecek konumda diye düşünüyorum, seviyorum tabi bu müziği, maksadım aşağılamak değil, hiyerarşik olmayan bir tespit bu) müzik dünyasında pro müzisyen sıfatıyla bir taklit olarak ortaya çıkmak yanlış.

bu açıdan türkiyedeki müzik piyasasında, rockçılarımızın kötülediği bir çok popçu, arabeskçi ve benzeri müzik insanlarından daha kötü bir örnek olarak görüyorum kendisini maalesef.

Re: slm

kaanengin demiş ki:
dvnblue3 demiş ki:
bu yolda herkes birinden ya da birilerinden esinlenir
senin bile esinlendiğn biri vardır!!

kesinlikle, hatta gitar calmaya basladigimdan beri devamli ornek aldigim gitaristler oldu, ama degil virtuoz, iyi bir gitarist oldugumu bile iddia etmedim hicbir zaman

senin nası gitar caldnını bilemem ama o bi yere kadar gelmiş
kendini kanıtlamış. yani o virtuozum diyebilr ayrıca b tek gitar solo
larını yazmakla kalmamamıs bas,keman,piyano larıda kendi yazmıştır!!
8)

Re: slm

dvnblue3 demiş ki:
kaanengin demiş ki:
dvnblue3 demiş ki:
bu yolda herkes birinden ya da birilerinden esinlenir
senin bile esinlendiğn biri vardır!!

kesinlikle, hatta gitar calmaya basladigimdan beri devamli ornek aldigim gitaristler oldu, ama degil virtuoz, iyi bir gitarist oldugumu bile iddia etmedim hicbir zaman

senin nası gitar caldnını bilemem ama o bi yere kadar gelmiş
kendini kanıtlamış. yani o virtuozum diyebilr ayrıca b tek gitar solo
larını yazmakla kalmamamıs bas,keman,piyano larıda kendi yazmıştır!!
8)
dvnblue3,
cem köksalın şarkıları kendi düzenleyen,besteleyen,çoğu enstrumanları çalan iyi bir müzisyen olması onu gitar virtüözü yapmaz;malmsteen klonu olmaktan da kurtarmaz ;)

Gerek bu başlık altında gerekse sağda solda Cem Köksal hakkında yapılan olumsuz eleştirileri şöyle bir toparlamak istedim:
-böyle çalan çok insan var,hem dünyada hem Türkiye'de...Kesinlikle...Hele ülkemizde yolda yürürken elini sallasan bir Malmsteen klonuna çarpmaktadır ve Cem Köksal'ın albümü ülkemizde bu tarzda yayınlanan 1567. albümdür.
-Diminished 5th dizileri çalınması gayet kolay ,leblebi çekirdek şeylerdir. Eline gitar alan her salak çalabilir. Bakın Cem çalmış mesela...
-Malmsteen,taklit edilmesi gayet kolay bir gitaristtir. Eline gitar alan her salak şarkılarını çalabilir.
-Gitar yapmak çok kolaydır. Eline testere alan her salak yapabilir.
-Beste yapmak,her enstrümanın partisyonlarına ayrı ayrı kafa patlatmak inanılmaz basit bir iştir. Eline kalem ve nota kağıdı alan her salak yapabilir.
-Stüdyo kurup oradan adam gibi bir kayıt çıkarmak da kebaptır. Cebinde parası olan her salak yapabilir.
-Albüm çıkarmak; hele majör bir etiketten çıkarmak da büyük bir olay değildir. Elinde master bantla gelen her salağa albüm yapan yüzlerce şirketle güzel yurdumuz bu açıdan tam bir cennettir.
-Şarkıları çalan, düzenleyen, besteleyen, çoğu enstrümanı çalan iyi bir müzisyen olmak kişiyi gitar virtüözü yapmaz, örnek aldığı gitaristin klonu olmaktan kurtarmaz. Nitekim Eddie Van Halen; Jeff Beck klonluğundan, George Lynch, Paul Gilbert, Zakk Wylde ve Ritchie Kotzen; Randy Rhoads klonluğundan, Axel Rudi Pell; Ritchie Blackmore klonluğundan ve Steve Vai; Alex Gregory klonluğundan kurtulamamışlar ve sittin sene kurtulamayacaklardır.
-Bu ülkede rock gitar albümü çıkarıp virtüöz ayağına yatmaya kalkanların albümünü almak yerine ana avrat asfaltta koşmak daha doğru bir tavırdır.
-Mankenlerle birlikte olmak çok ayıp bir hadisedir. Böyle şeyler virtüözü bozar :LOL:
Bırakın allah aşkına ya!
Ortada ciddi bir emek işi varsa müzik dinleyen ya da yapanlara düşen, o emeğe saygı göstermektir. Bir gün olur da onca emek vererek ortaya koyduğunuz iş böyle fasulyeden tenkitlerle yerin dibine batırılırsa söyleyecek sözünüz olmaz.
Cem Köksal henüz yolun başında. Bir gün o da Satriani'nin "Andy Powell'ın sololarını çalar dururdum" lafına benzer şeyler söyleyecek. Kesin olan bir şey var; adam bu yola baş koymuş. Yani yirmi yıl sonra hala rock için bir şeyler yapmaya çalışıyor olacak. Peki yirmi yıl sonra siz ne yapıyor olacaksınız?

sen şimdi cem köksal gitar virtözüdür konuşturur diyosun... :)

sen bırak allahaşkına,müzisyenliğine lafım yok ama o adama gitar virtüözü diyosan birşey görmemişsin :) cem köksal gitar virtüözüyse arif deniz toker,serdar öztop,murat baştepe vs ilah benim gözümde

cem köksal gitar virtüözüyse ondan 3 saat sonra çıkan adamı da gördük rtn'de o neydi tanrımıydı ;) öyle bi ünvanı da yok karl loganın.Çünkü bir sürü gitarist var dünyada o seviyede,biz de yok diye niye kasarız insanlara paye veririz türk milleti olarak onu anlamıyorum ben,imparator cem köksal :D bırak ya !!!

Yirmi sene sonra onun kadar iyi bir müzisyen olabilirmiyim bilmiyorum ama bir iki sene sonra ondan iyi bir gitarist olacağım kesin :) (kendimi yüceltmek için söylemiyorum öyle çalabilcek cidden çok insan var ;))

kalbim bomboş şarkısı baya güzel ama iyi bir besteci kendisi :)

Ben de 20 li yaşlarımda "Bir iki seneye Malmsteen'i harcarım havalarındaydım. "Malmsteen hep aynı şeyleri yapıyo,baydı artık" diye ahkam kesiyordum. Zaman bana dersimi verdi, kazın ayağı öyle değilmiş, herif hep aynı şryleri yapmıyormuş meğer, şarkılarını çalmayı deneyince anladım. 1-2 sene sonra seni de göreceğiz (umarım yüzü kızaran ben olurum, böyle bir şey sevindirir beni)

pis_metalci demiş ki:
Gerek bu başlık altında gerekse sağda solda Cem Köksal hakkında yapılan olumsuz eleştirileri şöyle bir toparlamak istedim:
-böyle çalan çok insan var,hem dünyada hem Türkiye'de...Kesinlikle...Hele ülkemizde yolda yürürken elini sallasan bir Malmsteen klonuna çarpmaktadır ve Cem Köksal'ın albümü ülkemizde bu tarzda yayınlanan 1567. albümdür.
-Diminished 5th dizileri çalınması gayet kolay ,leblebi çekirdek şeylerdir. Eline gitar alan her salak çalabilir. Bakın Cem çalmış mesela...
-Malmsteen,taklit edilmesi gayet kolay bir gitaristtir. Eline gitar alan her salak şarkılarını çalabilir.
-Gitar yapmak çok kolaydır. Eline testere alan her salak yapabilir.
-Beste yapmak,her enstrümanın partisyonlarına ayrı ayrı kafa patlatmak inanılmaz basit bir iştir. Eline kalem ve nota kağıdı alan her salak yapabilir.
-Stüdyo kurup oradan adam gibi bir kayıt çıkarmak da kebaptır. Cebinde parası olan her salak yapabilir.
-Albüm çıkarmak; hele majör bir etiketten çıkarmak da büyük bir olay değildir. Elinde master bantla gelen her salağa albüm yapan yüzlerce şirketle güzel yurdumuz bu açıdan tam bir cennettir.
-Şarkıları çalan, düzenleyen, besteleyen, çoğu enstrümanı çalan iyi bir müzisyen olmak kişiyi gitar virtüözü yapmaz, örnek aldığı gitaristin klonu olmaktan kurtarmaz. Nitekim Eddie Van Halen; Jeff Beck klonluğundan, George Lynch, Paul Gilbert, Zakk Wylde ve Ritchie Kotzen; Randy Rhoads klonluğundan, Axel Rudi Pell; Ritchie Blackmore klonluğundan ve Steve Vai; Alex Gregory klonluğundan kurtulamamışlar ve sittin sene kurtulamayacaklardır.
-Bu ülkede rock gitar albümü çıkarıp virtüöz ayağına yatmaya kalkanların albümünü almak yerine ana avrat asfaltta koşmak daha doğru bir tavırdır.
-Mankenlerle birlikte olmak çok ayıp bir hadisedir. Böyle şeyler virtüözü bozar :LOL:
Bırakın allah aşkına ya!
Ortada ciddi bir emek işi varsa müzik dinleyen ya da yapanlara düşen, o emeğe saygı göstermektir. Bir gün olur da onca emek vererek ortaya koyduğunuz iş böyle fasulyeden tenkitlerle yerin dibine batırılırsa söyleyecek sözünüz olmaz.
Cem Köksal henüz yolun başında. Bir gün o da Satriani'nin "Andy Powell'ın sololarını çalar dururdum" lafına benzer şeyler söyleyecek. Kesin olan bir şey var; adam bu yola baş koymuş. Yani yirmi yıl sonra hala rock için bir şeyler yapmaya çalışıyor olacak. Peki yirmi yıl sonra siz ne yapıyor olacaksınız?
-kesinlikle ülkemizde gitar çalanların büyük bir kısmı malmsteen taklidi yapabilmektedir.ki yurt dışındada böyle birçok maymun vardır(bknz japonya vb uzakdoğu ülkeleri)bu tür yalakalıklar devam ederse,hakkaten niteliksiz 1567. albüm hayal değildir.
-eline malmsteen eğitim cd'lerini kitaplarını alan her salak diminished'ide çalar her şeyi çalar.bakın cem çalmış mesela...
-gerçektende gerek sanal ortamda,gerekse kitap,yazı çizi olarak yaygın olduğu için malmsteen taklit edilmesi kolay bir gitaristtir.salaklar genelde malmsteen taklit edebilirler.
-elektro gitar yapmak hakkaten kolaydır.gidin bi gitar yapımcısına sorun.abi elektro yapmakmı zordur akustik,klasik zart zurtmu daha zordur.ki cem köksalın yaptığı gitarda müziği gibi taklittir.tamamen fender strat ölçülerini kullanmış,ucunu budağını abuk şekillere sokarak kendi tarzını yarattığını sanmıştır.
-malmsteen'in beste kalıplarını alıp,üzerine aslında gene malmsteen'e ait bi kaç şey patlatmakla beste yapılabiliyor ne yazıkki.eline kalem ve nota kağıdı aldığını sanmıyorum.bilgisayarda halletmiştir.emek harcayacak bi tip değil belli.
-Stüdyo kurup oradan adam gibi bir kayıt çıkarmak da kebaptır. Cebinde parası olan her salak yapabilir.valla ne güzel demişin.ben bişey eklemeyeceğim buna.
-acaba o albümü hangi güzel arkadaşlar sayesinde,hangi parayla,hangi tavizlerle o şirketten çıkarmıştır.elinde master band ve parası olan her salağa albüm yapılabilir.hakkaten bu durumda ülkemiz niteliksiz işlerin cennetidir.
-.[/i] Nitekim Eddie Van Halen; Jeff Beck klonluğundan, George Lynch, Paul Gilbert, Zakk Wylde ve Ritchie Kotzen; Randy Rhoads klonluğundan, Axel Rudi Pell; Ritchie Blackmore klonluğundan ve Steve Vai; Alex Gregory klonluğundan kurtulamamışlar ve sittin sene kurtulamayacaklardır.
hocam sen taklitle orjinali ayırt edemiyorsun sanırım.lan edi van halen'la jeff beck ne alaka.bu herifler belki bu adamlardan etkilenerek(bak etkilenme diyorum) müzik yaşamlarına başlamışlardır ama şu an hepsi ayrı yerlerde ayrı tarzlarda çalıyorlar,yapma allanı seversen.
-Bu ülkede rock gitar albümü çıkarıp virtüöz ayağına yatmaya kalkanların albümünü almak yerine ana avrat asfaltta koşmak daha doğru bir tavırdır.kesinlikle
-pazar keyfine çıkmak ayıptır.3.sınıf magazin programlarına demeç veren bi başka tip görmedim lan ben hayatımda.manken sevgilisi olmak tabiki ayıp değildir.
cem köksal'la bizleri ayrı düşünmen ilginç,hepimiz bu piyasanın bir parçasıyız.20 yıl sonra hepimiz gene burada olacağız.ama senin gibi kökünden yalarsak,nitelikli işlerin,özgün işlerin çıkmasını zorlaştırırız.bunun için millete allah gözüyle değil müzisyen gözüyle bakalım.hatalarını söyleyelim.ki yukarıdaki arkaaşlar gerçekten düzeyli eleştriler yapmalarına rağmen yaptığınız muameleye bak.hepinize sevgiler lan.

"kökünden yalamak" gibi düzeysiz laflara yanıt verip de küçülmeye hiç niyetim yok ama şurası kesin ki Cem Köksal'a yalakalık gibi bir derdim de yok. Zaten epeyce uzak yerlerdeyiz. Ayrıca yaptığı müzik de bana uyan bir müzik değil. Yine de takdir ederim. Nedenini de anlamak kolay, yukarıda yazdıklarımı okuyabilenler için. Ama lugatında "emek" ve "saygı" sözcükleri bulunmayanların bir halt anlamaması da gayet doğal tabii. Neyse, Halep oradaysa arşın da burada. Madem herşey bu kadar kolay, şöyle dört dörtlük bir albümle hem Cem Köksal'ın neyi beceremediğini ortaya koyup "bakın bu iş böyle yapılır" diyen sağlam bir gitar albümünü en kısa zamanda senden bekliyoruz kalipardi "efendi"

@kaliparti: cem koksal senin dusmanin mi?
@pis_metalci: cem koksal senin babanin oglu mu?

ucuncu bir sahsin muzikalitesini tartisirken neden is donup dolasip ta kisisel hakaret ve cekismeye donuyor gercekten anlamiyorum.

cem koksal gercekten iyi bir gitarist ve muzisyen. bu ulkede rock muzik icin emek veren degerli bir insan. bunu kimse inkar edemez.

cem koksal saplanti derecine varacak kadar mamlsteen taklitcisi, yaptigi kliplerde, konserlerdeki tavirlarinda, hatta giydigi kiyafetlerden kullandigi takilara kadar(winding road klibinde beyaz gomlekliyken taktigi bileklik malmsteen in bilekliginin neredeyse aynisi, aradaki fark malmsteen in bilekliginin hacli olmasi sadece). bu gercekleri de kimse inkar edemez.

cem koksali seviyorum ve siklikla dinliyorum. keske biraz daha ozgun olsaydi da o zaman virtuoz olup olmadigini tartisabilseydik

slm

nedir abi sizin bi gitar virtüözünden beklediniz??
stiyle gitar mı calsın..soloysa solo,ritmse ritm
malmsteen gibi giyiniyo die klonmu oluyo
sundan eminim sizinde içinizde sevdiğnz,örnek aldınız
kişi gibi giyinmek vardır :evil:

daha düzeyli yorumlar beklerz 8) baydınız aq
biri kendini malmsteenle kapıştırır,biri keman,piyano.. calmyı
basit sanr.. :?

(kaanengin sözüm sana diil)

ben burada hakaret etmiyorum.koca yazımda sadece bir sözcük kullandım.onuda o anlamda kullanmadım demiyeceğim,ama o anlamının üzerine gidin diye de söylemedim.o terimde birşeyi tamamen doğru,hatta yanlışlarıyla beraber doğru kabul etmenin iğrençliğini soyut bir şekilde ifade etmeye çalıştım.
cem köksal'la birçok ortak yanımız var.hatta o da gunsnroses'la başlamış bu müziğe benim gibi ve malmsteen'e yönelimimiz bile benzer.bu adamın iyi niyetli bi kişiliği olmasa zaten bu müzisyenleri yanında göremeyiz.
''cem koksal gercekten iyi bir gitarist ve muzisyen. bu ulkede rock muzik icin emek veren degerli bir insan. bunu kimse inkar edemez''. bu fikrine hiç katılmıyorum.bu forumda ve değişik yerlerde gitar çalışı ve stilindeki eksiklikler,yanlışlıklar birçok insan tarafından söylenmiştir.ama ne yazıktırki bu laflara kimse önem vermemiştir.
-amerikada bulunan tüm elvis taklitlerinin rock müziğe katkısı nedir?hepsinin toplamı?tüm dünyadaki malmsteen taklitlerinin rock müziğe katkısı nedir?bu dallamaların müziğe verdiği emeklerden bahsedebiliyormusunuz?lütfen bu soruma cevap verin?biraz seçici olun la.allanızı severseniz.
bu arada ''candlebox'' grubunun ''cover me'' adlı parçasını dinleyin ve has..tir bu resmen mavisakal ikiyol deyin...araştırdık olum boru değil...

cem köksal dinlerken, ben zamanlama hatalarıyla dolu bir hızdan hazlasını göremiyorum maalesef. insanların sevmesine sözüm yok. birine hitap ediyorsa ne güzel. ama bu insanı da yüceltmenin alemi yok. yüceltilecek birşeyi yok. ben misal kendisinden çok daha iyi malmsteen taklit eden birini tanıyorum. çok da sağlam parçaları var. ama para ve benzer çeşitli imkanlardan yoksun.

malmsteen gibi çalmak kolay. kendin gibi çalmak zor. bir insan profesyonel müzisyen oluyorsa albüm yapıp satıyorsa malmsteen'den etkilenmiş olarak işler yapabilir, sözüm olmaz, ama eğer malmsteen'i taklit etmenin dışında, kopyanın dışında birşeyler yoksa stilinde, o zaman bu resmen dalga geçmektir. insanların evlerinde çalmaları, arkadaşlarıyla çalmaları, hatta bar veya konsrerlerde çalmaları ile kendi adıyla albüm çıkartıp, iş yapması başkadır. bazı etik ve estetik yükümlülükler getirir bu. bu etik ve estetik yükümlülükleri yerine getirmeyen birine de "rocka katkısı olmuş, çok emek vermiş, virtüöz" demek yanlıştır kanımca. tam tersi türkiye'de rocka çok da zararı dokunabilir. saniyede basılan nota sayısı çok önemli değil. niceliğe değil de, niteliğe bakmak lazım yani ;)

Geri